01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

p rokuDnia 2 września odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. O godz. 10.00 spotkali się gimnazjaliści, natomiast o godz. 16.00 szkoła podstawowa. Pierwszy dzień roku szkolnego, jak zazwyczaj, rozpoczęliśmy Mszą Świętą celebrowaną przez Księdza Dyrektora, na której zebrali się uczniowie, rodzice oraz dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. Po mszy klasy udały się na spotkania z wychowawcami, wśród których pragniemy serdecznie powitać nowego nauczyciela - panią Martę Nikolejzig, wychowawcę zerówki.
Przywitaliśmy się wszyscy z radością, ze smutkiem żegnając wakacje. Pełni nowych sił, motywacji i nadziei na sukcesy rozpoczynamy nowy rok szkolny 2013/2014.

integracjaDnia 3 września 2013 o godzinie 7.30 wszystkie klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawcami: s. Anetą, p. Basią Jurczyk i p. Michałem Kucwajem, nauczycielami wychowania fizycznego: p. Krzysztofem Wrzołkiem i p. Rafałem Rosą oraz naszą szkolną siostrą pielęgniarką wyjechali na obóz integracyjny do ośrodka wypoczynkowego Promyczek w Sztutowie.
Około godziny 15.00 klasy dojechały na miejsce. Resztę dnia świeżo upieczeni pierwszoklasiści spędzili na wzajemnym poznawaniu nowych kolegów, koleżanek i nauczycieli. Dzień zakończyli wspólnym wyjściem nad morze. Drugiego dnia uczniowie pojechali zwiedzać Gdańsk, dowiedzieli się o historii tego miasta, przespacerowali się po rynku. Resztę dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, grali w siatkówkę, piłkę nożną oraz inne gry i zabawy łączące sport z wzajemną integracją. Nie obeszło się również bez wyjścia z wychowawcami nad morze oraz gry w plażową siatkówkę. Trzeciego dnia, pod pieczą nauczycieli wychowania fizycznego, korzystając z pogody, pierwszaki aktywnie spędzali czas na ośrodku. Ostatni wieczór wyjazdu zakończył się przy ognisku, gorących kiełbaskach, wspólnych śpiewach i dźwiękach gitary. W piątek około godziny 11.00 cała grupa opuściła ośrodek dziękując brawami obsłudze hotelu. Po drodze odbyła się jeszcze jedna ciekawa lekcja historii, młodzież odwiedziła dawny obóz koncentracyjny Stutthof.
Pod szkołę pierwszoklasiści wrócili okóło godziny 19.00. Wyjazd zakończył się wspólną Mszą Świętą.

Wybory do Samorządu SzkolnegoW roku szkolnym 2013/2014, we wrześniu odbyły się ogólnoszkolne wybory do samorządu gimnazjum. Akcja wyborcza rozpoczęła się 13 września wytypowaniem, w każdej klasie gimnazjum, jednego kandydata, który następnie stawał do wyborów ogólnoszkolnych. Wytypowanie kandydatów stworzyło listę 9 uczniów, którzy przez cały tydzień od 16 do 20 września prowadzili swoje kampanie wyborcze. Zadaniem każdego kandydata było zrobienie plakatu wyborczego, na którym prezentowali oni siebie i składali obietnice przedwyborcze. Niektórzy kandydaci, by zwiększyć swoje szanse, rozdawali wśród uczniów ulotki, słodkości bądź wygłosili odezwę przez szkolny radiowęzeł. Przez cały tydzień gimnazjaliści poznawali kandydatów i ich programy. W piątek 20 września na godzinach wychowawczych przeprowadzone zostało ogólnoszkolne głosowanie. Każdy uczeń dostał kartę wyborczą, na której zaznaczał nazwiska 4 kandydatów, których popiera. Zliczono głosy, a w poniedziałek 23 września ogłoszono wyniki. Największe poparcie wśród uczniów wszystkich klas zdobyła Natalia Raczkowska z klasy IIa, uzyskując łącznie 110 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Michał Korab z klasy IIIa, którego poparło łącznie 98 uczniów. Trzecie miejsce wywalczył Kacper Wiśniewski z klasy Ia, na którego głosowało 94 uczniów. Z czwartym wynikiem do samorządu szkolnego weszła Karolina Adach z klasy IIIc, z wynikiem 92 głosy. Zwycięzcom gratulujemy!!!

grill 2bDnia 15 września spotkaliśmy się wraz z Rodzicami i Dyrekcją na wspólnym grillu. Ksiądz Dyrektor serwował kiełbaski i kaszankę, my także przynieśliśmy różne pyszności. Po wspólnym posiłku graliśmy w różne sporty od siatkówki do badmintona a rodzice rozmawiali ze sobą, dyrekcją i nasza wychowawczynią. Było super! Polecamy wszystkim takie spotkania!

 

Dnia 18 września klasa 2b wraz z wychowawcą p. Magdaleną Lenart pojechała na Krakowskie Przedmieście, by zwiedzić Pałac Prezydencki. O godzinie 11:15 zostaliśmy skontrolowani przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, i chwilę później mogliśmy już wejść na teren Pałacu. Pani przewodnik oprowadziła nas po pomieszczeniach reprezentacyjnych. Widzieliśmy między innymi Salę Białą w której Prezydent przyjmuje głowy obcych państw składające wizyty w Polsce, Salę Niebieska w której centralne miejsce zajmuje długi stół, przy którym odbywają się ważne spotkania oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje, Salę Bankietową, Salę Kolumnową – największą salę pałacu w której odbywają się uroczystości w z udziałem dużej liczba osób, m.in. powoływani i odwoływani są członkowie Rady Ministrów, wręczane są nominacje sędziowskie, profesorskie i promocje generalskie. W Sali Kolumnowej w 1989 roku toczyły się obrady Okrągłego Stołu, a stół przy którym się one odbywały również mogliśmy zobaczyć. Zwiedziliśmy także kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, w niej modlił się Jan Paweł II w 1999 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r. Największe wrażenie zrobił na nas Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z 1927 roku, który wisi w Sieni Głównej czyli miejscu, gdzie witani są goście Prezydenta. Niestety nie było Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a mieliśmy nadzieję na miłe spotkanie.

m powstaniaWe wrześniu klasa IIIB wraz z wychowawcą wybrała się na lekcję muzealną do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdobyliśmy wiele cennych informacji o tradycji walki o niepodległość Polski od końca XVIII do XX wieku. Prowadzący, przypominając historię kolejnych powstań narodowych, zestawił je z Powstaniem Warszawskim. Zajęcia były okazją do porównania poszczególnych insurekcji oraz rozmowy nad rolą Warszawy podczas ich przebiegu. Zdecydowanie polecamy odwiedzenie muzeum i uczestnictwo w tego typu zajęciach.

filharmoniaPo raz kolejny w naszej szkole gościmy muzyków Filharmonii Narodowej. Słuchaczami są klasy pierwsze gimnazjum, które raz w miesiącu (w piątek) zbierają się w sali gimnastycznej, by posłuchać wspaniałej muzyki klasycznej. W każdym miesiącu prezentowany jest inny temat muzyczny, a uczniowie po obejrzeniu koncertu piszą sprawozdanie, w którym uwzględniają swoje emocje i odczucia. Wiele wypowiedzi jest bardzo pozytywnych, a uczniowie z niecierpliwością czekają na następne spotkanie z muzyką.

W dniu 23 września 2013 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Weronika Warowna, Marta Styczek, Krysia Tarasiuk, Karolina Wilińska, Patrycja Koźluk, Mateusz Chołast, Dominika Kowalczyk, Wojtek Tyczyńki, Adam Duszak, David Chaterera reprezentowali naszą szkołę na Biegach Przełajowych dzielnicy Wola.
W tej rywalizacji do WOM (Warszawska Olimpiada Młodzieży)  zakwalifikowały się 4 uczennice: Dominika Kowalczyk, która zajęła 4 miejsce na Woli, Patrycja Koźluk - 9 miejsce na Woli, Karolina Wilińska - 7 na Woli oraz Marta Styczek, która zawody dzielnicowe ukończyła na 1 miejscu, wracając ze złotym medalem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i czekamy na nowe sukcesy.

s szkolyDzień 27 września 2013 r. był obchodzony w naszej szkole, jak każdego roku, jako Święto Szkoły. Nie było lekcji, natomiast wszyscy spotkaliśmy się o godz. 9.00 w kościele, aby podczas uroczystej Eucharystii polecać opiece Pana Boga całą społeczność szkolną. W tym roku mieliśmy też szczególny powód, aby podziękować za wybudowanie sali gimnastycznej.
Mszę św. celebrował ks. Prałat Janusz Godzisz (dawny proboszcz naszej parafii). To był też szczególny dzień dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy przed Panem Bogiem na ręce ks. Dyrektora w obecności zgromadzonych złożyli ślubowanie.
Od ubiegłego roku szkolnego uczniowie kl. 4 - 6 szkoły podstawowej uczestniczą w projekcie „Mały Patriota” realizowanym pod kierunkiem p. Katarzyny Kaczyńskiej. Włączenie nowych uczniów do tego projektu odbywa się poprzez uroczyste złożenie przyrzeczenia. I taki akt miał właśnie miejsce podczas sprawowanej Mszy św.
Druga część uroczystości, to było wręczenie dyplomów awansu zawodowego dla nauczycieli; nagród dyrektora szkoły i organu prowadzącego dla kilku nauczycieli, których wyróżniono za pracę w roku szk. 2012/13 oraz stypendiów naukowych dla uczniów.

grill 1cW dniu 28.09.2013 r. rodzice młodzieży z klasy 1c spotkali się wraz z wychowawcą p. Michałem Kucwajem oraz Dyrekcją na spotkaniu integracyjnym. Można było skosztować wielu przekąsek przygotowanych przez rodziców np. sałatki, owoce, kanapki, chleb z własnego wypieku, różnego rodzaju ciast. Dzięki uprzejmości Dyrektora szkoły nie zabrakło również grilla, kiełbasek, zimnych i ciepłych napojów – za co gorąco dziękujemy. Spotkanie składało się z 3 części. W pierwszej zrobiliśmy mały obchód po nowych obiektach sportowych, Ks. Dyrektor opowiedział nam o tej ciężkiej przeprawie jaką trzeba było przebyć aby obiekty te mogły nam dziś posłużyć. Następną częścią był poczęstunek – choć czasu na zjedzenie było mało, gdyż rozmowy i uśmiechy nie ustawały. Atmosfera była bardzo przyjazna. W następnej części spotkania, usiedliśmy w kole. Ks. Dyrektor wraz z p. Dyrektor Anną Żak opowiedzieli nam o historii oraz o trudach w jakich rozwijał się Katolicki Zespół Edukacyjny. Następnie każdy z uczestników mógł powiedzieć kilka zdań o sobie i swojej rodzinie oraz dlaczego się tu znalazł. Trzeba zaznaczyć, że większość obecnych bardzo się cieszy, że możemy współpracować w takim gronie. Cel spotkania został zrealizowany, integracja się powiodła. Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie oraz bardzo przyjemne spotkanie.

