01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

torun 3aDnia 23 kwietnia br. klasa 3a w towarzystwie sześciu uczennic z klasy 3b i ucznia z klasy 2b, wybrała się na wycieczkę do malowniczego Torunia. Opiekunami grupy byli wychowawcy klas trzecich - p. Martyna Kaczmarska i p. Rafał Rosa. Uczniowie zwiedzali perłę polskiego gotyku w nagrodę za wygrany konkurs o patronie ks. Piotrze Skardze. Klasa 3a zdeklasowała konkurencję z gimnazjum, prezentując film o życiu i działalności ks. Skargi.
Około godziny 8:00 wyruszyliśmy autokarem spod okolic szkoły w kierunku województwa kujawsko – pomorskiego. Droga przebiegała nam niezwykle przyjemnie – mieliśmy czas na wspomnienia z poprzednich wycieczek i wymienienie się spostrzeżeniami o niedawno pisanym egzaminie gimnazjalnym.
Spacer po Toruniu rozpoczęliśmy od przywitania się z gospodarzem miasta – pomnikiem stojącego (co podkreśla jego toruńskie pochodzenie) Mikołaja Kopernika, znajdującym się w samym sercu starego miasta, tuż przy przepięknym Ratuszu Miejskim. Starówka zachwyca gotycką monumentalnością i wszędobylską czerwoną cegłą. Przepiękne, niemal nienaruszone podczas wojen kościoły, tak licznie znajdujące się w samym centrum staromiejskiego kompleksu, przypominają o epoce średniowiecza, zwanej przecież czasem katedr. Gdy podziwialiśmy zabytki tej wspaniałej architektury, trudno było nie odczuwać dumy z faktu, iż cały toruński średniowieczny zespół miejski został w 1997 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 roku Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO.
Mieliśmy okazję zobaczyć dzwon Tuba Dei (Trąbę Bożą) – największy średniowieczny dzwon w Polsce i jeden z największych średniowiecznych dzwonów kołysanych w Europie Środkowej, znajdujący się na wieży Bazyliki katedralnej św. Janów w Toruniu.
Zwiedziliśmy także Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu – pierwotnie franciszkański, w latach 1557-1724 w rękach protestantów, w latach 1724-1821 bernardynów, od 1830 roku parafialny. Wznosi się na Starym Mieście, w zachodniej części północnego bloku przyrynkowego ograniczonego ulicami Panny Marii, Piekary i Franciszkańską. Powszechnie zwany kościołem Marii Panny, niekiedy Mariackim. Mieści się w nim Mauzoleum Anny Wazówny – siostry króla Zygmunta III Wazy.
Kolejnym miejscem na mapie Torunia było Muzeum Piernika, gdzie pod okiem piekarskich mistrzów, nauczyliśmy się wyrabiać tradycyjne, korzenne ciastka, stanowiące symbol regionu.
Po tak wielu emocjach, udaliśmy się na obiad do kultowego baru mlecznego „Małgośka”. Wizyta w mieście leżącym nad Wisłą i Drwęcą nie mogła obyć się bez zakupów w sklepie z tradycyjnymi, oryginalnymi piernikami.
Zmęczeni, ale szczęśliwi, wróciliśmy do Warszawy około 21:00. Bardzo cieszymy się, że przypadła nam w udziale właśnie taka nagroda. Szkoda jedynie, że za rok już nie będziemy mogli stanąć w szranki z pozostałymi klasami i zawalczyć o kolejny wyjazd. Już zazdrościmy zwycięzcom!

Początek strony