01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

warszawska syrenkaKochani Uczniowie!

W poniższym linku znajdziecie wszystkie informacje o 42. Konkursie Recytatorskim "Warszawska Syrenka" 2019.

Recytacja to piękna, choć dzisiaj niestety coraz częściej zapominana forma artystycznego wyrazu. Sprawmy, by kultura słowa, dykcja, prezencja, intonacja, odzyskały dawny splendor.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

Zainteresowani, proszeni są o zgłaszanie się do swoich polonistów do dnia 26 lutego br.

Konkurs koordynuje p. Martyna Kaczmarska.

jan pawel2Uczniowie zakwalifikowani do rejonowego etapu konkursu tematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie "Jan Paweł II - papież wolności":

  • Jan Guttman – kl. IIIa
  • Igor Lasek – kl. IIIc

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas pisania kolejnego etapu 13. lutego br.!

Tegoroczne jasełka dla klas 7 - 8 SP oraz III gimnazjum odbyły się dnia 5 stycznia br. Na deskach szkolnej sceny wystąpili uczniowie klas – 8a oraz III c, a w chórze prowadzonym przez p. Barbarę Jurczyk  - 7b, IIIa, IIIb oraz IIId. W czasie przedstawienia mogliśmy zobaczyć Boże Narodzenie oczami św. Franciszka, który jako pierwszy przygotował szopkę bożonarodzeniową w Greccio w 1223 r. Oczywiście nie mogło zabraknąć św. Elżbiety, trzech króli gubiących się w drodze, Heroda, zdumionych pastuszków oraz gotowej do pomocy grupy aniołów.  Pokój i dobro, które od nowonarodzonego Jezusa doświadczył św. Franciszek sprawiają, że pragnie on z całego serca pojednania między chrześcijanami a muzułmanami. W tym celu udaje się aż do samego sułtana Malika al-Kamila z dynastii Ajjubidów przemierzając daleką i niebezpieczną drogę. Jego wiara wzbudza ogromny podziw i szacunek wśród dostojników muzułmańskich. Choć wojny nie udaje się zaprzestać, to spotkanie tych dwóch ludzi jest przykładem dialogu międzyreligijnego, tak ważnego dla budowania  pokoju na świecie również współcześnie. Scenariusz do jasełek napisała s. Aneta Koziel w oparciu o oryginalne teksty św. Franciszka i inne źródła franciszkańskie. Publiczność nagrodziła występ naszych aktorów gromkimi brawami! Następnie Ks. Dyrektor Sylwester Jeż oraz P. Dyrektor Anna Żak złożyli wszystkim obecnym serdeczne życzenia bożonarodzeniowe. Nadszedł później czas na wspólne łamanie się opłatkiem i spędzenie razem czasu przy pysznych świątecznych wypiekach.

k fotoPo raz kolejny, po dwuletniej przerwie w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny. Uczniowie zgłaszali zdjęcia w czterech kategoriach. Cieszymy się, że oprócz przedstawicieli gimnazjum tak licznie do udziału w konkursie przystąpili również uczniowie klas 0 - 3 i 4 - 8 szkoły podstawowej. W listopadzie i grudniu na korytarzu szkoły można oglądać galerię zdjęć zgłoszonych do konkursu.

W tym roku zwycięzcami zostali:

Kategoria: Ślady niepodległości – zabytki i pomniki związane z historią II Rzeczpospolitej

  • I miejsce: Maciej Soliwoda z 2 sp za zdjęcie "Dąb Wolności”

Kategoria: Najpiękniejsze świątynie

  • I miejsce: Natalia Gliwa 3bG za zdjęcie ”Kolorowy Plac Grzybowski: Kościół Wszystkich świętych w Warszawie”
  • Wyróżnienie: Łucja Wiecha 1a sp  za zdjęcie "Świątynia mojego serca”

Kategoria: Świat się śmieje – najzabawniejsze zdjęcie z wakacji

  • I miejsce: Antoni Łuczak 6 sp za zdjęcie "Panienka z okienka”
  • Wyróżnienie: Karol Wolski 0 sp za zdjęcie "Nowa odmiana kwiatów”

