Wychowawcy świetlicy szkolnej zapraszają uczniów klas 0 - 6 do udziału w konkursie plastyczno - technicznym.
Cele konkursu:
Czytaj więcej: Konkurs plastyczno - techniczny "Prezent dla Mamy"
Drodzy Uczniowie!
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie, którego tematem jest wykonanie pracy plastycznej pt. Świat w mojej wyobraźni.
Dajcie się ponieść wyobraźni - czekamy na prace fantazyjne, nietuzinkowe i oryginalne.
Oto nasi laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych:
Finalistka XV Olimpiady Matematycznej Juniorów
Laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych MSCDN pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Matematyka
Fizyka
Wos
Biologia
Laureaci konkursu FSTS 2020 - First Step To Success - konkursu internetowego, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą z matematyki, fizyki, chemii organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty
Wszyscy uczniowie z klasy 8a
CIESZYMY SIĘ I GRATULUJEMY!!
Wiosna trwa! W ogrodach, parkach, lasach możemy podziwiać barwne kwiaty roślin aspektu wczesnowiosennego czyli cebulowe lub kłączowe, które swoją wegetację prowadzą właśnie teraz. Pierwsze pojawiają się już w marcu i otwierają swoje pąki wraz z pierwszymi promieniami słońca – są to przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy. W kwietniu – kwiaty eksplodują jak kolorowe fajerwerki – kwitną forsycje, tulipany, narcyzy, bratki, szafirki i wiele innych.
Pomimo niesprzyjających okoliczności naszym uczniom udało się utrwalić te małe cuda natury na zdjęciach. Zapraszamy do oglądania autorskich albumów roślin. Najładniejsze zostaną nagrodzone.
Ignacy Hofmokl - Ostrowski - kl. 8a | Julia Piśko - kl. 6a | |
Laura Migdał - kl. 6b | Urszula Migdał - kl. 8b | |
Piotr Ciupak - kl. 4b | Zuzanna Ciupak - kl. 8a | |
Michał Dołęga - kl. 6b | PIotr Bittel - kl. 6a |
Klasa VI b odwiedziła Muzeum Azji i Pacyfiku, w którym wzięła udział w warsztatach edukacyjnych: Spacer po Chińskim Murze. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak powstała cywilizacja chińska, kto wybudował Wielki Mur, a także jak powstają jedwabne tkaniny i dlaczego nefryt był bardziej ceniony od złota. Wcieliliśmy się w starożytnych artystów i stworzyliśmy własną terakotową armię.
W piątek dobiegły końca nasze szkolne rekolekcje wielkopostne dla klas 1 - 5, których tematem było hasło: "Pan Jezus jest naszym Przyjacielem".
Oczyściliśmy nasze serca w sakramencie pokuty i przyjęliśmy Pana Jezusa w Komunii podczas Mszy Świętej.
Towarzyszyliśmy Mu modlitwą i śpiewem podczas Drogi Krzyżowej
Podsumowaniem wygłoszonych rekolekcji był konkurs wiedzy o Janie Pawle II dla klas 1 - 3 ( zwyciężyła klasa 2b) oraz quiz "Jeden z dziesięciu" dla klas 4 - 5, w którym zwyciężyła Łucja Łyziak z klasy 5a.
Gratulujemy!
Dziękujemy Panu Bogu za dobry czas kolejnego przybliżenia się do Pana Jezusa i zaprzyjaźnienia się z Prymasem Tysiąclecia oraz z Papieżem Janem Pawłem II.
2 marca 2020 roku, Dyrekcja Szkoły wraz z p. Barbarą Jurczyk, zespołem muzycznym "Serfafinki" oraz uczniami z klasy 8a - Igą Orłowską i Wojciechem Banasikiem, uczestniczyła w spotkaniu z Księdzem Kardynałem Kazimierzem Nyczem. Gościliśmy u Eminencji w związku z obchodzonymi przez niego imieninami. Nasi uczniowie godnie reprezentowali społeczność szkolną, składając życzenia i śpiewając. Mamy nadzieję, iż nasza wizyta i zaprezentowane utwory, sprawiły Księdzu Kardynałowi wiele radości, a słowa życzeń złożone na ręcę Eminecji, spełnią się. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaproszenie, które stanwiło dla nas wyróżnienie i zaszczyt.
3 marca uczniowie naszej szkoły Piotr Zatkalik, Marceli Pietrasik i Bronisław Niemczyk z klasy VII a wzięli udział w grze miejskiej "W Szeregach Niezłomnych".
To ciekawe spotkanie z historią, zorganizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia "Żołnierzy Wyklętych" poświęcone było pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia, represjonowanych przez ówczesne władze .
Podczas gry, Piotr, Marceli i Bronisław musieli pokonać liczącą wiele kilometrów trasę, stawić czoła nie lada trudnościom i wykonać szereg zadań, które wymagały zarówno posiadania wiedzy historycznej jak i umiejętności a nawet sprytu i umiejętności zachowania zimnej krwi, w zupełnie nowych, ekstremalnych dla nich sytuacjach.
Pomimo tego, że były one niełatwe, przysporzyły wspomnień i wrażeń, które zrodziły postanowienie uczestniczenia w grze w przyszłym roku. Podczas tego wydarzenia chłopcami opiekował się p. Krzysztof Wrzołek, którego zdaniem, było to bardzo rozwijające uczniów wydarzenie. Udział w grze był doskonałym uzupełnieniem obchodów, które miały miejsce w naszej szkole 2 marca. Gra miejska to forma zabawy, dzięki której po raz kolejny zaistnieć mogło spotkanie z historią tak różną od tej sucho wyłożonej w podręcznikach.
"Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem..."
Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto państwowe, przeznaczone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tradycyjnie już, nasza szkoła przyłączyła się do uczestniczenia w tym święcie.
Z tej okazji, 2 marca br., odbył się apel podzielony na część artystyczną i historyczną, którego celem, było zapoznanie naszych uczniów z sylwetkami Żołnierzy Niezłomnych oraz historią ich życia i śmierci. Także ze szkolnego radiowęzła popłynęły słowa piosenki i teksty prezentujące wartości wyznawane przez naszych żołnierzy, w tym przysięga żołnierzy Armii Krajowej, której byli wierni także Niezłomni. Wysłuchaliśmy słów zachowanych w ostatnim grypsie Danuty Siedzikówny "Inki", w którym pisała do swej babci.
Sięgnęliśmy do wzruszających wspomnień samych bohaterów, o których wiemy m.in. właśnie dzięki pisanym grypsom do najbliższych. Pragnęliśmy w ten sposób oddać cześć ich pamięci, a także sprawić, by ich słowa mogły ponownie zostać wypowiedziane i nade wszystko, usłyszane.
Delegacje klas młodszych i starszych, zapaliły znicze pod pomnikiem "Inki", znajdującym się na terenie naszej szkoły.
Młodsze dzieci, z klas 0 - 3, wykonały piękne prace plastyczne, ukazujące Wyklętych w lasach.
Wśród starszych zaś, rozstrzygnięto konkurs plastyczno - historyczny "Żołnierze Wyklęci w pamięci naszych rodzin".
Na terenie szkoły pojawiły się wystawy i gazetki upamiętniające naszych Bohaterów.
Wszyscy wpięliśmy przy piersi serduszka ze słowami "Inki":
"Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba"
Cześć ich pamięci!
Galeria Faras jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Do zbiorów muzealnych trafiły one dzięki polskim archeologom uczestniczącym w latach 60 - tych ubiegłego wieku w objętej patronatem UNESCO wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu.
Dziś mieliśmy niepowtarzalną okazję podążać śladami profesora Kazimierza Michałowskiego i przeżyć archeologiczną przygodę w Muzeum Narodowym. Obejrzeliśmy piękne pozostałości świątyni, dowiedzieliśmy się jak wyglądają wykopaliska i jakich narzędzi używali archeolodzy. Wszystkim polecamy tą niezwykłą wyprawę.
