1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Dnia 4 września odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. O godz. 10.00 spotkaliśmy się z gimnazjalistami, natomiast o godz. 16.00 z uczniami szkoły podstawowej. Każdy rok niesie ze sobą nowe wyzwania, zadania i zmiany. Jaki będzie ten nowy rok?... Każdy z nas ma na pewno same dobre myśli i oczekiwania.
Pierwszy dzień roku szkolnego, jak zazwyczaj, rozpoczęliśmy Mszą Świętą celebrowaną przez Księdza Dyrektora Sylwestra Jeża , na której zebrali się uczniowie, rodzice oraz dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczysty charakter liturgii został podkreślony przez obecność Proboszcza Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Księdza Arkadiusza Wójtowicza oraz oprawę muzyczną zespołu „Serafinki” prowadzonego przez p. Barbarę Jurczyk. Wierząc, że bez Bożej pomocy nic uczynić nie możemy, z gorliwością i ufnością cała wspólnota powierzała nowy rok szkolny Panu Bogu.
Po uroczystej Mszy św., Pani dyrektor Anna Żak, powitała wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Przedstawiła nauczycieli i pracowników szkoły, a także przekazała kilka informacji na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018.
Przywitaliśmy się wszyscy z radością, ze smutkiem żegnając wakacje. Pełni nowych sił, motywacji i nadziei na sukcesy rozpoczynamy nowy rok szkolny. Serdecznie witamy wszystkich uczniów szkoły podstawowej oraz ich wychowawców:

 • Klasa 0a – J. Olędzka
 • Klasa 0b – A. Zygmunt
 • Klasa 1 – O. Piórkowska
 • Klasa 2a – E. Dmowska
 • Klasa 2b – G. Chmielewska
 • Klasa 3a – J. Molak
 • Klasa 3b – E. Pelczar
 • Klasa 3c – M. Ciesielska
 • Klasa 4a – s. Aneta (J. Koziel)
 • Klasa 4b – K. Wrzołek
 • Klasa 5 – K. Strumińska
 • Klasa 6a – B. Tombarkiewicz
 • Klasa 6b – K. Boguszewska
 • Klasa 7a – J. Płochocka
 • Klasa 7b – B. Nowak

integracja 1

 

 

 

 

 

 

t kamienicaKulek to główny bohater spektaklu, który wraz z kolegami i koleżankami poznaje zasady właściwego zachowania się na drodze i w środkach transportu miejskiego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to ogromna, włochata kula z błyskotliwym poczuciem humoru. Mieliśmy przyjemność poznać Kulka podczas spektaklu w teatrze Kamienica, do którego wybraliśmy się 18 września. Cała przygoda dostarczyła nam dużo radości i śmiechu. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, dlaczego nie można wchodzić do tramwaju w rolkach, jak korzystać z numeru ratunkowego 112 i  dlaczego tak ważne są przepisy ruchu drogowego. Przy okazji przebyliśmy naszą pierwszą grupową przejażdżkę autobusową.....i spisaliśmy się na "szóstkę".

21 września 2017 roku dzieci z klasy 2a, 2b i 3b pojechały do Ośrodka Edukacji Technicznej „PINOKIO” w Słomczynie, aby poznać  tajemnice drewna.
Na początku dzieci wzięły udział w  zajęciach edukacyjnych  dotyczących warstw lasu, rodzajów drzew, zwierząt i roślin zamieszkujących to środowisko. Poznały również budowę drzewa, usłyszały wiele ciekawostek dotyczących lasu i mieszkających tam zwierząt, dowiedziały się, co oznacza liczba słoi w pniu oraz jakie zastosowanie ma drewno. Kolejnym punktem programu była wizyta w nowoczesnej stolarni, gdzie odbył się pokaz maszyn i urządzeń służących do prac stolarskich i obróbki drewna. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem patrzyli, jak tworzy się z drewna różne przedmioty np. ramy okienne, meble, figurki. Dzieci miały również możliwość zobaczyć jak wyglądała praca w zakładzie stolarskim 100 lat temu. Po prezentacji odbyły się gry i zabawy edukacyjne utrwalające i sprawdzające zdobytą przez dzieci wiedzę.
Następnie dzieci udały się do drewnianej chatki, w której przygotowano ognisko, na którym każdy mógł upiec pyszne kiełbaski. A  po posiłku każde dziecko wykonało obrazek z drewna z wykorzystaniem sklejki, trocin, kory, wiórek. Dzieci wróciły do szkoły z pięknymi, własnoręcznie wykonanymi pracami uśmiechami na twarzach. Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka była bardzo udana.

b przelajowe

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach przełajowych oraz sztafecie odbywających się w Parku Szymańskiego. Anna Rybałko, Franciszek Szlenkier oraz Maciej Piotrowski z klasy 6B zakwalifikowali się do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Finały odbędą się 5 października 2017 roku. Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki.

