W trakcie Wielkiego Tygodnia nasi gimnazjaliści uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych przygotowujących ich do świadomego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Młodzież mogła oddać się refleksji nad sensem Męki Pańskiej, mocą płynącą od Zmartwychwstałego Chrystusa oraz tryumfującym Miłosierdziem Bożym. Był to także czas zadumy nad ich codziennym życiem, dążeniami, porażkami, ale nade wszystko nad miejscem wiary i uwielbienia Pana Boga każdego dnia, w modlitwie. Uczniowie mieli szansę pochylić się nad dobrem, jakiego doświadczają dzięki religii. Nasze rekolekcje skupiały się nad kluczowym rozważaniem, jak wiele osiągamy, kiedy wybieramy drogę dobra i prawdy. Słowa Maryi „Wielkie rzeczy mi Pan uczynił…” stanowiły punkt wyjścia dla naszych przemyśleń.

Pierwszego dnia rekolekcji, we wtorek 11 kwietnia br., wybraliśmy się pociągiem do Ożarowa Mazowieckiego, aby w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego móc pomodlić się przed niezwykłym Ołtarzem Pokoju i Pojednania. Ów ołtarz jest wspaniałym przykładem sztuki sakralnej. Cudownie zdobiony, wykonany ze szlachetnych materiałów, takich jak: drewno, szkło, złoto, srebro i marmur, zachwyca swym bogactwem. Jednak to wnętrze tryptyku z rozsuwanymi skrzydłami skrywa w sobie prawdziwe piękno – wizerunek Matki Bożej wyłaniający się z pąków róż, którego centrum; sercem Jej postaci, jest Pan Jezus ukazany jako Boskie Światło. Możliwość pomodlenia się przy tym niezwykłym ołtarzu, była dla naszej szkolnej wspólnoty wspaniałym, wzniosłym przeżyciem. Prezentowany ołtarz, to jedno z całego cyklu dzieł, które powstają po to, aby wysyłać je w miejsca najbardziej zagrożone konfliktami zbrojnymi, gdzie ludzie zapominają o miłości Boga i bliźniego. Idea „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” polega na utworzeniu w świecie dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. W tych częściach świata, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania poszukują jego prawdziwego źródła. Materialnym znakiem tej duchowej inicjatywy są ołtarze adoracyjne z monstrancją nawiązującą kształtem do wizerunku Matki Bożej, które powstają w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. Oglądany przez nas ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na całym świecie, zostanie zainstalowany w Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho w Rwandzie. Ołtarz nosi tytuł Światło Pojednania i Pokoju. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, młodzież odbyła wyjątkową Drogę Krzyżową, podczas której poznała sylwetki wielu nieznanych im dotąd świętych z różnych zakątków świata. Uczniowie mogli wsłuchać się w samych siebie, dzięki prostym, ale bardzo sugestywnym myślom, odczytywanym przez jednego spośród nich, którego słowa były metaforą świadomości każdego z nas.

Drugiego dnia, we środę 12 kwietnia, nasze rekolekcje odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Monumentalną budowlę niektórzy z nas mieli okazję oglądać po raz pierwszy i bez wątpienia wywarła ona wielkie wrażenie. Gimnazjalistów oprowadzał przewodnik, opowiadając im o relikwiach świętych i błogosławionych Polaków, a także Panteonie Zasłużonych, pochowanych w świątyni. Uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, podczas której zaśpiewał nasz zespół muzyczny Kefas. Na zakończenie naszego pobytu w Wilanowie, udało nam się zobaczyć przygotowania do odbywającego się tego samego dnia o godz. 20:00 niezwykłego wydarzenia duchowo – kulturalnego, a mianowicie Requiem Katyńskiego, upamiętniającego Ofiary Zbrodni Katyńskiej w przededniu rocznicy odkrycia masowych grobów pomordowanych przez NKWD polskich oficerów. Możliwość obserwowania przygotowań do tak spektakularnego i ważnego wydarzenia, była bez wątpienia, cennym dopełnieniem naszych wielkopostnych przemyśleń.