fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

mikolajKochani Uczniowie!

Zapewne wiecie, że 6 grudnia obchodzimy wyjątkowe święto.
W tym dniu imieniny obchodzi Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari –święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii, żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia.
Tradycyjnie tego dnia dajemy sobie prezenty. Mamy nadzieję, że udało Wam się drodzy uczniowie przygotować dla bliskich podarek. Pamiętajcie, że niejednokrotnie najlepszym prezentem nie jest rzecz, coś kupionego, a szacunek, życzliwy uśmiech, pomocna dłoń, dobre słowo. Bliskość drugiego człowieka to największy dar, choć często przez nas odrzucany. Wzorem świętego, bądźmy w tym wyjątkowym czasie dla siebie tak po prostu dobrzy i mili.
Dziś odwiedził nas Święty Mikołaj, ponieważ nasi najmłodsi milusińscy czekali na niego przez cały rok. Także i Wy rozglądajcie się, ponieważ skądinąd wiemy, że byliście w tym roku bardzo grzeczni i zapewne spotkacie na swojej drodze Mikołaja! Sami też starajcie się go naśladować.
Niechaj radosny czas obdarowywania bliskich trwa jak najdłużej!
Wszystkiego Dobrego!

scottieUczniowie klasy 2 i 3 na lekcjach edukacji informatycznej poznają sympatycznego kosmitę Scottiego, który pomaga im w nauce programowania. Scotti potrafi już chodzić do przodu i do tyłu,  obracać się oraz skakać. Przed nim kolejne wyzwania, aby naprawić swój uszkodzony pojazd i wrócić do domu.

drozdzeUczniowie klas piątych podczas zajęć biologii przeprowadzali fermentację alkoholową drożdży. W doświadczeniu badali działanie różnych cukrów na grzyby oraz identyfikowali wydzielający się gaz. Teraz już wiemy dlaczego ciasto "rośnie", a bułeczki są puszyste.

 

 

w chemiczneW listopadzie klasy 4, 6 i 8 brały udział w warsztatach chemicznych. Młodsi trochę dla zabawy, starsi dla nauki odkrywali kolory w chemii. Uczniowie pracując w parach przeprowadzali chromatografię bibułową barwników roślinnych, obserwowali działanie zmieniającego się pH na naturalne wskaźniki oraz wykonując różne stężenia roztworu cukru otrzymali "słodką tęczę".

 

2 gielda"Trampki na giełdzie" - pod tym hasłem przebiegały wykłady i warsztaty uczniów klas drugich na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wynieśliśmy stamtąd ogrom wiedzy, m. in. w co i po co inwestować, czym są akcje, obligacje, czy startupy oraz jak na nich zarabiać. Zaproszonych ekspertów mogliśmy zapytać o każdą rzecz, nie tylko z zakresu inwestowania. Niezwykle podobała nam się sala notowań i przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa!

 

 

 

8b pomiechowekAby nie zostały po nich tylko napisy na ścianach... Fotr III Pomiechówek...  to zapomniane miejsce kaźni tysięcy Polaków - ofiar niemieckiego terroru. W piątek 18 listopada uczniowie klasy 8b wyruszyli spod szkoły, by zwiedzić i oddać się chwili zadumy w tym niezwykłym, przepełnionym historią miejscu... Zachęcamy do odwiedzin Fortu III w Pomiechówku. Pomóżmy ocalić pamięć. Pamiętajmy o obrońcach naszej ojczyzny.

 

8a palmiryW dniu 17 listopada klasa 8a wraz z wychowawczyniami - p. Barbarą Jurczyk i p. Martyną Kaczmarską wybrała się do Miejsca Pamięci w Palmirach, by w tej refleksyjnej, listopadowej aurze, oddać hołd ofiarom zbrodni nazistowskich z lat 1939 - 1941 roku.
To miejsce kaźni i martyrologii narodu polskiego jest niestety często pomijane na trasach wycieczek szkolnych, a młode pokolenie niejednokrotnie nie ma świadomości, jakich okrucieństw był świadkiem piękny krajobraz Kampinosu.
My jednak pamiętamy i pielęgnujemy w świadomości naszych uczniów pamięć o poległych. 🇵🇱 W miesiącu, w którym wspominamy naszych zmarłych a jednocześnie czcimy odzyskanie niepodległości, to miejsce na mapie naszych edukacyjnych wędrówek zdaje się być oczywistym wyborem.
Cześć ich pamięci!

5b chopinDrugie spotkanie z cyklu „Rok romantyzmu” zatytułowane „Fryderyk Chopin i Warszawa” przygotowane przez uczniów klasy 5b.

