fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

litwa8 października 2016 roku uczniowie naszej szkoły: Michalina Zagrodzka i Michał Kozik z klasy 6, Kornelia Kukawska i Kasia Wierzbicka z klasy II gimnazjum, Michał Melon i Marcin Zagrodzki z klasy III gimnazjum, wzięli udział w „Rajdzie INKI”. Drużyna jako pierwsza ukończyła rajd po Warszawie, wykonując wszystkie zadania. W ramach drugiego etapu uczniowie z opiekunem drużyny, mgr Katarzyną Strumińską, stworzyli pisemną relację z rajdu, udokumentowaną zdjęciami. 4 listopada ogłoszono wyniki. Nasi uczniowie zajęli I miejsce i wraz z innymi wyróżnionymi drużynami zostali zaproszeni na Litwę w dniach 10 -12 listopada. Oto ich relacja z wyjazdu:


Wyjazd zaczynał się w czwartek, 10 listopada. O 8:00 byliśmy już w komplecie, zaopatrzeni w prezenty dla rówieśników z Litwy i polską flagę. Około 8:30 przyjechał autokar z uczniami rembertowskich szkół i zaproszonymi gośćmi. Wielką atrakcją okazał się dla nas drugi postój, już na Podlasiu. Wszystko okrywała gruba warstwa śniegu i nawet gimnazjaliści przyłączyli się do wojny na śnieżki. Do autokaru wracaliśmy z mokrymi rękawiczkami, ale szczęśliwi. Granicę z Litwą przekroczyliśmy około godziny 15:00 i zaskoczyła nas zmiana czasu – tam była już 16:00. Krajobraz za oknem wyglądał jak ten nasz, podlaski: śnieg i świerki. Około 18:00 zakwaterowaliśmy się w hotelu „Tatjanasdvoras”. Po obiadokolacji dotarliśmy (mocno spóźnieni) na mszę w drewnianym kościółku w Powiewiórce, gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski. W kościele modlili się wspólnie harcerze, którzy następnego dnia brali udział w ostatnim etapie XXII Sztafety Niepodległości. Po mszy pojechaliśmy do dawnego Domu Dziecka w Podbrodziu, gdzie na sali gimnastycznej harcerze zorganizowali kominek i do północy śpiewali przy akompaniamencie gitary. Około 1:30 wróciliśmy do hotelu.
W piątek o 8:00 spotkaliśmy się na śniadaniu. Godzinę później już siedzieliśmy w autokarze, który zawiózł nas na wileńską starówkę. Podziwialiśmy słynną Ostrą Bramę i uczestniczyliśmy we mszy w kaplicy ostrobramskiej. Stamtąd, tym razem pieszo, przenieśliśmy się na cmentarz na Rossie, jedną z polskich nekropolii narodowych. Pochowano tam m.in. Augusta Bécu, Joachima Lelewela, Adama Piłsudskiego i serce samego Józefa Piłsudskiego. Cmentarz na Rossie jest miejscem uroczystych obchodów 11-go listopada dla tamtejszej Polonii, a my braliśmy w tym udział.  Marcin i Michał M. wystąpili w harcerskich mundurach, Michał K. trzymał polską flagę. Mieliśmy też zapalone znicza, które złożyliśmy na grobach Cmentarza Wojskowego.
O 14:00 zjedliśmy obiad „na mieście”, w restauracji „Sakwa”. Tuż obok stoi barokowy kościół św. Piotra i Pawła, który mieliśmy okazję podziwiać i po którym nas oprowadzono. Wieczorem mieliśmy czas wolny. Pod Ostrą Bramą kupiliśmy pamiątki – to wręcz obowiązkowy element każdej szkolnej wycieczki. Schodząc w dół główną ulicą, podziwialiśmy zabytkową zabudowę miasta. Znaleźliśmy też dwie tablice pamiątkowe, poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. W sklepie spożywczym czekała nas inna atrakcja – po raz pierwszy usłyszeliśmy ludzi mówiących po litewsku. Dotąd wszyscy, harcerze, księża i zebrani na Rossie, mówili po polsku. Spod Bazyliki św. Stanisława i Władysława autokar zabrał nas do hotelu.
W sobotę znów śniadanie podano nam o 8:00, a o 9:00 ruszaliśmy w drogę. Naszym pierwszym celem był las w Ponarach, miejsce kaźni Polaków i Żydów z czasów II wojny światowej. Polski konsul opowiedział nam historię tego miejsca, następnie złożyliśmy kwiaty. Spóźniliśmy się na spotkanie z młodzieżą polską ze szkoły w Solecznikach, ale i tak warto było Soleczniki odwiedzić. Korytarz szkoły obwieszony był biało-czerwonymi balonami i plakatami na 11-go listopada. Widok ten nas bardzo pozytywnie zaskoczył. W solecznickim kościele parafialnym przywitał nas sympatyczny proboszcz, który również udzielił nam krótkiej lekcji historii. Otóż parafię solecznicką często odwiedzał Adam Mickiewicz, a na tutejszym cmentarzu podglądał obrzęd „Dziadów”. W samym kościele przechowywane są relikwie trzech świętych Kościoła katolickiego. Około 13:00 ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski, a do Warszawy dotarliśmy o 22:30, gdzie naszych uczniów spod szkoły odebrali Rodzice.

Początek strony