W klasie 1a realizujemy innowację pedagogiczną pt. "Mali badacze - badamy, eksperymentujemy, odkrywamy". Podczas zajęć eksperymentujemy, stawiamy hipotezy, stajemy się małymi naukowcami.
Klasy 1 - 3 biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym: „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Dzieci z klasy 1a, w ramach tego projektu, słuchały czytanej przez nauczyciela książki Waldemara Cichonia pt. „Cukierku, ty łobuzie!”. Wspólnie wykonały plakaty zachęcające do przeczytania tej lektury oraz wykonały pracę plastyczną –„kot Cukierek”
"Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba" - Danuta Siedzikówna "Inka"
Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto państwowe, przeznaczone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tradycyjnie już, nasza szkoła przyłącza się do uczestniczenia w tym święcie.
Z tej okazji, 2 marca br., odbędzie się apel podzielony na część artystyczną i historyczną, którego celem, będzie zapoznanie naszych uczniów z sylwetkami Żołnierzy Niezłomnych oraz historią ich życia i śmierci. Także ze szkolnego radiowęzła popłyną piosenki i teksty prezentujące wartości wyznawane przez naszych żołnierzy.
Sięgniemy do wzruszających wspomnień samych bohaterów, o których wiemy m.in. dzięki pisanym grypsom do najbliższych. Pragniemy w ten sposób oddać cześć ich pamięci, a także sprawić, by ich słowa mogły ponownie zostać wypowiedziane i nade wszystko, usłyszane.
Z uwagi na charakter święta, prosimy wszystkich naszych uczniów o uhonorowanie naszych narodowych bohaterów odpowiednią postawą i strojem.
Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w Mszy Świętej we Środę Popielcową. Jest to dzień, który w Kościele katolickim otwiera okres Wielkiego Postu, trwającego 40 dni. To czas pokuty, nawrócenia i odnowy duchowej, mający przygotować wiernych do Świąt Zmartwychwstania. Tego dnia, kapłan posypuje głowy wiernych popiołem.
Ostatki to dzień, który pozwala na zabawę przed nadchodzącym Wielkim Postem. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Wychowawców Świetlicy. Ulubiona muzyka i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Na dyskotece nie zabrakło również wspólnych zabaw i konkursów.
W klasach 0 - 3 SP odbyły się warsztaty "Las w słoiku". ??????Nasze maluchy uczyły się podczas nich, jak zadbać o odpowiednie podłoże, kwasowość i żyzność ziemi, aby ich "lasy" zamknięte w pięknych słojach, mogły swobodnie rosnąć w wytworzonym mikroklimacie.? Dzięki takim zajęciom wiele dowiadujemy się zarówno o przyrodzie, środowisku i roślinkach, jak i tworzymy niepowtarzalne dekoracje naszych klas i domów. ?
W dniach 10 - 14 lutego br. nasze maluchy uczestniczyły już po raz kolejny w akcji półkolonijnej organizowanej przez naszą szkołę - ZIMA w KZE.
Każdego dnia czekało na nas wiele atrakcji.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy oddział Muzeum Narodowego w Królikarni, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej i warsztatach pt. "Rzeźbiarskie ABC".
Drugiego dnia wybraliśmy się do sali zabaw Inca Play, gdzie mogliśmy bawić się, wspinać, zjeżdżać, skakać i robić szereg innych rzeczy, które sprawiają nam najwięcej przyjemności.
Trzeci dzień przyniósł emocje kinowe - byliśmy w Kinie Atlantic, gdzie obejrzeliśmy film animowany "Gang zwierzaków".
Czwartego dnia udaliśmy się do Muzeum Woli - oddziału Muzeum Warszawy, gdzie mieliśmy lekcję o dzielnicy, w której mieści się nasza szkoła.
Piąty dzień - ostatni, koncentrował się wokół naszego wyjścia do Planetarium Niebo Kopernika na film "Polaris", w którym sympatyczny miś polarny wraz z towarzyszącym mu pingwinem, opowiadali o kosmosie i naszym układzie słonecznym.
Poza wyjściami, także w trakcie pobytu w szkole, nie nudziliśmy się nawet przez chwilę - układaliśmy puzzle z najbardziej znanymi obrazami, a później tworzyliśmy wspólnie plakaty o sztuce, robiliśmy kukiełki i teatrzyki, głośno czytaliśmy na dywanie "Alicję w Krainie Czarów", tworzyliśmy plakaty o kosmosie, graliśmy w "planszówki", bawiliśmy się w sali gimanstycznej, przygotowywaliśmy z wolontariuszami z klas starszych wspólne podwieczorki.
Emocjom i radości nie było końca. Jako podsumowanie otrzymaliśmy dyplomy uczestnika półkolonii i upominki.
Już nie możemy doczekać się tegorocznej edycji LATA w KZE!
5 lutego br. klasy ósme zwiedzały Warszawę szlakiem Bohaterów Szarych Szeregów opisanych przez A. Kamińskiego w "Kamieniach na szaniec". Uczciliśmy pamięć poległych w trakcie II wojny światowej w Mazuoleum Walk i Męczeństwa na Szucha, na Pawiaku oraz Powązkach Wojskowych. Byliśmy pod Arsenałem, gdzie miała miejsce słynna akcja odbicia Rudego. Po Liceum im. S. Batorego, oprowadziła nas nasza absolwentka - Magda Rączka.
To trudne i emocjonujące przeżycie, pozwoliło nam dojrzalej i mądrzej spojrzeć na historię naszego kraju.
W dniu 4.02.2020 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „Wiersze na pewno znane” w wykonaniu uczniów klas 4 i 5 uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego. Występ przeznaczony był dla klas 0 - 3 SP. Młodzi artyści przygotowali wiersze dla dzieci znanych poetów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima - ponad 30 wybranych wierszy. Wszyscy razem śpiewali piosenki: „Witajcie w naszej bajce”, „Na wyspach Bergamutach”, „Fantazja”. Przedstawienie było podzielone na 3 części: „Na straganie”, „Zoo” i „Łamanie języka”. Występ bardzo się podobał. Podczas śpiewania piosenki „Fantazja” wystrzeliły złote i srebrne konfetti (których nikt się nie spodziewał). Dziękuję wszystkim artystom za wspaniały występ.
Barbara Jurczyk – opiekun grupy
Na hali sportowej MOS WOLA przy ul. Rogalińskiej 2, 03.02.2020r. odbyły się międzyszkolne zawody w piłce siatkowej chłopców kat. dzieci w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży dzielnica Wola. Naszą szkołę pod opieką Pana Krzysztofa Wrzołka reprezentowali następujący uczniowie: Kacper Sońta, Jan Skrok, Maksymilian Dobosz, Krzysztof Piotrowski, Antoni Dobieszewski, Michał Bebłociński, Franciszek Chromik, Franciszek Sołtys, Leon Reduta. Po bardzo wyrównanych i pełnych emocji meczach, nasza drużyna zajęła trzecie miejsce w grupie. Nie pozwoliło to jednak nam awansować do finału. Za bardzo dobrą postawę i grę Fair Play gratulujemy młodym sportowcom i życzymy dalszych sukcesów
29 stycznia br. mieliśmy okazję zaprezentować talenty aktorskie naszych uczniów, wystawiając po raz drugi przygotowane przez nas jasełka oparte o dramat L. Rydla "Betlejem polskie". Tym razem pojechaliśmy z gościnnym spektaklem do zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Liceum im. R. Archutowskiego na Bielanach. Było to dla nas nie lada wyzwanie, ale pokazaliśmy nasz profesjonalizm. To był bez wątpienia niezapomniany czas i w przyszłości liczymy na więcej takich możliwości. Mamy jeszcze wiele do pokazania!
Klasa 5b uczestniczyła niedawno w niezwykłej lekcji dotyczącej języków świata i historii powstania i zmieniania się pisma w Muzeum Azji i Pacyfiku. Mieliśmy wówczas okazję uświadomić sobie, jak wielką wagę dla kultury danego regionu świata mają języki i dialekty, a także jak bardzo współczesne pismo, różni się od tego stosowanego przez mniej rozwinięte cywilizacje. Liczymy na więcej takich fascynujących spotkań z historią i geografią.
