W marcu zatrzymamy się nad tematem przebaczania. Przebaczenie i zapomnienie dzieciom przychodzi bardzo łatwo. Są one bardzo otwarte na to co dzieje się i naturalnie chcą zgody i akceptacji. Jeśli dziecko nie przebacza najczęściej oznacza to, iż to dorośli czują się skrzywdzeni. Ucząc dzieci reakcji winniśmy obserwować relacje w jakie dziecko wchodzi. Nie należy wzmacniać ani roli agresora, ani ofiary. Obie role nie pozwolą w przyszłości na pełny, satysfakcjonujący rozwój. Szczególną umiejętnością jest przebaczenie. Prawdziwe przebaczenie zawsze wypływa z serca i prowadzi do pojednania .

Nigdy nie jest za późno, aby się pojednać, nigdy nie jest za późno, na to, aby pokochać, nigdy nie jest za późno, aby być szczęśliwym” - Phil Bosmans

Tematy szczegółowe:

1. Potrafię przebaczać innym
    „Sztuką nie jest zapomnieć i odejść. Sztuką jest przebaczyć i żyć obok tego, który potrafił  cię zranić” - Jan Paweł II
    „Przebaczenie jest cnotą silnych” - M. Gandhi
    Propozycje dla rodziców: zastanówmy się, co najczęściej przeszkadza nam w wybaczeniu innym. Czy nasze przekonania nie indukujemy swoim dzieciom? Zaobserwujmy, jak reagują dzieci. Czy łatwo zapominają o tym, że ktoś ich skrzywdził? Uczmy ich przebaczania innym osobom.

2. Przebaczam sobie.
    Chociaż jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, nie jesteśmy z różnych przyczyn wiernym Jego odbiciem. Często obciążamy się winą za coś, co musiało się wydarzyć. Świadomość własnej winy i brak akceptacji takiego zdarzenia powodują, że potępiamy siebie, nie wierzymy w swoje możliwości, wypala się w nas motywacja do działania. Aby sobie z tym poradzić, należy uznać swój błąd, określić go, naprawić to co można naprawić i zapamiętać na przyszłość naukę płynącą z niego.
    Propozycje dla rodziców: opowiedzmy swojemu dziecku o jakimś zdarzeniu z naszego życia, jak było dla nas bolesne i nieodwracalne i co postanowiliśmy czynić w przyszłości.

3. Bóg zawsze przebacza nam.
    Jest to wielka tajemnica miłości Boga. Zawsze ilekroć zwrócimy się do Niego z prośbą płynącą z serca o wybaczenie, ono dokona się. Konsekwencje naszego postępowania jednak musimy ponosić, ale z Bogiem, który jest wszechmogący damy radę.
    Niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym”. „Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie” - List św. Pawła do Efezjan.
    Propozycje dla rodziców: uczmy dzieci wiary w miłującą  dobroć Boga, ale i sprawiedliwość. Nawet najtrudniejsze konsekwencje, jeśli zaufamy Bogu, uczynią nas zdolnymi do ich poniesienia. Zapoznajmy dzieci z fragmentami Pisma Św., w których są wskazówki dotyczące sztuki przebaczania.

Alicja Dzwonkowska