fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

4bc warownia29 września uczniowie klas 4b i 4c odwiedzili Warownie Jomsborg w Warszawie, gdzie poznali historię Wikingów, dowiedzieli się jakie relacje mieli Wikingowie z Polską, a także mogli zobaczyć walkę na miecze.
Każdy uczestnik wycieczki mógł się nauczyć strzelać z łuku, walczyć bezpiecznymi piankowymi mieczami i wybić pamiątkową monetę.
Pobyt w Warowni zakończył się przeciąganiem liny

8b dunikowskiDnia 15 października br. klasa 8a wraz z wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską wybrała się na lekcję muzuealną poświęconą malarskiej, zatem dość nietypowej, twórczości wybitnego artysty - Xawerego Dunikowskiego. Wystawa to retrospektywa dzieł malarskich, które poznaliśmy jednak w kontekście dorobku rzeźbiarskiego. Trudno pominąć figuratywność tegoż malarstwa. Aby jak najlepiej zrozumieć to dość abstrakcyjne i jednocześnie ekspersyjne opisanie rzeczywistości, sami mogliśmy stworzyć podczas warsztatów swoje dzieła inspirowane tymi podziwianymi. Dodatkowo podczas zajęć, dowiedzieliśmy się o tej najciemniejszej z kart życia Dunikowskiego - przeżyciach wojennych i pobycie w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Dzięki merytorycznemu wprowadzeniu nas w obszar tych jakże trudnych zagadnień tak historycznych, jak egzystencjalnych, odczytanie dzieł ikonicznych eksponowanych w Królikarni stało się prostsze, choć okazało się być dużym przeżyciem.

Gratulujemy kuratorom wystawy pomysłu, by ta mniej znana sfera twórczości plastycznej Dunikowskiego, została pokazana szerszej publiczności, a nie jedynie stanowiła artefakt kryjący się w magazynach Muzuem Narodowego.

m czackaBłogosławiona Róża Maria Czacka, zakonnica zwana niewidomą matką niewidomych... Ósmego października dwie klasy siódme dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Oskara Wasilewskiego ucznia klasy 7b i jego mamy przeżyły niezwykłą lekcję wychowawczą. Uczniowie nie tylko poznali wypełnione miłością do bliźniego życie zakonnicy, ale obejrzeli i dotknęli rodzinnych pamiątek państwa Wasilewskich, związanych z błogosławioną siostrą. Przez chwilę doświadczyli również trudności z jakimi w codziennym życiu zmagają się niewidomi. Bardzo dziękujemy za tą żywą lekcję.

d papieski11 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Klasy 0 - 3 otrzymały zadania od Jana Pawła II (na przykład, by w wieczornej modlitwie powierzyć swoją rodzinę świętemu Papieżowi, być miłym dla kolegów albo z radością wypełniać zadania wyznaczane przez nauczycieli). Ponadto ci uczniowie poznawali znaczenie poszczególnych liczb w życiu Karola Wojtyły. Dowiedziały się między innymi, że Papież mówił biegle siedmioma językami, a 523 dni spędził w podróżach apostolskich. Uczniowie zaśpiewali też “Nie lękajcie się” Arki Noego.
Starsi uczniowie również śpiewali “Nie lękajcie się”, ale wersję bardziej młodzieżową. Ponadto przypomnieli sobie teksty Jana Pawła zachęcające młodych do ewangelizowania rówieśników. Powtarzały się słowa: "Młodzi nie lękajcie się świętości! Wzbijajcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych. Uwielbiajcie Boga waszym życiem!” Stały się one też częścią dekoracji w tej części naszej szkoły.
W czasie równoległych obchodów w obydwu przedziałach wiekowych rozdane zostały dyplomy i nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym “Wszystko postawiłem na Maryję”.

8a katedra1 października klasa 8a pielgrzymowała wraz z panią Dyrektor Anną Żak, księdzem prefektem Rafałem Łaskawskim oraz wychowawczynią Martyną Kaczmarską do grobu błogosławionego Prymasa Tysiąclecia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Było to wydarzenie niezwykle refleksyjne, pełne modlitwy i zadumy. Uczestnicy zanieśli swoje intencje do błogosławionego. Ponadto, zwiedziliśmy wnętrze katedry, katakumby, które po niedawnym remoncie, stanowią jedną z największych nekropolii w naszym kraju, gdzie możemy pomodlić się za dusze znamienitych Polaków zasłużonych dla naszej Ojczyzny.
Tego dnia, udaliśmy się także do sąsiadującego z katedrą Jezuickiego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej założonej przez patrona naszej szkoły - księdza Piotra Skargę. Naszą uwagę przykuły wspaniałe "anielskie" drzwi autorstwa światowej klasy rzeźbiarza - Igora Mitoraja. Wrota są repliką wejścia, które w 2007 roku Igor Mitoraj stworzył dla kościoła Santa Maria degli Angeli e dei Martiri (Świętej Maryi od Aniołów i Męczenników) w Rzymie, świątyni wzniesionej na terenach starożytnych Term Dioklecjana przez samego Michała Anioła.
I po raz kolejny wielka sztuka współistniała z przeżyciami duchowymi.