Wychowawca - Michał Kucwaj

p saliOd 2 lipca 2012 r. prezentowaliśmy na stronie internetowej naszej szkoły poszczególne etapy budowy sali gimnastycznej. Po roku budowy z radością informujemy, że inwestycja dobiegła końca. Zdjęcia prezentują nową salę gimnastyczną wraz z boiskiem i terenem rekreacyjnym. Zajęcia z wychowania fizycznego w nowym roku szkolnym odbywają się w nowej sali i na nowym boisku.

Dnia 30 września Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił salę gimnastyczną.

gra miejska1 października 2013 roku przedstawiciele naszej szkoły w składzie: Ewa Doan, Weronika Warowna, Zuzia Warowna i Marta Styczek wraz z nauczycielem p. Rafałem Rosą, wzięli udział w grze miejskiej pt. "Powstańcze Ślady 1944"

Gra miała na celu przypomnienie uczniom szkół gimnazjalnych i licealnych o tym co wydarzyło się w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Grupy zwiedzały miejsca związane z Powstaniem Warszawskim i rozwiązywały zadania pisemne powiązane z miejscem, w którym się znajdowały. Zadania były ciekawe, ale jednocześnie dość trudne. Meta całej gry miejskiej znajdowała się na Kopcu Powstania Warszawskiego. Reprezentacja naszej szkoły dotarła na miejsce zbiórki jako pierwsza, zaliczając po drodze wszystkie zadania.

Wyniki konkursu będą podane 22 października 2013 roku. Czekamy na nie ze zniecierpliwieniem. Trzymajcie za nas kciuki.

Uczestnicy gry

otrzesinyWe wtorek, 01 października 2013 odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum. Organizatorami imprezy były klasy drugie wraz z wychowawcami. O godz. 17.00 wszystkie pierwszaki zgromadziły się w szkole, gdzie zostały przez starszych kolegów wymalowane w gustowne kocięta, sprawdzono również czy każdy z nich ubrał się na odpowiedni kolor czyli klasa Ia na różowo, Ib na żółto, a Ic na zielono. Po tych wstępnych czynnościach wszyscy zostali zwołani na boisko szkolne, gdzie o godz. 17.30 odbyło się oficjalne rozpoczęcie otrzęsin. Janek Rychlewski z klasy IIa przywitał w krótkim przemówieniu wszystkich przybyłych i życzył im udanej zabawy. Następnie rozpoczęły się zabawy otrzęsinowe. Pierwszą stanowiło przedstawienie klasy poprzez piosenkę, taniec lub figurę, co oceniała specjalna nauczycielska komisja. Występ klasy Ic podobał się komisji najbardziej, gdyż klasa zaśpiewała znaną piosenkę „Wlazł kotek na płotek”, a wychowawca p. Michał Kucwaj odgrywał kota. Następnie odbyły się konkurencje sportowe: przeciąganie liny (wygrała klasa Ib), robienie pompek na czas (zwycięstwo klasy Ic), bieg z zawiązanymi nogami (najlepsza była klasa Ib). Po tym, pierwszaki wykazywały się wiedzą na temat szkoły i nauczycieli w specjalnym quizie (wszystkie klasy zdobyły w nim taką samą ilość punktów). Kolejną atrakcję stanowiło obwiązywanie wychowawcy na czas… papierem toaletowym. Po czym klasy udały się do budynku na iście szkolne podchody. Zadaniem każdej klasy było znaleźć w labiryncie sal i innych pomieszczeń szkolnych swoich kolegów i koleżanki. Następnie impreza przeniosła się na salę gimnastyczną szkoły podstawowej, gdzie pierwszaki miały za zadanie ucharakteryzować jedną osobę ze swojej klasy na wybranego celebrytę tak, aby reszta klasy odgadła kto to. Ostatnią atrakcją było „Zaśpiewaj ze swoim wychowawcą”. Klasy losowały znaną piosenkę („Nie płacz Ewka”, „To nie ja byłam Ewą”, „Mniej niż zero”), a następnie śpiewały ją ze swoimi nauczycielami, przy wsparciu pozostałych. Na koniec bawili się zatem wszyscy! Punktem finałowym otrzęsin była dyskoteka. Młodzież klas pierwszych i drugich bawiła się naprawdę wspaniale! Jak stwierdził sam ksiądz Dyrektor takich otrzęsin w naszej szkole nie było już dawno!

W sobotę 5 października 2013 uczniowie klasy IIa gimnazjum wraz z rodzicami i rodzeństwem spotkali się ze swoją Kochaną Panią Wychowawczynią :) Anną Kiljan na wspólnym grillowaniu na ogródku szkolnym. Pomimo październikowej daty spotkania pogoda zaskakująco dopisała! Świeciło piękne słońce, było ciepło, bezwietrznie, cała impreza odbyła się więc na zewnątrz. Rozstawiono grilla, na którym piekły się kiełbaski, można było również skosztować bułeczek, ciast, ciasteczek upieczonych przez mamy, a nawet chleba własnego wyrobu. Rodzice i pani wychowawczyni rozmawiali, śmiali się, żartowali. Młodzież korzystała natomiast z uroków nowiutkiego ogródka szkolnego i jego tartanowego boiska grając w siatkówkę, piłkę nożną lub stając w szranki w konkurencjach: kto najwięcej razy podrzuci do góry młodszego brata Małgosi lub który z chłopców skuteczniej ucieknie młodszej siostrze Karoliny bądź Kasi. Atmosfera była iście piknikowo - rodzinna. Pani wychowawczyni z serca dziękuje wszystkim rodzinom za ten wspólnie spędzony czas! :) I kto zaprzeczy, że najfajniejsi są rodzice z IIa? ;)

gringoDnia 7 października 2013 r. klasa IIIc gimnazjum wraz z wychowawcą p. Bobko została zaproszona na promocję gry Gringo firmy Granna. Spotkanie odbyło się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gościem specjalnym był znany podróżnik Wojciech Cejrowski. Podczas spotkania opowiadał on o swoich niektórych podróżach oraz o grze Gringo. Po spotkaniu młodzież miała przyjemność porozmawiać z gościem, niektórzy otrzymali autograf. Dodatkową atrakcją spotkania był pokaz tańca flamenco oraz występ skrzypaczek. Po przemówieniach, podziękowaniach wszyscy goście udali się na degustację sushi. Każdy z uczestników otrzymał również prezent w postaci reklamowanej gry Gringo.

first for schoolsW październiku odbył się próbny, wewnątrzszkolny egzamin FCE For Schools (części Reading, Use of Ehglish, Listening). W listopadzie odbędzie się próbny egzamin FCE For Schools organizowany przez Britich Council, z którym nasza szkoła wspópracuje w ramach programu Addvantage. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.

Od 11 października 2013 prowadzona była w naszej szkole wyjątkowa akcja charytatywna. Pomysłodawcą była klasa IIIc - gospodarz szkoły w miesiącu październiku. Akcja polegała na przygotowywaniu kartek urodzinowych dla małej Oliwii. Dziewczynka jest chora na białaczkę i jej wielkim marzeniem było dostać jak najwięcej kartek na obchodzone 27 października szóste urodziny. Stąd w naszej szkole od 11 do 21 października zbieraliśmy zrobione przez uczniów kartki, następnie wysłaliśmy je wszystkie do dziewczynki, by w ten sposób spełnić jej urodzinowe marzenie. W akcję włączyło się wielu uczniów, bardzo za ten gest dziękujemy! Największą radość sprawiliście oczywiście małej Oliwce!

d nauczycielaW poniedziałek 14.10.2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Najpierw odbył się uroczysty apel szkoły podstawowej, na którym rozdawano specjalne nagrody – Oskary dla nauczycieli przygotowany przez p. Justynę Stecyszyn - Hajdę i klasy VI a i b . Następnie na fioletowej sali gimnastycznej gimnazjaliści wraz z dyrekcją i nauczycielami obejrzeli akademię przygotowaną przez klasę IIb pod kierunkiem p. Barbary Tombarkiewicz. Wszystkim występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa na koniec. Pani dyrektor podziękowała pani Basi oraz uczniom IIb za przygotowanie apelu, po czym klasy gimnazjum udały się na wycieczki z wychowawcami.
Klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawcami i księdzem Dyrektorem, zgodnie z tradycją szkoły, spędziły Święto Edukacji Narodowej na pielgrzymce do Niepokalanowa.
Święto Edukacji Narodowej to, jak zaznaczyła Pani Dyrektor, święto wszystkich osób zaangażowanych w edukację, więc zarówno dyrekcji, nauczycieli, niedydaktycznych pracowników szkoły jak i uczniów, stąd też tego dnia tak naprawdę dziękowaliśmy sobie wszyscy nawzajem za to wspólnie tworzone dzieło.

sejmDnia 14.10.2013 w ramach świętowania Dnia Edukacji Narodowej klasy IIa i IIc z wychowawczyniami: p. Kiljan i p. Suchocką oraz p. Jemielitym zwiedzały z przewodnikiem budynki Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Na początek mieliśmy przyjemność zasiąść w fotelach na galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Pani przewodnik opowiadała nam o porządku obrad sejmowych, pokazywała fotele najważniejszych urzędników państwowych: prezydenta, premiera, marszałka sejmu, miejsca członków Rady Ministrów oraz posłów partii politycznych. Zadawała młodzieży pytania dotyczące władzy ustawodawczej, pani Marysia była dumna, uczniowie nie dali się bowiem zaskoczyć. Z sali posiedzeń przeszliśmy następnie do hallu głównego, gdzie oglądaliśmy makietę kompleksu budynków sejmowych. Pani przewodnik pokazała nam również tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, a także gablotę z laskami marszałkowskimi. Ostatnim punktem programu było przejście do wielkiej Sali Kolumnowej.

Większość uczniów widziała miejsce, gdzie zapadają ważne decyzje państwowe po raz pierwszy, była to zatem ciekawa, poszerzająca wiedzę lekcja WOS'u, lekcja obowiązkowa, bo mająca służyć rozwijaniu postaw naszych uczniów jako przyszłych obywateli naszego kraju. 

kapecDzień 17 października 2013 r. był w naszej szkole Dniem Domowego Kapcia. Pomysłodawcą była klasa IIIc gimnazjum, która jest gospodarzem szkoły w październiku. Ideą było, żeby tego dnia, dla zabawy, w imię walki z rutyną szkolną, uczniowie przynieśli domowe kapcie i przez jeden dzień w takim obuwiu chodzili po szkole. Ostatni czwartek miał zatem iście domową atmosferę, było kolorowo, przytulnie, śmiesznie, zamiast typowych szkolnych trampek pojawiły się klapki gumowe, kwieciste, w kratę, skórzane "made in Zakopane", sztruksowe, kapcie - skarpetki, lekkie balerinki bądź puchate kapciuchy. Niektórzy dla śmiechu pożyczyli kapcie mamy, które ledwo mieściły się na nogę albo za duże kapcie taty, klapki pod prysznic albo grube zimowe łapcie. Było sporo zabawy, dużo uśmiechu i o to chyba chodziło! W nagrodę wszyscy uczniowie, którzy włączyli się do akcji nie byli tego dnia pytani! :)

l finansow

 

 

 

 

 

