17 czerwca 2023 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ulicy Miodowej 17, odbyła się tegoroczna Gala Mistrzostw Edukacyjnych. Organizatorem Mistrzostw już od trzech lat jest Fundacja Orszaku Trzech Króli.
W tym roku nasza szkoła dołączyła do projektu! Uczniowie klas 4-6 przez cały rok mierzyli się z wyzwaniem czytelniczym, przyrodniczym, matematycznym oraz plastycznym.
Niezmiernie miło mi poinformować, że nasi uczniowie zdobyli ogólnopolski tytuł MISTRZA NAD MISTRZAMI!
Serdecznie gratuluję naszym Mistrzom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w całorocznym wyzwaniu! Dziękuję również Nauczycielom, którzy podjęli się organizacji przedsięwzięcia.
mgr Ewelina Wieczorek
Jak zbadać DNA sprzed tysiecy lat? Czy to możliwe? Tak! W ramach realizacji projektu Dziecko z Pasją Uniwersytetu Dzieci klasa czwarta uczestniczyła w wykładzie zorganizowanym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Młodzi " studenci" dowiedzieli się co wspólnego ma nadzienie czekoladki, księżna Kate, okapi i żyrafa z biologią molekularną. Było bardzo interesująco!
Koło "Być jak Ignacy" to była niezwykła przygoda, która poszerzyła horyzonty i rozwinęła umiejętność myślenia naukowego u dzieci. Podczas naszych spotkań odkrywaliśmy fascynujący świat nauki i zdobywaliśmy wiedzę na różnorodne tematy.
W trakcie spotkań nie brakowało eksperymentów, zabaw i oglądania naukowych filmów. Dzieci miały okazję samodzielnie tworzyć, badać i odkrywać. Kreatywność była naszym przewodnikiem, a każde zajęcie było okazją do wzbogacenia naszej wiedzy i doświadczeń. Koło "Być jak Ignacy" odegrało ogromną rolę w rozwijaniu pasji i ciekawości naukowej u dzieci. Dzięki różnorodnym tematom i interaktywnym zajęciom, każde spotkanie było inspirujące i pełne nowych odkryć. Wyjątkowa atmosfera współpracy i wspólnego uczenia się, umożliwiła nam rozwinięcie umiejętności komunikacji, pracy zespołowej i samodzielności.
Podsumowując, koło "Być jak Ignacy" było niezapomnianym doświadczeniem, które otworzyło przed nami nowe horyzonty. Zdobycie wiedzy na temat cząsteczek, życiorysu Kopernika, tworzenia galaktyki, badania sił, tajemnic wzroku, zarządzania finansami i wielu innych tematów było nie tylko pouczające, ale również inspirujące. Dzięki tym zajęciom dzieci zdobyły umiejętności analitycznego myślenia, kreatywności i zainteresowania nauką. Było to niezwykłe, pełne radości i odkryć spotkanie, które zostanie z nami na długo jako niezapomniane wspomnienie.
W poniedziałek klasy drugie wybrały się do Ośrodka Edukacji Technicznej Pinokio w Konstancinie Jeziornej. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych połączonych z prezentacją maszyn tartacznych i stolarskich. Samodzielnie wykonali drewniane organizery na biurko. Był też czas na pyszne kiełbaski i zabawę na świeżym powietrzu. Z pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta w tym miejscu.
W dniu dzisiejszym nasi chłopcy z kl. 8 i 7, Teo, Tymon i Staś odebrali z rąk kard. Kazimierza Nycza i przedstawiciela Kuratorium Oświaty zaświadczenia laureata i finalisty zdobyte w Konkursie Kuratoryjnym Wiedzy Biblijnej „Hieronymus”. Uroczystość odbyła się w gmachu Kurii Warszawskiej.
Gratulujemy!!!
29 maja klasa 6 i 7a były w Teatrze Bemowo na “Balladynie” w reżyserii Małgorzaty Fijałkowskiej i Tomasza Czekalskiego, który napisał też muzykę do spektaklu.