Spacerując po Starym Mieście i rynku, napotkaliśmy kataryniarza rodem wyjętego z noweli Prusa. Jakież było nasze zdziwienie kiedy okazało się, że ów sympatyczny człowiek jest absolwentem naszej szkoły!

Oby takich wyjść i spotkań było jak najwięcej.

8 lublinUczniowie klas 8a i 8b udali się na wycieczkę do Lublina i Kozłówki. W nieustającym deszczu poznawaliśmy historię Starego Miasta. Odbyliśmy też podróż do historii cebularza, gdzie własnoręcznie wykonaliśmy ten nieznany nam dotąd placek. Po pracy w piekarni, był smaczny obiad i podróż do kolejnego punktu wycieczki. W Kozłówce przechadzaliśmy się po komnatach pałacowych.

biegiW poniedziałek 4 października w Mistrzostwach Woli w Biegach przełajowych naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów z klas 6-8. Pięć osób awansowało do finału Mistrzostw Warszawy.

Michalina Łastowska z kl. 8b zajęła 2 miejsce.

8b prymasW piątek, 17 września uczniowie z kl. 8b razem z wychowawczynią i ks. prefektem udali się do katedry św. Jana Chrzciciela do grobu nowego błogosławionego, Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym ważnym miejscu zawierzyli swoje sprawy Jego wstawiennictwu

harcerzeW niedzielę (19.09.2021 r.) odbyła się pierwsza zbiórka drużyny w roku harcerskim 2021/2022. Choć pogoda nie rozpieszczała, stawiło się 25 druhów.
Podczas gry rozwiązywaliśmy zadania związane z szyframi i historią drużyny. Wszyscy spisali się dzielnie, zaś na apelu ogłoszone zostały ważne decyzje. Druh Janek Biernacki (zastępowy Lisów) otrzymał stopień ćwika, zaś młodsi druhowie z zastępu próbnego zostali przyjęci do drużyny i otrzymali prawo noszenia munduru.

Gratulujemy i do zobaczenia na następnej zbiórce!

8 m narW pierwszym tygodniu października klasy 8a i 8b wraz z wychowawczyniami, odwiedziły Muzeum Narodowe. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. "Portret własny artystki", zorganizowanej do wystawy o Annie Bilińskiej. Dzięki tej wizycie młodzież utrwaliła wiedzę o analizie i interpretacji dzieła ikonicznego, powtórzyła wiadomości z zakresu historii sztuki, plastyki oraz kształcenia kulturowego. Terminy związane z malarstwem, nie stanowią już dla nas żadnej tajemnicy. Za sprawą ciekawych historii przytaczanym przez panią przewodnik oraz wspaniałej aranżacji i scenografii wystawy, mogliśmy przenieść się do XIX wiecznego Paryża i wyobrazić sobie lekcje malarstwa w akademii Juliana. Poznanie bogatej twórczości tej genialnej, aczkolwiek zapomnianej portrecistki było bardzo pięknym tak estetycznie, jak duchowo przeżyciem.

Z pewnością obcowanie z kulturą i sztuką wysoką będzie treścią niejednej lekcji.