 

uw 1Od ośmiu lat nasza szkoła współpracuje z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tej współpracy nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach Pracowni Fizycznej. Nauka fizyki jest znacznie ciekawsza i efektywniejsza, jeśli uczniowie sami mogą wykonywać doświadczenia, rozwiązywać problemy, jakie nasuwają się w pracy doświadczalnej. Taką okazję stwarzają nasze wyjścia na pracownię. Dobrani w pary uczniowie zajmują się pomiarami, jakie w szkole nie są możliwe. Są to doświadczenia różnorodne. W tym roku uczniowie klas II a i IIIa wyznaczali gęstości ciał stałych i cieczy, badali obwody prądu stałego, sprawdzali prawo Joule’a – Lenza, przeprowadzali pomiary na precyzyjnych wagach analitycznych, badali drgania wahadła matematycznego, widma pierwiastków chemicznych i wreszcie promieniowanie radioaktywnego radonu. Ponadto dwóch naszych uczniów, szczególnie zaawansowanych, Jakub Grabowski i Gabriel Kamiński bierze w tym roku udział w indywidualnej pracowni, której poziom jest zbliżony do poziomu pracowni, z jaką mają do czynienia studenci I roku fizyki.

szkolenie nW sobotę, 19 października 2013 nauczyciele naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu pod hasłem „Trudne sytuacje na lekcji – jak sobie z nimi radzić?”. Warsztaty prowadzone były przez specjalistę p. Zbigniewa Barcińskiego z Centrum Szkoleniowego Natan z Lublina. Szkolenie miało charakter teoretyczno – praktyczny. Podczas warsztatów nauczyciele mieli za zadanie wcielać się w różne role – od uczniowskich (kujon, błazen klasowy, rozrabiaka etc) po nauczycielskie i ćwiczyć radzenie sobie w trudnych sytuacjach klasowych. Omawiano również sposoby pracy z problemowym uczniem, dyskutowano nad doborem najlepszej metody do konkretnych sytuacji, a także ćwiczono przeprowadzanie poważnych rozmów dyscyplinujących. Ćwiczenia praktyczne poparte były teorią z zakresu psychologii grupy, pracy z grupą, zasad udzielania pochwał, konstruktywnego karania. Szkolenie było wspaniałą okazją do przyjrzenia się trudnym sytuacjom, które przydarzają się na lekcjach, na wiele pytań „co wtedy zrobić?” udało się znaleźć odpowiedzi, wiele wątpliwości rozwiać. Warsztaty, przez swoją praktyczną formę, okazały się być przede wszystkim dobrym sposobem na wzbogacenie umiejętności z pracy z klasą, odwołanie się do teorii natomiast pozwalało na poszerzenie wiedzy z tego zakresu. Nauczyciele pozytywnie ocenili owo szkolenie, uważając je za wartościowe, przydatne, wyszli z przekonaniem, że czas poświęcony na warsztaty nie należał do straconych.

chemiaW końca października nasza szkoła gościła przedstawicieli Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej „Klatrat”.
W klasach Ia i Ib gimnazjum przeprowadzili NieZwykłą Lekcję Chemii. Panowie przedstawili szereg eksperymentów, dzięki którym chemia staje się bliższa życiu, ciekawsza i emocjonująca.

 

Konkurs fotograficznyPo raz czwarty został przeprowadzony i niniejszym rozstrzygnięty IV Konkurs Fotograficzny „Polska i świat w obiektywie”.

W tym roku w tematach dominowały pory oku. Jak zwykle znalazła się również kategoria Księdza Dyrektora – czyli „Polak potrafi - wakacje w krzywym zwierciadle”. Zdjęcia, jak co roku, wzbudzały zachwyt, uśmiech, a niekiedy refleksję.

Zwycięzcy to:

  • Kategoria: Natura w wiosennym rozkwicie
    I miejsce: Karolina Rogalewicz za zdjęcie: Zakochana wiosna
    wyróznienie: Maciej Bielenda za zdjęcie: Miłośnik kwiatów
  • Kategoria: Tęcza jesiennych barw
    I miejsce: Adam Czerski za zdjęcie: Ogniste trawy
    wyróżnienie: Weronika Głowińska za zdjęcie: Warszawskie owoce
    wyróżnienie: Piotr Wilczak za zdjęcie: Miasto smerfów
  • Kategoria: Świat otulony zimową szatą
    I miejsce: Małgorzata Król za zdjęcie: Podróż do krainy Królowej Śniegu
    wyróżnienie: Julian Wagner za zdjęcie: Jak tam dojść?
  • Kategoria: Na tropie niesamowitości
    I miejsce: Mikołaj Dobski za zdjęcie: Zwątpienie
    wyróżnienie: Katarzyna Jakubiec za zdjęcie: Spotkanie na górskim szlaku
  • Kategoria: Polak potrafi – wakacje w krzywym zwierciadle
    I miejsce: Joanna Lisiowska za zdjęcie: Droga też może być względna
    wyróżnienie: Zuzanna Maciejewska za zdjęcie: W kaloszu
  • Kategoria dodatkowa: Nagroda publiczności
    Michał Nowak: Niesamowity kolor Plitwickich Jezior

Wszystkim zwycięzcom i nagrodzonym gratulujemy!

W roku szkolnym 2013/2014, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywają się w naszej szkole dla uczniów gimnazjum Wieczorki Filmowe. Idea jest prosta: spotykamy się raz w miesiącu, wieczorami, aby obejrzeć ciekawy, wartościowy film znanego reżysera i o nim podyskutować.
Październikowy Wieczorek Filmowy był pierwszym w tym roku szkolnym.

stowarzyszenie poetowW środę 30 października o godz. 19.00 chętni gimnazjaliści wraz z opiekunką kółka p.A. Kiljan zebrali się, aby obejrzeć nagrodzony wieloma nagrodami (m.in. Oscar za najlepszy scenariusz, Cezar za najlepszy film zagraniczny) film "Stowarzyszenie umarłych poetów" z 1989 roku, w reżyserii Peter'a Weir'a.
Film opowiada o uczniach szkoły męskiej w Anglii i ich niezwykłym nauczycielu. Nauczycielu, który nie tylko uczy literatury, ale staje się mentorem, przewodnikiem chłopców. John Keating (świetna rola Robina Williams'a) wychowuje, budząc w swoich uczniach pasje, marzenia, wzmacniając ich pewność siebie, determinację, indywidualizm. Swoimi nietypowymi metodami nauczania pokazuje jak ważna jest umiejętność samodzielnego myślenia, nonkonformizm, życie w pełni zgodnie z sentencją Horacego „carpe diem”. Film pokazuje jednocześnie jak niełatwa, pełna niebezpieczeństw, wymagająca ogromnej siły to droga.
Film „Stowarzyszenie umarłych poetów” to obraz niezwykle poruszający, stawiający ważkie pytania o autorytety we współczesnym świecie, o rolę i kondycję nauczycieli jako przewodników ludzi młodych, o odwagę życia w sposób nieodpowiadający tendencjom. Film bardzo się młodzieży podobał. Na kolejne spotkanie zapraszamy w listopadzie!

dekalog1W piątek, 29 listopada 2013 r. odbyła się kolejna odsłona Wieczorku Filmowego. Tym razem spotkaliśmy się, żeby obejrzeć wybitny film, wybitnego reżysera czyli „Dekalog 1” Krzysztofa Kieślowskiego.
„Dekalog 1” to pierwsza część cyklu filmów poświęconych dziesięciu przykazaniom, odpowiada pierwszemu z nich: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". Przedstawia historię Krzysztofa (Henryk Baranowski) miłośnika komputera i wiedzy; racjonalisty, który wierzy przede wszystkim w fizyczność i tym samym obliczalność świata, jest ateistą niewierzącym przeczuciu. Tejże wizji przeciwstawiana jest w filmie postawa jego rodzonej siostry - Ireny, osoby tłumaczącej sobie rzeczywistość i wszystko co się w niej wydarza w kategoriach boskiego planu. Pomiędzy tymi skrajnymi postawami znajduje się syn Krzysztofa – Paweł (świetny Wojtek Klata), mały chłopiec, którego zaczynają nurtować pytania o sens ludzkiego życia, śmierć, wiarę. W świetnych dialogach Irena (Maja Komorowska) wyjaśnia chłopcu wszystko w kategoriach wiary, a ojciec racjonalizmu. W finałowej scenie przekonuje się on jednak boleśnie, że o losie człowieka nie mogą decydować układy scalone komputera.
Podjęty w filmie temat kreowania przez współczesnego człowieka fałszywych bożków – komputera wydaje się nader aktualny w dobie wszechobecnej technologii. Ta myśl stanowiła trzon dyskusji po filmie, obrazie niezwykle poruszającym, który w prosty i czytelny sposób podejmuje ważki temat o rolę, miejsce Boga w życiu człowieka.
Wszystkim przybyłym na wieczorek dziękuję za wspólne oglądanie i zapraszam na grudniowe spotkanie!
Anna Kiljan

kopernikDnia 5.11.2013 r. klasa I c wraz z wychowawcą wyszła na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Jak wiadomo, jest to miejsce, w którym nie można się nudzić. Grupa zwiedzając ekspozycje, poznawała różnorodne zjawiska otaczające człowieka. Można było zobaczyć m.in. teatr wysokich napięć, strefę światła, świat w ruchu (dzięki któremu, można było dowiedzieć się jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni, można było samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, przyjrzeć się jak powstaje tornado oraz doświadczyć tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi). Zachęcamy serdecznie do odwiedzenia Centrum Nauki Kopernik. Jest to bardzo ciekawe miejsce, w którym można się dużo nauczyć oraz spędzić miło wolny czas.

11 listW piątek, 8 listopada 2013 odbył się w naszej szkole apel poświęcony uczczeniu 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowany został przez p.Annę Kiljan i jej klasę IIa, przy współpracy i według scenariusza p.Marii Suchockiej.

Na trzeciej godzinie lekcyjnej wszystkie klasy gimnazjum wraz z nauczycielami zebrały się w sali fioletowej, aby obejrzeć przygotowaną przez IIa akademię. Głównym jej motywem było przygotowywanie się grupki uczniów do sprawdzianu z historii. Przywoływanie przez nich wybranych faktów historycznych (od rozbiorów przez powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, czasy I Wojny Światowej, gen. Józefa Piłsudskiego i legionów, odzyskania niepodległości w 1918 r, po II Wojnę Światową i okres powojenny, aż do roku 1989) omawianie ich, przeplatane było deklamacją wierszy, śpiewaniem pieśni patriotycznych. Wszyscy występujący ubrani byli stosownie do swojej roli, tak aby najlepiej oddać klimat tamtych wydarzeń. Prezentowane treści historyczne obrazowane były materiałem multimedialnym w postaci zdjęć, obrazów, portretów, map, a także muzyką: Etiuda Rewolucyjna Fryderyka Chopina, utwór „Godzina W” grupy Lao Che. Całość uświetniły występy solistów w piosenkach: „Pałacyk Michla” oraz „Mury” wspomaganych przez chór i akompaniament gitarowy uczniów klasy IIa.

Apel bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa widowni oraz szczere gratulacje nauczycieli składane na ręcę wychowawcy. Niejednemu łezka się w oku zakręciła słysząc wykonanie piosenki „Mury” przez Olę - najdrobniejszą dziewczynkę z klasy IIa, ale o wielkim głosie. Stąd na koniec akademii solistka wsparta przez swoich kolegów i koleżanki oraz zebraną na sali młodzież wykonała wspomniany utwór jeszcze raz.