 

 

s szkoly

Dnia 27 września 2017 r. obchodziliśmy Święto Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Księdza Piotra Skargi. Kolejny raz upamiętniliśmy rocznicę jej powstania i nadania jej imienia wielkiego polskiego kaznodziei. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, tym razem koncelebrowaną przez Ks. Zdzisława Rogozińskiego z parafii p.w. Dobrego Pasterza na Woli. Oprawę muzyczną eucharystii przygotował zespół muzyczny „Kefas” pod kierunkiem p. Barbary Jurczyk. Tego dnia odbyło się również ślubowanie klas pierwszych Katolickiej Szkoły Podstawowej. Przyrzeczenie, które zostało złożone wobec Pana Boga, dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców oraz innych gości miało olbrzymią wartość. Kolejnym bardzo ważnym elementem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem naszego patrona Ks. Piotra Skargi.
Kolejnym elementem świętowania była doniosła uroczystość w sali gimnastycznej. Było to wręczenie zaświadczeń awansu zawodowego oraz nagród dla nauczycieli. Ks. Dyrektor Sylwester Jeż wręczył także stypendia naukowe uczniom klas 4 - 6 i gimnazjalistom. Gromkie brawa i gratulacje wprowadziły nas w nastrój dalszej części obchodów. Uczniowie klas siódmych oraz czwartych otrzymali przypinki potwierdzające ich przynależność do projektu pt.: „Mały patriota”. Uczniowie wyrazili chęć podjęcia się zobowiązań płynących z przynależności do projektu zakładającego całoroczną pracę w zdobywaniu sprawności rozwijających poczucie patriotyzmu.
Następnie wszyscy zebrani udali się na poczęstunek. Czekamy z niecierpliwością na kolejny wspaniały rok funkcjonowania naszej szkoły.

filharmonia

 

 

 

 

 

 

 

pinokio 06 października 2017 roku klasa 0a i 0b pojechały na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Technicznej Pinokio w Słomczynie.
Skąd się biorą deski, z których robimy meble? Kim jest stolarz, a kim drwal? Jakie są rodzaje lasów? Gatunki drzew występujących w polskim lesie? A może do czego wykorzystać wióry? Jak powstają ekologiczne prace techniczne? Na te wszystkie pytania dostały odpowiedzi nasze „zeróweczki”. A w dodatku uczyły się współpracy oraz twórczego działania. Jakby tego wszystkiego było mało, gospodarze zadbali również o „brzuszki” naszych dzieciaczków i ugościli kiełbaskami z ogniska.

k poezji rel

 

 

 

 

 

 

 

13 października pojechaliśmy na wycieczkę do Centrum Edukacji Technicznej „Pinokio”. Tam odbyła się bardzo ciekawa lekcja o lasach i drzewach. Następnie pan stolarz zaprosił nas do warsztatu, gdzie założyliśmy okulary ochronne i słuchawki, aby bezpiecznie uczestniczyć w zajęciach. Zobaczyliśmy jak pracują maszyny stolarskie. Póżniej obejrzeliśmy dawne narzędzia stolarskie. Najbardziej zapadła nam w pamięć piła „moja-twoja”. Na koniec odbyło się ognisko oraz zakupy w sklepiku z drewnianymi pamiątkami. Chętnie wrócimy do „Pinokia” w kolejnym roku.

d naucz 1Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa święta, które oficjalnie nazywa się Dniem Edukacji Narodowej. W Polsce święto to, jest obchodzone 14 października. W tym roku przypada w sobotę. W naszej szkole 12 października odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Uczniowie klasy 2b przygotowali ją w formie koncertu życzeń z humorem. W uroczystości wzięli też udział rodzice uczniów z klasy 2b, którzy po zakończonej akademii podziękowali wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ich trud i serce ,jakim obdarzają ich pociechy. W dowód wdzięczności uczniowie odznaczyli wszystkich nauczycieli przygotowanymi orderami.

d nauczyciela 2Pełen humoru był w tym roku apel dla klas 4 - 7 z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa 7b (występujący) konsekwentnie przypominała w nim to, że dzień 14 października to nie tylko święto Nauczycieli, ale również innych pracowników szkoły no i przede wszystkim samych uczniów. W związku z tym w przedstawieniu znalazły się scenki z codziennego życia szkoły (m.in. lekcje języka polskiego i przyrody, ale i przerwy między zajęciami), humorystyczne, ale niosące ze sobą sporo mądrości - wiersze, nie zabrakło też nowatorskich pomysłów. Mowa chociażby o niezbędniku pedagoga czyli o zestawie rzeczy, bez których nauczyciel po prostu obejść się nie może (m.in. lornetka, lusterko wsteczne, nauszniki, młotek sędziowski - do uciszania rozbrykanej klasy i zestaw tabletek uspokajających). Żywe reakcje publiczności były najlepszym dowodem na to, że przedstawienie przygotowane przez klasę 7b (pod kierunkiem p. Beaty Nowak i p. Barbary Tombarkiewicz) po prostu się podobało. Na koniec nie zabrakło podziękowań i życzeń dla tych, którzy mają wpływ na sprawne funkcjonowanie i dobrą atmosferę w szkole czyli właściwie dla WSZYSTKICH, bo przecież atmosferę tworzą LUDZIE ..."

