f nauki18 maja odbył się (już po raz czternasty) Szkolny Festiwal Nauki. Zaproszeni i miejscowi prelegenci wygłosili sześć wykładów. Pierwsze z wystąpień - dra hab. Roberta Filipkowskiego dotyczyło zachowania zwierząt, metodach badania tegoż zachowania i wyników uzyskanych w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. Drugi z mówców prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW zajął naszą uwagę opowieścią o odkryciach dokonanych przez jego zespół, które umożliwiły wynalezienie szczepionki na raka. Dokładniej chodzi o opracowanie metody dostarczenia tejże szczepionki bezpośrednio do komórki wraz z cząsteczką RNA. Uczeń naszej szkoły Szymon Cedrowski z IIIa opowiedział o wybuchów supernowych, które należą do najpotężniejszych zjawisk we Wszechświecie. O Meksyku, jego jesiennych barwach, egzotycznych zwyczajach związanych ze Świętem Zmarłych (nie mylić ze świętem Wszystkich Świętych) opowiedział po polsku i hiszpańsku z niejakim dodatkiem angielskiego p. Jesus Cruz Carbajal. Nauczyciel naszej szkoły Sławomir Jemielity miał wykład o metodach wyznaczania odległości w astronomii. Od promienia Ziemi począwszy poprzez odległość do Księżyca, do Słońca, do najbliższych i dalszych gwiazd aż do najdalszych galaktyk. Ostatnim wystąpieniem była opowieść p. Konrada Witkowskiego o jego niezwykłej podróży do Afryki (do Rwandy), o sanktuarium maryjnym w Kibeho, o ludziach, których tam spotkał.