Mamy nadzieję, iż zaprezentowany apel okazał się nie tylko wspaniałą powtórką z historii, ale wzbudził w obecnych uczucia patriotyczne oraz stanowił doskonały przedsmak przeżycia rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 listopada jako prawdziwie narodowego święta.

uw 2

 

 

 

 

 

 

 

moj biegunW czwartek 21 listopada 2013, klasy IIa i IIc wraz z wychowawczyniami: p.Kiljan i p.Suchocką udały się do kina „Femina” na dramat obyczajowy pod tytułem „Mój biegun” w reżyserii Marcina Głowackiego.
„Mój biegun” to prawdziwa historia o Janku Meli, najmłodszym w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osobie, która dokonała takiego wyczynu. Film nie opowiada jednak o samej wyprawie na biegun, ale o wcześniejszych wydarzeniach. O tym, jak rodzina Melów poradziła sobie z tragiczną śmiercią młodszego brata Janka – Piotrusia, a następnie z ciężkim wypadkiem nastoletniego już Jaśka, który w wyniku porażenia prądem staje się osobą niepełnosprawną. To piękna historia o rodzinie, która odnajduje na nowo wiarę i miłość, o ludziach, którzy, choć popełniają błędy, trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo. Opowieść o chłopcu, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu.
Film „Mój biegun” nie był dla młodzieży lekturą lekką i przyjemną, dyskusja na godzinie wychowawczej po seansie dowodzi tego, iż stanowił on obraz poruszający, zapadający w serce i pamięć.

wom tenisPo raz kolejny Uczniowie Gimnazjum wzięli udział w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. Dnia 26 oraz 28 listopada (wtorek i czwartek) dziewczęta oraz chłopcy współzawodniczyli ze szkołami z dzielnicy Wola. Pierwsze wystartowały dziewczęta w składzie:

  • Patrycja Koźluk - kl. 1c
  • Martyna Zosicz - kl. 2b
  • Zuzanna Burzyńska - kl. 2b

Drużyna zajęła II miejsce za które otrzymała dyplom oraz srebrne medale.

Chłopcy:

  • Michał Nowak - kl. 3a
  • Paweł Dobosz - kl. 3a

Drużyna chłopców obroniła tytuł mistrza warszawskiej Woli zajmując I miejsce zdobywając dyplom, złote medale oraz awans do kolejnego etapu WOM, rozgrywki będą kontynuowane 04 - 05.12 (środa, czwartek) Powodzenia!

Wojciech Kossak. Noc listopadowa (obraz z 1898 r.)Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie,
W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe. W naszym mieście jest wiele miejsc związanych z tym zrywem ku wolności Polski. Nie o wszystkich wiemy, obok innych przechodzimy codziennie nie zwracając na nie uwagi. Może warto poznać przebieg Nocy Listopadowej i zapamiętać miejsca, w których rozgrywały się jej dzieje? Może warto na taką wyprawę udać się z Rodzicami, z Dziadkami, z Dziećmi… Poznawać historię wspólnie, całą Rodziną…

Zapraszamy całą Społeczność Szkoły do udziału w grze miejskiej wiodącej śladami Nocy Listopadowej. Weźmy w niej udział w zespołach rodzinnych, klasowych, przyjacielskich – uczniowie i ich rodzice, przyjaciele, rodzina.

Gra odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2013 roku w godzinach 9 - 15 – rozpoczęcie i zakończenie w naszej szkole. Wezmą w niej udział zespoły 10 - 15 osobowe składające się z rodziców i dzieci w konfiguracji dowolnej: rodzinnej, klasowej, przyjacielskiej. Można zaprosić swoich przyjaciół, znajomych – nie tylko uczniów naszej szkoły.
Każdy zespół musi być wyposażony w plan Warszawy, telefon komórkowy umożliwiający fotografowanie i nagrywanie krótkich filmów, blok rysunkowy, długopis, pisak, ołówek, kredki i flamastry. Obowiązkowym wyposażeniem powinien być dobry humor i uśmiech!
I strój, który uniezależni nas od kaprysów aury.
Zespoły można zgłaszać do Sekretariatu Szkoły do piątku 29 listopada 2013 roku.
Grę przygotowuje historyk i nauczyciel, współautor „Przewodnika Historycznego” w Radiu Warszawa, Leszek Rysak.
Następne informacje w środę 27 listopada…

Opowieść wigilijnaWigilijny wieczór… Pewnego skąpca odwiedza duch jego zmarłego wspólnika…
Jest to początek najbardziej znanej wigilijnej opowieści.
A jaką historię Ty mógłbyś/mogłabyś opowiedzieć?
Może wraz z pierwszą gwiazdką zapukał do drzwi strudzony wędrowiec?
Czy coś niezwykłego wydarzyło się w ten magiczny wieczór?
Sięgnij do swoich wspomnień, rodzinnych opowieści bądź uruchom wyobraźnię i …
 
NAPISZ SWOJĄ OPOWIEŚĆ WIGILIJNĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM
Oceniane będą:

  • treść opowieści (dodatkowe punkty za wkomponowanie wartości omawianych w szkole tj. przemiana, uprzejmość, roztropność, nadzieja itd.);
  • bogactwo językowe;
  • poprawność leksykalna i gramatyczna;
  • praca nie powinna być krótsza niż 350 słów.

Prace należy nadsyłać do 17 stycznia 2014 r. do pani Agnieszki Wojtasiak na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najlepsze prace zostaną nagrodzone

roratyW grudniu, dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki o godz. 6.30 uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Mszach Świętych Roratnich. Te msze adwentowe, odprawiane od wieków o wschodzie Słońca jako msze wotywne (czyli odprawiane w czyjejś intencji) do Najświętszej Marii Panny są ważnym elementem przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, oczekiwaniem na narodziny Chrystusa. W naszym kościele przyszkolnym zbierali się zatem uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, nauczyciele oraz rodzice, by wspólnie przeżyć ten czas. Młodsi przychodzili na mszę z lampionami symbolizującymi czuwanie. Podczas kazań przywoływane były postaci różnych świętych. Pod koniec mszy ksiądz pytał o wybrane szczegóły z ich życia, a ci, którzy dobrze je zapamiętali mieli okazję zabrać figurkę Najświętszej Marii Panny do domu. Po mszy świętej wszyscy zebrani zapraszani byli do szkoły na wspólne śniadanie.

kiermaszJak co roku zorganizowaliśmy w naszej szkole Kiermasz świąteczny. Uczniowie z klas 0 - 6 i gimnazjum przygotowały w ramach zajęć oraz z pomocą rodziców różne ozdoby świąteczne. Wszystkie dzieła były wystawione na kiermaszu. Dzieci i młodzież bardzo zaangażowała się w przygotowanie ozdób, poświęcili czas i włożyli wiele wysiłku dla szczytnego celu. Wysiłek opłacał się, ponieważ zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na edukację dzieci z Rwandy w ramach akcji "Adopcja Serca"

siatkowkaW czwartek 19.12.2013 r. odbył się w naszej szkole, z inicjatywy klasy IIIa (grudniowego gospodarza szkoły) mecz siatkówki pomiędzy drużyną nauczycieli i drużyną gimnazjalistów.
W skład drużyny belfrów wchodzili: p. Kasia Boguszewska (w-f), p. Basia Jurczyk (muzyka), p. Ania Kiljan (j.francuski), p. Rafał Rosa (w-f), p. Krzyś Wrzołek (w-f), p. Michał Kucwaj (w-f). W drużynie uczniowskiej zagrali: Aniela Czuma Ia, Marysia Dulińska Ib, Gabrysia Filipiuk V, Janek Najmiec IIa, Janek Duliński IIa, Adam Czerski IIa, Mikołaj Halemba IIa, Krzyś Wasilewski IIb, Tomek Kurek IIIc.
Mecze siatkówki między nauczycielami a uczniami to żadna nowość w naszej szkole, co roku takie rozgrywki mają miejsce w czasie Dnia Rodziny. Pierwszy raz jednakże skład drużyny uczniowskiej budził grozę, jak się bowiem okazało kilku uczniów trenuje w klubach siatkarskich. Tym bardziej nauczyciele mobilizowali swe siły i tym bardziej podniosła i pełna ducha rywalizacji sportowej była atmosfera przed meczem. Na „trybunach” nie zabrakło kibiców jednej i drugiej drużyny – gimnazjaliści kibicowali raczej swoim koleżankom i kolegom, a uczniowie szkoły podstawowej (zwłaszcza klasy IV) razem z p. Martyną Masłoń i p. Jolą Masłowską głośno dopingowali drużynę nauczycieli.
Mecz rozpoczął się o godzinie 15.00 gwizdkiem arbitra głównego czyli naszego absolwenta Huberta Taładaja. Rozegrane zostały trzy sety do 25 punktów. Pierwszy set wygrali nauczyciele, w kolejnym lepsi okazali się uczniowie. Trzeci set był zatem tym rozstrzygającym o powodzeniu w całym meczu. Set ten rozpoczął się niewielkim prowadzeniem nauczycieli, jednakże uczniowie szybko odrobili straty i wysunęli się na prowadzenie. Przez cały set szale zwycięstwa przechylały się to na belfrową, to na uczniowską stronę. W końcówce meczu to jednak nauczycielom udało się odskoczyć nieco swoim podopiecznym i ostatecznie to oni zaliczyli match ball'a. Uczniowie schodzili z boiska niepocieszeni, niedługo odbędzie się zapewne mecz rewanżowy.
Trzeba przyznać, iż sukces nauczycieli był okupiony dużym wysiłkiem, drużyna uczniów prezentowała siatkówkę na bardzo wysokim poziomie, nie ustępując umiejętnościami nawet naszym wuefistom. Mamy nadzieję, iż ten mecz zapoczątkuje serię zmagań nauczycieli z uczniami na szkolnym boisku siatkarskim, bo grać i oglądać takie mecze to sama przyjemność :).

d skupieniaPiątek, 20 grudnia 2013, był w naszej szkole dniem Adwentowego Skupienia dla młodzieży gimnazjalnej. W ramach niego, uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w ciekawych rekolekcjach prowadzonych przez diakona Kamila. Diakon w bardzo przystępny, a zarazem atrakcyjny sposób, bo poparty slajdami prezentacji multimedialnej oraz krótkim filmem, próbował zwrócić uwagę młodzieży na zbliżający się czas Narodzenia Pańskiego przywołując postać Zacheusza. Zmiana jaka się dokonała w Zacheuszu pod wpływem spotkania z Jezusem (bogacz postanowił oddać część majątku biednym, a tym, których skrzywdził oddać poczwórnie) symbolizowała zmianę jaka powinna się dokonać w każdym z nas w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Po rekolekcjach wszyscy udali się do kościoła na Mszę Świętą. Następnie każda klasa spotkała się z wychowawcami przy wigilijnym stole, łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia, śpiewano kolędy. W całej szkole panowała prawdziwie świąteczna atmosfera!