m kolei 7a17 października 2017 roku uczniowie klasy 7a pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Płochockiej oraz p. Justyny Chuść wzięli udział w wyjściu integracyjnym do domu zagadek oraz do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Początek wycieczki odbył się przy ul. Zwrotniczej 6. Dom Zagadek VR w Warszawie to idealne miejsce na nietypowe spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi jak również znakomity pomysł na szkolne wyjścia integracyjne. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na 4 grupy. Każda grupa otrzymała przydział do pokoju: Pegazus, Polana, Poza światem i Pokój zagadka. Zostaliśmy zamknięci na 60 minut w naszych pokojach. Współpracując i używając logicznego myślenia rozwiązywaliśmy zawiłe zagadki. Idealnie przemyślane pokoje, elementy zaskoczenia, elementy WOW, nietuzinkowe łamigłówki, sprawiły że intrygująca zabawa wciągnęła nas bez pamięci.
Podekscytowani i zadowoleni, wybraliśmy się na krótki spacer prowadzący do kolejnego etapu naszej wycieczki, której celem był udział w lekcji muzealnej dotyczącej powstawania Kolei. Dowiedzieliśmy się, że w 2016 roku muzeum zostało zlikwidowane i przejęte przez „Stację Muzeum”. Stacja Muzeum gromadzi zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor kolejowy, elementy infrastruktury kolejowej, a także pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce m.in.: mapy kolejowe, modele i makiety kolejowe, sztandary stowarzyszeń pracowników kolejowych z okresu międzywojennego, zegary i zegarki, lampy, telefony i mundury kolejowe, dokumenty, fotografie i… największą atrakcję, czyli pociągi. Największe wrażenie zrobił na nas Skansen znajdujący się na tyłach budynku. Zobaczyliśmy lokomotywy, pociąg pancerny, pociągi osobowe, wagony salonowe oraz drezynę. Dzięki Pani przewodnik mogliśmy przenieść się w okres powstawania i rozwoju kolei. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tych miejsc.

Pozdrawiamy klasa 7A

muz. salezjanowKlasa IVa z s. Łucją i z s. Anetą była 17.10 w Muzeum Misyjnym. Ojciec Salezjanin, Ks. Marek Kowalski, Przybliżył dzieciom tajniki pracy misjonarzy, szczególnie w Afryce. Podobała się wszystkim historia o przygodach wśród plemienia Masajów. Obejrzeliśmy wiele pięknych eksponatów pochodzących z różnych kontynentów. Być może w przyszłości ktoś z nas wyjedzie na misje.

 

 

3a kampinosW piękny październikowy dzień klasa IIIa wyruszyła na całodniową wycieczkę do jednego z Parków Narodowych - Puszczy Kampinoskiej. Ten kompleks leśny położony blisko Warszawy jest nazywany "płucami stolicy". Podczas wycieczki zwiedziliśmy Muzeum KPN. Pani leśnik opowiedziała nam ciekawe informacje o zwierzętach i roślinach Puszczy. Następnie wyruszyliśmy na ścieżkę dydaktyczną by poznać warstwy lasu. Mieliśmy lornetki, szkła powiększające, mogliśmy obserwować z bliska i z daleka. Po spacerze czekał nas odpoczynek przy ognisku, zjedliśmy tam pyszne kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki. Kolejnym miejscem do którego udaliśmy się była Żelazowa Wola i Dom Urodzenia jednego z wielkich Polaków - Fryderyka Chopina. Zaopatrzeni w mapy spacerowaliśmy po ogrodach podziwiając złotą polską jesień i słuchając utworów Chopina. Zadowoleni, dotlenieni, szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.

d bullerbynDnia 19.10.2017 r. klasa IIIb wybrała się do teatru Syrena na spektakl p.t. "Dzieci z Bullerbyn”. Przedstawienie opowiadało o przygodach sześciorga dzieci: Lisy, Lassego, Bossego, Anny, Britty i Ollego. Najbardziej podobało mi się jak Lisa i Anna robiły zakupy. Dziewczynki poszły do sklepu bez listy zakupów i ciągle czegoś zapominały i musiały się kilka razy wracać. Bardzo podobała mi się rola dziadka, ponieważ był bardzo śmieszny, szczególnie gdy udawał głuchego. Aktorzy mieli bardzo ładne stroje, które przypominały stroje z tamtych czasów. Przedstawienie było bardzo ciekawe zarówno dla dzieci, które już czytały tą książkę, jak i tych, które jeszcze jej nie czytały. Przedstawienie bardzo mi się podobało.


Warszawa 31.10.2017r.

Niedawno byłam z klasą na wycieczce w teatrze Syrena na przedstawieniu pod tytułem „Dzieci z Bullerbyn”. Sztuka podobała mi się, ponieważ aktorzy dobrze odegrali role i mieli różne przygody.
Najbardziej zaciekawiła mnie historia jak Lisa i Anna były na zakupach i śpiewały śmieszną piosenkę, która brzmiała tak: „Kawałek kiełbasy dobrze wysuszonej”. Podobało mi się też jak wszystkie dzieci z Bullerbyn bawiły się w chowanego. Britta schowała się w ubraniach i wygrała.
Ogólnie przedstawienie było bardzo ciekawe.

Ania Żak


19.10.2017 r.
Wycieczka klasy 3b do Teatru Syrena na spektakl pod tytułem ,,Dzieci z Bullerbyn'' w oparciu o książkę Astrid Lindgren o tym samym tytule.

