01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

powazki 2c

Dnia 18 listopada  klasa 2c razem z wychowawcą, p. Soliwodą i Siostrą Anetą oraz przewodnikiem udała się na zwiedzanie cmentarza – Powązek Wojskowych. Nazwa tego cmentarza pochodzi od nazwy wsi Powązki, która kiedyś znajdowała się na tych terenach. Cmentarz Powązki Wojskowe jest dużo młodszy od Starych Powązek, gdyż został założony dopiero na początku XX wieku.
Podczas zwiedzania tej warszawskiej nekropolii mogliśmy zobaczyć kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także w I i  II Wojnie Światowej. Jest to najbardziej patriotyczna nekropolia stolicy. Nazwa tego cmentarza upamiętnia tych, którzy zginęli walcząc m.in. podczas powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego czy powstań śląskich. Z naszą klasą dotarliśmy również do kwatery na tzw. „Łączce”. Pani przewodnik wyjaśniła, że jest to miejsce, gdzie w latach 1945-56 chowani byli ludzie zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa. Jest to najważniejsze miejsce w Warszawie, którego zadaniem jest upamiętnienie ofiar zbrodni Katyńskiej. Widzieliśmy również liczne pomniki i tablice pamiątkowe, które stanowią symboliczne miejsca pamięci. Najsłynniejszym z nich jest pomnik Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), który upamiętnia żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej. Udaliśmy się również do kwatery Szarych Szeregów, gdzie zostali pochowani Alek, Rudy i Zośka.
Należy podkreślić fakt, że nie tylko żołnierze spoczywają na tym cmentarzu. Odbywają się tu pochówki znanych i zasłużonych dla naszego kraju osobistości. Wśród nich należy wymienić m.in.: znanego polskiego trenera i działacza piłkarskiego – Kazimierza Górskiego; polskiego piłkarza, króla strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972r.) - Kazimierza Deynę; polskiego dziennikarza telewizyjnego, reportera i korespondenta wojennego – Waldemara Milewicza, który zginął tragicznie podczas zamachu w Iraku; Marka Kotańskiego – znanego szczególnie z pomocy osobom biednym, uzależnionym od narkotyków, alkoholu, twórcę Monaru i Markotu; pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, polskiego reżysera i scenarzystę - Jerzego Kawalerowicza; młodą i bardzo utalentowaną lekkoatletkę, złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000) w rzucie młotem – Kamilę Skolimowską; reżysera oraz aktora filmowego i teatralnego - Jana Machulskiego czy też cenionego i znanego kardiologa – Zbigniewa Religę.
Bardzo cieszymy się z tej niecodziennej i ciekawej lekcji historii. Uważamy, że każdy powinien zwiedzić to szczególne dla Polski i Polaków miejsce oraz w modlitwie oddać hołd, szacunek i pamięć pochowanym tu wielkim ludziom i dbać o przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom.

Początek strony