Tuż przed feriami zimowymi, klasa 8a wraz ze swoimi nauczycielkami, uczestniczyła w "wieczorku filmowym", podczas którego obejrzała film "Tato" M. Ślesickiego. Bez wątpienia ten wieczór na długo zapadnie nam w pamięć. I już czekamy na powtórkę z rozrywki.
Nasi zerówkowicze nie próżnują i ze słomek edukacyjnych w mig różności wyczarowują!
To jest właśnie to, co maluchy lubią najbardziej - nauka poprzez zabawę.
Zachęcamy wszystkich do podobnego rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a przede wszystkim, kreatywności.
Uczniowie klasy 8a w ostatnich dniach stycznia 2020 r. odwiedzili Muzeum Farmacji znajdujące się na Starym Mieście.
W siedzibie muzeum możemy zobaczyć kolekcję najstarszych warszawskich mebli, narzędzi i naczyń. Na zajęciach poznaliśmy ich zastosowanie, a także niektóre znaczące postaci z dziejów alchemii; zaznajomiliśmy się z wybranymi preparatami stosowanymi przez alchemików jako leki. Prowadzący zajęcia wyjaśniał na czym polega toksyczność niektórych substancji leczniczych. Opowiadał również o wpływie wybranych substancji na organizm, konsekwencjach ich używania i historii ich stosowania w różnych kulturach.
20 stycznia 2020 klasa 2b wybrała się do Teatru Capitol na przedstawienie pod tytułem „Wanna Archimedesa”. Mądry i zabawny Profesor Rozumny przedstawia swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu, dzieci poznają dokonania Newtona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba. Dlatego nie waha się nurkować w WANNIE, aby poznać prawo ARCHIMEDESA i stwierdzić, że może przepłynąć przez ocean na pokładzie słynnej SANTA MARII, aby razem z Krzysztofem Kolumbem odkryć Amerykę, poddać się silnemu przyciąganiu ziemskiemu CIOTKI GRAWITACJI, ulec czarowi CHIŃSKICH CIENI, spotkać z DUCHAMI i dowiedzieć się wreszcie, KTO WYMYŚLIŁ KOŁO. O takiej szkole marzą dzieci i dorośli! Wszystko to dzieje się w klasie – laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów do przeprowadzenia wielu eksperymentów i doświadczeń naukowych, gdzie centralne miejsce zajmuje tytułowa WANNA ARCHIMEDESA. Uczniowie wracali do szkoły zadowoleni.
19 grudnia 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczysta Wigilia. Nasze spotkanie rozpoczęło wspólne kolędowanie, które wprawiło wszystkich w świąteczny nastrój pełen radości i życzliwości. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego, opowiadającego o narodzinach Jezusa, dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Następnie wszyscy udaliśmy się na poczęstunek. Świetlicowa Wigilia to czas integracji i dzielenia się radością.
Wychowawcy
18.12.2019 r. klasa VI b odwiedziła Muzeum Polin w Warszawie, w którym uczestniczyła w warsztatach dotyczącym druku książki. Na warsztatach uczniowie mogli zanurzyć się w świat książek: tych współczesnych i tych dawnych. Na wystawie stałej odkryli pierwsze polskie drukarnie. Dowiedzieli się jak działała pierwsza prasa drukarska i mogli sami wydrukować strony ze starych ksiąg. Na koniec, każdy mógł zrobić zakładkę do książki.
10.12.2019 r. uczniowie z klas II - III SP naszej szkoły, wzięli udział w pływackich zawodach mikołajkowych, organizowanych przez OSiR Wola na pływalni Delfin. Zawody odbywały się w formie zabawy, uczniowie rywalizowali w takich konkurencjach jak: wyścig reniferów na makaronie, transport prezentu na brzuchu, transport kuli śnieżnej na plecach, połowy karpia pod wodą oraz transport Mikołaja na materacu. Głównym celem zawodów było propagowanie pływania i aktywnego spędzania wolnego czasu. Zdobyliśmy wiele medali, w każdej z konkurencji uczeń z naszej szkoły zajął miejsce na podium. Uczniowie pod opieką nauczycieli Pani Katarzyny Boguszewskiej i Pana Krzysztofa Wrzołka wrócili do domu zadowoleni i pełni zapału do kontynuowania i doskonalenia umiejętności pływania.
Dnia 19 grudnia br. - we czwartek odbędą się świąteczne gry i zabawy dla klas 0 - 3.
Prosimy pamiętać o stroju sportowym, aby każdy mógł wziąć czynny udział w naszych zabawach!
Za nami kolejna edycja szkolnego konkursu. W tym roku wzięło w nim udział blisko dwudziestu uczniów naszej szkoły od klasy 0 do klasy 8.
W listopadzie i grudniu na korytarzu szkoły można oglądać galerię zdjęć zgłoszonych do konkursu. W tym roku zwycięzcami zostali:
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!
W dniu 9 grudnia klasa 1a była na warsztatach "Co to jest elektryczność" na Wydziale Fizyki UW w ramach projektu "Fizyka, Pasja, Społeczeństwo". Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym jest prąd elektryczny i sprawdziły własności elektrostatyczne różnych przedmiotów. Na koniec była niespodzianka, taka, że aż się włos na głowie jeżył :-)
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w świątecznej zbiórce żywności. Miała ona miejsce w dniach 6 - 7 grudnia w Carrefourze w Centrum Handlowym Reduta. We współpracy z Caritas przy parafii św. Jakuba w Warszawie zostało zebranych wiele produktów, z których będą przygotowane paczki świąteczne dla ubogich. Uczniowie rozdawali z entuzjazmem ulotki zachęcając kupujących do włączenia się do akcji oraz jeździli oznaczonymi wózkami. Opiekę nad uczniami sprawowały – s. Aneta oraz s. Rozalia. Był to dobry czas uwrażliwiania się na potrzeby ubogich i doświadczenia, że razem możemy więcej. Wszystkim darczyńcom dziękujemy na wspaniały gest miłości!
W dniu 9.12.2019 r. klasa 6b pod opieką wychowawcy p. Krzysztofa Wrzołka, wyszła z okazji mikołajek do Parku Trampolin. Wizyta w „Stacji Grawitacja” dała dzieciom bardzo dużo pozytywnej energii. Uczniowie mogli korzystać m.in. ze ścieżki akrobacyjnej, torów przeszkód, interaktywnej ścianki wspinaczkowej, koszy do wsadów, basenów wypełnionych gąbkami.
W drodze powrotnej zdobyliśmy jeszcze szczyt Górki Szczęśliwickiej, z której podziwialiśmy panoramę Warszawy. Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią, wróciliśmy cali i zdrowi do domów.
Dnia 6 grudnia 2019 r. klasa 4b wraz ze swoim wychowawcą p. Michałek Kucwajem, wybrała się na spektakl "Nutki Pana Kleksa" do Teatru Polonia. Przedstawienie muzyczne było oparte na motywach lektury "Akademia Pana Kleksa" autorstwa Jana Brzechwy. W musicalu wykorzystano piosenki i wiersze pisarza znane z powieści i adaptacji filmowej z niezapomnianym Piotrem Fronczewskim w roli profesora Kleksa. Widowisko przygotowali aktorzy Teatru Narodowego pod kierownictwem Anny Seniuk. Znane utwory Brzechwy można było usłyszeć w zaskakujących i nowatorskich aranżacjach. Niezwykła była także scenografia.
To mikołajkowe wyjście okazało się świetnym prezentem dla uczniów. Było dużo śmiechu i radości.
Dnia 6 grudnia br. klasa 0a wraz ze swoją wychowawczynią p. Grażyną Chmielewską, obchodziła mikołajki. Święty Mikołaj rozdał maluchom wspaniałe, wymarzone prezenty. Oprócz tego, najmłodsi milusińscy dowiedzieli się najważniejszych faktów o życiu tego wyjątkowego świętego. Uczniowie wiedzą już, dlaczego tego dnia wręczamy sobie podarki. Radości i uśmiechom nie było końca. Jak zwykle uczyliśmy się bawiąc jednocześnie.