Zaczęło się zwyczajnie. Rano o godzinie ósmej pomodliliśmy się i ruszyliśmy w drogę. Jechaliśmy autobusem kilka przystanków, aż w końcu dotarliśmy na miejsce. Pani Basia zaprowadziła nas do szatni, gdzie mieliśmy się rozebrać; potem powoli udaliśmy się na widownię. Gdy zabrzmiał ostatni dzwonek byłam bardzo ciekawa co będzie dalej... W spektaklu występowały osoby dorosłe, które udawały dzieci. Szczerze mówiąc świetnie im to wychodziło. Szkoda tylko że nie było mojej ulubionej scenki:). Poza tym było bardzo miło, wesoło, zabawnie i przede wszystkim śmiesznie.
Kiedy nadszedł czas przerwy chyba wszyscy uznali, że najśmieszniejszy był dziadziuś, ponieważ ciągle wymyślał nowe dowcipy. Bardzo nam się podobała pierwsza część ale byliśmy bardzo ciekawi drugiej... Gdy się skończyło całe przedstawienie poszliśmy do szatni przebrać się i po chwili znów byliśmy na dworze. Do szkoły wróciliśmy autobusem. Wszyscy uznali, że spektakl był świetny. To była wspaniała wycieczka.

Helena Działak

3a powazki27 października uczniowie klasy IIIa wybrali się na spacer na Stare Powązki. Pan Piotr Kosmala, który był naszym przewodnikiem, pokazał uczniom fragment starej Warszawy, przybliżył historię miejsca. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła św. Karola Boromeusza, obejrzeliśmy tablice katyńskie, zobaczyliśmy grób rodziców F. Chopina, Marii Kownackiej, autorki Plastusiowego pamiętnika, Stanisława Jachowicza, autora Chorego kotka oraz Bajek i powiastek. Przeszliśmy przez katakumby oraz zatrzymaliśmy się przy Alei Zasłużonych. Odnaleźliśmy grób Czesława Janczarskiego, autora Misia Uszatka. Przy każdym miejscu zapaliliśmy symboliczny znicz, odgarnęliśmy liście i posłuchaliśmy ciekawych historii. Spacer zakończył się przy pomniku Electio Viritim - miejscu pierwszych elekcji królewskich.

W dniu 27 października klasa VIb była na wyjściu integracyjnym do „Domu zagadek”. Klasa podzielona na trzy grupy została zamknięta na całe 60 minut w trzech pokojach. Pierwsza grupa weszła do pokoju „Poza światem”, gdzie przemienili się w grupę turystów, która cumuje na bezludnej, nie oznaczonej na mapie, wyspie. Dziewczynki postanowiły wejść do pokoju o nazwie „Pegazus”, gdzie przeniosły się do  wnętrza 8-bitowego świata, a żeby się wydostać, muszą dokończyć rozgrywkę, którą ktoś zaczął dawno temu… Trzeci pokój to pokój „Zagadka”, gdzie wszystko było jedną wielką zagadką i niespodzianką. Wszyscy świetnie się bawili podczas rozwiązywania zadań i szukaniu haseł oraz kodów. Po wyczerpującej zabawie wszyscy ze smakiem zjedli pizzę w pizzerii.

bal sw31 października 2017 r. odbył się bal Wszystkich Świętych w ramach koła religijnego dla klas 0 - 3. Uczniowie, którzy mieli ochotę przebrali się za wybranych przez siebie świętych. Warto by zwrócić uwagę na piękne przebranie Kuby Bielawskiego, który chciał nam przedstawić św. Jana Marię Vianney’a. Wspólnej zabawie tanecznej towarzyszył poczęstunek.

 

rozaniecW październiku 2017 r. odbył się po raz kolejny konkurs na najpiękniejszy różaniec. W tym roku szczególnie zwróciliśmy uwagę, aby różaniec miał jakiś element nawiązujący do Objawień w Fatimie. W konkursie było 28 różańców. Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:

 • Łucja Wiecha z klasy 0a
 • Amelia Fok – Drachal z klasy 1
 • Lidia weichert z klasy 1
 • Bernadeta Białecka z klasy 1
 • Maria Sawczyk z klasy 3c

Wszystkim uczniom i Ich rodzicom serdecznie dziękuję za udział w konkursie!

6 listopada dzieci z klasy 2a udały się na Cmentarz Powstańców Warszawy. To największy cmentarz wojenny w Europie. Spoczywają tu prochy ok. 100 tysięcy osób poległych w czasie Powstania Warszawskiego – ludności cywilnej i żołnierzy.
Oddaliśmy hołd poległym, modląc się i zapalając znicze pod pomnikiem Polegli Niepokonani, u stóp którego znajduje się tablica, na której odczytaliśmy napis: „W tym miejscu spoczywają prochy ponad 50 tysięcy Polaków, cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej, poległych za wolność Ojczyzny zamordowanych przez Niemców podczas powstania warszawskiego w sierpniu i wrześniu 1944r." 
Następnie zwiedziliśmy cmentarz i jego najbliższe otoczenie. W alei głównej Parku Powstańców Warszawy, niedaleko od monumentu Polegli Niepokonani zwróciliśmy uwagę na kamienną tablicę wystawioną ku czci harcerzy Szarych Szeregów poległych w czasie II wojny światowej i w Powstaniu Warszawskim. Ogromne wrażenie zrobiła też na nas wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci”, złożona z 96 białych brył, z nazwiskami blisko 60 tysięcy warszawiaków, poświęcona ofiarom cywilnym powstania warszawskiego w Parku Powstańców Warszawy. Obok imion i nazwisk ofiar widnieje data urodzenia oraz ostatnie miejsce ich pobytu lub zamieszkania.
Ta wycieczka była dla dzieci nie tylko doskonałą okazją aby wzbogacić wiedzę o swoim mieście i mieszkańcach, których już nie ma, ale także bardzo ważną lekcją wychowania patriotycznego.