Wśród aktorów znaleźli się oprócz reżyserki (Wdowa i Goplana) także: Magdalena Kuśnierz (Ballladyna), Klaudia Bełcik (Alina), Martin Bagdan (Kirkor i Grabiec), Marek Komarnicki (Kostryn), Łukasz Mąka (Pustelnik).
Przedstawienie okazało się ciekawe, gdyż okazało się, że teksty Słowackiego znakomicie nadają się do śpiewania i w tej formie są przystępniejsze dla młodego widza. Pomysłowe rozwiązania sceniczne nadały inscenizacji niepowtarzalny charakter.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy ją zobaczyć.
Za naszymi uczniami już pierwszy dzień i zmagania z Balladyną. Wierzymy, że kolejne będą równie udane. Trzymamy za Was kciuki!
W dniu 18.05.2023 r. odbył się klasach 0 - 3 Festiwal Nauki pod hasłem Naukowy zawrót głowy.
Poszczególne klasy odwiedzały kolejne pracowanie (przygotowane przez uczniów i nauczycieli), biorąc udział w przygotowanych tam zadaniach, pokazach i aktywnościach. W Tajnym pokoju NASA uczniowie mogli uchylić rąbka tajemnic kosmosu, obejrzeć wystawę prac konkursowych (O rety! O rety! Co to za planety?), wykonać galaktykę w słoiku oraz papierową, ale latająca rakietę. W kolejnej pracowni mogli udać się w Galaktyczną podróż, wykonując pracę malowaną w piance do golenia. Była również Kraina kamieni - pracownia geologa, w której dzieci dowiadywały się jak powstają kamienie, z czego składa się skała, mogły dotknąć każdą ze szkolnej kolekcji skał oraz brały udział w erupcji wulkanu. W pracowni Z ekologią za pan brat uczniowie odzwierciedlali na linie ile czasu rozkładają się poszczególne odpady. Odwiedzając Tajemnice ludzkiego ciała dzieci sprawdzały, które części języka odpowiadają za konkretne smaki, mierzyły długość ludzkiego jelita oraz obserwowały ile wody mieści się w człowieku. W tej pracowni miały do przejścia ścieżkę sensoryczną.
Poprzez eksperymenty, prezentacje, pokazy naukowe, festiwal dostarczył niezapomnianych wrażeń i wiedzy
Klasy 2a i 2b były dzisiaj na na Uniwersytecie Warszawskim na wykładzie "Jak pracują psy policyjne?", zorganizowanym przez Uniwersytet Dzieci. Uczniowie usłyszeli co należy do obowiązków psa policyjnego, kto się nimi opiekuje, co robi czworonożny sierżant na emeryturze oraz jak zachować się wobec nieznanego lub agresywnego psa. Był też pokaz psich umiejętności.
Dodatkową atrakcją było odwiedzenie Wydziału Geogafii i Studiów Regionalnych, gdzie mogliśmy zobaczyć najstarszą mapę wybrzeża oraz najstarszy polski globus.
27 kwietnia zespoły muzyczne naszej szkoły - Serafinki i Vibrato brały udział w XII Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej "Zaufaj Panu". Po wstępnych eliminacjach, wystąpiły w II etapie, wykonując pieśni: "Wielkie czekanie" i " Uratowani". Z niecierpliwością czekamy na werdykt jury.
Klasa 3a wybrała się do Centrum Interpretacji Zabytku na lekcję muzealną "projekt miasto", by poznać obraz dawnej Warszawy oraz sprawdzić się w roli architektów. Powstały naprawdę ciekawe projekty.
W dniach 18 - 20 kwietnia odbyła się 3 - dniowa wycieczka klas 5B, 5C i 6A, podczas której uczniowie po opieką swoich nauczycieli zwiedzili Wieliczkę, Tyniec, Kraków oraz Wadowice. Był to bardzo intensywny, a zarazem wartościowy czas. Dzieci miały okazję poznać nowe miejsca i wysłuchać o nich wielu ciekawych historii. Dziękujemy Panu Bogu za wspólne spędzone chwile i opiekę nad nami podczas wycieczki.