orszakW poniedziałek 06.01.2014 roku odbył się w Warszawie, już po raz szósty, Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie orszak wyruszył o godzinie 12.00 z Placu Zamkowego, następnie przemaszerował na Plac Piłsudskiego, gdzie przy stajence nastąpiło uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie.
Nasza szkoła wzięła czynny udział w tym przedsięwzięciu już po raz czwarty, stanowiąc najliczniejszą grupę uczestników ze wszystkich szkół. Łącznie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyło w tegorocznym orszaku 347 uczniów.
Ze szkoły podstawowej z klas 0 - 5 zaangażowanych było 108 uczniów. Maluszki z klas 0 - 3 szły przebrane za dwórki i rycerzy w Orszaku Zielonym Króla Melchiora, natomiast uczniowie klas 4 - 5 w Orszaku Niebieskim Króla Baltazara. Chór szkoły podstawowej czyli Serafinki wystąpił pod batutą p. Basi Jurczyk na Placu Zamkowym przed wyruszeniem orszaku w repertuarze kolędowym.
Uczniowie gimnazjum w liczbie 209 oraz 30 uczniów z klas szóstych szkoły podstawowej zaangażowanych było w działania organizacyjne. Grupka gimnazjalistów zajmowała się wydawaniem kolportowanych materiałów (korony, śpiewniki, naklejki, gazetki misyjne), natomiast liczna grupa pozostałych, podzielonych na 5 - 7 osobowe zespoły, pod czujnym okiem opiekunów, rozdawało te materiały tłumnie przybyłym na orszak Warszawiakom. Warto zaznaczyć, iż w tegorocznych uroczystościach w stolicy wzięło udział ok. 130 000 osób! Część gimnazjalistów grała również role Darowych (szli oni wraz z orszakiem niebieskim niosąc dary dla króla).
Wszyscy od godziny 10.30 do zakończenia uroczystości sumiennie wykonywali swoje zadania. Wolontariusze rozdali w tym roku 40 000 śpiewników, 51 000 koron, 80 000 naklejek oraz 20 000 gazetek misyjnych. Na szczęście w tym roku aura nam sprzyjała, świeciło słońce, a temperatura była iście niestyczniowa .
Podobnie jak w roku ubiegłym, w działaniach orszakowych wzięli udział obok uczniów naszej szkoły również nauczyciele i rodzice, którzy przygotowywali stroje, mansjony (w ostatnim mansjonie czyli stajence rolę Maryi i Józefa z dzieciątkiem odegrała nauczycielka szkoły podstawowej p. Ania Ziarno wraz ze swoim mężem i dzieckiem), tatusiowie grali rolę flagowych w Orszaku Niebieskim, jednym z Trzech Króli – Baltazarem był, podobnie jak w roku ubiegłym, tata naszych uczennic, część rodziców i nauczycieli stanowiła pomoc techniczną bądź pełniła bardzo ważną funkcję koordynowania całości jak p. Agnieszka Dyć (mama naszej uczennicy) z ramienia szkoły podstawowej oraz p. Michał Kucwaj (nauczyciel wychowania fizycznego) z ramienia gimnazjum.
Wspólne działania uczniów, nauczycieli i rodziców sprawiły, iż udział naszej szkoły w tegorocznym Orszaku Trzech Króli znowu okazał się wielkim sukcesem. Za całe to zaangażowanie, na wtorkowej modlitwie porannej Ksiądz Dyrektor podziękował wszystkim osobiście.

relacja z Orszaku przygotowana przez Razem TV

jaselkaW sobotę 11 stycznia 2014 r. o godz. 16.00 miało miejsce się w naszej szkole spotkanie opłatkowe dyrekcji, nauczycieli z uczniami gimnazjum i ich rodzicami, podczas którego wszyscy zebrani mieli przyjemność obejrzeć Jasełka przygotowane przez gimnazjalistów pod okiem siostry Anety, przy współpracy siostry Dominiki.
Spotkanie odbyło się na żółtej sali gimnastycznej, a rozpoczęło się Jasełkami. Uczniowie klas I-szych i II-gich wcielili się w różne postaci: od Świętej Rodziny, Trzech Króli, króla Heroda, pastuszków począwszy, poprzez role aniołów i diabłów, które uosabiały walkę dobra ze złem po postaci ze świata współczesnego borykające się z różnymi problemami. Tegoroczne Jasełka przedstawiały zatem nie tylko wydarzenia związane z narodzinami Pańskimi, przeplatane były scenkami z życia współczesnego człowieka. Taki wielopoziomowy przekaz poruszał, pobudzał do refleksji nad własnym życiem, w kontekście przeżywanych niedawno Świąt Bożego Narodzenia. Całość uświetnił występ chóru uczniowskiego, solistów pod okiem p.Basi Jurczyk.
Po Jasełkach dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice łamali się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia, następnie wszyscy udali się na poczęstunek.

W czwartek, 30.01.2014 odbyła się w naszej szkole, w fioletowej sali gimnastycznej dyskoteka karnawałowa dla klas gimnazjalnych. Hasłem zabawy były przebrania karnawałowe. Młodzież nie wykazała się jednak nadzwyczajną pomysłowością w tej kwestii, niewielu uczniów się przebrało. Najbardziej przebrany okazał się stały dyskotekowy skład nauczycielski czyli opiekunki samorządu: p.Marysia Suchocka i p. Ania Kiljan oraz p.Rafał Rosa, którzy w specjalnych kaskach i odzieży roboczej stanowili wspaniałą ekipę budowlaną. Gimnazjaliści bawili się, jak zwykle, świetnie, tańcząc nierzadko wszyscy razem w gigantycznych kółkach wraz z nauczycielami. Królowała muzyka lat 80-tych czyli stare dobre przeboje. Szybko minęły trzy godziny zabawy. Młodzież wytańczona, zadowolona niechętnie rozchodziła się do domów. Miejmy nadzieję, że następna dyskoteka już wkrótce!

rymcerzeWe wtorek, 04 lutego 2014, na zaproszenie klasy IIb (lutowych gospodarzy szkoły) odwiedzili nas wyjątkowi goście - Bęsiu i DJ Yonas czyli dwóch raperów tworzących skład RYMcerze. Przyjechali oni, by spotkać się z gimnazjalistami w ramach projektu - misji „Nie zmarnuj swojego życia”.
W pierwszej części obydwaj raperzy składali świadectwo swojej wiary, przy czym historie ich życia były diametralnie różne. Bęsiu to typowy ziomal z blokowisk, który szybko, za sprawą złego towarzystwa, wszedł w świat używek. Staczałby się pewnie do dziś, gdyby nie jego matka, która zabrała go do Medjugorie. Tam podczas modlitwy został nawrócony, wyspowiadał się i odmienił swoje życie. DJ Yonas to chłopak pochodzący z wierzącej rodziny, z zasadami, żyjący zgodnie z chrześcijańskimi wartościami, mający pasje i realizujący je. Jednakże nawet tak poukładanego młodego człowieka wciągnęły używki, na szczęście nie na długo. Obydwaj, jak sami twierdzą, swoją odmianę zawdzięczają Bogu. Dziękując mu za to, swoją misją życiową uczynili jeżdżenie po całej Polsce, odwiedzanie szkół, spotykanie się z młodzieżą, by przestrzegać ich przed różnymi pułapkami i zachęcić do zawierzenia swojego życia Bogu. Druga część spotkania dotyczyła profilaktyki uzależnień. Goście opierając się na przykładach z własnego życia opowiadali co dzieje się z ciałem i umysłem osoby uzależnionej, przywoływane historie przeplatane były rapowanymi kawałkami obrazującymi jak łatwo można zmarnować swoje życie przez używki. Na koniec raperzy zaprosili młodzież do wspólnego rymowania, kilku śmiałków skorzystało z okazji i zaliczyło swój pierwszy raperski występ przed całą szkołą.
Spotkanie z RYMcerzami bardzo poruszyło młodzież, historie opowiadane przez starszych kolegów były boleśnie prawdziwe, zapadające w pamięć, dające do myślenia, a fakt, iż raperzy otwarcie mówili o Bogu, wierze, nawróceniu było bardzo budujące. Całości dopełniało hasło na koszulce DJ Yonasa „Bóg ponad hajs”, które wydaje się najlepiej obrazować podejście raperów do życia w czasach wszechobecnego materializmu.

lodowisko 1cW czwartek 6 lutego 2014 r. klasa Ic wraz z wychowawcą p. Michałem Kucwajem wyszła na lodowisko. Zamieszczamy krótką fotorelację z tego wydarzenia. Nie wszyscy jak dotąd próbowali swoich sił na lodzie ale wszyscy byli chętni aby zwiększyć swoje umiejętności - poradzili sobie świetnie. Pozdrowienia od klasy Ic.

 

 

f piosenkiPierwszy w historii szkoły Festiwal Piosenki Obcojęzycznej odbył się w czwartek 6 lutego i piątek 7 lutego 2014 r. Na scenie w sali fioletowej zaprezentowali się uczniowie klas I, II oraz III gimnazjum. Uczestnicy wykonywali utwory w języku angielskim m.in. The Beatles, Boney M., Franka Sinatry, Katie Melua itd. Ponadto wielu uczniów oprócz talentu wokalnego zaprezentowało talent gry na pianinie oraz gitarze. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom i po obejrzeniu wszystkich występów młodych artystów,  jury miało ogromny dylemat z ogłoszeniem ostatecznych wyników.
Po burzliwych obradach jury w składzie: Barbara Jurczyk, Agnieszka Wojtasiak, Jolanta Masłowska, Krzysztof Wrzołek przyznało nagrody i wyróżnienia.
Nagrody otrzymali:
Pierwsze miejsce w kategorii solista/solistka:

  • Adam Czerski kl. IIa

Pierwsze miejsce w kategorii grupa:

  • Karolina Rucło i Karolina Wytrykus  kl. IIIb

Wyróżnienia jury przyznało

  • Zuzannie Burzyńskiej kl. IIb
  • Katarzynie Paziewskiej kl. Ia
  • Filipowi Czarneckiemu oraz Jakubowi Smętowi kl. IIc

Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy za udział w festiwalu.
Laureaci pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę w międzyszkolnym  konkursie  piosenki obcojęzycznej „Piosenka bez granic” 13.03.2014 r. organizowanym przez Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom piosenek, którzy chcąc rozwijać swoją pasję wokalną zgłosili się do konkursu za wspaniałe występy, publiczności za udział i owacje, jury za pomoc w wyłonieniu zwycięzców, a dyrekcji za ufundowanie nagród. Dziękujemy za wspólnie spędzone muzyczne chwile i liczymy na jeszcze liczniejszy udział w przyszłym roku szkolnym.
Kochani, pamiętajcie, że konkurs niesie za sobą wygranych i tych, którzy dopiero wygrają. Nie myślcie więc o wygranej, ale o tym, że Wasz występ sprawił ogromną radość Wam, publiczności i na pewno zachęci Wasze koleżanki i kolegów do liczniejszego udziału w przyszłym roku szkolnym.

Dziękuję i już trzymam za Was kciuki w przyszłym roku - Agnieszka Wojtasiak

teatr 2c

 

 

 

 

 

 

Dnia 8.02. 2014 r. w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” odbył się Przegląd „Chrześcijańskie Granie”. Naszą szkołę reprezentował zespół muzyczny „Kefas”, który zaprezentował dwie piosenki: „Pan woła na nas” i „Błogosław duszo moja Pana”. W kategorii zespołów muzycznych wystąpiło 18 grup, także było z kim rywalizować.
Wyniki zostaną ogłoszone 2 marca podczas koncertu Debiuty 2014. Czekamy z niecierpliwością i tymczasem zapraszamy na obejrzenie nagrania z przesłuchań.