Dnia 9 listopada 2017 r. w Galerii Porczyńskich przy  Placu Bankowym odbył się kolejny już Koncert Galowy towarzyszący wręczeniu nagród laureatom XV Konkursu Poezji Patriotycznej. Obok wspaniałych wykonawców, recytujących nagrodzone wiersze, wystąpił zespół muzyczny „Serafinki”. Mali śpiewacy zaprezentowali cztery piosenki religijne: „Gdyby wiara twa była jak gorczycy ziarno”, „Anioł Stróż”, „Jestem Twój! Amen” i „Uśmiechnij się”. Choć dla wielu z nich było to pierwsze tak poważne wystąpienie, to trema towarzysząca na początku koncertu szybko opuściła naszych artystów. Mamy nadzieję, że godnie reprezentowali Katolicką Szkołę Podstawową im.Ks. Piotra Skargi. A czy podobało się naszym gościom?....Zobaczcie sami.

11 listDnia 13 listopada 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów naszego gimnazjum. W skład wchodziły zajęcia artystyczne pod opieką p. B. Jurczyk, p. B. Tombarkiewicz, p. A. Radke oraz p. Z. Datko.
Część artystyczna składała się z dwóch etapów. Wprowadzenia we wspomniane wydarzenia, część poetycko - patriotyczną i bardzo efektowny występ chóru. Następnie pani dyrektor Anna Żak wygłosiła krótkie przemówienie i wszyscy razem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
Jak co roku po uroczystym apelu odbyła się „rewia mody” – prezentacja naszych strojów z lat 20-tych i 30-tych. Akademia spotkała się z dobrym przyjęciem przez uczniów. Serdecznie dziękujemy przybyłym na uroczystość.  

Uczniowie zajęć artystycznych

lekcja wf16 listopada 2017 uczniowie naszej szkoły w składzie: klasa 4a, 4b, 5, 6a, 6b uczestniczyli w największej lekcja WF-u organizowanej na warszawskim Torwarze. W tym roku wzięło w niej udział udział ponad 8 tysięcy dzieci. Uczniów do aktywności zachęcali na warszawskim Torwarze - jak co roku - słynni sportowcy, w tym m.in. dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski, były hokeista Mariusz Czerkawski, czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, byli siatkarze Paweł Zagumny i Łukasz Kadziewicz oraz złota medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w wioślarstwie Natalia Madaj. Uczniowie zadowoleni z licznymi autografami i uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.

m etnograficzne21 listopada klasa 5 wybrała się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę klasową. Po krótkiej podróży autobusem i metrem znaleźliśmy się w Muzeum Etnograficznym. Tu byliśmy umówieni na warsztaty rękodzielnicze "Malowane na szkle". Zanim przeszliśmy do praktyki, najpierw wysłuchaliśmy krótkiego wykładu - w końcu wycieczka musi być kształcąca. Pani, która prowadziła zajęcia, wyjaśniła nam, że technika malowania obrazów na szkle była bardzo popularna w dawnej Polsce, szczególnie na wsi. Dominowały obrazy o tematyce religijnej i ... zbójnickiej, ale trafiały się też motywy roślinne. Każdy otrzymał potem swoje szkoło, pędzel i marker do konturów oraz zestaw farb i kilka wydrukowanych wzorów do wyboru: papugi, kwiaty, zbójnicy, anioły. Musieliśmy wykonać czarne kontury, potem starannie nanieść kolory, obrócić obrazek i gotowe. Pracy było przy tym dużo, ale efekt był tego wart. I mamy gotowe upominki dla bliskich:-)

t syrena22 listopada dzieci z klasy 2a wybrały się do Teatru Syrena na przedstawienie: „Dzieci z Bullerbyn”, opartego na motywach powieści Astrid Lindgren o tym samym tytule. Dzięki aktorom widzowie przenieśli się do małej szwedzkiej wioski Bullerbyn, co po polsku znaczy Hałasowo. Nazwa wywodzi się stąd, że mieszkające tam dzieci lubią różne żarty, psikusy, i czynią przy tym wiele hałasu. Głównymi bohaterami są: Lisa, Bosse, Lasse, Britta, Anna i Olle zamieszkujący trzy sąsiadujące ze sobą zagrody. Aktorzy odgrywający ich role włożyli wiele wysiłku, aby zaciekawić i rozśmieszyć. Wszyscy bawili się doskonale. Na zakończenie spektaklu aktorzy pięknie podziękowali widzom za przyjście do teatru i obejrzenie tego, co przygotowali. Zachęcali publiczność do przeczytania powieści „Dzieci z Bullerbyn”. Jesteśmy przekonani, że wielu z nas sięgnie po tę lekturę.

