cmentarz wW czwartek rano klasy 2b i 2c w związku z niedawnym świętem Wszystkich Świętych postanowiły odwiedzić Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Dzieci wraz z opiekunami w postaci nauczycieli i mam pojechały na miejsce komunikacją miejską. Był to jeden z chłodniejszych dni w listopadzie.
Na szczęście wszyscy byli odpowiednio dobrze ubrani co pozwoliło na przebycie długich tras alejkami cmentarza.
Na samym początku dzieci miały okazję posłuchać historii o cmentarzu i pochowanych na nim ważnych osobach dla Polski. Wszystko to opowiadała jedna z nauczycielek, świetnie do tego przygotowana Pani Asia. Dzieci wyrażały zainteresowanie tematem i słuchając aktywnie uczestniczyły w rozmowie. Na zakończenie tej części dzieci poczęstowały się kawałkami czekolady co dało im dodatkową energię do dalszego zwiedzania.
Kolejnym zadaniem jakie miały dzieci było znalezienie grobów, w których pochowane były osoby najstarsze i najmłodsze wiekiem. Dzieci znalazły groby 100 latków a także 7 latków, którzy zginęli walcząc o Polskę. Dzieci widziały również wiele grobów młodych żołnierzy, walczących w szeregach Batalionu Zośka.
Pani Asia przygotowała również specjalne życzenia spisane na karteczkach, które dzieci kładły pod znicze wybranych bohaterów. Był to piękny gest, który bardzo spodobał się dzieciom.
Następnie odwiedziliśmy pomnik upamiętniający tragedię w Katyniu, miejsce zwane Łączką a także grób Juliana Tuwima gdzie zapaliły znicze i wyrecytowały na głos wiersz Lokomotywa. Niektóre dzieci zadbały również o czystość na grobach biorąc ze sobą na wycieczkę miotełki i szmatki.
Cała wycieczka wróciła bezpiecznie do szkoły ubogacona nową wiedzą i pięknymi historiami o Polsce i jej bohaterach.

Julita Mazuruk mama z klasy 2c