Kategoria: W świecie roślin i zwierząt

  • I miejsce: Jakub Jędraszczak 3dG za zdjęcie "Mama”
  • Wyróżnienie: Piotr Chmielewski 3cG za zdjęcie "Na szczycie wulkanu”
  • Wyróżnienie: Maria Sawczyk 4c sp za zdjęcie ”Ośmiornica w akwarium w Genui”

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!

konkurs klasaKochani Uczniowie!
Ogłaszamy konkurs na świątecznie ubraną klasę. Zachęcamy do udekorowania Waszych sal lekcyjnych w kolorowe, błyszczące, piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Najpiękniej przystrojone klasy, zostaną nagrodzone i uhonorowane dyplomem. Sprawmy, by radosne oczekiwanie na narodziny Chrystusa, było wypełnione wspólnie spędzonym czasem także we wspólnocie klasowej. Rozstrzygnięcia konkursu dokonają Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami. Sprawdzenie klas nastąpi 20 grudnia br. Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród - 21 grudnia w trakcie Adwentowego Dnia Skupienia. Liczymy na Waszą aktywność i zaangażowanie!

Dnia 6 grudnia świętując Mikołajki, klasa 3D wybrała się do Pokoju Zagadek na ul. Jagiellońską (Praga Północ) .
Uczniowie  podzieleni byli na 5 grup kilkuosobowych i  i z zadowoleniem, ale również niepewnością  uczestniczyli w rozwiązaniu zagadek. Do wyboru były pokoje: Kryjówka Hobbita, Lokator, Korporacja. W każdym z pokojów , każda grupa musiała rozwiązać skomplikowane zagadki.
Czas szybko minął, a klasa była bardzo zadowolona z udziału w takiej zabawie.

sw mikolajKochani Uczniowie!
Zapewne wiecie, że dziś wyjątkowy dzień. Imieniny obchodzi Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii, żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie tego dnia dajemy sobie prezenty. Zachęcamy Was drodzy uczniowie, żeby przygotowanym przez Was dla bliskich podarkiem był szacunek, życzliwy uśmiech, pomocna dłoń. Wzorem świętego, bądźmy w tym wyjątkowym czasie dla siebie tak po prostu dobrzy i mili.

Rozglądajcie się uważnie dziś po szkole, ponieważ skądinąd wiemy, że byliście w tym roku bardzo grzeczni i zapewne spotkacie na swojej drodze Mikołaja!

m historii 3cDnia 04.12.2018 r. klasa 3c gimnazjum była na wycieczce w Muzeum Historii Polski. Uczniowie mięli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w lekcji okolicznościowej z okazji Święta Niepodległości. Był to niemal dwugodzinny wykład, połączony z prezentacją filmu pt. „Przystanek Niepodległość”. Podczas zajęć, zostały omówione różne aspekty powstania niepodległego państwa: sytuacji międzynarodowej, pierwszych aktów prawnych, budowy granic II Rzeczypospolitej. Uczniowie byli angażowani w lekcję, odpowiadając na pytania. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja historii.

7 minut29 listopada 2018 roku byliśmy całą klasą w „Kinotece” na warsztatach prowadzonych przez aktora. Dotyczyły one adaptacji i ekranizacji, a właściwie różnicy między nimi. „Lekcja” trwała około godziny, ale czas jej trwania zleciał wszystkim bardzo szybko, ponieważ była ona poprowadzona językiem prostym i zrozumiałym. Plusem było to, że jako słuchacze również mogliśmy się wypowiadać na zadany temat.
Myślę, że większości osób warsztaty się podobały.
Po kilku minutowej przerwie obejrzeliśmy film pod tytułem „Siedem minut po północy”. Opowiada on o nastoletnim chłopcu o imieniu Conor, którego mama jest ciężko chora. Poza tym dokuczają mu w szkole rówieśnicy i w wyniku choroby matki coraz częściej odwiedza go babcia, której chłopiec bardzo nie lubi.
Conor przytłoczony problemami ucieka w świat wyobraźni przywołując „potwora”, który ma mu pomóc, choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Przychodzi on zawsze siedem minut po północy opowiadając bohaterowi trzy opowieści, czwarta dotyczy samego chłopca i to ona najbardziej mu pomaga.
Zdania o filmie były podzielone, ale jednak większości osób się on podobał. Po zakończeniu wycieczki wszyscy rozeszli się do domów.

