6 listopada dzieci z klasy 2a udały się na Cmentarz Powstańców Warszawy. To największy cmentarz wojenny w Europie. Spoczywają tu prochy ok. 100 tysięcy osób poległych w czasie Powstania Warszawskiego – ludności cywilnej i żołnierzy.
Oddaliśmy hołd poległym, modląc się i zapalając znicze pod pomnikiem Polegli Niepokonani, u stóp którego znajduje się tablica, na której odczytaliśmy napis: „W tym miejscu spoczywają prochy ponad 50 tysięcy Polaków, cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej, poległych za wolność Ojczyzny zamordowanych przez Niemców podczas powstania warszawskiego w sierpniu i wrześniu 1944r."
Następnie zwiedziliśmy cmentarz i jego najbliższe otoczenie. W alei głównej Parku Powstańców Warszawy, niedaleko od monumentu Polegli Niepokonani zwróciliśmy uwagę na kamienną tablicę wystawioną ku czci harcerzy Szarych Szeregów poległych w czasie II wojny światowej i w Powstaniu Warszawskim. Ogromne wrażenie zrobiła też na nas wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci”, złożona z 96 białych brył, z nazwiskami blisko 60 tysięcy warszawiaków, poświęcona ofiarom cywilnym powstania warszawskiego w Parku Powstańców Warszawy. Obok imion i nazwisk ofiar widnieje data urodzenia oraz ostatnie miejsce ich pobytu lub zamieszkania.
Ta wycieczka była dla dzieci nie tylko doskonałą okazją aby wzbogacić wiedzę o swoim mieście i mieszkańcach, których już nie ma, ale także bardzo ważną lekcją wychowania patriotycznego.