Dziękujemy Ci Mikołaju za piękne prezenty. W przyszłym roku już na pewno będziemy umieli wysłać do Ciebie list, ponieważ bardzo szybko się uczymy. Do zobaczenia!
Zerówkowicze
W dniu 4 grudnia 2019 r. całą klasą 5b wyruszyliśmy na wycieczkę z okazji zbliżających się Mikołajek. Nie wiedzieliśmy, gdzie jedziemy, ponieważ była to niespodzianka zaplanowana przez naszą Panią wychowawczynię – Barbarę Jurczyk.
Na Żoliborz dojechaliśmy autobusem oraz metrem. Na początku zwiedziliśmy kościół Św. Stanisława Kostki, o którym to miejscu opowiedziała nam nasza Pani. Dowiedzieliśmy się, że znajduje się tam grób Błogosławionego Jerzego Popiełuszki, który nawiedziliśmy. Po zwiedzaniu, zjedliśmy pyszne pączki z okazji imienin Pani Basi i udaliśmy się do miejsca ”niespodzianki”. Była to pizzeria „Pepperoni”, w której odbyły się warsztaty robienia pizzy, przygotowane specjalnie dla nas. Na początku był film pokazujący proces przygotowania tej włoskiej specjalności. Potem każdy z nas otrzymał ciasto do rozwałkowania i sami mogliśmy skomponować wymarzoną pizzę.
Po zjedzeniu pizzy poszliśmy razem do kina na film „Kraina lodu 2”.
To był dla nas dzień pełen niespodzianek.
Anna Żak
Dnia 3 grudnia 2019 roku klasa 7 wybrała się pod opieką p. Dyrektor Anny Żak i p. Martyny Kaczmarskiej do Pijalni Czekolady Wedla. Celem tego klasowego wyjścia było uczestnictwo w warsztatach związanych z czekoladą.
Pierwsza część, nieco bardziej teoretyczna, dotyczyła historii powstania czekolady, a także pochodzenia kakao. Dowiedzieliśmy się, czego używa się do produkcji czekolad o różnym kolorze i smaku. Od czego zależy intensywność aromatu. W jakim przemyśle, oprócz spożywczego, wykorzystuje się nasiona kakaowca. Wiemy, gdzie rosną drzewa kakaowe. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek związanych z rodzinną firmą Wedlów i jej założycielami. Nie da się ukryć, iż byliśmy zaskoczeni przedsiębiorczością i pomysłowością nestorów rodu - Karola, Emila i Jana, których nowatorskie pomysły sprawiły, iż słodycze Wedla po dziś dzień są jednym z najczęstszych wyborów cukierniczych Polaków. Wiemy już skąd nietypowe logo z zebrą i co ona symbolizuje.
Warsztaty miały także aspekt praktyczny - samodzielnie dekorowaliśmy jeden spośród dwóch najbardziej znanych wyrobów - torcik wedlowski. Efekty naszej pracy można podziwiać w galerii zdjęć.
Nie ukrywamy jednak, że najmilszym i najsmaczniejszym elementem dnia, była degustacja pitnej, mlecznej czekolady.
Tak spędzony czas bez wątpienia na długo zapadnie nam w pamięci. Zachęcamy wszystkich łasuchów do odwiedzania zabytkowej kamienicy przy ulicy Szpitalnej 8, zwanej "bombonierką Wedla", zarówno z uwagi na sprzedawane tam wyroby, jak i piękno architektury przedwojennej.
Nasza świetlica wzięła udział w konkursie „Się gra się ma Bezpieczny Playroom”. Akcja ta daje placówkom oświatowym szansę na przemianę świetlicy w nowoczesną salę gier dla dzieci oraz jej wyposażenie w zestawy gier planszowych. Podczas tegorocznej edycji uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Poznaliśmy postać Stacha Tracha, który uwielbia wszystkie pojazdy na kółkach - od małych rowerków, przez hulajnogi, po duże ciężarówki. Gdy nimi jeździ, nie zapomina o bezpieczeństwie! Stach Trach pilnuje, żeby dzieci zachowywały się bezpiecznie na drodze, przechodziły na zielonym świetle, zakładały kaski i ochraniacze oraz nie zapominały o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Dzięki jego radom nigdy nic im się nie stanie.
Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na nas podczas trwania konkursu.
Wychowawcy świetlicy
4 grudnia klasa 6a udała się do Przedszkola „Kwiatki św. Franciszka”, aby przedstawić dzieciom dwa spektakle: „Czerwonego Kapturka” i „Kopciuszka”. Publiczność przyjęła młodych aktorów entuzjazmem i w rewanżu odśpiewała pięknie hymn swojego przedszkola. Święty Mikołaj z pewnością był zadowolony, że starsi starają się dać trochę radości młodszym od siebie, zwłaszcza, że powtórzyli przedstawienie 6 grudnia dla klas „zero” w swojej własnej szkole.
26.11.2019 roku odbyła się świetlicowa Misioteka, czyli dyskoteka zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Na imprezie było mnóstwo zabawy. Dzieci przebrane za misie razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi bawili się w rytmie największych przebojów. Podczas dyskoteki nie zabrakło ulubionych konkursów oraz szalonych pląsów. W nagrodę wszyscy zjedliśmy słodkie chałki z miodem i dżemem, czyli to, co misie lubią najbardziej. Było to dla nas fantastyczne popołudnie:)
Wychowawcy świetlicy
Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W listopadzie uczniowie klasy 8 a wraz z Panem Sławomirem Jemielitym dwukrotnie gościli w Pracowni Fizycznej. Pod opieką asystentów wykonywali pomiary i doświadczenia. Na pierwszym spotkaniu (15 XI) mierzyliśmy różnymi metodami gęstość ciał stałych. Na kolejnym (29 XI) badaliśmy ciepło topnienia lodu, czyli ilość energii potrzebnej do stopienia jednostki masy danej substancji.
Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania z tajemnicami fizyki.
Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza całe rodziny do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie szopek.
Zgłoszenia przyjmowane są od 12 grudnia 2019 r. do 7 stycznia 2020 r.
Szopkę wykonaną w dowolnym stylu i w dowolnej technice (proponujemy użyć naturalnych surowców typu słoma, piórka, patyczki, kora drzew, mech itp.) należy sfotografować w taki sposób, by była dobrze widoczna. Należy zadbać o stosowne oświetlenie i tło (jasne i jednokolorowe np. na tle białej ściany).
Istotne jest, aby szopka w sposób wyraźny niosła przesłanie Bożego Narodzenia, a praca ma być wykonana własnoręcznie (nie umieszczamy gotowych figur, manekinów etc.). Zachęcamy do tworzenia szopki przez całą rodzinę.
Zgłoszenie szopki do konkursu następuje poprzez wysłanie jednego zdjęcia szopki (powinno być przesłane w formie plików cyfrowych JPG o minimalnej rozdzielczości 72 dpi) na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w wyniku głosowania prowadzonego za pośrednictwem strony internetowej www.orszak.org . Zostaną wyłonione 3 szopki, które otrzymają największą ilość głosów i tym samym, zajmą kolejno I, II i III miejsce.
21 listopada uczniowie klasy 3a odwiedzili Cmentarz Powstańców Warszawy. Dzieci poznały historię tej nekropolii oraz przeczytały krótkie życiorysy osób, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Wyjście przebiegało w atmosferze modlitwy i zadumy. Na koniec uczniowie zapalili znicze pod pomnikiem „Polegli Niepokonani”.
W czwartek rano klasy 2b i 2c w związku z niedawnym świętem Wszystkich Świętych postanowiły odwiedzić Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Dzieci wraz z opiekunami w postaci nauczycieli i mam pojechały na miejsce komunikacją miejską. Był to jeden z chłodniejszych dni w listopadzie.
Na szczęście wszyscy byli odpowiednio dobrze ubrani co pozwoliło na przebycie długich tras alejkami cmentarza.