Wiktoria Kowalska 3d

euroweekDnia 18 listopada klasy 3a oraz 3b gimnazjum wraz z opiekunami p. Magdaleną Lenart, p. Ireną Świerżewską oraz p. Kamilem Słomianym, wyruszyły na pięciodniową wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej, by wziąć udział w projekcie „Euroweek”. Zajęcia te miały na celu rozwinąć kompetencje językowe uczniów z zakresu języka angielskiego uczniów poprzez kontakt z obcokrajowcami.
Pierwszego dnia, po wspólnym uczestnictwie we Mszy Świętej, wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których poznaliśmy się z wolontariuszami prowadzącymi „Euroweek”. Pochodzili oni z Meksyku, Tajlandii, Indonezji, Filipin oraz Kolumbii.
Kolejny dzień, minął na grach integracyjnych, wspólnym tańcu oraz prezentacjach poświęconych krajom pochodzenia poszczególnych wolontariuszy. Wtedy to okazało się, że w projekcie, uczestniczą także uczniowie z innej szkoły, w Wągrowcu. Wszyscy uczestnicy kursu wzięli udział w specjalnych testach charakteru, by później usiąść  i dyskutować o ich wynikach w języku angielskim.
We wtorek, odbyła się wycieczka do Pragi. Na szczęście niepogoda nie była w stanie przyćmić uroków tak pięknego miasta. Wszyscy podziwiali strzeliste wieże kościołów, marmurowe pomniki, bordowe dachy ceglanych kamienic czy urokliwą roślinność w licznych parkach. Wzrok przyciągała dostojnie płynąca Wełtawa, oświetlona światłem zdobionych latarni.
We środę uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, czego ukoronowaniem było wspólnie przygotowanie przedstawienia po angielsku. Wieczorem, przyszedł czas na pożegnanie, rozdanie certyfikatow i podsumowanie całego wyjazdu.
We czwartek, po smacznym posiłku w staropolskiej karczmie, szczęśliwie dotarliśmy do domu. Będąc uczestnikami obozu zintegrowaliśmy się oraz przełamaliśmy barierę językową, dzięki czemu teraz płynniej mówimy w obcym języku. To był bardzo udany wyjazd.

stroikDrodzy uczniowie wielkiego serca i z głową pełną pomysłów:
W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta w roku zapraszamy Was do wzięcia udziału w międzyklasowym konkursie na najcudowniejszy, najciekawszy, najbardziej kreatywny i zaskakujący stroik świąteczny. Stroik, który uraduje czyjeś serce i udekoruje świąteczny czas w naszych domach.
Każda klasa powinna zaprezentować jeden stroik w technice dowolnej, ale w formie przestrzennej,
Podpisane prace należy przynieść nie wcześniej i nie później, tylko 18 grudnia, na 6 godzinie lekcyjnej do pokoju nauczycielskiego.
Klasa, której praca, według zwołanego jury będzie najpiękniejsza otrzyma prezent niespodziankę już następnego dnia.
Wszystkie dzieła zostaną oddane do sprzedaży na kiermaszu szkolnym, a uzyskane dochody przeznaczone na cel charytatywny.
Życzę miłej zabawy i niepokłutych wcale, lub tylko trochę dłoni.

Agnieszka Radke

mikolajDrodzy Uczniowie,

ogłaszamy Szkolny Konkurs Mikołajkowy.

Konkurs będzie zorganizowany w dwóch odsłonach – literackiej List do świętego Mikołaja i plastycznej – Tak wygląda Mikołaj!