Poniedziałek, 10 marca 2014 był w naszej szkole dniem celebracji Święta Kobiet. Z tej okazji wszystkie Panie w naszej szkole od pani dyrektor, przez panie nauczycielki po uczennice poproszone były o założenie sukienek, a panowie mieli przyjść w krawatach. Wiele kobiet dostało w tym dniu kwiaty, upominki. Niespodzianką specjalną przygotowaną przez klasę IIa (gospodarza marcowego) był występ Adama Czerskiego, który zaśpiewał wszystkim kobietom w naszej szkole romantyczny piosenkę „You are beautiful” z repertuaru James'a Blunta. Wszystkie panie były zachwycone, a specjalne podziękowania w ich imieniu złożyła Adamowi osobiście pani dyrektor.

Wszystkim panom dziękujemy za uroczy Dzień Kobiet!

We wtorek, 11 marca 2014 r. na 9 - tej godzinie lekcyjnej odbył się finał turnieju gimnazjum w piłkę nożną zorganizowanego przez klasę IIb. W finale zmierzyły się dwie najlepsze drużyny czyli IIa w składzie: Mikołaj Halemba, Tomek Filipiuk, Janek Szerszeń, Janek Duliński (bramkarz), Janek Langa (rezerwowy) z IIb w składzie: Dawid Chaterera, Janek Czerniszewski, Mikołaj Macioszek, Krzysztof Wasilewski (bramkarz), Weronika Rogacin (rezerwowa). Mecz sędziował pan Michał Kucwaj.
Mecz zaczął się od bramki dla IIa strzelonej przez Tomka Filipiuka, jednakże wkrótce, po trafieniu Dawida Chaterery, IIb wyrównała. Następnie znowu klasa IIa objęła prowadzenie, do bramki Krzysia Wasilewskiego kolejny raz trafił Tomek Filipiuk, by znowu stracić gola po strzale Dawida Chaterery. W końcówce meczu to do IIb uśmiechnęło się szczęście, po udanym rozegraniu Mikołaj Macioszek trafił do bramki IIa, ustalając ostatecznie wynik meczu na 3:2 dla IIb.
Zwycięzcom czyli klasie IIb gratulujemy, IIa natomiast może się cieszyć tytułem drugiej najlepszej drużyny w szkole!

13.03.2014 r. w Gimnazjum nr 82 przy ul. Czumy 8 w Warszawie o godz. 9.00 odbył się II etap Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. Z radością zawiadamiamy, że:

  • Zuzanna Burzyńska, uczennica klasy IIb, zachwyciła jury wykonaniem piosenki Corinne Bailey Rae „Put your records on” i otrzymała II miejsce w konkursie.
  • Adam Czerski, uczeń klasy IIa, fenomenalnie wykonał piosenkę „All my loving” zespołu The Beatles akompaniując sobie na gitarze i otrzymał III miejsce w konkursie.

Uroczyste rozdanie nagród laureatom II etapu Konkursu odbędzie się 15.05.2014 r. o godz. 900 w Domu Kultury ArtBem w Warszawie.
Ponadto, wszyscy finaliści zostali zaproszeni przez organizatorów konkursu (Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego) do nagrania wspólnej pamiątkowej płyty.

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!
Jesteśmy z Was bardzo dumni i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!
Agnieszka Wojtasiak

paryzW dniach 17 – 21 marca 2014 odbyła się szkolna wycieczka do Paryża. Do stolicy Francji pojechała grupa 23 uczniów, uczących się języka francuskiego, z różnych klas gimnazjum wraz z nauczycielkami: p.Anną Kiljan i p.Jolą Masłowską.
W trakcie, jak zawsze zbyt krótkiego, pobytu w Paryżu udało nam się zobaczyć jego najważniejsze zabytki: Wieżę Eiffla, ze szczytu której oglądaliśmy przepiękną, skąpaną w słońcu panoramę miasta, Luwr, gdzie podziwialiśmy słynną Monę Lisę, Wenus z Milo i inne dzieła sztuki. Przespacerowaliśmy się słynnymi Polami Elizejskimi, by na ich końcu zachwycić się wybudowanym na zlecenie Napoleona monumentalnym Łukiem Triumfalnym. Zwiedziliśmy słynną gotycką katedrę Notre Dame, wypatrując postaci słynnego dzwonnika Quasimodo. Podziwialiśmy prezentujący styl eklektyczny budynek Opery Paryskiej, Panteon, w którego krypcie pochowani są słynni Francuzi oraz nasza noblistka Maria Skłodowska-Curie oraz słynny paryski uniwersytet – Sorbonę. Podziwialiśmy Paryż ze wzgórza Montmartre oraz znajdującą się na jego szczycie piękną bazylikę Sacré Coeur. Zobaczyliśmy również najsłynniejszy paryski kabaret Moulin Rouge oraz Plac Pigalle, na którym jeszcze gdzieniegdzie można skosztować kasztanów. Wspaniałą okazją do podziwiania uroków miasta był dla nas rejs Sekwaną, a jego atmosferę najlepiej można było poczuć spacerując wąskimi uliczkami, obserwując jego mieszkańców przy popołudniowej café au lait bądź jedząc świeże bagietki prosto z okolicznej piekarni w leniwych paryskich parkach.
Paryż jak zwykle zachwycił swoją architekturą, zabytkami, ale przede wszystkim niejako urokiem osobistym, elegancją, szykiem i wyjątkowym klimatem... Na pewno tam wrócimy...!

d otwarty22 marca i 26 kwietnia odbyły się w naszej szkole Dni Otwarte dla kandydatów do naszego Publicznego Gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi oraz Szkoły Podstawowej. Od godziny 10.00 do 15.00 wszyscy zainteresowani mogli, w towarzystwie oprowadzających uczniów naszej szkoły, odwiedzić niemal wszystkie zakamarki naszego budynku szkolnego, od nowej sali gimnastycznej zaczynając na szatniach czy stołówce kończąc. Oprowadzający gimnazjaliści opowiadali gościom o funkcjonowaniu szkoły, proponowanych profilach klas, prezentowali sale lekcyjne na kolejnych piętrach bądź wychwalali wspaniałych nauczycieli uczących w szkole :). Goście mieli okazję osobiście poznać i porozmawiać z dyrekcją szkoły oraz gronem pedagogicznym. Jak co roku na wszystkich zainteresowanych czekało również mnóstwo dodatkowych atrakcji: występy wokalne, chóru „Kefas” oraz grupy z zajęć artystycznych pod kierunkiem p. Basi Jurczyk, pokazy taneczne pod okiem p. Martyny Masłoń, prezentacje doświadczeń fizycznych u p. Moniki Gil i p. Sławka Jemielitego, chemicznych u p. Krzysztofa Pietrasika oraz ciekawostek geograficznych u p. Kasi Bobko. W kawiarence „Chez Pierre” (czyli „U Piotra”) pod wodzą p. Ani Kiljan serwowano francuskie naleśniki, które niezmiennie cieszyły się wielkim powodzeniem wśród odwiedzających szkołę.
Nasi przyszli gimnazjaliści mogli zatem nie tylko zobaczyć w jakich warunkach, pod czyim okiem będą się uczyć się, ale przede wszystkim poznać, posłuchać, zobaczyć tych, którzy już tu uczęszczają, a także poczuć atmosferę szkoły, na którą składają się wysiłki wszystkich!
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Dni Otwarte w naszej szkole cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Jedynym dylematem kandydatów zdało się być: co zrobić, żeby się dostać? Trzymamy kciuki za wszystkich! Z częścią spotkamy się już we wrześniu! Do zobaczenia!

asteriada

 

 

 

 

 

 

t brydz W piątek, 28 marca 2014, z inicjatywy klasy IIa (marcowego gospodarza szkoły) odbył się Pierwszy Brydżowy Turniej KZE. Do rywalizacji stanęły cztery pary:

  1. Janek Nowiński (kl. IIa) i Janek Duliński (kl. IIa)
  2. Tomek Chmielewski (kl. IIa) i Adam Skaskiewicz (kl. IIa)
  3. p.Ania Kiljan (nauczycielka francuskiego) i Gabryś Kamiński (kl.IIIa)
  4. Maciek Bielenda (kl.IIa) i Michał Gregorczuk (kl. IIa)

Każda para rozegrała sześć partii, w różnych konfiguracjach, przy określonych rozdaniach. Nad prawidłowością rozegrań czuwał sędzia p. Piotr Nowiński, któremu bardzo za to dziękujemy :). Rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie wynik turnieju ustalił się jak następuje:

  1. miejsce: Tomasz Chmielewski i Adam Skaskiewicz
  2. miejsce ex aequo: p.Anna Kiljan i Gabryś Kamiński oraz Maciek Bielenda i Michał Gregorczuk
  3. miejsce: Janek Nowiński i Janek Duliński

Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kolejnym turnieju!

Ostatnie sukcesy naszych uczniów:

  1. Czterech laureatów w w konkursie "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 - 1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej":
    • Wojciech Ambroziak i Jan Otłowski - Szkoła Podstawowa
    • Michał Korab i Marcin Słoma - Gimnazjum
  2. Dwie laureatki w Wojewódzkim Konkursie Widzy Biblijnej dla Gimnazjalistów "Hieronymus 2014":
    • Weronika Śmierzyńska
    • Dominika Śmierzyńska
  3. I miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Wola m. st. Warszawy w pływaniu chłopców - Gimnazjum
  4. IV miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Wola m. st. Warszawy w pływaniu dziewcząt - Gimnazjum

Gratulujemy!

p rogacin

 

 

 

 

 

 

Wreszcie stało się coś, czego spodziewaliśmy się już od ponad roku i co się nieomal w zeszłym roku gdzieś w styczniu zdarzyło: Oto nasz uczeń, Jakub Grabowski z kl. IIIa został laureatem konkursu fizycznego. Oprócz niewątpliwego prestiżu wiążą się z tym faktem jeszcze inne przywileje. Jakub może być już spokojny o wybór swojej przyszłej szkoły; dostanie się tam niezależnie od ocen. Ponadto nie musi się zrywać pełen stresu drugiego dnia egzaminu; może sobie pozwolić na dłuższy sen lub niespieszną powtórkę przed egzaminem z angielskiego.
Miło nam również donieść, że Jakub, a także jego kolega z klasy Michał Nowak i ich młodsza koleżanka Kinga Zatkalik kl. z IIa, wzięli ostatnio udział w drugim etapie Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Nie znamy jeszcze wyników, ale mamy nadzieję, że trzeci etap przed nimi.

egzamin

 

 

 

 

 

 

d francuskiW środę 30 kwietnia 2014 odbył się w naszej szkole Dzień Francuski czyli „La Journée Française”. Tegoroczna edycja tego święta była już trzecią z kolei. Wzorem lat ubiegłych, w dzień ten prezentowany jest projekt z języka francuskiego grupy uczniów klas II-gich gimnazjum. W tym roku grupę projektową tworzyło pięć uczennic klasy językowej IIb oraz jedna uczennica klasy matematycznej IIa, które pod czujnym okiem nauczycielki od języka francuskiego p. Anny Kiljan, pracowały nad zagadnieniem „Co przeciętny Polak wie o Francuzach?”. Odpowiedź na tak postawiony problem badawczy odnalazły przeprowadzając sondę uliczną czyli wywiady z mieszkańcami Warszawy zachęcając ich do odpowiedzi na kilkanaście pytań dotyczących Francji, jej historii, kultury, sztuki, kuchni, a także samych Francuzów. Przeprowadzone i nagrane wywiady stworzyły materiał filmowy, który poddany został następnie odpowiedniemu montażowi. Ostatecznie powstał 10 minutowy film, który jako główny punkt programu wyświetlono właśnie na Dniu Francuskim.
Dzień Francuski odbył się w tym roku na fioletowej sali gimnastycznej. Przez dwie przerwy prezentowane były materiały - gazetki zawierające różne informacje dotyczące Francji, które pojawiały się w filmie. Na dużej przerwie uczniowie obejrzeli film, wypełniając w jego trakcie quiz przygotowany przez grupę projektową zawierający zagadnienia poruszane przez osoby udzielające wywiadów. Po projekcji nastąpiła słodka degustacja czyli goście zostali poczęstowani iście francuskim przysmakiem czyli bagietką z nutellą.
Było, jak zazwyczaj, smacznie! Ale tym razem też wyjątkowo, bo film jako forma realizacji projektu pojawił się na Dniu Francuskim po raz pierwszy! Mamy nadzieję, że się podobało!

