01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

3b m h zydowDnia 26 marca 2018 r. klasa 3b wraz z wychowawczynią – p. Martyną Kaczmarską, udała się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie zwiedzili stałą ekspozycję muzeum. Trwające niemal trzy godziny oprowadzanie przewodnika, pozwoliło dogłębnie poznać kulturę, religię, tradycję i obrzędowość Żydów. Wystawa stała pozwoliła nam poznać historię życia Żydów na terenie Polski od czasów średniowiecznych, poprzez dobę renesansu, rozbiorów, początek XIX w., aż po okres dwudziestolecia, nastanie czasów mroku i pogardy, po lata powojenne. Zobaczyliśmy osiem obszernych, bogatych galerii, dotyczących różnych momentów w historii narodu żydowskiego. Największe wrażenie wywarła na nas replika synagogi – przepięknie zdobiona, obfitująca w znaki i symbole. Niezwykle atrakcyjna była także wizyta w zrekonstruowanej kawiarni „Ziemiańskiej”, gdzie można było nauczyć się postaw tanga.
Podziwialiśmy wspaniałą bryłę muzeum, symbolizującą rozstąpienie się Morza Czerwonego i piaski pustyni. Przespacerowaliśmy się także po terenie byłego getta warszawskiego. Skłoniliśmy głowy przed Pomnikiem Bohaterów Getta, usiedliśmy na ławeczce obok podobizny Jana Karskiego. Wspomnieliśmy Irenę Sendlerową, gdy szliśmy aleją upamiętniającą jej nazwisko.
Ta podróż przez niemal 1000 lat historii pozwoliła nam poznać legendy nt. osadnictwa, dziedzictwa, fakty o rozwoju kultury, kulinariach, różnorodności społecznej i politycznej, aż po Szoah i współczesność. Bezsprzecznie POLIN, to miejsce warte zobaczenia, oznacza przecież w języku jidysz Polskę, a także miejsce, gdzie „warto spocząć” i poczuć się bezpiecznie. Jak powiedział Sam Isserles „W tym kraju nie ma zawziętej nienawiści do nas, jak w Niemczech. Oby zostało tak nadal, aż do nadejścia Mesjasza”.

Początek strony