fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

z wykleci1 marca uczniowie Szkoły Podstawowej oddali cześć „Żołnierzom Wyklętym”. Apel był wyrazem hołdu dla żołnierzy za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz krótkim wspomnieniem bohaterów podziemia antykomunistycznego.
Oto list testament „żołnierza wyklętego”, ppłk Łukasza Cieplińskiego:
Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę. Ja odchodzę – Ty zostajesz by w czyn wprowadzać idee ojca. – Andrzejku: celami Twego życia to:

  • służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem.
  • dążenie do rozwiązywania bieżących problemów – na zasadach idei Chrystusowej. W tym celu realizować jej w życiu i wprowadzać w czyn.
  • służba ojczyźnie i narod[o]wi polskiemu [fragment nieczytelny]. Naród polski [fragment nieczytelny] i wolność. Dobrobyt i szczęście. Świat zapadł się [w] nienawiści, brudzie i złej woli. Potrzeba nowych myśli i właściwego rozwiązania, którą Chrystusowa Idea. Miłość i szczęście dostosować do potrzeb XX wieku. Trzeba potrzeby powyższe rozwiązywać w myśl danych zasad. Zasad, których istota często nie jest właściwie rozumiana przez nas.

Następnie zostały przeczytane wiersze pt. „Ku Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci”, autorstwa uczniów: Olgi Sielewiesiuk, Magdaleny Sosińskiej, Julii Molak, Joanny Lisiowskiej, Jana Otłowskiego, Andrzeja Turskiego. Natomiast Piotr Skibiński przeczytał wiersz, który został napisany na zesłaniu przez jego dziadka – członka podziemia antykomunistycznego.
Odbyło się również wręczenie nagród i dyplomów za udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Polskie Symbole Narodowe”.
I miejsce w szkole zajęła Marta Gałęzowska. Nagrody otrzymali również: Aleksandra Wiśniewska, Zofia Podraza, Karol Boheński.
Na koniec wszystkie dzieci przypomniały słowa przysięgi „Małego Patrioty”.

Początek strony