kiermasz ciast

 

 

 

 

 

 

d misia

 

 

 

 

 

 

 

caritasDnia 30 listopada pięć uczennic z VII b należących do koła Caritas wraz z s. Rozalią brały udział w inauguracji  XXIV edycji akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które odbyło się w Caritas Polska. Celem akcji jest sprzedaż świec wigilijnych, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Tegoroczne hasło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom brzmi: „Miłosierdzie jest jedno”. Wyraża ono ekumeniczny charakter tej inicjatywy, gdyż jest ona podejmowana przez organizacje charytatywne zarówno z kościoła katolickiego, jak i ewangelicko - augusburskiego, ewangelicko - reformowanego, czy prawosławnego. Niezależnie od wyznania można czynić miłosierdzie, które jest solidarnością z tymi, którzy borykają się z różnymi trudnościami, potrzebują pomocy, współczucia i życzliwości.

Dnia 5 grudnia klasa VIb odwiedziła Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie obejrzeli seans pt. „Słoneczna podróż”. Przewodnim motywem pokazu jest ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Prezenterzy wyjaśniają sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, tłumaczą przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety, pokazują zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Opowiadają o dobowym ruchu sfery niebieskiej i o pozornej wędrówce Słońca po niebie. Następnie uczniowie zwiedzali wystawy w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli na własnej skórze przekonać się o występujących wokół nas zjawiskach fizycznych.

mikolaj

 

 

 

 

 

 

ceramika 7aMikołjakowe wyjście klasy 7a wraz z wychowawczynią p. Jolantą Płochocką oraz p. Justyną Chuść miało miejsce 6 grudnia 2017r. Ten dzień spędziliśmy wspólnie na warsztatach malowania ceramiki. Warsztaty odbyły się w pracowni „Madebyyou” przy ul. Górskiego 6 w Warszawie. Spotkanie prowadziła przemiła pani, która tworzy wspaniałe wytwory, opowiedziała nam o ceramice i procesie jej zdobienia. Poznaliśmy rozmaite techniki malowania i zdobienia. Każdy z nas dostał kubek i rozpoczęliśmy malowanie. Śmiechu było sporo, złapaliśmy za pędzle z zapałem i bardzo wczuliśmy się w tworzenie wzorów. Było to dla nas kreatywne zajęcie. Nowe umiejętności zawsze pozytywnie wpływają na samopoczucie, a zrobienie czegoś samodzielnie poprawia pewność siebie. Spędzanie takiego czasu z klasą sprawiło nam ogromną radość. Dziękujemy i mam nadzieję na więcej takich wycieczek.
Uczniowie klasy 7a

Prawdziwe królestwo słodkości odwiedzili niedawno uczniowie klasy 6a. Uczestniczyli oni bowiem w wyjątkowo przyjemnych warsztatach w Manufakturze Czekolady przy ul. Marszałkowskiej 9/15. Każdy uczestnik w ich trakcie mógł stworzyć z wybranymi dodatkami tabliczkę czekolady:-) Nie ukrywamy, że była to niewątpliwie największa i niezwykle aromatyczna atrakcja tych zajęć.
Uczniowie mieli też okazję poznać krok po kroku proces powstawania przepysznych brunatnych tabliczek, a oglądali prezentację na ten temat, popijając smaczną, mleczną, gorącą czekoladę. Mniam, mniammmmmmm
Była też degustacja ziarna kakao, od którego właściwie wszystko się zaczyna. Przy okazji warsztatów uczniowie mogli też obejrzeć pokaz ręcznego temperowania czekolady, a przed wyjściem zrobić przedświąteczne zakupy. Mimo że czas mija, nasz wspomnienia po wizycie w tym wyjątkowym miejscu, są nadal niezwykle słodkie ..."

Uczniowie klasy VIa i VIb już kolejny rok w ramach zajęć dodatkowych z przyrody oprócz podstawowych informacji na temat różnych krajów, poznają ich kuchnie.
W listopadzie udało się nam wyjść aby poznać smaki Turcji .
Kuchnia Turecka to nie tylko znany wszystkim kebab na cienkim czy grubym cieście (Uznawane w samej Turcji to najmniej tureckie danie ;))
Podobno  w samej Warszawie jest ponad 170 miejsc gdzie serwuje się  kebab i inne dania takie jak wegetariańskie falafele czyli kotleciki z mielonej ciecierzycy.
Znalezienie dobrej „kebabowni” często graniczy z cudem, nam się udało kebab, który jedliśmy niedaleko Szpitala Wolskiego bardzo nam smakował.
Podczas zajęć poznawaliśmy również  smaki Meksyku delektując się nachosami i salsą pomidorową oraz smaki Chin i tu zaszaleliśmy jedząc zupki chińskie made in. Knorr.
Około godziny 3 pm ;) piliśmy angielską herbatę i zajadaliśmy ciasteczka .
W zeszłym roku robiliśmy belgijskie gofry i jedliśmy francuskie rogaliki oraz croque monsieur czyli najbardziej znane francuskie tosty. 