Szanowni Państwo,
Tradycyjnie w naszej szkole 27 września br. obchodziliśmy Święto Szkoły. Wybrana przez nas data, upamiętnia śmierć naszego patrona – księdza Piotra Skargi.
W związku z uroczystościami, tego dnia obowiązywała zmieniona organizacja pracy szkoły.
Wychowawcy i nauczyciele w godzinach porannych przeprowadzili lekcje wychowawcze zapoznające naszych uczniów z życiem i dokonaniami naszego patrona. Około godziny 9:40 delegacje klas 1 – 8 złożyły pod pomnikiem ks. Piotra Skargi wieniec. Zapalono także znicze, a poczet sztandarowy przemaszerował pod pomnik i oddał honor patronowi.
Następnie o godz. 10:00 udaliśmy się do kościoła na uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz. Tego dnia uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej zostali oficjalnie włączeni w poczet naszych uczniów po swoim uroczystym ślubowaniu. Tekst przysięgi złożyli w obecności całej społeczności szkolnej. Ponadto, uczniowie klas czwartych słowami wiersza Władysława Bełzy „O celu Polaka”, zadeklarowali chęć pogłębiania swej postawy patriotycznej, za co zostali odznaczeni specjalną przypinką „Małego Patrioty” i włączeni do szkolnego projektu, podkreślającego miejsce ojczyzny w naszym życiu. Tego dnia wszystkich uczniów obowiązywał strój galowy, by odpowiednio podkreślić rangę wydarzenia.
Także nauczyciele, którzy uzyskali w trakcie wakacji kolejne stopnie awansu zawodowego, odebrali pamiątkowe dyplomy.
Po ceremonii w kościele, udaliśmy się przed gmach nowego budynku szkolnego, gdzie nastąpiło przecięcie wstęgi przez kardynała, księdza Dyrektora, reprezentanta rodziców i uczniów. Jego Eminencja dokonał poświęcenia szkoły, po czym zespół muzyczny Serafinki zaśpiewał piosenkę o szkole, a uczennica klasy 8a – Weronika Spiczonek, zaprezentowała wiersz napisany przez nią specjalnie na tę okazję.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za towarzyszenie nam w świętowaniu i uczestnictwo w Mszy Świętej.
Bardzo się cieszymy, iż ten jakże ważny dla nas dzień, okazał się niezwykle udany.
Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok!

konkurs plastycznyDetal to niewielki element, szczegół większej całości, drobiazg, ale może być bardzo istotny, bywa rozumiany jako element dekoracyjny.
PRACOWNIA PLASTYCZNA mieszcząca się w Hadesie szkoły ZAPRASZA uczniów klas 4 - 8 do pierwszego w tym roku konkursu plastycznego.
Szczegóły w ogłoszeniach na szkolnym librusie i lekcjach plastyki.

 

 

 

 

innowacja biologiaZajęcia z innowacji "Przyroda w doświadczeniach" dla klas 6 ruszyły!
Pierwszymi bohaterami byli: wodorowęglan sodu, kwas octowy, kwas cytrynowy i oczywiście dwutlenek węgla!
To był całkiem dobry początek

 

d kropki15 września #DotDay
To niezwykłe międzynarodowe święto talentów, podczas którego dzieci odkrywały swoje możliwości oraz wzmacniały wiarę we własne siły
Uczniowie projektowali oryginalną kropkę, którą mogli obejrzeć na tablecie lub telefonie w tzw. rozszerzonej rzeczywistości, wykonywali kropkowy taniec, a w czasie zabawy w podchody musieli rozwiązać zadania pozostawione im przez Kropkę (przeprowadzenie doświadczenia, odnalezienie cudów natury czy też zrobienia Pomnika Przyjaźni)

julinekKlasy pierwsze pożegnały wakacje w Julinku. Atrakcji było wiele: karuzele, dmuchańce, mini golf, ścianka wspinaczkowa, plac zabaw, park linowy.
Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni

 

 

 

k maryjaZ okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego uczniowie klas 0 - 4 wzięli udział w konkursie "Wszystko postawiłem na Maryję"
Uczestnicy wykazali się pomysłowością i wielkim zaangażowaniem, a ich prace można podziwiać na wystawie w budynku A

 

 

rozpoczecie rSzkołę tak kochamy, że już dziś zaczynamy
31 sierpnia klasy: 0a, 1a i 1b rozpoczęły nowy rok szkolny 2021/2022.
Jak co roku, zgromadziliśmy się na wspólnej mszy świętej, żeby podziękować za czas odpoczynku i wakacyjnych przygód oraz powierzyć Panu Bogu naszą pracę, naukę i wszystkie podejmowane wysiłki. Po mszy udaliśmy się do klas z naszymi wychowawczyniami.
Już dziś wiemy, że to będzie dobry rok!

 

 

 

integracja 01Witaj szkoło!
30 sierpnia odbyły się zajęcia adaptacyjne dla naszych przedszkolaków z klasy Oa oraz najmłodszych uczniów, a więc klas: 1a i 1b.
Wspólne zabawy i zajęcia wywołały szeroki uśmiech na twarzach wszystkich dzieci.
Tym cudownym akcentem rozpoczęliśmy wspólną, szkolną przygodę!

 

zespol pmp

Początek strony