fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

zbliżający się koniec roku 2012 skłania nas do podsumowań dotyczących działań podejmowanych przez społeczność naszej szkoły i wydarzeń, w jakich braliśmy udział w trakcie ostatnich miesięcy.

Rozpoczynający się nowy rok szkolny był dla nas początkiem wielu wyzwań. Do społeczności szkolnej dołączyli nowi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.  Gimnazjaliści mieli okazję lepiej się poznać podczas wyjazdu integracyjnego, który w tym roku odbył się na Mazurach. Wrzesień był miesiącem wdrażania nowego systemu informatycznego, wprowadzenia tabletów jako alternatywy dla standardowych dzienników papierowych, a także zupełnie nowej formy dziennika elektronicznego.

Jeszcze w trakcie wakacji, tuż po zakończeniu ubiegłego roku szkolnego, ruszyła budowa sali sportowej. Zakończenie budowy przewidziane jest na koniec kwietnia 2013 r. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na zakończenie inwestycji.

W naszej szkole prężnie działają Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum, które odpowiadają za organizację różnych imprez społeczno – kulturalnych. I tak w tym roku odbyły się m.in. otrzęsiny uczniów klas pierwszych gimnazjum, a także dyskoteka andrzejkowa. Na bieżąco zmieniane są również dekoracje i gazetki tematyczne na korytarzach. Organizowane są  zbiórki charytatywne różnego typu. Ponadto, rozumiejąc potrzebę pogłębiania wiedzy i poszerzania horyzontów naszych podopiecznych, nauczyciele i wychowawcy starają się organizować zajęcia edukacyjne poza murami szkoły, tak by były one atrakcyjne, a co za tym idzie dobrze przyswajalne przez dzieci i młodzież.

Trwający Rok Księdza Piotra Skargi uczciliśmy licznymi przedsięwzięciami i projektami, mającymi na celu upamiętnienie patrona naszej szkoły i przybliżenie jego sylwetki zarówno naszym uczniom, jak i szerszemu kręgu młodzieży. 18 września odbyła się sesja naukowa, zatytułowana „Aktualność ks. Piotra Skargi dziś”, zorganizowana przez naszą szkołę, w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wzięło w niej udział ponad trzysta osób, w tym reprezentanci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego. Prowadzone podczas sesji wykłady przybliżyły młodzieży zarówno osobę ks. Skargi, jak również jego poglądy i idee, nadając im jednocześnie wymiar uniwersalny i ponadczasowy. Uzmysłowiono tym samym, jak aktualne pozostają do dziś nauki naszego patrona. Wśród referentów znaleźli się: prof. Eugenia Potulicka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której wypowiedź traktowała o neoliberalizmie w edukacji;    prof. Krzysztof Koehler  z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, podejmujący zagadnienie patriotyzmu ks. Piotra Skargi, z kolei ks. dr Pawła Szpyrka ukazał Piotra Skargę jako prekursora wolontariatu w Polsce. Na koniec głos zabrał Mazowiecki Kurator Oświaty mgr inż. Karol Semik. Prelegenci podkreślili wyjątkowość osoby naszego patrona, który potrafił łączyć w swoim życiu umiłowanie Boga, Ojczyzny i bliźniego.

Tuż po zakończeniu sesji naukowej, uroczystości przeniosły się na teren szkoły. Na placu, przy kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika, został odsłonięty pomnik upamiętniający postać ks. Piotra Skargi. Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. Świętowanie rozpoczęliśmy od programu poetycko – muzycznego w wykonaniu uczniów gimnazjum zaprezentowanego w murach kościoła. Następnie, krocząc w orszaku, udano się pod osłonięty flagą narodową pomnik, gdzie przy dźwiękach trąbki dokonano aktu poświęcenia .