3 maj

 

 

 

 

 

 

augustow 2aW dniach 11 - 14 maja klasa IIa gimnazjum wraz z wychowawcami: p. Anią Kiljan i p. Sławkiem Jemielitym wyjechała na zieloną szkołę do Augustowa. Młodzież pojechała do ośrodka „Królowa Woda” nad jeziorem Sajno, pociągiem. Wyjazd miał charakter integracyjno - rekreacyjno - sportowy. Każdego dnia, pod okiem instruktorów, uczniowie podzieleni na dwie drużyny wykonywali różnego rodzaju zadania. Pierwszego dnia, na czas musieliśmy zmierzyć się z poziomą przeszkodą, pokonywaliśmy kilkunastometrową trasę na nartach zespołowych oraz budowaliśmy rurociąg. Wieczór natomiast spędziliśmy przy ognisku, piekąc kiełbaski, grając i śpiewając. W drugi dzień przechodziliśmy labirynt, organizowaliśmy ucieczkę z najlepiej strzeżonego więzienia Alcatraz, robiliśmy sztafetę indiańską, strzelaliśmy z wiatrówek, wspinaliśmy się na wieżę ze skrzynek, urządziliśmy sobie grupowe skakanie przez skakankę oraz wyścig skrzynek. Wieczorem rozegraliśmy bardzo emocjonującą partię pokera, której stawką była dodatkowa amunicja na paintball'a. Trzeci dzień minął pod hasłem adrenaliny, mieliśmy zajęcia z podstaw survivalu, przechodziliśmy most linowy oraz wyposażeni w odpowiedni sprzęt biegaliśmy po lesie uczestnicząc w rozgrywkach paintball'a. Wieczorem mierzyliśmy się w karaoke. Czwartego dnia czekały na nas sporty wodne – kajaki oraz tyrolka. Po obiedzie, rozdaniu dyplomów, pożegnaniu z kadrą ruszyliśmy w drogę powrotną.
Choć pogoda nas nie rozpieszczała, wycieczka bardzo nam się udała! Do Warszawy wróciliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni!

klasa 3aW poniedziałek 12 maja klasa IIIa wyjechała wraz z wychowawczynią p. Beatą Manitius i p. Karoliną Sroką na 3 - dniową wycieczkę do Giżycka. Młodzież zakwaterowana była w ośrodku „Gwarek” malowniczo położonym nad jeziorem Tajty. Czas spędzano aktywnie, głównie w lesie, w otoczeniu którego usytuowany był ośrodek. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję poznać podstawy sztuki survivalu czyli nauczyć się jak przeżyć w lesie, zbudować szałas, rozpalić ognisko i przygotować posiłek. Wielu emocji dostarczyła im także gra nocna zorganizowana w majestatycznej i lekko przerażającej Twierdzy Boyen. Drugi dzień upłynął miło na grach terenowych, wspinaniu się na ściankę i pływaniu kajakami, a zakończony został przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem piosenek. Trzeciego dnia odbył się jeszcze przyjemny rejs żaglówką, na którym każdy mógł się zrelaksować podziwiając dziką przyrodę Mazur. Ostatecznie wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni wrócili do Warszawy.

tardaDnia 12 maja uczniowie klasy 1a oraz 1c wraz z wychowawcami: siostrą Anetą i p. Michałem Kucwajem oraz siostrą pielęgniarką wyjechali na 3 dniowy wyjazd do ośrodka „Chris” w Tardzie.
Na miejsce nasze wesołe pierwszaki dojechały ok. godziny 13, a po zapoznaniu się z obozowym regulaminem i rozpakowaniu w domkach, bez chwili zwłoki rozpoczęły pierwsze zajęcia. Podzieleni na grupy uczniowie pod czujnym okiem instruktorów przez wszystkie 3 dni nabywali takie umiejętności jak: strzelanie z łuku, wspinaczka linowa czy też pływanie kajakiem oraz korzystali z pogody grając w gry zespołowe i jeżdżąc na rowerach. Wieczory młodzież spędziła na grze terenowej w pierwszy dzień oraz bawiąc się na dyskotece dnia drugiego. Każdego dnia pierwszaki mimo kapryśnej pogody chętnie uczestniczyły w zajęciach, nie tracąc humoru i entuzjazmu. Trzeciego - ostatniego dnia wyjazdu, po odbyciu ostatnich zajęć, spakowaniu walizek oraz pożegnaniu się z kadrą ośrodka pierwszoklasiści pojechali autokarem na Pola Grunwaldzkie. Odbyli tam ciekawą lekcję historii oglądając dawne miejsce wielkiej bitwy i zwiedzając tamtejsze muzeum. Z głowami pełnymi wspaniałych wrażeń i wiedzy uczniowie wrócili do Warszawy.

Dnia 13 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 11 odbyły się przesłuchania do  V Warszawskiego Festiwalu Piosenki  Religijnej „Zaufaj Panu”.  Jak co roku wzięło w nim udział bardzo dużo solistów  i zespołów muzycznych w poszczególnych  kategoriach wiekowych. Również,jak co roku uczestniczył zespół „Kefas", który zaprezentował piosenkę „Dzielmy się miłością”. Ale oprócz naszego zespołu, wystąpiła po raz pierwszy Justynka Brzeźna, uczennica klasy I Szkoły Podstawowej z piosenką „Jak brzask”. Zarówno Justynka, jak i zespół „Kefas” zaśpiewali wspaniale. Wiemy już, że obydwoje wykonawców jest na liście wyróżnionych i nagrodzonych. Wręczenie nagród nastąpi 31 maja podczas Koncertu Galowego.
A tymczasem wysłuchajmy obydwu nagrań.

f nauki

 

 

 

 

 

 

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klas drugich realizowali projekt edukacyjny pt. English can be fun pod opieką nauczyciela języka angielskiego p. Agnieszki Wojtasiak. Grupę projektową tworzyło siedem uczennic i jeden uczeń klasy językowej IIb (tj. Anna Walendzik, Weronika Rogacin, Julia Szymańska, Sylwia Strzelecka, Aleksandra Pomykała, Ines Piotrowska, Maria Niedziałek oraz Mikołaj Macioszek).
Rezultatem pracy było stworzenie bloga w języku angielskim. Na blogu można znaleźć między innymi wskazówki dotyczące uczenia się języka, ciekawostki o Wielkiej Brytanii oraz parę przepisów, które pomogą nam osłodzić czas nauki.

kl 3b

 

 

 

 

 

 

W dniach 22-24 maja 2014 roku klasa IIIc wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Bobko i p. Barbarą Tombarkiewicz pojechała na zieloną szkołę, na tereny pojezierzy, do Augustowa, do ośrodka wypoczynkowego „Królowa Woda”.
Ośrodek mieścił się tuż nad jeziorem Sajno, wycieczkowicze mieli do dyspozycji pomost, skąd można był podziwiać piękno przyrody: jezioro, zachody słońca, urokliwe widoki drzew nad wodą. Pogoda dopisywała, więc zażywano kąpieli słonecznych, bądź oddawano się rekreacji, grano w siatkówkę na boisku. Większość czasu przez te trzy dni uczniowie spędzali podzieleni na dwie grupy: zielonych i pomarańczowych, wykonując wymagające trudu i obmyślenia planu konkurencje. Do wszystkich zadań potrzebna była współpraca i zgranie zespołu, lecz przy większości młodzież miała wiele śmiechu i radości. Wyjątkowymi atrakcjami był paintball i pływanie kajakami. Dodatkową „atrakcją” były niezliczone ilości komarów, które chętnie zostawiały po sobie swędzące znaki. Wieczorami zorganizowane było ognisko z kiełbaskami oraz karaoke z rozdaniem nagród i dyskoteką.
Cały wypoczynek okazał się świetną chwilą zapomnienia o szkolnych trudach i obowiązkach. Wszyscy dobrze się czuli i przyjemnie spędzili ostatnie wspólne momenty w gimnazjum.

f piosenki religijnejW poniedziałek 26 maja 2014 r. odbył się w naszej szkole wyjątkowy festiwal – festiwal piosenki religijnej „Śpiewając Ojcu Świętemu”. Każda klasa szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcą miała za zadanie przygotować piosenkę w celu uczczenia wielkiego wydarzenia jakim była kanonizacja Jana Pawła II.
Uroczysty koncert tych pieśni odbył się na poniedziałkowych trzech lekcjach, na żółtej sali gimnastycznej. Rozpoczął go występ klasy VIb, która przy akompaniamencie gitarowym wychowawcy p. Krzysia Wrzołka i p. Basi Jurczyk odśpiewała ulubioną pieśń Ojca Świętego „Barkę”. Następnie na scenę została zaproszona klasa Ia gimnazjum, która wraz z siostrą Anetą zaprezentowała Psalm 117 „Chwalcie dziś Pana wszystkie narody”. Po nich wystąpiła klasa IIb szkoły podstawowej z p. Elą Czerniakowską w piosence „Na drugi brzeg” z repertuaru Arki Noego. Kolejnym wykonawcą była klasa IV, która wraz z p. Moniką Gil wykonała pieśń „Biały pasterz”. Następnie na scenie pojawiła się zerówka z wychowawczynią p. Martą Nikoleizig prezentując uroczą piosenką „Uszy, oczy, ręce dwie”. Kolejnym artystą była klasa IIIc i p. Kasia Bobko z piosenką z repertuaru Golec uOrkiestra „Leć muzyczko” wykonywaną przy akompaniamencie pianina, bębna, fletów poprzecznych, saksofonu i klarnetu. Po czym na scenie wystąpiła klasa IIIb z p. Agnieszką Wojtasiak, prezentując pieśń „Nie lękajcie się” do podkładu na dwa flety i gitarę. Kolejnym wykonawcą była klasa IIa szkoły podstawowej z piosenką „On i ja”. Następnie na scenie pojawiła się klasa IIb z p. Dorotą Okonek w pieśni „Daj Chrystusa” śpiewanej przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. Po nich wystąpiła klasa I szkoły podstawowej z wychowawczynią Grażyną Chmielewską i piosenką „Kochamy Cię Janie Pawle”. Kolejnym wykonawcą była klasa IIc p. Rafała Rosy z pieśnią „Chwalcie Pana niebios”. Po nich wystąpiła klasa IIIa śpiewając wraz z wychowawczynią p. Beatą Manitius a cappella pieśń „Zbliżam się w pokorze”. Następnie na scenie wystąpiła klasa VIa z p. Martyną Masłoń z piosenką „Ty tylko mnie poprowadź”. Po nich, klasa Ic wraz z p. Michałem Kucwajem wykonała pieśń „Zaufaj Panu”. Potem wystąpiła klasa III szkoły podstawowej z wychowawca p. Asią Olędzką z piosenką „Papież Polak”. Następnym artystą była klasa V wraz z p. Kasią Bednarczyk, która zaprezentowała piosenkę „Tak nauczał Jan Paweł”. Przedostatnim wykonawcą była klasa Ib z wychowawczynią p. Basią Jurczyk, która wykonała piosenkę „W Tobie wszystko mam”. Występy uczniów zamknęła pieśń „Niech zabrzmi Panu chwała w niebiosach” odśpiewana przez klasę IIa wraz z wychowawczynią p. Anią Kiljan. Całości dopełnił występ grona pedagogicznego w pięknej pieśni kanonizacyjnej „Pod prąd”.
Nad organizacją i sprawnym przebiegiem festiwalu czuwała klasa Ib (majowy gospodarz szkoły) wraz z wychowawczynią p. Basią Jurczyk. Jej uczniowie zapowiadali wykonawców, a w przerwach między piosenkami przywoływali fakty z życia Papieża, jego słowa, prezentowane były również zdjęcia z różnych okresów życia Ojca Świętego.
Festiwal „Śpiewając Ojcu Świętemu” okazał się być dla wszystkich uczestników nie tylko świetną zabawą, okazją do wspólnego śpiewania, wspominania osoby wielkiego Polaka, ale również wspaniałą formą dziękczynienia za jego kanonizację.

