W dniach 18 - 20 kwietnia odbyła się 3 - dniowa wycieczka klas 5B, 5C i 6A, podczas której uczniowie po opieką swoich nauczycieli zwiedzili Wieliczkę, Tyniec, Kraków oraz Wadowice. Był to bardzo intensywny, a zarazem wartościowy czas. Dzieci miały okazję poznać nowe miejsca i wysłuchać o nich wielu ciekawych historii. Dziękujemy Panu Bogu za wspólne spędzone chwile i opiekę nad nami podczas wycieczki.
"The Big Challenge” to innowacyjny konkurs online, w którym wzięli udział nasi uczniowie, razem z młodzieżą z Francji, Hiszpanii, Włoch, Austrii i Niemiec.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności z języka angielskiego. Za przygotowanie i organizację konkursu odpowiedzialna była p. Natalie Halata.
Teraz czekamy na wyniki
5 kwietnia odbyły się zajęcia edukacyjne pt.: „Komunikacja z psem”. Prowadzącymi warsztaty byli p.Natalie Halata oraz p.Jan Rytel - behawiorysta/trener psów (DOGGY HOME). W warsztatach udział wzięły również dwa psy: Owczarek niemiecki Cane Corso. Głównym założeniem spotkania był aspekt edukacyjny: omówione zostały zagadnienia związane z komunikacją z psem oraz najważniejsze kwestie niezbędne do funkcjonowania człowieka i psa.
Jakie są podstawowe zasady pierwszej pomocy? Co skrywa torba ratownika? Czy w folii termicznej jest ciepło? Skąd się wziął i co oznacza symbol: wąż Eskulapa? Na te i inne pytania odpowiadali dziś siódmoklasiści: Adam i Tymek podczas zajęć u swoich młodszych kolegów w klasie 1. Było interesująco!
Droga Krzyżowa w nieco innej formie, bo przepełniona śpiewem, wprowadziła nas w rozpoczynający się Wielki Tydzień i przypomniała, że nasze zbawienie przyszło przez Krzyż.
Dziękujemy naszym zespołom muzycznym i p. Basi za cudowny wieczór i tę chwilę zatrzymania nad tym, co najważniejsze.
Ekscytujące wydarzenie w naszej szkole - Ogólnopolski Finał Zawodów w Robotyce
Klasa 7B w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uczniowie odbyli zajęcia angażujące pt. "Historia kołem się toczy", podczas których poznali historię życia oraz największe dokonania Marszałka
Pracownia plastyczna ogłasza w najbliższy wtorek koniec projektu wspólnego szycia wielkanocnych kurek. Dziękujemy za obecność. Uszyliśmy razem kilkadziesiąt uroczych kurek, które teraz mogą świątecznie ozdobić wasze domy. Frekwencja była duża, a miarowy turkot naszych maszyn rozbrzmiewał w całym Hadesie najbliższy projekt będzie dotyczył Światowego Dnia Sztuki, który już 15 kwietnia!!!
24 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym już przedstawieniu z okazji świętowania Roku Romantyzmu w naszej szkole. Tym razem klasa 8a przybliżyła nam sylwetkę i twórczość Stanisława Moniuszki - kompozytora, twórcy opery, operetek, kantat, pieśni. W trakcie spektaklu można było usłyszeć fragmenty librett z "Halki" i "Statecznego dworu". Udało się także wspólnie zaśpiewać "Prząśniczki". Stoje z epoki i płynąca u stóp Halki rzeka, do której niestety rzuciła się nieszczęśnika, stanowiły barwny element scenograficzny. Sam Moniuszko wyszedł z ram swego portretu i opowiedział zgromadzonym o swej twórczości.
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 22 marca br. klasy ósme wraz z p. Barbarą Jurczyk i p. Martyną Kaczmarską zwiedzały Warszawę szlakiem Bohaterów Szarych Szeregów opisanych przez A. Kamińskiego w "Kamieniach na szaniec".
Uczciliśmy pamięć poległych w trakcie II wojny światowej w Mazuoleum Walki i Męczeństwa na Szucha, na Pawiaku oraz Powązkach Wojskowych. Byliśmy pod Arsenałem, gdzie miała miejsce słynna akcja odbicia Rudego.
Po Liceum im. S. Batorego, oprowadziły nas uczennice, które zapoznały nas z realiami wojennymi życia Alka, Rudego, Zośki i poety - żołnierza K. K. Baczyńskiego, ale także opowiedziały o historii samej szkoły.