Zapraszamy na zajęcia i życzymy Smacznych Świąt .
Kółko przyrodnicze

6b czekoladaZ okazji Mikołajek klasa VIb udała się dn. 12 grudnia do Manufaktury Czekolady przy ul. Tamka. Uczniowie poznali tajniki powstawania czekolady, tworzyli własne wyroby świąteczne oraz degustowali pyszną gorącą czekoladę. Po posiłku w pobliskiej restauracji uczniowie udali się na spacer po Krakowskim Przedmieściu, gdzie podziwiali świąteczne dekoracje. Spacer zakończył się na Placu Zamkowym wspólnym zdjęciem przy choince. Wyjście było bardzo udane, tym bardziej, że pogoda dopisała. Z pewnością wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

krolowa sniegu15 grudnia mieliśmy przyjemność obejrzeć baśń H. Ch. Andersena „Królowa śniegu” w Teatrze Polskim. Przedstawienie to było zupełnie inne od ubiegłorocznej interpretacji w Tetrze Baj. Jednak jak zawsze przypomniało nam o sile przyjaźni i miłości, które tak pięknie są przedstawione w baśni. Najbardziej podobały mi się bajeczne kostiumy artystów i efekty specjalne np. padający śnieg, gra świateł, czy dym snujący się po podłodze. Bardzo chciałabym móc przymierzyć kostium Czarodziejki, Rozbójniczki lub Królowej Śniegu.

Basia Talar, kl. 2b

lampionW grudniu odbył się konkurs na najpiękniejszy lampion adwentowy. Bardzo wielu uczniów wzięło w nim udział. Mieliśmy 46 lampionów. Ze względu na różnorodność prac, dokonano następującego podziału:

Najpiękniejszy lampion rodzinny

 • pierwsze miejsce: Wiktor Wysocki
 • drugie miejsce: Maria Jarmołowicz
 • trzecie miejsce: Franciszek Świercz

Samodzielny lampion adwentowy:

 • pierwsze miejsce: Michał Płachta
 • drugie miejsce: Nina Zarlenga
 • trzecie miejsce: Franciszek Sikora.

szopkaKonkurs na szopkę bożonarodzeniową organizowany przez fundację Orszak Trzech Króli
W tym roku w konkursie na szopkę Bożonarodzeniową wzięły 4 rodziny z naszej szkoły:
Państwo Kudrel, Państwo Budek, Państwo Więcek, Państwo Zarlenga.

Spośród 4 szopek wyróżniono 2: Rodzina Budek, Rodzina Zarlenga.

d skupienia

 

 

 

 

 

 

jaselka8 stycznia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 17 odbyły się w naszej szkole już po raz kolejny jasełka szkolne dla klas 0 – 6. Scenariusz przedstawienia napisał pan Andrzej Piśko, wykonawcami byli uczniowie 5 klasy, gdzie wychowawczynią jest pani Katarzyna Strumińska, oraz 2 uczniów z klasy 4 b od pana Krzysztofa Wrzołka, 3 osoby z klasy 3a od pani Joanny Molak a także nasi milusińscy zerówkowicze od pani Agnieszki Zygmunt i Joanny Olędzkiej. Oprawę muzyczną, jak co roku przygotowała pani Barbara Jurczyk wraz z Serafinkami. Także cała ekipa występująca była naprawdę spora!!! Oczywiście dziękując wszystkim za to dzieło, dziękczynienie składam Bogu, bo wszystko dzięki Niemu się udało.

jas malgosia9 stycznia 2018 r. po modlitwie porannej koło religijne dla klas 0 - 3 przedstawiło swoim kolegom i koleżankom, a także rodzicom, którzy pozostali opowieść o Jasiu i Małgosi w zmienionej nieco wersji. Jak przystało na koło religijne historia miała bardzo pobożne zakończenie: Baba Jaga oddała mienie na dzieła charytatywne, Jaś planował w przyszłości zostać zakonnikiem – Kamilianinem, Małgosia chciała wstąpić do Sióstr z Orlika. W przestawieniu wykorzystano i zaprezentowano piosenkę z układem tanecznym „Góry do góry” zespołu Małe TGD.

 

lodowiskoOstatniego dnia przed feriami zimowymi klasy 7a i 6b wraz z opiekunami p. K. Boguszewską, p. J. Płochocką oraz p. R. Rosą wybrały się do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Od samego wejścia dały się słyszeć dziecięce piosenki dotyczące tematyki powstańczej, co doskonale odtwarza sytuację życiową ówczesnych dzieci, skłania do refleksji oraz wzrusza. Po wejściu do budynku od razu zobaczyliśmy telebim na którym wyświetlały się informacje dotyczące Muzeum, a pod  stopami ujrzeliśmy przeźroczysty właz, pod którym widać było chodzących ludzi. W gmachu budynku nie ma olśniewających marmurowych podłóg, czy też zadbanych parkietów, do jakich przyzwyczaiły nas inne muzea, ale występuje nierówna kostka brukowa, popularnie nazywane "kocie łby", co podkreśla nastrój i atmosferę w którą przenieśli nas przewodnicy. Zobaczyliśmy kopię sławetnego pomnika Małego Powstańca, który w oryginale znajduje się przy murze starego miasta, oglądaliśmy film 3D pt.:„Miasto ruin”, chodziliśmy w zupełnej ciemności po kanałach. Dowiedzieliśmy się wiele o okupacji niemieckiej i stalinowskiej, o warunkach życia ludzi z getta warszawskiego i tamtejszych działaniach prowadzonych podczas powstania.
Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego to niewiarygodne przeżycie. Była to dla nas możliwość wejścia w ówczesną sytuację, przeżycia na nowo tamtejszych wydarzeń. Ta placówka łączy w sobie przeszłość z dzisiejszą współczesnością. Każdy warszawiak powinien czuć się w obowiązku odwiedzenia tego muzeum.
Dodatkowo wybraliśmy się na lodowisko. Była to doskonała okazja do zapoznania się z jedną ze sportowych dyscyplin zimowych. Większość z uczestników przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia.  Bawiliśmy się rewelacyjnie i polecamy wszystkim jazdę na łyżwach.