d rodziny

 

 

 

 

 

 

bal gim

 

 

 

 

 

laureatRok szkolny 2013/2014 był w naszej szkole bardzo udany pod względem konkursów – mieliśmy podwójnego laureata! Jakub Grabowski, uczeń klasy IIIa o profilu matematyczno - fizycznym został laureatem dwóch niezwykle ważnych i prestiżowych konkursów: Kuratoryjnego Konkursu z Fizyki oraz Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. To, co nie udało się w ubiegłym roku – Jakub był wtedy finalistą tych konkursów, ziściło się w tym roku. Do obydwu olimpiad Kubę przygotowywał wybitny matematyk i fizyk naszej szkoły p. Sławomir Jemielity, który podobnymi sukcesami swoich uczniów cieszy się niemal co roku. Dyplom laureata pozwolił Kubie, nie tylko nie pisać części matematyczno - przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego (uzyskał on w ten sposób z tej części maksymalną ilość punktów), ale również na wybór wymarzonego liceum bez konieczności przechodzenia przez proces rekrutacyjny. Kuba jako dalszą drogę edukacji wybrał najlepsze liceum matematyczne w Warszawie czyli słynne XIV LO im. Stanisława Staszica. Wszyscy jesteśmy z osiągnięć Kuby szczerze dumni!

kl 2b

 

 

 

 

 

 

kl 1bW dniach 11 - 13 czerwca klasa Ib wyjechała do Ostrowa Pieckowskiego na wycieczkę szkolną. W Mazurskim Parku Krajobrazowym uczniowie wraz z opiekunami: wychowawczynią Barbarą Jurczyk i s. Kornelą Gonciarz podziwiali piękno przyrody tego miejsca. Program obejmował zapoznanie się z tradycją, kulturą i sztuką Mazurów i ich krainą. Pierwszego dnia w drodze do ośrodka odwiedziliśmy Farmę Jeleniowatych Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk, gdzie mogliśmy zobaczyć różne gatunki jeleni, danieli i muflonów. Obserwowaliśmy, jak zwierzęta zachowują się w otwartej przestrzeni, karmiliśmy młode kózki i baranki. Po południu odbyła się nauka pływania na kajakach na pobliskim jeziorze i spotkanie z panią leśnik, która opowiedziała nam o przyrodzie tego miejsca. W drugim dniu przepłynęliśmy rzeką Krutynią 12 km, a niektórzy uczniowie pokonali nawet 15 km, przepływając jezioro Duś. Po południu pojechaliśmy do Mrągowa na warsztaty garncarskie. Wieczorem obyło się ognisko. Śpiewaliśmy i graliśmy na gitarze do późnej nocy. Ostatniego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Wilczego Szańca, gdzie przewodnik p. Czesław (nauczyciel i pasjonat historii) ciekawie opowiedział o miejscu związanym z próbą zamachu na Hitlera. Później pojechaliśmy do Świętej Lipki, gdzie wysłuchaliśmy Koncert u Organowego na najstarszych organach w Polsce.
Wyjazd był bardzo udany, uczniowie bardzo zadowoleni, a opieka dumni ze swoich podopiecznych.

delf dalf menesrJuż wkrótce duża grupa gimnazjalistów naszej szkoły spróbuje swoich sił w egzaminach na certyfikaty z języka francuskiego czyli DELF A1 i A2.
Do sesji czerwcowej 2014 DELF A1 podchodzi w tym roku szkolnym aż 17 uczniów. Są to uczniowie klas IIa i IIb, którzy przez cały rok uczęszczali na specjalne kółko z języka francuskiego przygotowujące do zdawania tego egzaminu oraz uczniowie z grupy zaawansowanej klas Ia i Ib. Egzamin pisemny będą ci uczniowie zdawali 14.06 (sobota) o godz. 9.00, po nim tego samego dnia odbędzie się egzamin ustny. Egzamin DELF A2 będą pisały trzy uczennice z klasy IIIb. Ich egzamin pisemny odbędzie się również 14.06 (sobota) o godz. 9.00, a ustny 17.06 (wtorek).
Wszystkie egzaminy pisemne oraz egzamin ustny A1 odbędą się w Liceum Francuskim przy ulicy Walecznych 4/6 na Saskiej Kępie, natomiast egzamin ustny A2 w Instytucie Francuskim przy ulicy Widok 12.
Za wszystkich trzymamy kciuki! Bonne chance!


Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy uczniowie zdali egzamin pozytywnie :). Po raz kolejny wyniki były bardzo dobre. Wśród zdających DELF A1 najwyższą notę końcową uzyskała Weronika Gramacka (IIa) 93,5/100pkt, a w DELF A2 – Agata Kajak (IIIb) z wynikiem 85/100pkt. Średni wynik zdających DELF A1 wyniósł 80/100pkt (dokładnie 79,8), a wśród zdających A2 77/100pkt. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z części egzaminu obejmującej czytanie ze zrozumieniem – średni wynik zdających to 22/25pkt (w tym 3 wyniki z maksymalną ilością punktów) oraz z egzaminu ustnego średnio 21/25pkt, nieco niższe wyniki uzyskali oni natomiast z pisania – średni wynik to 19/25pkt, a także słuchania średni wynik to nieco ponad 17,5/25pkt (szczegółowe wyniki poszczególnych zdających).
Niemniej jednak wyniki są wysoce satysfakcjonujące, nie tylko dla uczniów, ale i nauczycielki języka francuskiego p. Anny Kiljan, która jest niezmiennie szczerze dumna z osiągnięć swoich uczniów i już mobilizuje kolejnych do zdawania egzaminów w przyszłym roku szkolnym. Naturalnie każdy uczeń po zdaniu egzaminu uzyskał zaświadczenie oraz dyplom. Jako szkoła znowu otrzymaliśmy zaświadczenie z Instytutu Francuskiego w Warszawie, gdzie odbywają się egzaminy, potwierdzające uczestnictwo i wyniki naszych uczniów w sesji czerwcowej 2013/2014.
Już szykujemy się na podchodzenie do egzaminów na certyfikaty w sesji czerwcowej 2014/2015!

koniec kl3W czwartek 26.06.2014 o godzinie 16.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku dla klas III - cich gimnazjum. Uroczystości rozpoczęły się w kościele Mszą Świętą, następnie wszyscy uczestnicy: dyrekcja: ksiądz Dyrektor i Pani Dyrektor, wychowawcy: p. Beata Manitius, p. Agnieszka Wojtasiak oraz p. Katarzyna Bobko, nauczyciele, uczniowie i ich rodziny przeszli do żółtej sali gimnastycznej, gdzie na początek Pani Dyrektor podsumowała trzy lata nauki, pracy uczniów, wspominając o konkursach, olimpiadach, wynikach z egzaminu gimnazjalnego. Następnie wychowawcy wręczyli gimnazjalistom nagrody, dyplomy, dziękując im za trzy wspólnie spędzone lata. Po tym, przyszedł czas na podziękowania dla dyrekcji, wychowawców i nauczycieli, młodzież dziękowała kwiatami, miłym słowem, występami, a klasa IIIc zorganizowała specjalną galę Oscarową, wręczając wszystkim nauczycielom Oscary za ich pracę, trud i wysiłek. Na koniec były łzy wzruszenia i życzenia powodzenia, gdyż dla wszystkich obecnych było jasne, że młodzież żegna się ze swoją kochaną szkołą na zawsze... Niemniej nikt nie wątpił, że absolwenci będą wracać z odwiedzinami, bo zawsze są oni u nas mile widziani!

koniec sW środę ze szkołą żegnały się klasy VIa i VIb. ... w którym zaprezentowali sytuacje z życia szkoły na wesoło. ... 10.00 na Mszy Świętej zebrały się klasy I - wsze i II - gie gimnazjum, a o godz. 16.00 klasy: IV i V szkoły podstawowej, aby podziękować za cały rok wytężony pracy.

 

 

hiszpaniaJuż po raz czwarty młodzież gimnazjalna naszej szkoły spędzała wakacje w Hiszpanii, na obozie El Hontanar. Obóz, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się z inicjatywy szkoły katolickiej z Alicante – Colegio Ángel de la Guarda, a jego celem była integracja kulturowa oraz rozwijanie umiejętności językowych. Przez dwa tygodnie od 16 do 30 lipca 2014, wraz z opiekunkami: p.Kiljan i p.Wojtasiak, gimnazjaliści z naszej szkoły spędzali aktywnie czas na zajęciach sportowych, tańcach, warsztatach manualnych, quizach wiedzy o kulturze obu państw, wycieczkach pieszych i rowerowych, a także na tyrolce, podczas sportów wodnych na morzu, grze miejskiej etc. Młodzież poznawała hiszpańskich rówieśników, kulturę, kuchnię, ćwiczyła język angielski. My ze swojej strony nauczyliśmy Hiszpanów tańczyć poloneza oraz przygotowaliśmy im iście polską kolację z kiełbaską na gorąco w smażonej cebuli oraz ogórkami kiszonymi! Nie nudziło nam się ani przez chwilę! Po obozie, kilka dni spędziliśmy w samym Alicante, zwiedzając miasto, plażując, ciesząc się wspaniałą pogodą. Do Warszawy wróciliśmy pełni energii, wspaniałych wspomnień, z nowymi, wartościowymi znajomościami. Obóz w El Hontanar po raz kolejny już okazał się bardzo udany!

Początek strony