"The Big Challenge” to innowacyjny konkurs online, w którym wzięli udział nasi uczniowie, razem z młodzieżą z Francji, Hiszpanii, Włoch, Austrii i Niemiec.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności z języka angielskiego. Za przygotowanie i organizację konkursu odpowiedzialna była p. Natalie Halata.
Teraz czekamy na wyniki
5 kwietnia odbyły się zajęcia edukacyjne pt.: „Komunikacja z psem”. Prowadzącymi warsztaty byli p.Natalie Halata oraz p.Jan Rytel - behawiorysta/trener psów (DOGGY HOME). W warsztatach udział wzięły również dwa psy: Owczarek niemiecki Cane Corso. Głównym założeniem spotkania był aspekt edukacyjny: omówione zostały zagadnienia związane z komunikacją z psem oraz najważniejsze kwestie niezbędne do funkcjonowania człowieka i psa.
Jakie są podstawowe zasady pierwszej pomocy? Co skrywa torba ratownika? Czy w folii termicznej jest ciepło? Skąd się wziął i co oznacza symbol: wąż Eskulapa? Na te i inne pytania odpowiadali dziś siódmoklasiści: Adam i Tymek podczas zajęć u swoich młodszych kolegów w klasie 1. Było interesująco!
Droga Krzyżowa w nieco innej formie, bo przepełniona śpiewem, wprowadziła nas w rozpoczynający się Wielki Tydzień i przypomniała, że nasze zbawienie przyszło przez Krzyż.
Dziękujemy naszym zespołom muzycznym i p. Basi za cudowny wieczór i tę chwilę zatrzymania nad tym, co najważniejsze.
Ekscytujące wydarzenie w naszej szkole - Ogólnopolski Finał Zawodów w Robotyce
Pracownia plastyczna ogłasza w najbliższy wtorek koniec projektu wspólnego szycia wielkanocnych kurek. Dziękujemy za obecność. Uszyliśmy razem kilkadziesiąt uroczych kurek, które teraz mogą świątecznie ozdobić wasze domy. Frekwencja była duża, a miarowy turkot naszych maszyn rozbrzmiewał w całym Hadesie najbliższy projekt będzie dotyczył Światowego Dnia Sztuki, który już 15 kwietnia!!!
24 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym już przedstawieniu z okazji świętowania Roku Romantyzmu w naszej szkole. Tym razem klasa 8a przybliżyła nam sylwetkę i twórczość Stanisława Moniuszki - kompozytora, twórcy opery, operetek, kantat, pieśni. W trakcie spektaklu można było usłyszeć fragmenty librett z "Halki" i "Statecznego dworu". Udało się także wspólnie zaśpiewać "Prząśniczki". Stoje z epoki i płynąca u stóp Halki rzeka, do której niestety rzuciła się nieszczęśnika, stanowiły barwny element scenograficzny. Sam Moniuszko wyszedł z ram swego portretu i opowiedział zgromadzonym o swej twórczości.
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 22 marca br. klasy ósme wraz z p. Barbarą Jurczyk i p. Martyną Kaczmarską zwiedzały Warszawę szlakiem Bohaterów Szarych Szeregów opisanych przez A. Kamińskiego w "Kamieniach na szaniec".
Uczciliśmy pamięć poległych w trakcie II wojny światowej w Mazuoleum Walki i Męczeństwa na Szucha, na Pawiaku oraz Powązkach Wojskowych. Byliśmy pod Arsenałem, gdzie miała miejsce słynna akcja odbicia Rudego.
Po Liceum im. S. Batorego, oprowadziły nas uczennice, które zapoznały nas z realiami wojennymi życia Alka, Rudego, Zośki i poety - żołnierza K. K. Baczyńskiego, ale także opowiedziały o historii samej szkoły.
Trudne i emocjonujące przeżycia związane z odwiedzeniem miejsc kaźni, pozwoliło nam dojrzalej i mądrzej spojrzeć na historię naszego kraju.
Strona 1 z 4
Uwierz, że warto jest żyć, a twoja wiara pomoże ci ten fakt urzeczywistnić.