Jest to konkurs, w którym udział mogą wziąć uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

egzamin gW dniach 14 – 16 listopada br. nasi gimnazjaliści napisali I próbny egzamin gimnazjalny.
Uczniowie pierwszego dnia zmagali się z zagadnieniami z zakresu przedmiotów humanistycznych: historii, wos – u i języka polskiego.
Drugi dzień upłynął pod znakiem nauk ścisłych. Rozwiązywano zadania z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.
Trzeci dzień egzaminów próbnych był już samą przyjemnością. Pisano test z języków obcych - ściślej w zdecydowanej większości wybrano język angielski. Egzamin językowy był podzielony na dwie części – zakres podstawowy i rozszerzony.
Wyniki wszystkich egzaminów próbnych poznamy na początku grudnia. Znając naszych gimnazjalistów, jesteśmy spokojni o wyniki

wilnoW październiku mieliśmy okazję gościć w ramach wizyty studyjnej dyrektorów i nauczycieli szkół polskich na Litwie.
Zaproszeni uczestniczyli w lekcjach języka polskiego i historii, podczas których podjęto tematy związane z wychowaniem patriotycznym, polską spuścizną kulturalną, literacką, tradycją i dziejami. Nasi uczniowie bardzo pięknie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności podczas lekcji otwartych. Goście uczestniczyli także w przygotowaniach do obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieli okazję zobaczyć próbę do spektaklu przygotowywanego przez uczniów klas trzecich gimnazjum, a także próbie przygotowującej do odtańczenia poloneza przez społeczność szkolną.
Także my mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych kwestii nt. polskiej edukacji na Litwie. Dyrektorzy opowiadali o organizowanych przez nich inicjatywach.
Bez wątpienia dla obu stron była to bardzo pouczająca i wartościowa wizyta, dzięki której mogliśmy wymienić się naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Mamy nadzieję na kolejne spotkania i tym samym zapraszamy do współpracy.

11 listDzień 9 listopada 2018 r. był w naszej szkole momentem wieńczącym wielotygodniowe przygotowania do uroczystych obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęliśmy o 8:30, kiedy to na naszej scenie wystąpili podopieczni p. Ewy Dmowskiej i p. Grażyny Chmielewskiej w przedstawieniu pt. „Pisk Białego Orła”. Nasi najmłodsi milusińscy niezwykle dojrzale podeszli to trudnych tematów powstańczych, prezentując się bardzo dostojnie. Wrażenia artystyczne były wzmocnione piękną scenografią, która przenosiła nas do wnętrza polskiego dworku, gdzie za zabytkowym stołem, przy roziskrzonym kominku, można było ogrzać się przy wspólnym posiłku, powspominać dawne czasy, pomodlić się o wyzwolenie Ojczyzny. Byliśmy pod wrażeniem interpretacji i metaforycznego opisania zaborców, jako czarnych orłów rozszarpujących naszego Orła Białego pomiędzy siebie.

hymnPodczas „Tygodnia dla Niepodległej” pisaliśmy życzenia, wycinaliśmy serduszka i orzełki, piekliśmy i zjadaliśmy ciasta, oglądaliśmy stare komedie i przebieraliśmy się, rywalizowaliśmy w konkursach i grach, poznawaliśmy historię i kulturę dwudziestolecia międzywojennego – a wszystko w oczekiwaniu na 11-go listopada. W naszej Szkole te najbardziej uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypadały już 9 listopada, w piątek.

kiermasz ciastW naszej szkole działa samorząd uczniowski szkoły podstawowej i gimnazjum. Chcemy pochwalić się tu naszymi samorządnymi i samodzielnymi nastolatkami. One wpadły na pomysł, żeby w ramach „Tygodnia dla Niepodległej” zorganizować 8 listopada kiermasz ciast, a zebrane pieniądze przeznaczyć na wybrany cel charytatywny. Żeby kiermasz bardziej pasował do całości szkolnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyniesione przez ochotników z każdej klasy ciasta miały być „typowo polskie”.

gra szkolnaDużą popularnością, zwłaszcza wśród starszych uczniów, cieszyła się gra szkolna „Odkrywamy Niepodległą”. Zasady były proste. W każdej klasie uczniowie, wyznaczeni przez nauczyciela historii, przygotować mieli do 5 listopada gazetkę tematyczną o dwudziestoleciu międzywojennym. Tak przygotowane sale lekcyjne były kolejnymi stacjami gry.