Na samym początku dzieci miały okazję posłuchać historii o cmentarzu i pochowanych na nim ważnych osobach dla Polski. Wszystko to opowiadała jedna z nauczycielek, świetnie do tego przygotowana Pani Asia. Dzieci wyrażały zainteresowanie tematem i słuchając aktywnie uczestniczyły w rozmowie. Na zakończenie tej części dzieci poczęstowały się kawałkami czekolady co dało im dodatkową energię do dalszego zwiedzania.
Kolejnym zadaniem jakie miały dzieci było znalezienie grobów, w których pochowane były osoby najstarsze i najmłodsze wiekiem. Dzieci znalazły groby 100 latków a także 7 latków, którzy zginęli walcząc o Polskę. Dzieci widziały również wiele grobów młodych żołnierzy, walczących w szeregach Batalionu Zośka.
Pani Asia przygotowała również specjalne życzenia spisane na karteczkach, które dzieci kładły pod znicze wybranych bohaterów. Był to piękny gest, który bardzo spodobał się dzieciom.
Następnie odwiedziliśmy pomnik upamiętniający tragedię w Katyniu, miejsce zwane Łączką a także grób Juliana Tuwima gdzie zapaliły znicze i wyrecytowały na głos wiersz Lokomotywa. Niektóre dzieci zadbały również o czystość na grobach biorąc ze sobą na wycieczkę miotełki i szmatki.
Cała wycieczka wróciła bezpiecznie do szkoły ubogacona nową wiedzą i pięknymi historiami o Polsce i jej bohaterach.
Julita Mazuruk mama z klasy 2c
We wtorek 19 listopada 2019 roku uczniowie klasy 5B wzięli udział w warsztatach „Laboratorium autentyczności” w Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira Skrzypka.
Już od początku nasza wizyta okazała się być bardzo emocjonująca, bowiem cała klasa musiała zostać poddana rutynowej kontroli bezpieczeństwa. Następnie przewodnik zaprowadził wszystkich do sali edukacyjnej, znajdującej się na pierwszym piętrze. W tej sali nasza klasa poznała jedne z najbardziej znanych zabezpieczeń polskiego banknotu. Następnie uczniowie podzielili się na zespoły, w których układali duże puzzle z kopiami dwóch banknotów – fałszywego i prawdziwego, na podstawie zabezpieczeń, które wcześniej poznali. Omawiano z nami, jak wykorzystać zabezpieczenia banknotów, tak, by móc poznać ten autentyczny. Na zakończenie warsztatów, wszyscy dostali pamiątkowe pocztówki, po czym przewodnik zaprowadził nas do tematycznej sali, w której można było się pobawić w rozpoznawanie banknotów i obejrzeć spalone nominały. Dowiedzieliśmy się, co należy zrobić, kiedy nasze pieniądze uległy zniszczeniu.
Weszliśmy także do skarbca, gdzie można było zagrać w „memory”, obejrzeć monety i sztabkę złota, którą próbowaliśmy podnieść, co okazało się zadaniem niełatwym. Wizyta zakończyła się usypywaniem górki z wirtualnych pieniędzy w sali multimedialnej.
Ta niezwykła wycieczka bez wątpienia zapadnie nam na długo w pamięć.
Drodzy uczniowie:
Zapraszam do udziału w XXXIV edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego organizowanego przez Pałac Młodzieży PKiN pt. Warszawa moja stolica.
Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży stolicą Polski, jej historią, architekturą, zabytkami, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej oraz prezentacja dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej
Tematyka prac powinna być związana z Warszawą np. ruch uliczny, parki, mosty, teatry, wesołe miasteczko, pomniki, kościoły itp.
Uczestnikami konkursu mogą być dzieci i młodzież w wieku 4 - 19 lat.
Technika i format prac:
Termin składania prac upływa 17 stycznia 2020 r.
zapraszam Agnieszka Radke
Drodzy uczniowie,
zachęcam do nowego konkursu plastycznego: Matematyczny wszechświat!
Konkurs zorganizowany jest przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, a jego zadaniem jest popularyzowanie sztuki i matematyki.
Wizję matematycznego wszechświata należy przedstawić w formacie A3, w technice płaskiej, dodać tytuł, może być też krótki opis pracy.
Na wszystkie artystyczne wizje czekam do 10 grudnia, zachęcam i życzę twórczych pomysłów.
Agnieszka Radke
Drodzy Uczniowie!
Zachęcamy Was wzięcia udziału w konkursie graficzno - językowym "Jaki zawód wybrać?".
Prace powinny zawierać:
nazwy zawodów:
klasa 1 - minimum 4 nazwy,
klasa 2 - minimum 6 nazw,
klasa 3 - minimum 10 nazw),
oraz np. własnoręcznie wykonany rysunek, zdjęcie lub pocztówkę.
Kryteria oceny: pomysłowość, estetyka wykonania, realizacja tematu oraz poprawność gramatyczno - leksykalna, format pracy dowolny.
Prace należy podpisać na odwrocie (imię, nazwisko, klasa)
Prace należy oddać do nauczycieli języka angielskiego do 6 grudnia.
Rozpoczyna się Adwent, a wraz z nim nowy rok liturgiczny. Jest to bogaty w symbolikę, radosny, czterotygodniowy okres przygotowań do Bożego Narodzenia. Liturgia tych dni prowadzi ku ostatniemu wołaniu z Pisma Świętego: „Przyjdź, Panie Jezu!” (Ap 22,20).
Niech dla każdego z nas będzie to czas refleksji nad miejscem Pana Jezusa w naszym codziennym życiu. Początek nowego roku liturgicznego wskazuje, że trzeba zacząć od nowa. Od nowa zweryfikować swoje relacje z Bogiem, z drugim człowiekiem. Po drogach Adwentu prowadzić będzie nas Maryja, ta, która jest wzorem oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Jezusem. Razem z Nią wołajmy „Przyjdź, Panie Jezu!” - zapraszam Cię do mojego życia, mojej Rodziny, mojej pracy, mojej szkoły…
W naszej wspólnocie szkolnej będziemy wspólnie przygotowywać się na to spotkanie, szczególnie w czasie mszy św. Roratnich.
Zapraszamy na Roraty we wtorki i piątki na godz. 6.30. A po mszy św. wspólne śniadanie.
Dzieci zachęcamy do przynoszenia lampionów. Ministranci przychodzą pełnić służbę przy ołtarzu.
Anna Ż.
15 listopada klasa 5c wzięła udział w bardzo interesującym spotkaniu w Muzeum Narodowym. Wczesnym rankiem by uniknąć warszawskich korków, już o 7.30, wyruszyliśmy na spotkanie starej Warszawy. Spotkaliśmy ją na obrazach Bernarda Bellotta Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zalewskiego. Rozwiązaliśmy zagadki starych kamienic, ulic i dzielnic. Zobaczyliśmy jak nasza stolica zmieniała się przez wieki, dowiedzieliśmy się czym zajmowali się kiedyś jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, na których dziś stoją wieżowce. Na koniec opustoszałymi salami Muzeum Narodowego (dla zwiedzających otwarte jest od godz. 10) przeszliśmy do sali, gdzie podziwiać można dzieło szczególnie bliskie naszej szkole: Kazanie księdza Piotra Skargi. Tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie (tylko Tosi zabrakło) i ruszyliśmy w drogę powrotną. Pogoda nam sprzyjała, więc niespiesznym krokiem dotarliśmy na piątą godzinę lekcyjną. Wszystkim bardzo polecamy warsztaty w Muzeum Narodowym: Warszawa – miasto historii, legend i ludzi.
BohaterON - włącz historię to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie Uczestników Powstania Warszawskiego oraz rozpowszechnianie historii Polski XX wieku.
Akcja ta realizowana jest od 2016 roku, w czasie jej trzech edycji do Uczestników walk o stolicę napisano ponad pół miliona kartek. Każda z nich za pośrednictwem dwóch wrocławskich fundacji "Rosa" i " Sensoria" trafiła do rąk Powstańców.