Trudne i emocjonujące przeżycia związane z odwiedzeniem miejsc kaźni, pozwoliło nam dojrzalej i mądrzej spojrzeć na historię naszego kraju.
18 marca w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Rodzice naszych uczniów mieli okazję wziąć udział w "Randce w szkole". Impreza odbyła się w kameralnej atmosferze. Oświetleni blaskiem świec Rodzice mogli obejrzeć spektakl pt. "Szkoła uczuć", którego scenariusz został oparty o znane i lubiane utwory głównie z epoki romantyzmu polskiego, ale nie tylko. Powrócono także do tradycji teatru elżbietańskiego i duchowego ojca romantyzmu - W. Szekspira, wystawiając fragment najsłynniejszej bodaj historii kochanków z Werony - Romea i Julii. Widzowie mogli także podziwiać naszych aktorów wcielających się w rolę samego Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny, Klary i Papkina, Anieli i Klary ze "Ślubów panieńskich", Telimeny, Tadeusza, Świtezianki, Strzelca i wielu innych.
Uczniowie zaserwowali oprócz uczty dla ducha, także poczęstunek nieco bardziej przyziemny, choć nie pozbawiony finezji. Dodatkową atrakcją okazało się "Menu koktajlowe", pasujące do tematyki spektaklu. Zakochani mogli spróbować "Arii Romea", "Pocałunku Balladyny", "Krokodyla Klary", "Rześkiej Świtezi", a najodważniejsi - "Czarnej polewki". Oprócz napojów, podano poczęstunek we francuskim stylu - deskę serów, bakalii i owoców oraz oczywiście chrupiące bagietki.
Okrągłe, dwuosobowe stoliki, świeże kwiaty oraz mnóstwo świec sprawiły, że nasi Goście wzruszeni obserwowali przygotowane dla nich przedstawienie.
Zorganizowano także "Koncert życzeń" na wzór tych znanych z programów telewizyjnych z lat '70 i '80 i '90 - tych XX wieku.
Wspaniale dobrana muzyka - głównie polskie szlagiery lat '20 i '30, skłaniała do trzymania się za ręce i głębszych spojrzeń w oczy.
Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowując i odpowiadając na zaproszenie szkoły, stworzyli to niezwykłe święto miłości.
W dniach od 18 do 25 lutego grupa 14 uczniów z naszej szkoły wraz z 3 nauczycielami była na zimowisku w Wiśle. Do południa spędzaliśmy aktywnie czas ucząc się jazdy na nartach. Po południu mieliśmy różne zajęcia organizowane przez wychowawców. Zwiedziliśmy między innymi: Muzeum Beskidzkie, Rezydencję Prezydenta RP w Wiśle oraz Skocznię Narciarską im. Adama Małysza. Tydzień minął nam bardzo szybko i radośnie.
Ferie zimowe czas zacząć!
Od poniedziałku rozpoczęliśmy w naszej szkole półkolonie zimowe pod hasłem: "Nauka. To lubię!". Poznaliśmy już postać Ignacego Łukasiewicza, badaliśmy właściwości ropy naftowej i wytwarzaliśmy dwutlenek węgla. Bawiliśmy się przy tym wspaniale!
Drugiego dnia półkolonii poznaliśmy sylwetkę Stefana Pieńkowskiego i historię oświetlenia. Dowiedzieliśmy się jak powstaje prąd i szukaliśmy przedmiotów, które go przewodzą. Popołudniu eksperymentowaliśmy z proszkiem fluorescencyjnym oraz wykonaliśmy rysunek za pomocą proszku i farb. Na zakończenie odbył się bal. Dzień minął bardzo szybko
Kolejny naukowy i zarazem fascynujący dzień za nami! Dowiedzieliśmy się kim są Alpiniści i czym się zajmują. Aby poczuć namiastkę gór, wybraliśmy się na Górkę Szczęśliwicką, skąd podziwialiśmy widok Warszawy. Po powrocie do szkoły, przeprowadziliśmy doświadczenia związane z ciśnieniem atmosferycznym oraz wykonaliśmy makietę Himalajów.
Naukowa Zima w KZE dobiega końca. Ostatnie dni spędziliśmy na poznaniu historii kina oraz dowiedzieliśmy się co wynalazł Józef Hofmann i Kazimierz Prószyński. W tłusty czwartek czekała na nas słodka niespodzianka. Półkolonie zakończyliśmy produkcją kul do kąpieli. Życzymy wszystkich bezpiecznych i radosnych ferii.
