radio 1aDnia 18 listopada klasa 1a gimnazjum razem z Wychowawcą odbyła wycieczkę do Polskiego Radia zatytułowaną „Sekrety Radia”. Na pięknym hallu gmachu uczniowie zostali przywitani przez Panią Przewodnik, która była jednocześnie dziennikarką.
Zwiedzanie rozpoczęli od odwiedzenia Studio nr 1 im. Władysław Szpilmana. Dowiedzieli się, że sala została zaprojektowana tak, aby każda ściana oraz sufit nie emitowały echa i zapewniały odpowiednie warunki akustyczne. Opowiedziano im tu o pracy w radio, gdzie potrzebne jest posiadanie atutów takich jak: dobra dykcja, wiedza ogólna, refleks, wyczucie czasu, błyskotliwość, przyjemna dla ucha barwa głosu, ważne jest tez posługiwanie się piękną polszczyzną i pełne skupienie na wykonywanej pracy. Po wykładzie, na fortepianie, znajdującym się w studio, swoje ogromne umiejętności zaprezentowała uczennica Zuzia, przepięknie grając jeden z utworów Fryderyka Chopina.
Po części teoretycznej uczniowie przeszli do poznania „żywego” radia. Odwiedzili studia programów 1,2 oraz 4, w których odbywały się właśnie audycje na żywo. Mieli okazję stać obok migającej czerwonej lampki ON AIR, czując się tym samym jak reżyser obserwujący redaktorów zza reżyserki. Widzieli jak powstają jedynkowe ”Cztery pory roku” oraz audycja radiowej Czwórki - programu, który adresowany jest do młodzieży. Na zakończenie zostali zaznajomieni z historią instytucji. Polskie Radio publiczne ma cztery programy. W budynku, w którym się znajdowali (przy Al. Niepodległości) znajdują się program I, II i IV, program III ma swoją siedzibę przy ul. Myśliwieckiej. Jest tu też olbrzymia fonoteka.
Ostatnią częścią wycieczki były warsztaty prowadzone przez dziennikarza agencji informacyjnej. Uczniowie uczestniczyli w symulowanym kolegium redakcyjnym i mogli poczuć odpowiedzialność za przekaz rzetelnych, aktualnych i obiektywnych wiadomości. Praca radiowców zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.
Wycieczka zakończyła się wizytą w pizzerii, w której kelnerzy byli urzeczeni wspaniałym zachowaniem bardzo grzecznej klasy 1a:).