01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

Na głównej uroczystości dekorację stanowiła wystawa utworzona na podstawie Albumu Tułacze Dzieci, wydanego przez Fundację Archiwum Tułacze Dzieci, której dziękujemy za współpracę w tworzeniu wystawy.

Uroczystość, która niosła za sobą duży nakład finansowy nie odbyłaby się gdyby nie duża grupa sponsorów i darczyńców, którym za hojność i wsparcie z serca Bóg zapłać.

ks. Sylwester Jeż

Uroczystość inaugurująca rozpoczęła się o godzinie 9.00 od Mszy Świętej w kościele parafialnym p.w Świętego Stanisława Biskupa Męczennika, którą celebrował Metropolita Warszawski Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, wśród księży koncelebrujących Eucharystię byli reprezentant środowisk polonijnych: ks. Wiesław Słowik z Australii, Ksiądz Leszek Kryża Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie w Episkopacie Polski, Ksiądz Roman Raczko Dyrektor Caritas na Białorusi oraz Ks. Andrzej Majewski Dyrektor Redakcji Katolickiej Polskiego Radia.

W kazaniu Ksiądz Kardynał odniósł się do  słów Patrona naszej szkoły, Księdza Piotra Skargi:

Jeśli nie pójdziecie drogą patriotyzmu, miłości do Ojczyzny , poświęcenia dla Ojczyzny, troski o Ojczyznę, to wszystko może się źle skończyć.

Metropolita Warszawski zwrócił się również bezpośrednio do Dzieci Syberii:

Dzisiaj Dzieci Syberii są z nami będą dawać nam świadectwo tego, jak życie ludzkie może być piękne, mimo ,że trudne, i w jaki sposób tę drogę, którą pokonali i to życie, które teraz realizują, jakoś przekazali swoim dzieciom, wnukom i prawnukom. Mogę Was zapewnić, że są to rzeczy pasjonujące.

Po Mszy Świętej zaproszeni goście wraz z uczniami udali się do gmachu szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą wraz z Księdzem Kardynałem odsłonił jej Fundator, były Zesłaniec Syberyjski Jan Roy – Wojciechowski, Konsul Honorowy RP z Nowej Zelandii. Dalsze uroczystości odbyły się na Sali Gimnastycznej, poprowadziła je Pani Dyrektor Anna Żak. Zebranych powitał i słowo wstępu, które wyjaśniało genzę powstania Miejsca Pamięci do gości skierował Ks. Dyrektor Sylwester Jeż.

Wśród zaproszonych na uroczystość Gości byli:
Dzieci Syberii: Pani Franciszka Pater z Meksyku, Pani Valentina Grycuk Bronicka z Meksyku, Pani Teresa Schejbal z RPA, Pani Maria Gabiniewicz z Polski, Pani Halina Babińska z Kanady, Pan Jerzy Lewicki z Polski, Pan Julian Płowy z USA, Pan Jan Roy – Wojciechowski z Nowej Zelandii,

Dzieciom Syberii towarzyszyli Pan Adam Decelis Maciak – Prezes Związku Polsko Meksykańskiego, Pan Andrzej Rattinger- syn oficera Wojska Polskiego.    

Przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta, Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ambasady Nowej Zelandii, Związku Sybiraków, IAM, Muzeów, Mediów Radia i TV, sponsorów i darczyńców, rodziny i przyjaciele zaproszonych Dzieci Syberii.

Po przemówieniu Księdza Dyrektora słowo, licznie zebranym gościom zaprezentował się szkolny zespół Serafinki, który pod opieką Pani Barbary Jurczyk wykonał kilka patriotycznych piosenek. Zarówno Dzieci Syberii, jak i wszscy goście występ najmłodszych podsumowali owacją na stojąco.

Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia najwyższych przedstawicieli władz państwowych. Do zebranych głos skierował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, który podziękował władzom szkoły za podjęcie inicjatywy utworzenia takiego miejsca w szkole, które będzie historycznie edukowało młodzież, po czym zwrócił się do Gości z 5 kontynentów:

Jesteście w Polsce, jesteście Polakami, czujcie się Polakami. Przekazujcie wartości, dzięki którym przetrwaliście i zachowaliście miłość do Ojczyzny, język, kulturę, religię w Waszych sercach. To jest bardzo ważne świadectwo, jakie wartości decydowały o tym, że nigdy się nie poddaliście, mimo, że straciliście rodziców, i wszystko, co mieliście w swoim życiu. Warto żeby jak najwięcej młodzieży, poznało tę historię, żeby ona nigdy nie została zapomniana. - Podsumował swoje przemówienie Minister Dera.

Następnie głos zabrał Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister Jan Kasprzyk, który między innymi wyraził wdzięczność Dzieciom Syberii za daną lekcję wiary, nadziei i miłości.

Dziś jesteśmy świadkami niezwykłej chwili. W murach tej znamienitej szkoły, utworzone zostanie Miejsce Pamięci poświęcone tym, którzy przeszli prawdziwe piekło na ziemi – Sybirakom. To wyraz wdzięczności i pamięci o Waszych pokoleniach.

To także będzie miejsce, gdzie młode pokolenie poznając e w tej szkole również polską historię będzie mogło poznać bolesne dzieje, ale także wynieść z tego miejsca naukę, która płynie z waszych życiowych doświadczeń. Ta nauka jest warta przypomnienia w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Kontynuował w wypowiedzi Minister Jan Kasprzyk.

