fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

W naszej szkole działa też oczywiście Samorząd Uczniowski. Uściślając – nawet dwa: samorząd SP dla klas 4 - 8 szkoły podstawowej i samorząd gimnazjum dla ostatniego rocznika naszych gimnazjalistów. Co roku podczas sierpniowej rady Dyrekcja typuje spośród nauczycieli dwóch opiekunów samorządu. W roku szkolnym 2018/2019 są to: pani Katarzyna Strumińska dla szkoły podstawowej i pan Kamil Słomiany dla gimnazjum.   

We wrześniu, już po wyborach samorządowych w klasach, opiekunowie ogłaszają termin i zasady wyborów do samorządu szkolnego. Kandydaci, którzy często są jednocześnie gospodarzami swoich klas, przygotowują plakaty i ulotki wyborcze z propozycją własnego programu. Zobowiązują się tu np. organizować konkursy i dyskoteki, losować szczęśliwy numerek. Takich kampanii mogą nam pozazdrościć prawdziwi politycy – u nas odbywa się to bardzo spokojnie i grzecznie. W głosowaniu może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły, nie trzeba się legitymować. Klasy 4 - 8 głosują oddzielnie, klasy gimnazjalne oddzielnie. Opiekunowie komisyjnie zliczają głosy i informują o wynikach. Tegorocznymi przewodniczącymi samorządów są: Emilka Różycka z klasy 8b SP i Zuzia Nawotczyńska z klasy IIId Gim. W samorządzie szkoły podstawowej do pomagania Emilce zobligowani są gospodarze klas, natomiast w gimnazjum Zuzię wspierają uczniowie, którzy jako kandydaci w wyborach uzyskali mniej głosów.

Spotkania samorządów odbywają się zwykle odrębnie, na polecenie opiekunów lub z inicjatywy przewodniczących. Razem obradujemy, gdy chcemy zorganizować coś wspólnie. Działania obu samorządów są w dużym stopniu spontaniczne. Na początku roku opiekunowie ustalają razem, jakie akcje i wydarzenia na pewno chcą uwzględnić w szkolnym kalendarzu. O tym, co się jeszcze będzie działo, decydują już sami uczniowie, zgłaszając na bieżąco pomysły przewodniczącym lub opiekunom. Jeśli pomysł jest możliwy do zrealizowania, wcielamy go w życie. I tak z inicjatywy uczniów mamy poniedziałki bez mundurka, wspólnie kolędowaliśmy, zorganizowaliśmy kiermasz ciast.

Zadania i cele samorządu uczniowskiego KZE:

  • organizowanie konkursów i zawodów dla uczniów naszej szkoły
  • działalność charytatywna
  • przeprowadzanie kampanii społecznych
  • opiniowanie na prośbę Dyrekcji różnych planów, propozycji
  • integrowanie uczniów
  • kształtowanie postawy obywatelskiej

Jako opiekunowie samorządów potwierdzamy – warto oddać głos i inicjatywę dzieciom i młodzieży. Mogą „przemeblować” szkołę po swojemu, uatrakcyjnić 10 miesięcy nauki, uczą się też współpracy, odpowiedzialności, asertywności.

Początek strony