Zachowania dzieci nadpobudliwych charakteryzują się nadmierną ruchliwością i impulsywnością w działaniu, często uporem, gwałtownością i wzmożoną aktywnością. Są niespokojne, często angażują się w bójki, kłótnie, ich impulsywność stawia ich zawsze w środku konfliktu. Z tego powodu na ogół trudno jest im nawiązać stałe, trwałe i dobre kontakty z rówieśnikami. Występuje u nich duża męczliwość, a tym samym zaburzenia koncentracji. Zazwyczaj dzieci te pracują poniżej swoich możliwości intelektualnych.

Wskazówki do pracy z dziećmi nadpobudliwymi:

• należy stworzyć ciepłą, bezpieczną i spokojną emocjonalnie atmosferę
  • wprowadzić jasny i konsekwentny system reguł i zasad zarówno w domu jak i w szkole
  • wprowadzić stałe zajęcia i czynności o tej samej godzinie
  • uporządkować otoczenie – biurko, pokój, przybory szkolne…
  • ukierunkować aktywność dziecka, zapewnić gry i zabawy sportowe, tak aby dziecko mogło zrealizować potrzebę ruchu i odreagować napięcia
  • planować działania, uczyć stopniowego odraczania gratyfikacji, monitorować jego prace, przypominać o obowiązkach, towarzyszyć w trudnych sytuacjach