Pracownia plastyczna przedstawia w Hadesie szkoły wystawę: Romantyczność, kończącą projekt w klasach 5 - 7. W programie wystawy wolne kopie dzieł romantycznych twórców: Piotr Michałowski, Caspar David Friedrich, Henryk Rodakowski, Wiliam Turner (to tylko kilka przytoczonych nazwisk) oraz ilustracje ważnych cech malarstwa romantycznego: Fascynacja potęgą przyrody, atmosfera grozy i tajemniczości, piękno natury, uduchowiony nastrój, majestatyczność i niepokój, głęboka wiara w Boga. Obejrzycie piękne nokturny i różne zjawiska pogodowe. Wystawa potrwa do początków marca. ZAPRASZAMY!
7 lutego br. klasy 4, 5a i 5b wraz z wychowawcami wybrały się na spektakl malowany piaskiem organizowany przez Teatr Piasku. Wydarzenie miało miejsce w Kinotece. Uczniowie mogli przypomnieć sobie treść jednej z najsłynniejszych powieści dla dzieci i młodzieży autorstwa L. Carrolla. dzięki artystce malującej piaskiem, można było wraz z Alicją wskoczyć do króliczej nory, spotkać Szalonego Kapelusznika oraz żołnierzy talii kart przemalowujących róże na biało dla swej królowej. Historia Alicji była już wielokrotnie adaptowana i reinterpretowana, ale bez wątpienia warto było poznać także taką realizację znanej i lubianej opowieści.
Teraz czekamy na "Małego Księcia", którego obejrzą starsi uczniowie.
W miniony wtorek odbyły się ostatnie już zajęcia z cyklu "Wynalazki, które zmieniły świat" prowadzone przez przedstawicieli Fundacji Nauk Ścisłych. Zapraszamy do oglądania zdjęć wykonanych podczas lekcji dotyczących pisma, druku oraz transportu. Ciekawym doświadczeniem było móc zapisać swoje imię gęsim piórem oraz spróbować wywiercić dziurę w desce nie przy użyciu wiertarki, a zupełnie innego przyrządu!
Tradycją szkoły jest, że najmłodsi nasi uczniowie organizują z wychowawcami spotkanie dla Babć i Dziadków z okazji ich święta. W styczniowe popołudniu klasa 0b przedstawiła swoim dziadkom inscenizację znanego wiersza JulianaTuwima " Rzepka". Występ urozmaicony był śpiewem i tańcem naszych najmłodszych. Po przedstawieniu Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na kawkę i ciastko do "kawiarenki". Tam mogli posłuchać życzeń jakie przygotowały dla nich kochane wnuczęta. To było bardzo miłe spotkanie.
Udzielenie komuś pierwszej pomocy przedmedycznej jest naszym obywatelskim, ale nade wszystko ludzkim obowiązkiem. Warto o tym pamiętać i zdawać sobie z tego sprawę. Najstarsi uczniowie naszej szkoły w dniu 26 stycznia uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy z wykwalifikowanym ratownikiem, który na fantomach - osoby dorosłej i dziecka, pokazywał, jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach zagrożenia życia.
Uczniowie byli zaangażowani i zainteresowani zajęciami. Odpowiedzialnie podeszli do wykonywania ćwiczeń.
Szkolny regulamin Ogólnopolskiego konkursu na opowiadania o tematyce olimpijskiej im. Jana Parandowskiego
20 stycznia br. odbył się już czwarty z kolei występ klasowy zorganizowany w ramach Roku Romantyzmu obchodzonego w naszej szkole. Tym razem zaprezentowała się klasa 5a przygotowana pod kierunkiem p. Beaty Iwaniuk i p. Eweliny Wieczorek.
Występ okazał się niezwykle różnorodny, bowiem oprócz prezentacji multimedialnej, mogliśmy też zobaczyć krótkie przedstawienie, wysłuchać piosenki, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza.
W przygotowaniu dekoracji pomogła klasa 6. Każdy uczeń po występie mógł podejść do samego Słowackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wieszczem.
Bardzo dziękujemy naszym aktorom i już dziś zapraszamy na kolejne występy.
7 stycznia odbyły się dwa spotkania opłatkowe dla rodzin klas 5 - 8 i 0 - 4. Było to okazją do odśpiewania wielu kolęd, złożenia sobie życzeń, a także obejrzenia dwóch wspaniałych przedstawień na temat Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli uświetnić te znakomite wydarzenia.
Strona 1 z 4
Dzieci są kotwicami, które trzymają matkę przy życiu.