27 września spotkaliśmy się wraz ze szkolną wspólnotą, na uroczystej mszy św. sprawowanej przez Prymasa Seniora Kardynała Józefa Glempa. W trakcie obchodów uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, złożyli uroczyste ślubowanie. Ważnym punktem uroczystości było także zainaugurowanie projektu edukacyjnego, dotyczącego wychowania patriotycznego, skierowanego do uczniów z kl. 4 – 6 szkoły podstawowej. Projekt „Mały Patriota” powstał z inicjatywy p. Katarzyny Kaczyńskiej uczącej w naszej szkole historii. Po złożeniu przysięgi, dzieci zostały uhonorowane specjalną odznaką, która ma im przypominać o ciągłym rozwijaniu w sobie ducha patriotyzmu i pamięci o ważnych dla naszej Ojczyzny wydarzeniach. Na zakończenie uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody uznania dla przedstawicieli Grona Pedagogicznego  i Samorządu Uczniowskiego.

W ramach upamiętniania działalności patrona naszej szkoły, delegacja nauczycieli i uczniów udała się do Pułtuska, aby uczestniczyć w tamtejszych obchodach roku ks. Piotra Skargi. Po mszy św. w Bazylice Kolegiackiej, poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową ks. Skargi w kościele św. Piotra i Pawła, a potem dumnie nas reprezentował podczas programu artystycznego prezentowanego w murach Akademii Humanistycznej.

Październik okazał się dla nas nie mniej pracowity, niż wrzesień. W owym miesiącu odbyły się liczne konkursy przedmiotowe organizowane przez  Kuratorium Oświaty w Warszawie, skierowane do uczniów II i III etapu edukacyjnego. Nasi uczniowie chętnie podjęli wyzwanie wzięcia udziału w tych niezwykle trudnych zmaganiach, co zaowocowało przejściem kilku uczniów do kolejnego etapu.
W tym okresie młodzież brała udział także w wielu innych konkursach i turniejach, organizowanych zarówno przez naszą szkołę, jak i inne placówki oświatowe i wychowawcze, w tym m. in. w  Jubileuszowym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej „Usłysz Panie moje słowa” organizowanego przez nas dla uczczenia pontyfikatu błogosławionego Jana Pawła II. Ukoronowaniem tej wyjątkowej edycji konkursu, była gala w Galerii Porczyńskich.

Wzięcie udziału w konkursach przedmiotowych, powtórzenie wymaganego materiału, bez wątpienia pomogło naszym wychowankom w przygotowaniach do napisania próbnych egzaminów gimnazjalnych, które przeprowadzano w listopadzie. Natomiast uczniowie klasy VI napisali swój próbny egzamin na początku grudnia.

Tradycyjnie uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Edukacji Narodowej i Święta Odzyskania Niepodległości. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasy pierwsze gimnazjum wzięły udział  w pielgrzymce do Niepokalanowa. Wszyscy natomiast świętowaliśmy i upamiętnialiśmy te ważne wydarzenia, przygotowując uroczyste apele. Przed naszymi recytatorami i aktorami kolejne wyzwania, bowiem już wkrótce, podczas spotkań opłatkowych organizowanych przez szkołę 5. stycznia dla szkoły podstawowej, a 13. stycznia dla gimnazjum, będą wystawiali Jasełka, na które już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.

W niedzielę 2 grudnia rozpoczął się w Kościele nowy okres liturgiczny – Adwent. Z radością rozpoczęliśmy oczekiwanie na nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy i zachęcamy jednocześnie do współudziału  w Roratach, które w tym roku odprawiane będą we wtorki i w czwartki o godz. 6:30 w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Adwentowy dzień skupienia i wigilie klasowe dla uczniów i wychowawców odbędą się 21 grudnia. Natomiast wychowanków świetlicy szkolnej zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnym, świątecznym poczęstunku we środę 19 grudnia, podczas którego uczniowie klas 0 – 1 szkoły podstawowej odegrają Jasełka.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do dzielenia z nami sukcesów i wzniosłych dla naszej społeczności momentów. Współdziałając jesteśmy w stanie zapewnić naszym pociechom należyte wykształcenie, ale także zadbać o ich rozwój emocjonalny i duchowy.

Dyrekcja  i Grono Pedagogiczne

Początek strony