 

 

 

 

 

 

 11 11 2"Witaj, wolności aniele, nad martwym wzniesiony światem!" - te słowa towarzyszyły nam podczas uroczystości przygotowanej pod kierunkiem Pani Eweliny Wieczorek oraz Pani Magdaleny Łopuskiej, poświęconej Ojczyźnie w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 Listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. 
Słuchając patriotycznych pieśni oraz oglądając zatańczonego przez uczniów klasy IV krakowiaka, uczciliśmy ten dzień refleksją nad trudną historią Ojczyzny oraz radością i dumą z naszych Przodków.
Niecodziennym elementem uroczystości okazały się dołączone do scenariusza poezje Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu Sanah! 
Pani Dyrektor Anna Żak podziękowała uczniom za występ oraz wyróżniła wszystkie zaangażowane osoby społeczności szkolnej. 
Zapraszamy do udostępnionej fotorelacji!

d j obcychOd 8 do 9 listopada uczniowie klas 4 - 8 obchodzili w naszej szkole Dni Języków Obcych. Szkoła zamieniła się w lotnisko, a każda sala lekcyjna w inny kraj, który można było zwiedzić. Uczniowie nie tylko przygotowali piękne dekoracje, ale również potrawy narodowe, stroje oraz muzykę. Odbył się także szkolny quiz "Kahoot" z wiadomości o poszczególnych krajach. Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

 

6 m farmacjiNieco przypadkiem klasa 6 odwiedziła we wtorek Muzeum Farmacji mające swoją siedzibę na Starym Mieście. Po wejściu do jednej z kamienic szóstoklasiści przenieśli się do wnętrza apteki sprzed stu lat. Klimatyczne pomieszczenia kryją kolekcję przyrządów i naczyń używanych dawniej przez aptekarzy. Prezentowane w muzeum eksponaty pozwoliły uczniom poznać nieco historię leków i trucizn stosowanych w tamtych czasach. Zdumienie wzbudziły papierosy na astmę, kogutek na wszelkie choroby oraz specyfik o wdzięcznej nazwie Belladonna zażywana przez ówczesne damy. Zachwycaliśmy się kształtami i kolorami szkła naczyń, w których przechowywane były leki: od bezbarwnych, przez brązowe, rubinowe, a nawet uranowe!

filharmonia7 listopada klasy 0 - 3 uczestniczyły w drugim spotkaniu z muzykami Filharmonii Narodowej. Gościem spotkania był niemiecki kompozytor Jan Sebastian Bach. Artyści zaprezentowali kilka utworów z twórczości tego genialnego twórcy muzyki organowej i wokalnej. Uczniowie gromkimi brawami podziękowali za występ.
Czekamy na kolejne spotkanie

nauku scisleW miniony poniedziałek, w ramach projektu "Wynalazki, które zmieniły świat" z Fundacji Nauk Ścisłych odbył się pierwszy wykład poruszający zagadnienia przyczyn i sposobów rozprzestrzeniania się chorób. Celem projektu jest przybliżenie uczniom wybranych grup wynalazków, które zmieniły losy ludzkości.

 

 

 

 

kiermasz cDrodzy Uczniowie,
wiemy, że lubicie słodkości i łakocie, a jeszcze bardziej lubicie czynić dobro, zatem zachęcamy do przyniesienia ciast na Charytatywny Kiermasz. Planujemy, że odbędzie się on 15 listopada br. w trakcie przerw, począwszy od godz. 9:55. Po więcej szczegółów prosimy zgłaszać się do p. Barbary Jurczyk i Wiktora Zarlengi.

Liczymy na Wasze wielkie serca!

mikolajki par

Szanowni Państwo, Drodzy Parafianie,

w dniu 10 grudnia br. serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu mikołajkowym, które odbędzie w Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warszawie w godz. 10:00 - 13:00.

Jeśli chcecie Drodzy Państwo zapewnić swoim pociechom niezapomniane przeżycia i piękne chwile w trakcie przygotowywania się do narodzin Chrystusa, prosimy o złożenie deklaracji za pomocą poniższej skrzynki mailowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do udziału dzieci do lat 8.
W programie wiele atrakcji:

  • przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej z udziałem uczniów szkoły;
  • występy wokalne i piosenki o tematyce świątecznej przygotowane przez szkolne zespoły Serafinki i Vibrato;
  • mikołajkowe konkurencje sportowe dla rodzin;
  • wizyta Świętego Mikołaja.

Wspólnie spędźmy ten radosny czas!

3a grzybkiWczoraj (9 listopada) klasą 3a wybraliśmy się do piekarni "Grzybki", gdzie zajadaliśmy się przepysznymi wyrobami. Mieliśmy okazję zrobić własne chałki oraz pizzę.
To był pyszny dzień.

 

 

 

11 listDziś podczas pierwszej godziny lekcyjnej klasy 4 - 8 wysłuchały audycji nadawanej przez szkolny radiowęzeł pt. "Kalendarz niepodległej". Uczniowie każdego dnia począwszy od dziś, będą mogli wysłuchać codziennych wspomnień zapisanych przez Marię Dąbrowska i Władysława Broniewskiego w dniach poprzedzających odzyskanie wolności. Te niezwykłe zapiski są świadectwem tamtych dni i dają obraz tego, jakie panowały nastroje o jak upragnione było odzyskanie niepodległości. Ekscytacja mieszała się z niepewnością, ale bez wątpienia były to radosne dni.