W tym roku do akcji tej włączyła się nasza szkoła. Uczniowie klas IV - VIII napisali i wysłali pocztówkę, laurkę lub list, do konkretnej, przez siebie wybranej osoby. Te dowody pamięci, ciepłe słowa skreślone Waszymi dłońmi trafiły m.in. do:
Wybór tych osób nie był przypadkowy, to Wy sami zadecydowaliście o tym, aby Wasze słowa trafiły do uczestników Powstania Warszawskiego którzy walczyli na ulicach dzielnic, w których mieszkacie.
W imieniu Powstańców i organizatorów bardzo dziękuję Wam za udział w akcji, bardzo dziękuję Nauczycielom którzy w przebiegu tej akcji dopomogli.
Pod koniec lutego odbędzie się spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego, które będzie kontynuacją akcji BohaterOn w naszej szkole, o jego przebiegu dowiecie się dzięki stronie internetowej naszej szkoły.
Dnia 15 listopada klasa 8b wraz z wychowawczynią s. Rozalią udała się na Cmentarz Wojskowy, aby uczcić pamięć poległych w obronie naszej Ojczyzny zapalając znicz i polecając ich Bogu w modlitwie. Po cmentarzu oprowadzała nas p. Małgorzata Kucharska, katechetka i przewodnik. W rzetelny sposób przybliżała nam sylwetki osób ważnych dla naszego Narodu. Poznawaliśmy kontekst historyczny i nowe odkrycia związane ze zbrodniami dokonywanymi w czasie PRL’u np. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Byliśmy głęboko poruszeni tymi wydarzeniami i jeszcze bardziej wdzięczni Rodakom, którzy za Polskę oddawali życie. Była to dla nas prawdziwa lekcja patriotyzmu.
14 listopada klasa 6a była w Teatrze Capitol, by obejrzeć musical pt.”Friends”. Przedstawienie podobało się uczniom, bo dotyczyła tematów: dokuczania sobie wzajemnie, przeciwstawiania się mu, rozwoju uczuć i trudności wynikających z różnic społecznych. Młody wiek aktorów, ciekawe teksty piosenek napisane przez Panią Annę Butkiewicz, ciekawe układy taneczne (Marzena Barcik) i pomysłowe efekty teatralne sprawiły, że publiczność nie miała trudności ze skupieniem uwagi na scenie. Uważamy to wyjście za udane.
13 listopada klasy 2b i 2c wybrały się do budynku TVP mieszczącego się przy ul. Woronicza 17. Uczniowie mieli okazję zwiedzić studia nagraniowe, zobaczyć jak wygląda reżyserka oraz zobaczyć pracę poszczególnych osób. Na początku, zobaczyliśmy studio, które zrobiło na nas największe wrażenie – studio programu „Pytanie na śniadanie”. Przy tym też studiu spotkaliśmy p. Marcelinę Zawadzką i p. Tomasza Wolnego, którzy tego dnia prowadzili program.
Następnie, zwiedziliśmy muzeum TVP, gdzie mogliśmy zobaczyć pierwszą kamerę, model pierwszego wozu transmisyjnego oraz pacynki „Jacka i Agatki” oraz „Moniki i Kulfona”. Później zwiedziliśmy studia, gdzie przygotowywane były scenografie do „Wielkiego Testu TVP” oraz do „Jakiej to melodii”.
Wracaliśmy do szkoły, zmęczeni ale zadowoleni. Było to dla klas 2b i 2c kolejne spotkanie z telewizją polską, gdyż w tamtym roku gościliśmy na lekcji p. Mateusza Szymkowiaka, reportera TVP.
31 października w kl. 0a i 0b było bardzo uroczyście - odbył się Dzień Wszystkich Świętych. Tego dnia było jak w niebie: dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych. Świat chyba nigdy nie widział w jednym miejscu tyle świętych osób.
Uczniowie przyszli przebrani za poznanych świętych, m. in. św. Józefa, św. Pawła, św. Franciszka, św. Antoniego, św.Ritę,św.Katarzynę,św. Floriana, i wielu innych świętych i błogosławionych.
Przedszkolacy przedstawiali swoim kolegom i koleżankom sylwetki swoich patronów oraz ciekawostki dotyczące życia świętych. Zarówno dla dzieci, jak i rodziców, była to inspiracja w poznawaniu świętych i naśladowaniu ich życia.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę RODZICÓW za zaangażowanie pozytywny odzew w przygotowaniu tak pięknych strojów – przebrań.
Drodzy Uczniowie!
w dniach 12,13,14 listopada br. w naszej szkole będą odbywały się próbne egzaminy ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczniowie zdający egzaminy, będą pisali w salach zielonej i 014. Zmagania zaczynamy codziennie od godz. 8:30. W tych dniach mogą pojawiać się zmiany w planie lekcji odnośnie sal lekcyjnych - prosimy sprawdzać na tablicy informacyjnej.
Po egzaminach, uczniowie wracają na lekcje według planu.
Pamiętajcie drodzy ósmoklasiści, że egzaminy piszemy długopisem z czarnym tuszem, a na matematykę zabieramy wyłącznie linijkę. Nie używamy kalkulatorów, a rysunki na matematyce także wykonujemy długopisem.
Życzymy powodzenia!
22 października uczniowie klasy VIIIA wraz z Nauczycielami: panią Agnieszką Rosołek i Magdaleną Żołek odwiedzili miejsca szczególne dla historii Polski i Polaków. Zawędrowali do maleńkiej miejscowości ukrytej pośród lasów Puszczy Kampinoskiej. Na obrzeżach Palmir, w czasach II wojny światowej, niemiecki okupant przeprowadził szereg zbiorowych egzekucji. Wśród ponad 2 tysięcy polaków, którzy zostali wówczas rozstrzelani, znaleźli się przedstawiciele elity politycznej i kulturalnej II RP, wcześniej aresztowani podczas Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej AB.
Dzisiaj równe rzędy prawie identycznie wyglądających krzyży i niesamowita cisza tego miejsca, pozwalają cofnąć czas i dotknąć historii, o której nie wolno zapomnieć.
To był wyjątkowy, pełen słońca dzień, który pozwolił na spotkanie z przeszłością o której Uczniowie dowiadują się na lekcji historii. Odbyliśmy wspólną wędrówkę śladami historii. Ponad 10 km:) ale ... było warto.
8 listopada 2019 roku przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Podobnie jak to było w roku ubiegłym, także teraz, serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wspólnego odśpiewania czterech zwrotek naszej najważniejszej narodowej pieśni - "Pieśni legionów polskich we Włoszech".
Tego dnia odbędą się także uroczyste apele upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Klasy młodsze (0 - 5) świętować będą na 2 godzinie lekcyjnej, zaś starsze (6 - 8) na trzeciej. Po występach cała wspólnota szkoły przystąpi do zaśpiewania hymnu państwowego o symbolicznej godzinie - 11:11.
Przypominamy, że tego dnia wszystkich nas dla podkreślenia rangi i wagi tego wydarzenia, obowiązuje strój galowy.
Serdecznie zachęcamy do wspólnego świętowania!
W dniu 25 października klasa 8b wraz z Panią Dyrektor Anną Żak oraz wychowawczynią s. Rozalią obejrzała spektakl ,,Dziecko, strach, rany boskie" w Domu Kultury Włochy. Niecodziennym był fakt, że jedną z artystek zespołu Edyta Band Juniors, który przygotował ten występ, była nasza uczennica - Gabrysia Marczewska. Z wielkim profesjonalizmem młodzi aktorzy przedstawili w niebanalny sposób utwory kabaretu Starszych Panów, a na koniec swoje autorskie piosenki. Gabrysi gratulujemy świetnego występu i życzymy dalszego rozwijania swoich talentów wokalno - aktorskich!
24 października 2019 roku, klasa 4a pod opieką pani Eweliny Michalczyk oraz pani Beaty Iwaniuk, udała się z wizytą do Wawerskiego Centrum Kultury na spektakl Teatru Baj – „Szkoła marzeń. Akademia Pana Kleksa”.
Już podczas podróży pociągiem, dzieciom towarzyszyły emocje oraz radość ze wspólnie spędzonego czasu. Początek przedstawienia wywołał niesamowite wrażenie bogatą sceną barw, a nawet efektów specjalnych. Pełni pasji aktorzy dbali aby najmłodsi odbiorcy kultury, wzięli aktywny udział w spektaklu.
Wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie ma nic piękniejszego niż wzajemne doświadczanie sztuki!
Ewelina Michalczyk
W dniu 31 października 2019 roku należy zachować szczególną ostrożność przebywając na II piętrze szkoły. Na korytarzach i w salach balują i radują się Wszyscy Święci! Trzeba uważać, by nie nadepnąć ich misternie przygotowanych szat.
Zachęcamy do rozpoznawania Świętych po ich bucie... to znaczy atrybucie:)!
P.S. Przypominamy, że dynia służy do jedzenia, a nie straszenia! W związku z powyższym umieszczamy przepis na pyszne i zdrowe muffinki dyniowe:
18.10.2019 r. Dzień Krajobrazu w Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Skargi.
W piątek, 18 października obchodziliśmy w naszej szkole po raz drugi Dzień Krajobrazu. Wyjście zostało zgłoszone do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby pozostawić ślad, że i nam nie jest obojętna Ziemia i jej losy. W tym roku aura pozwoliła na wyjście w teren. Dzień był słoneczny, idealny na spacer. Naszym obiektem zwiedzania był Park Moczydło, do którego wybraliśmy się wraz z Panią Dorotą Kubik i z dwoma klasami czwartymi. Celem spaceru było objaśnienie dzieciom jak ważny jest w przyrodzie obieg wody, jej swobodne krążenie pomiędzy atmosferą, glebą czy małymi oczkami wodnymi w miejskich parkach.
Mam nadzieję, że dzieci zapamiętają chociaż kilka informacji z naszego wyjścia; że należy oszczędzać i szanować wodę, dbać o jej czystość oraz pozwolić jej wsiąkać w grunt, aby później mieć z czego zrobić herbatę.
Natalia Gmitrzuk
25 października 2019 roku klasa 7 wybrała się na wycieczkę do Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej mieszczącego się przy ulicy Freta na warszawskiej starówce.
Uczniowie brali udział w zajęciach pt. „Związki chemiczne w żywności”. Wspólnie wykonali cztery ciekawe doświadczenia. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili muzeum poświęcone Marii Skłodowskiej - Curie. Dowiedzieliśmy się wielu bardzo interesujących faktów dotyczących życia i pracy naukowej naszej dwukrotnej noblistki.
Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy okazja, aby wziąć udział w równie interesujących warsztatach.
21 października 6a była w Centralnym Domu Technologii na Kruczej na zajęciach „Pejzaż elektroniczny”. Owocem warsztatów było pięć fantazyjnych makiet miasta. Jednym z ich elementów były płytki „micro:bit”, na których uczniowie samodzielnie zaprogramowali proste animacje.
Zabawa była przednia, nauka interesująca, a poza tym uczniowie mogli przypatrzeć się z bliska pracującej drukarce 3D, posterować robotami i obejrzeć z bliska różne rodzaje dronów. Wycieczkę uważamy za udaną.
Drodzy Uczniowie klas 0 - 3!
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Ozdabiamy szkolną stołówkę". Prace plastyczne należy wykonać w formacie A4 i większym. Technika wykonania prac jest dowolna. Podpisane prace prosimy przynosić do p. Grażyny Chmielewskiej do 30 paździenika br.
Mile widziana pomoc rodziców:)
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Październik jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej Różańcowej. To w tym czasie można częściej spotkać ludzi z różańcem w ręku idących do pracy, uczestniczących w nabożeństwie w kościele lub modlących się w zaciszu domu wraz ze swoimi najbliższymi. Modlitwa prosta, a zarazem głęboka, wprowadzająca nas w tajemnice życia Jezusa i Maryi. Praktykowana przez wielkich świętych znanych na całym świecie – św. Jana Pawła II, św. Pio, jak i tych mniej znanych – nasze babcie, dziadków, czy sąsiadów. Może stać się również naszą pomocą w drodze (na skróty) do Nieba.
Papież Franciszek ogłosił, że trwający miesiąc październik będzie również Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Biorąc przykład ze św. Teresy od Dzieciątka Jezus – patronki misji, pragniemy w naszej wspólnocie szkolnej odmawiać każdego dnia jedną dziesiątkę różańca w intencji misjonarzy i tych, którym służą.
Proponujemy uczniom również udział w konkursach!
Dla dzieci z klas 0-3
„Mój własny różaniec misyjny”
Uczestnicy wykonują różaniec misyjny z różnych dostępnych materiałów (kasztanów, jarzębiny, guzików itp.). Podczas oceny prac będą brane pod uwagę: zastosowanie właściwych kolorów symbolizujących poszczególne kontynenty, wierność zbliżona do oryginalnego różańca, innowacyjność wykorzystanych materiałów oraz jakość wykonanych prac.
Termin: do 21 paździenika – do s. Rozalii, p. Grażyny Chmielewskiej
Dla uczniów z klas 4-6
„Moja ukochana tajemnica”
Uczestnicy wykonują pracę plastyczną zgodnie z tematem. Format i technika wykonania jest dowolna: malarstwo, grafika, rysunek (bez użycia materiałów nietrwałych: plasteliny, modeliny, bibuły itp.)
Termin: do 14 października - do s. Anety, p. Grażyny Chmielewskiej
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i radości w przygotowywaniu prac!
Czekają na Was wyjątkowe nagrody!
W piątek 18 października klasa Vb wraz z wychowawczynią Panią Barbarą Jurczyk wybrała się na wycieczkę do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie na warsztaty ,,Od deski do deski”. Tematem zajęć była historia powstania książki. Warsztaty odbywały się w jednej z muzealnych sal, gdzie mieściła się biblioteczka Juliana Tuwima. Usłyszeliśmy o piśmie klinowym, książkach na glinianych tabliczkach, zwojach papirusowych, kodeksach oraz o wielkim wynalazku Gutenberga – czyli o czcionce drukarskiej. Następnie mogliśmy zrobić własne kodeksy lub zwoje i zaprezentować je przed kolegami i koleżankami z klasy. Po warsztatach Pani Basia zaprosiła nas na gofry i rurki z kremem. Wycieczka bardzo nam się podobała i z chęcią weźmiemy udział w innym spotkaniu w tym muzeum.
Helena Działak
Dnia 14 października br. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowała klasa 8b pod kierunkiem swojej wychowawczyni – siostry Rozalii. Uczniowie w wesoły i nieco przewrotny sposób, przedstawili sceny z życia szkoły. Następnie, w imieniu wszystkich uczniów, wyrazili głęboką wdzięczność Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i pracownikom szkoły za ich codzienny trud i okazywane serce. Cieszymy się, że w tym wyjątkowym dniu mogliśmy być razem, ponieważ zawsze podkreślamy, że Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej.
Drodzy Uczniowie!
Zapraszamy do wzięcia udziału w debacie poprzedzającej wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. o godzinie 11:50 w żółtej sali gimnastycznej. Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego przedstawią wówczas swoje programy wyborcze, a my będziemy mogli im zadać pytania o kwestie naszym zdaniem najważniejsze dla dobrego funkcjonowania szkoły i Samorządu jako organu.
Zachęcamy do zadawania przemyślanych pytań kandydatom, ponieważ czas debaty jest ograniczony.
Szanowni uczniowie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie: W HARMONII Z PRZYRODĄ - IX EDYCJA.
Konkurs skierowany jest do młodzieży w dwóch grupach wiekowych:
7 - 10 lat i 11 - 13 lat.
Tematyka prac dotyczy zagadnień z zakresu ochrony przyrody i środowiska.
Technika płaska: malarstwo, rysunek, itd.
Format: A4 lub A3
Zainteresowanych zapraszam na indywidualne konsultacje.
Agnieszka Radke
Drodzy Uczniowie!
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
W związku z ogłoszonym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska Dniem Krajobrazu, w naszej szkole organizujemy spacer krajobrazowy w ramach realizacji programu nauczania przyrody i biologii. Wydarzenie będzie miało miejsce 18 października br. a nad jego organizacją będą czuwały p. Natalia Gmitrzuk i p. Dorota Kubik. W tym roku uwaga skupia się na krajobrazach wodnych, dlatego kierunkiem naszej wyprawy będzie Park Moczydło, a tytuł naszego spaceru to „Cała nadzieja w wodzie – oczko wokół parku”.