konkurs pieniadzeJesienią zorganizowaliśmy dwa wewnątrzszkolne konkursy historyczne, których tematyka dotyczyła oczywiście odzyskania przez Polskę niepodległości i czasów dwudziestolecia międzywojennego.
Pierwszy konkurs – „Wiele warci II RP” – odbył się w październiku, a 7 listopada wręczyliśmy uczestnikom dyplomy i nagrody.

stare kino7 listopada (w środę) Panowie zajmujący się obsługą techniczną zamienili salę zieloną i salę fioletową w profesjonalne kino. Dzięki nim mogliśmy zaprosić uczniów na seans „W starym kinie”. Uczniowie z klas 4 - 5 wysłuchali prelekcji i obejrzeli komedię „Czy Lucyna to dziewczyna?”. Seanse dla klas 6 - 8 i dla klas III gimnazjum składały się z prelekcji i dwóch czarno - białych filmów z okresu dwudziestolecia międzywojennego: „Czy Lucyna to dziewczyna?” i „Piętro wyżej”.

serce niepodleglaW Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi postanowiliśmy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przez cały tydzień – bo taka rocznica wymaga odpowiedniej oprawy. Szereg inicjatyw i akcji, podejmowanych przez dorosłych, młodzież i dzieci w dniach 5 - 9 listopada, nazwaliśmy „Tygodniem dla Niepodległej”.

audycjeWe współczesnej szkole duży nacisk kładzie się na używanie technik multimedialnych, tak przez nauczycieli, jak i uczniów. XXI wiek zobowiązuje… Dlatego też do programu obchodów „TYGODNIA DLA NIEPODLEGŁEJ” dołączyliśmy prezentacje multimedialne i audycje radiowe.

powazki wojskoweDnia 31.10.2018 r. klasy 3c i 3b, wraz z wychowawcami, wybrali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Podczas pięknej, jesiennej pogody, która nam towarzyszyła, mięliśmy okazję zgłębić historię tego miejsca oraz Polski, pomodlić się i zapalić znicze. Zobaczyliśmy, gdzie pochowani są m.in. uczestnicy powstań 1831 r., 1863 r., bohaterowie wojny polsko – bolszewickiej, żołnierze polegli w czasie I oraz II wojny światowej, czy powstańcy warszawscy. Przy grobach tych ostatnich, zatrzymaliśmy się na dłużej. Przypomnieliśmy sobie heroiczną walkę powstańców, w tym młodych ludzi z oddziałów Armii Krajowej, których doskonale znamy z książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W 100 – lecie odzyskania niepodległości, jeszcze bardziej powinniśmy pamiętać o tych, którzy przelali krew za naszą ojczyznę oraz pielęgnować tę wolność.

d papieski"Promieniowanie Ojcostwa" - to hasło przewodnie XVIII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był 14 października. To tytuł zaczerpnięty bezpośrednio z literackiego dzieła Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. Tegoroczny Dzień Papieski miał swój szczególny wydźwięk. Jego data zbiegała się z dwoma innymi, ważnymi wydarzeniami – 40-tą rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 22 października - w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, klasa VB przybliżyła uczniom naszej szkoły postać świętego rodaka. Wspominaliśmy moment wyboru krakowskiego biskupa na papieża - 16 października 1978 roku, śpiewaliśmy „Barkę”, wysłuchaliśmy wiersza „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza” Juliusza Słowackiego, obejrzeliśmy prezentację multimedialną, a uczniowie podczas krótkiego występu podali nam fakty z życia Karola Wojtyły.
Prezentowanym treściom towarzyszył śpiew „Serafinek” pod dyrygenturą pani Barbary Jurczyk. Świętego Jana Pawła II zapamiętaliśmy jako głosiciela pokoju na świecie i niestrudzonego pielgrzyma. Papież w ciągu 26 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne do 129 państw. Przemierzył ponad półtora miliona kilometrów, wygłosił ponad 2500 homilii i oficjalnych przemówień. Jako Biskup Rzymu, był niemal we wszystkich ze swoich 334 parafii. W podróży spędził 552 dni, czyli około 18 miesięcy. Ojciec Święty beatyfikował ponad 1500 osób, kanonizował blisko 500. Swoistą przekorą zdobył sobie wiele serc, także osób niewierzących.

Początek strony