Na uroczystości obecna była również Marszałek Senatu, Pani Maria Koc, która przemawiając nie kryła wzruszenia i osobistego przywiązania z tematem Dzieci Syberii.

Nie kryję wzruszenia i pragnę wyrazić je w słowie dziękuję. Dziękuję Wam Sybiracy, że pokazaliście, co to znaczy kochać Polskę, kochać Ojczyznę. Jak walczyć o wolność. - dziękowała Marszałek.

Ostatnim punktem uroczystości były krótkie słowa powitania, które skierowały do wszystkich; Panie Valentina i Franciszka z Meksyku, Pani Maria z Polski, Pani Teresa z RPA, Pani Halina z Kanady, Pan Jerzy z Polski oraz Pan Julian z USA. Natomiast w imieniu całej grupy Dzieci Syberii przemówił Konsul Honorowy RP w Nowej Zelandii, Pan Jan Roy - Wojciechowski, mówiąc:

Chciałem się podzielić z Wami naszym szczęściem, że jesteśmy tu z Wami, że uczestniczymy w tym projekcie, który wiem, że będzie skończony i będzie służył nie tylko tej wspaniałej szkole, ale i wszystkim w Warszawie. Z serca gratulujemy i Wam dziękujemy!

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości, zaproszeni goście spotkali się na poczęstunku, który był okazją do rozmowy, spotkań z dziennikarzami, ale i przerwą przed warsztatami z uczniami.

Każdy z Dzieci Syberii, miał indywidualne spotkanie z uczniami, podczas którego opowiadał swoją historię, pokazywał zdjęcia, odpowiadał na pytania przez nich zadawane. Dla uczniów była to zaszczycająca, żywa i niepowtarzalna lekcja historii, a dla Gości z 5 kontynentów możliwość opowiedzenia świadectwa trudnej drogi do wolności.

W Miejscu Pamięci mają być obrazowane i przedstawiane losy tysięcy sierot i dzieci, które po deportacji po 1939 r. do sowieckiej Rosji, wraz z Armią Andersa, po podpisaniu układu Sikorski – Majski w 1941 roku.  wydostały się z niewoli radzieckiej i dotarły do Iranu. Szacuje się, że dotarło tam blisko 18 tysięcy dzieci i młodzieży. Z Iranu transporty polskich dzieci wraz z opiekunami  trafiały między innymi do Indii, Ameryki Południowej, Nowej Zelandii i Meksyku. Wielu z młodych wówczas tułaczy żyje do dziś, w nowej ojczyźnie, na  5 kontynentach.

Miejsce Pamięci ma powstawać na kanwie zgromadzonych archiwalnych materiałów, pamiątkach po świadkach tamtych tragicznych wydarzeń, ale również na podstawie relacji żyjących świadków, min., tych którzy gościliśmy na naszej uroczystości 27.09.

Ma być też ono miejscem odbywania się szkolnych lekcji historii, nie tylko uczniów naszej szkoły ale i warszawskich placówek. Chcemy przez to rozpowszechnić wśród młodzieży historię trudnych, ale jednocześnie zasługujących na hołd i szacunek losów ich rówieśników w drodze do upragnionej wolności.

27.09 w naszej szkole odbyła się inauguracja projektu Miejsce Pamięci Dzieci Syberii. Mimo, iż  jego otwarcie i realizacja przewidziana jest na co najmniej dwa lata, to uroczystość inaugurująca rozpoczęcie prac, zgromadziła wielu znamienitych gości, wśród których byli tzw. Dzieci Syberii z Meksyku, RPA, Kanady, USA, Nowej Zelandii i Polski.

Chcąc przybliżyć genezę idei utworzenia Miejsca Pamięci w szkole, należy sięgnąć do roku 2015 r., kiedy Katolicki Zespół Edukacyjny odwiedził Biskup Diecezji Irkuckiej Cyryl Klimowicz „Mało jest miejsc tak bliskich Polakom pod względem emocjonalnym i historycznym jak Syberia”- powiedział wtedy Biskup Cyryl do zgromadzonych uczniów szkoły. Te słowa stały się motywacją do budowania dalszych, trwałych relacji z potomkami Polaków mieszkającymi na Syberii. Przerodziły się one w systematyczne wymiany młodzieży z Syberii przyjeżdżających do Polski, a także wyjazdy polskiej młodzieży do rówieśników żyjących na dalekiej Syberii.
Relacje uczniów ze szkoły z młodzieżą z Syberii wzbudzały coraz większe zainteresowanie tematem Polaków zesłanych na Syberię po rozpoczęciu II wojny światowej. Odpowiedzią na to stała się idea utworzenia w szkole „Miejsca Pamięci Dzieci Syberii”.
Inauguracja powstania Miejsca Pamięci - Dzieci Syberii w tak szczególnym roku dla naszej Ojczyzny, która obchodzi setną rocznicę odzyskania Niepodległości, to również wyraz chęci włączenia się do wspólnego, narodowego świętowania i podkreślania takich wartości jak ojczyzna, patriotyzm, dążenie do wolności i poszanowanie godności człowieka.

Początek strony