Celem spaceru jest objaśnienie dzieciom jak ważny jest w przyrodzie obieg wody, jej swobodne krążenie pomiędzy atmosferą, chmurami, ziemią w którą wsiąka oraz jeziorami, stawami, a nawet małymi oczkami wodnymi w miejskich parkach czy większymi zbiornikami retencyjnymi. Wszystkie one gromadzą wodę deszczową, zatrzymując ją dłużej na i w ziemi. Nie pozwalają tej wodzie szybko odpłynąć do rzeki a z nią do mórz i oceanów. Dzieci dowiedzą się jak ważne jest nie wykładanie całego podwórka kostką brukową. Jak mogą temu zapobiegać na swoich działkach? Jak bardzo mała sadzawka może zmienić bioróżnorodność otoczenia i jakie korzyści wynikają z obecności małego stawu w okolicy. Czy warto zbierać deszczówkę?
Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas naszych nietypowych zajęć.
3 października uczniowie klasy 3a wybrali się do Piekarni „Grzybki” na warsztaty „Akademia Piekarza”. W czasie zajęć dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, w jaki sposób powstaje chleb oraz przyjrzeć się pracy piekarzy na różnych stanowiskach, takich jak: ciastowy, stołowy czy piecowy. Podczas prowadzonych warsztatów poruszane były tematy związane ze zdrowotnymi właściwościami pieczywa oraz opisany został cały proces „od ziarenka do bochenka”. Najciekawszym punktem programu było samodzielne zrobienie pizzy oraz zaplatanie chałki, które na koniec warsztatów można było zabrać do domu.
1 października br., podobnie jak w roku ubiegłym, przyłączyliśmy się do akcji Ogólnopolski Dzień Tornistra 2019. Naszym uczniom zaprezentowano wiedzę o możliwych wadach postawy, wynikających z noszenia źle dobranego tornistra. Dzieci miały szansę dowiedzieć się , czym skutkuje przeładowywanie plecaka. Przy okazji nasi podopieczni mogli pochwalić się zawartością swoich tornistrów. Mamy nadzieję, że taka forma lekcji przyczyni się do zapamiętania ważnych kwestii dla ich zdrowia.
Szanowni Państwo,
Tradycyjnie w naszej szkole 27 września br. obchodziliśmy Święto Szkoły. Wybrana przez nas data, upamiętnia śmierć naszego patrona – księdza Piotra Skargi.
W związku z uroczystościami, tego dnia obowiązywała zmieniona organizacja pracy szkoły. Wychowawcy i nauczyciele w godzinach porannych przeprowadzili lekcje wychowawcze zapoznające naszych uczniów z życiem i dokonaniami naszego patrona. Zostały także wykonane specjale dekoracje i prace plastyczne podkreślające, jak ważną postacią w historii Polski był ksiądz Piotr Skarga.
Następnie o godz. 10:00 udaliśmy się do kościoła na uroczystą Mszę Świętą, podczas której uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej zostali oficjalnie włączeni w poczet naszych uczniów po swoim ślubowaniu. Tekst przysięgi złożyli w obecności całej społeczności szkolnej. Ponadto, uczniowie klas czwartych słowami wiersza Władysława Bełzy, zadeklarowali chęć pogłębiania swej postawy patriotycznej, za co zostali odznaczeni specjalną przypinką „Małego Patrioty”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za towarzyszenie nam w świętowaniu i uczestnictwo w Mszy Świętej.
Tego dnia wszystkich uczniów obowiązywał strój galowy, by odpowiednio podkreślić rangę wydarzenia. Po części oficjalnej, uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek od Dyrekcji.
Bardzo się cieszymy, iż ten jakże ważny dla nas dzień, okazał się niezwykle udany.
Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok!
Drodzy Panowie!
Z okazji Dnia Chłopaka pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia szczęścia, pomyślności, spełnienia marzeń tych malych i tych dużych, uśmiechu i radości na co dzień.
Wszystkiego dobrego i udanego dnia!
23 września 2019 roku uczniowie wolskich szkół rozpoczęli zmagania w ramach LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży organizowanej w parku im. E. Szymańskiego. Zawodniczki i zawodnicy ze szkół podstawowych rywalizowali na dystansach od 800 do 1000 m. Naszą szkołę reprezentowała 26 osobowa grupa dziewcząt i chłopców, startująca w różnych kategoriach wiekowych. Zasady konkurencji mówiły, że osoby, które uplasowały się na pierwszych 10 miejscach, dostają się do Mistrzostw Warszawy. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się ośmioro naszych uczniów. Najlepszy wynik wybiegał Wojciech Banasik, zajmując drugie miejsce. Gratulujemy wszystkim zawodnikom walki i życzymy kolejnych udanych startów w zawodach.
26 września 2019 r. uczniowie wolskich szkół rywalizowali w ramach LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Tym razem zawodniczki i zawodnicy ze szkół podstawowych biegali w sztafetach na dystansie 800 m. Zawody odbyły się w parku im. E. Szymańskiego. Dziewczyny z naszej szkoły zajęły siódme miejsce, sztafeta chłopców przybiegła na pozycji szóstej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 21 września 2019 r. klasa 1a była na warsztatach „Wybuchowa termodynamika”, warsztaty odbywały się na Wydziale Fizyki UW. Zajęcia miały na celu przybliżenie prostych zagadnień z działu termodynamiki. Uczniowie zapoznali się ze "wściekłym" ciekłym azotem i zobaczyli prawdziwą "płonącą dłoń" oraz jak fizycy przygotowują „ekspresową sałatkę” i czy możliwe jest wbijanie gwoździ bananem. A na koniec była „wybuchowa niespodzianka”.
Oskar Urban, uczeń klasy 8A, 19 września 2019 roku wziął udział w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego "Public Speaking Contest" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskiego w Polsce IATEFL Poland.
Tym razem Konkurs odbył się w budynku Uniwersytetu Gdańskiego na wydziale Stosunków Międzynarodowych.
Uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie 13 - 16 lat oraz 16 - 19 lat i mieli za zadanie przygotować prezentację pt.: Things I wish were different at school (Co chciałabym/chciałbym zmienić w szkole).
W finale brały udział osoby, które zajęły I miejsce w danym województwie i, przypomnijmy, że Oskar zajął 1 miejsce w województwie mazowieckim w swojej kategorii.
Niestety, tym razem szczęście nam nie dopisało i nie zajęliśmy miejsca na podium, ale na pewno spróbujemy za rok :)
W dniach 18 oraz 23 września klasy 1, 2b, 2c wybrały się do Restauracji „Portowa” na warsztaty Savoir - vivre. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach, uczyli się tańczyć poloneza oraz musieli nakryć odpowiednio stół na przyjęcie. Zajęcia prowadzone były przez p. Michała – zawodowego tancerza oraz p. Bartłomieja – Oficera Żeglugi Wielkiej. Dzieciaki, wyszły z zajęć z nowymi wiadomościami i większą kulturą osobistą, a prowadzącym dziękujemy za miłą atmosferę i ciekawe zajęcia.
16 września, klasy 0a i 0b, wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio”. W bardzo ciekawy sposób pokazano nam i wyjaśniono jak powstają meble, jakich narzędzi używa stolarz, czym różnią się poszczególne gatunki drewna i do czego można je wykorzystać. Na zajęciach praktycznych, wykonaliśmy pamiątkową pracę stolarską, którą potem mogliśmy zabrać do domu. Przerwy pomiędzy zajęciami spędzaliśmy na świeżym powietrzu śpiewając, grając i dobrze się bawiąc. Pełen wrażeń dzień zakończył się ogniskiem, na którym samodzielnie piekliśmy kiełbaski.
To była nasza pierwsza wycieczka, którą z pewnością zapamiętamy na bardzo długo.
Jezus rzekł: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję".