01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

f naukiPierwszy dzień IX Festiwalu Nauki rozpoczął się od prezentacji o odnawialnych źródłach energii. Osobą prowadzącą był Pan Tomasz Zubilewicz z programu "TVN Meteo". W swojej prezentacji, uświadamiał nas, o tym, jakie są powody globalnego ocieplenia i czemu powinniśmy brać sprawy w swoje ręce. Mówił jak można oszczędzać na prądzie, oraz być proekologicznym. Pokazał też kilka ciekawych sposobów na zwiększenie energooszczędności. Na koniec prezentacji poprosił nas, żebyśmy sprawdzili w domu, kilka zagadnień m.in.: jego stronę internetową, oraz sprawdzili ilość ofiar w katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima. Oto i one – w wyniku trzęsienia ziemi zginęło, bądź zaginęło 26 tys. Ludzi. W Fukushimie natomiast zginęło 3 ludzi. Jeden został przygnieciony, 2 utonęło w morzu. Teren katastrofy został natychmiast po katastrofie zabezpieczony, a ludzie ewakuowani. Niestety, nie ma danych o ilości zachorowań nowotworowych w tym rejonie, ale śmierci w skutek choroby popromiennej nie odnotowano.
Odpowiadając na drugie pytanie – "Ile ludzi zginęło w Nagasaki po wybuchu bomby jądrowej, bo to jest jednak ta sama energia!?" - odpowiem pytaniem: a ile ludzi co roku parzy się na słońcu, albo topi w wodzie? To też jest ta sama energia.
Po prezentacji o ekologii była chwila przerwy, a od godziny 14:05 trwała druga część pierwszego dnia festiwalu nauki w naszej szkole. Była to część chemiczna prowadzona przez Pana Marka Sawickiego, podczas której uczniowie mieli wykład o chemii. Z niej można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat budowy i funkcjonowania pierwiastków, w otaczającym nas świecie. Między innymi dowiedzieliśmy się że nie wiadomo jak wyglądają pierwiastki, ponieważ nikt ich nigdy nie widział. Pan Profesor który wykładał wyjaśnił nam jak poruszają i funkcjonują pierwiastki. Dzięki temu trochę lepiej rozumiemy otaczający nas świat.

Uczniowie kl. IIIa

IX Szkolny Festiwal NaukiTak, jak w dniu wczorajszym mieliśmy okazję poznać interesujące fakty ze świata nauki i przyrody.
Na początku spotkaliśmy FORFITERa - czteronożnego robota. Ma kilka silników na każdą nogę, jest sterowany przez mikrokontroler – mówi Krzysztof Kwiatkowski, opiekun i konstruktor robota z Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Forfiter służy głównie do zastępowania ludzi w trudnym i niebezpiecznym terenie, np. ruiny budynków (choć potrafi także tańczyć).
Poznaliśmy również fotografa i podróżnika Mariusza Więckowskiego, który przeniósł nas do Etiopii - jednego z pierwszych chrześcijańskich krajów świata oraz na Madagaskar, do krainy lemurów. W trakcie prezentacji mogliśmy zobaczyć niezwykłe kościoły w Etiopii wykute z jednego kamiennego bloku lub podziwiać urodę madagaskarskiej fauny i flory.
Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez prawie każdy obiekt. Ludzkie oko nie może tego zobaczyć, ale KAMERA TERMOWIZYJNA tak. Umożliwia ona robienie zdjęć obiektów, pokazując ilość wydzielanego przez nie ciepła. Na zdjęciach widoczna jest mapa kolorów pokazująca temperaturę powierzchni danego obiektu. Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas ciekawego wykładu pani Anety Drabińskiej, która zademonstrowała nam jak funkcjonuje to urządzenie i co jest w stanie dostrzec.
KROPKI KWANTOWE to sztucznie połączone atomy, które posiadają różnorodne zastosowania, m.in. w medycynie, biotechnologii bądź elektronice. Dzięki panu Adamowi Babińskiemu, który nam o tym opowiedział, zdobyliśmy podstawową wiedzę na ten temat.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać świat w formie, z jaką nie mają do czynienia na co dzień. Zapewne dlatego coroczne Festiwale Nauki cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród naszych koleżanek i kolegów.

Początek strony