Uczniowie 7a i 6b

zima kze

 

 

 

 

 

 

bal 1

 

 

 

 

 

 

 

bal 4 631 stycznia bieżącego roku uczniowie z klas 4, klasy 5 i klas 6 bawili się razem na balu karnawałowym. Motywem przewodnim imprezy był „dziki Zachód”, dlatego udekorowana balonami i serpentynami sala pełna była kowbojów, Indian, traperów, a nawet koni (co uwieczniliśmy na zdjęciach). Dzieciaki nie tylko tańczyły i śpiewały z ulubionymi wokalistami, ale też stawały do klasowej rywalizacji w zawodach prowadzonych przez Pana Marka. Ukoronowaniem i jednocześnie zakończeniem balu była uczta, złożona z pizzy XXL i sosu pomidorowego.

t kamienica 6ab"Tytus, Romek i Atomek - czyli jak zostać artystą" to tytuł przedstawienia w Teatrze Kamienica, które obejrzeli ostatnio uczniowie klas 6a i 6b. Spektakl powstał w oparciu o komiksy Henryka Jerzego Chmielewskiego. Głównym bohaterem jest szympans Tytus, który pewnego dnia zjawia się w pracowni wielkiego wynalazcy - prof. Talenta. Genialny naukowiec wpada na pomysł, by uczłowieczyć niesfornego gościa, ale okazuje się to skomplikowanym przedsięwzięciem. Prosi więc o pomoc niezawodnych harcerzy.
Przedstawienie łączy niecodzienne poczucie humoru (znane z komiksów Papcia Chmiela) z wątkami edukacyjnymi dotyczącymi świata sztuki.
Za sprawą skonstruowanego przez prof. Talenta wannolotu, którym podróżują bohaterowie i multimedialnych projekcji widzowie poznają zabytki architektoniczne Londynu i Paryża. Dowiadują się też, czym w sztuce jest abstrakcja, kontrast czy horyzont. Całości towarzyszy oryginalna muzyka łącząca znane harcerskie piosenki z nowoczesnym hip-hopem. O dobrym nastroju, w jakim nasi uczniowie opuszczali widownię, niech świadczą załączone zdjęcia - m. in. z aktorami występującymi w spektaklu:-)

piekarniaGruzja to państwo znane przede wszystkim malowniczego i dzikiego Kaukazu oraz pysznego jedzenia. Moim zdaniem kraj ten jest przez nas Polaków jeszcze wciąż mało odkryty.
Wszystkie osoby, które kiedykolwiek były w Gruzji wiedzą, że Gruzini są przesympatyczni, otwarci, radośni i bardzo kochają swój kraj. Gruzini coraz chętniej przyjeżdżają również do Polski, w wielu miejscach zakładają restauracje oraz piekarnie.
Jedno z takich miejsc (o nazwie Imedi) mieści się przy ulicy Wolskiej. Uczniowie klasy VIb podczas zajęć koła przyrodniczo – turystycznego wybrali się tam, aby spróbować gruzińskich specjałów:

 • chaczapuri – gruziński zapiekany placek z serem,
 • kubdari – placek wypełniony mięsem wołowo - wieprzowym, cebulą i czosnkiem,
 • szoti lawasz – typowy gruziński chleb .

Zachęcam do poznawania smaków innych kuchni oraz zajęć koła.

cudowny chlopak8 lutego 2018 r. koło religijne kl. 4 - 6 wyszło (Ci, którzy chcieli i mogli :)) do kina na film pt. "Cudowny chłopak". Grupka mała nas była, ale emocji - jak myślę - sporo.  Napewno główny bohater jest cudowny w swej sile, albo dzięki sile i miłości rodziny, która zawsze Go wspierała w trudnych sytuacjach. Ciekawe ujęcie filmu pozwoliło widzowi zobaczyć całą historię z różnych punktów widzenia, zarówno od strony mamy chłopca, jego samego i siostry, oraz jej przyjaciółki.
Film wzrusza i z pewnościa ma wielką wartość - zatem warto poświecić swój cenny czas na obejrzenie go w domu.

Koło religijne :)

lyzwy 4bOkres zimowy jest dobrym czasem, żeby spróbować jazdy na łyżwach. W dniu 14 lutego pod opieką nauczycieli: pani Justyny Chuść i  pana Krzysztofa Wrzołka klasa IVb wyszła na lodowisko. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Wszyscy uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Po godzinie jazdy z uśmiechami na ustach wróciliśmy do szkoły z nadzieją, że jeszcze kiedyś tutaj wrócimy.

Początek strony