fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

7a cytadelaWycieczka do Warszawskie Cytadeli odbyła się 5 maja 2022 r. Jest to obiekt otoczony murem z czerwonej cegły, wybudowany przez Rosjan w latach 1832 - 1836, aby mieć kontrolę nad stolicą. Trzymano tam więźniów w XIX i w pierwszej połowie XX wieku.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia obok cel leżących przy korytarzu śmierci, w których trzymano skazańców oczekujących na egzekucję. Dalej mogliśmy zobaczyć tablicę upamiętniającą osoby, które w cytadeli zginęły. Następnie przeszliśmy do pokoju, w którym znajdowała się maszyna drukarska. Przed Powstaniem Styczniowym Polacy nielegalnie drukowali gazety patriotyczne. Za tworzenie takich gazet można było być zesłanym na Syberię.
W okresie przed Powstaniem Styczniowym dużą rolę w spisku Polaków odgrywały kawiarnie, w których zawiązywano nowe znajomości oraz dyskutowano na temat planów przebiegu powstania.
Potem weszliśmy do celi Romualda Traugutta, w której w odosobnieniu przebywał przez prawie 4 miesiące.
Kolejnym punktem zwiedzania była cela Józefa Piłsudskiego. Był on jedyną osobą, której udało się uciec z Cytadeli. Wydostał się poprzez symulowanie choroby psychicznej.
W muzeum znajdowały się liczne eksponaty związane z Powstaniem, m.in. zegarek Romualda Traugutta, polskie sztandary czy kosy.
Następnie udaliśmy się do pomieszczeń, w których można było podziwiać obrazy związane z pobytem Polaków na Syberii. Jednym z tych obrazów było dzieło Aleksandra Sochaczewskiego pt. „Pożegnanie Europy”, przedstawiające tłum ludzi na tle mroźnego, zimowego krajobrazu.
Będąc w celi zbiorowej, poznaliśmy życie codzienne więźniów, weszliśmy również do pomieszczenia, gdzie odbywały się przesłuchania.
Ostatnim punktem wycieczki były podziemia cytadeli, w których zamykano w ciemności najbardziej nieposłusznych więźniów.
Podsumowując, wycieczka do Cytadeli Warszawskiej była niezmiernie ciekawa i bogata w informacje o Powstaniu Styczniowym. Zwiedzanie muzeum było intersujące ze względu na charakterystyczny więzienny klimat tam panujący. Zwiedzanie tego obiektu przybliżyło nam niecodzienne emocje, które mogły towarzyszyć ludziom uwięzionym tam w przeszłości.

Jan Korneluk klasa 7a

Początek strony