Nasi uczniowie mogą codziennie pobrać pamiątkowa kartkę z "Kalendarza niepodległej", by zachować w myślach słowa pisarzy na dłużej.

2ab c wolskiKlasa 2a i 2b w piątek wybrały się na Cmentarz Wolski. Była chwila zadumy, modlitwa i zapalenie zniczy

 

 

 

 

 

 

dabataZaszczepianie wśród najmłodszych osób zamiłowania do debat to coś, co cieszy nas najbardziej. Reprezentację Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Księdza Piotra Skargi z pewnością cieszy zaś zwycięstwo w Ogólnopolskim Turnieju Debat Szkół Podstawowych! W zeszłym tygodniu drużyna pokonała reprezentantów Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne w Warszawie, tym samym stając się nowym Mistrzem Polski Szkół Podstawowych. Gratulujemy!
Jednocześnie ogromne brawa należą się zarówno wicemistrzom, jak i wszystkim pozostałym drużynom, które odpadły na poprzednich etapach Turnieju i które zaprezentowały niewiarygodnie wysoki poziom debaty. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich debatanckiej kariery i że w przyszłym roku również spróbują swoich sił w naszym Turnieju. Kto wie? Być może komuś z nich uda się zostać najlepszym mówcą, tak jak w tym roku Wiktorowi Zarlendze, który uzyskał tytuł ze średnią punktów 70.67! Gratulacje!

pogoda 4aW październiku klasa 4 realizowała na wybranych przedmiotach projekt dotyczący zjawisk pogodowych. Uczniowie poznawali składniki pogody i przyrządy, którymi można je mierzyć. W czasie zajęć warsztatowych konstruowali własne deszczomierze, termometry i wiatromierze. Dowiedzieli się na czym polega działanie piorunochronu, a przy pomocy maszyny elektrostatycznej wytwarzali prawdziwe ładunki elektryczne. Pracując w grupach czwartoklasiści przypomnieli sobie z jakich kolorów składa się światło białe i wykleili piękną tęczę. Inne zespoły tworzyły niepowtarzalne płatki śniegu z sześciokątów. Podczas zajęć informatycznych każdy indywidualnie w programie Scratch tworzył animację przedstawiającą prognozę pogody w Polsce oraz program do nauki angielskich słówek , a na języku angielskim uczniowie poznawali i utrwalali słownictwo związane z tematem pogody. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć, wybranych animacji, programu do nauki słówek i gazetki na korytarzu szkolnym.

badmintonDziewczęta zakończyły Mistrzostwa Woli w Badmintonie sukcesem. Mamy złoto!

 

 

 

2a m etnograficzneKlasa 2a była na lekcji muzealnej "Gry i zabawy świata" w Muzeum Etnograficznym. Poznaliśmy gry i zabawy z różnych stron świata. Rozmawialiśmy też o tym jaką rolę w kształtów kultur na całym świecie odgrywają gry i zabawy.
To była bardzo ciekawa lekcja.

 

 

 

 

6 polonezPod koniec października klasa 6 przygotowała dla nas przedstawienie na kanwie "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza traktujące o szlacheckich obyczajach i tradycjach.
Tym samym, zainaugurowaliśmy w szkole projekt "Rok romantyzmu", który oczywiście odnosi się do ustanowionego przez sejm patronatu na bieżący rok. Celem owej inicjatywy jest przybliżenie naszym uczniom literatury i kultury doby romantyzmu, głównie polskiego, ale też europejskiego. Każda klasa prezentuje w wybranym miesiącu temat, który został jej przypisany na początku roku szkolnego. Przyjętą formą może być inscenizacja, prezentacja, piosenka, wykład, a nawet komiks. Klasy prezentują wyniki swoich przygotowań w trakcie godzin wychowawczych.
Szóstoklasiści zaskoczyli nie tylko fantastycznymi strojami - za wypożyczenie których bardzo dziękujemy - ale nade wszystko zdolnościami aktorskimi i tanecznymi, bowiem ich występ miał charakter słowno - choreograficzny. Klasa zatańczyła imponujący układ poloneza, który wraz z młodzieżą przygotował p. Michał Rzepka. Siostra Aneta - wychowawczyni klasy, napisała scenariusz i wyreżyserowała cały spektakl.
Uczniowie wysoko postawili poprzeczkę, zatem już nie możemy doczekać się kolejnych występów.
W listopadzie zaprezentuje się klasa 5b pod kierunkiem s. Marii. Ich temat to: Fryderyk Chopin i Warszawa", zatem będzie się działo!

Początek strony