m etnograficzne 3bDnia 30 września klasa 3b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską odwiedziła Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Młodzież miała okazję zapoznać się ze stałą ekspozycją muzeum, prezentowaną w przestronnym gmachu instytucji. Przepiękna kamienica przy ul. Kredytowej skrywa w swoich wnętrzach niezwykle ciekawe zbiory. Uczniowie szczególnie zainteresowali się wystawą pt. „Biblia Pauperum - Sztuka Ubogich i Wykluczonych”, na której zgromadzono szereg zabytków ludowych, prezentujących sceny biblijne w postaci rzeźb, płaskorzeźb, malowideł, które zgromadzone w kościołach, miały pomóc zrozumieć przekazy zawarte w Piśmie Świętym. Narracja tejże wystawy traktuje o chłopskiej interpretacji Biblii i ludowego pojmowania świata. Oprócz tego, młodzież miała okazję zobaczyć także obiekty związane z czasem świątecznym: stroje, obrazy, rzeźby, świąteczne dekoracje i rekwizyty. Wprowadzeniem do wystawy jest unikatowa w skali europejskiej kolekcja makiet tańców ludowych, a jej rozwinięciem kolekcja wycinanek, pisanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych, będących odzwierciedleniem ludowej plastyki. Uczniowie dzięki zapoznaniu się ze zbiorami muzeum, mieli szansę uświadomić sobie, jak ważną rolą w budowaniu tożsamości narodowej i patriotyzmu, jest znajomość swoich korzeni i przeszłości. Ludowość, do której nawiązywano w kulturze na przestrzeni epok, dała podłoże także dzisiejszej obyczajowości i obrzędowości.