d francuskiWtorek 20.12.2011 był w naszej szkole Dniem Francuskim. Wydarzenie było zwieńczeniem pracy uczniów klas III gimnazjum nad projektem „Kultura francuska w Warszawie”, prowadzonego pod okiem pani Anny Kiljan, nauczycielki francuskiego.
W ramach projektu uczniowie szukali obecności szeroko pojętej kultury francuskiej w stolicy. Sprawdzili jakie miejsca w Warszawie wiążą się z historią, literaturą francuską, gdzie w stolicy najlepiej uczyć się języka francuskiego, na jaki koncert, sztukę, film francuski można się było ostatnio w Warszawie wybrać, a także gdzie skosztować żabich udek czy ślimaków oraz skąd wzięły się w języku polskim takie słowa jak abażur, garderoba czy co tak naprawdę oznacza wyrażenie faux pas!
Rezultaty swoich poszukiwań zaprezentowali uczniom całej szkoły. Przez cały dzień, na przerwach, przy dźwiękach piosenek Edith Piaf, można było oglądać „francuską mapę Warszawy” poszukując ulic noszących imiona pisarzy francuskich czy pomników ważnych francuskich postaci historycznych. Osoby zainteresowane sztuką podziwiały muzyczno-teatralno-filmowy kolaż. Chętni do zabawy grali w edukacyjne gry językowe, służące ukazaniu szerokiej obecności języka francuskiego w polskim. Uczniowie zainteresowani przede wszystkim nauką języka mogli dowiedzieć się ze specjalnego informatora w jakich szkołach państwowych oraz językowych w stolicy mogą ów język szlifować. Wszyscy mieli również okazję skosztować tego, co z Francją chyba najbardziej się kojarzy, a mianowicie bagietki z przepysznym francuskim serem brie. Nie obyło się bez konkursu – ankiety, którą uczestnicy Dnia Francuskiego musieli wypełnić zdobytymi informacjami.
Było ciekawie, smacznie, z klimatem. Francuzi powiedzieliby UNE JOURNÉE EXCELLENTE!