d francuski8 grudnia 2012 odbyła się w naszej szkole druga edycja „La Journée Française” czyli Dnia Francuskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza była zwieńczeniem pracy grupy uczniów z klas II-gich gimnazjum nad projektem „Język francuski w polskiej codzienności” realizowanego pod okiem Pani Anny Kiljan. W ramach projektu uczniowie badali zakres występowania francuskich nazw, wyrazów, wyrażeń w języku polskim. Wyodrębnili obszary, w których pojawia się ich najwięcej: od reklam telewizyjno – radiowych oraz gazetowych, przez nazwy sklepów i marek samochodów po wyrażenia na przykład „chapeau bas” czy „tête-à-tête”, których znajomość jest przydatna w rozumieniu dyskusji, tekstów kultury, a poprawne używanie świadczy o erudycji mówiącego.
Tak jak w zeszłym roku było interesująco, smacznie, z nutka dydaktyki :)