01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

Dnia 17 listopada bieżącego roku, klasa 2c wraz z wychowawcą – Agnieszką Bilską oraz p. Kamilem Słomianym wybrała się na wycieczkę do Lublina. W planie wycieczki było zwiedzanie Majdanka oraz Starego Miasta w Lublinie.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Majdanek- niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów funkcjonujący w latach II wojny światowej. Wszyscy z zapartym tchem słuchali pani przewodniczki, która oprowadziła nas oraz opowiedziała nam poruszającą historię związaną z tym miejscem. Na początku pokazała nam komory gazowe, w których stosowane były granulki cyklonu B. Wywołał on śmierć wielu niewinnych ludzi. Obok komór znajdowały się łaźnie, których znaczenie przytoczyła nam pani przewodniczka. Następnie przeszliśmy do muzeum, w którym znajdowały się przedmioty odnalezione na terenie obozu. Były to rzeczy zarówno dorosłych, jak również dzieci. W tym miejscu dowiedzieliśmy się również, że na Majdanku zginęło dwieście trzydzieści tysięcy osób, w tym około sto tysięcy to Żydzi. Śmierć tych ludzi była spowodowana złymi warunkami życia, chorobami, traktowaniem, wygłodzeniem lub wychłodzeniem organizmu. Potem przeszliśmy do krematorium, w którym znajdowały się piece. Było to miejsce, gdzie przeprowadzano pośmiertne spalenie. Jako ostatni zwiedziliśmy monumentalny pomnik autorstwa Wiktora Tołkina. Monument składał się z dwóch części: Pomnika Walki
i Męczeństwa oraz wielkiego mauzoleum zawierającego prochy ludzkie z terenów obozowych. Pobyt w tym miejscu bardzo każdego zainteresował oraz poruszył.
Kolejnym , a zarazem ostatnim miejscem naszej wyprawy była Starówka miasta Lublin. Na początek Podziemna Trasa Turystyczna. Około 280 metrowa trasa przebiegająca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia korytarzami kilkunastu staromiejskich piwnic i przebiega na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 metrów. Spacer z przewodnikiem tym podziemnym labiryntem był dla nas jednocześnie wędrówką w historię Lublina i jego zagospodarowania przestrzennego. Historię tę przybliżył nam cykl makiet ukazujących poszczególne fazy rozwoju miasta. Kulminacją trasy była multimedialna wizualizacja (światło, dźwięk, ruch) Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku.
Po wyjściu na „powierzchnię” spacerowaliśmy z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy. Mogliśmy podziwiać pięknie odrestaurowany zespół zabytków Starego Miasta. Zachowane częściowo mury obronne, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, reprezentacyjny ratusz, malownicze zaułki i uliczki.
Wycieczka przebiegała w przyjaznej atmosferze. Była okazją do poznania nowych miejsc, siebie nawzajem oraz była wspaniałą lekcją historii.

Początek strony