fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

p rokuWe wtorek, 1 września miało miejsce dawno oczekiwane przez wszystkich uczniów wydarzenie czyli rozpoczęcie roku szkolnego. W rok szkolny 2015/2016 wchodzimy ze społecznością uczniów szkoły podstawowej tworzonej przez 210 uczniów, którzy uczą się w 11 klasach.
Uroczystość rozpoczynająca rok szkolny zaczęła się tradycyjnie od Mszy Świętej o godzinie 16.00. Po Mszy uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z wychowawcami, w trakcie których przywitali się z dawno nie widzianymi nauczycielami, kolegami oraz otrzymali plany lekcji. Uczniowie zerówki przeżywali swój pierwszy dzień w szkole, a klasy czwarte pierwsze chwile w nowym budynku szkoły podstawowej 4 - 6 i gimnazjum. Wszyscy uczniowie uśmiechem na ustach od środy zaczęli normalny tryb pracy szkolnej. Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej ten rok będzie bardzo owocny!

W dniu 23.09 klasy 0 i 1c były na wycieczce w parku.
Poszukiwaliśmy oznak jesieni.
Zbieraliśmy okazy przyrody,aby wykonać z nich piękne dekoracje do klas.
Widzieliśmy kolorowe liście, kasztany i żołędzie.
Bawiliśmy się w odszukiwanie wybranego kształtu liścia.

24 września 2015 roku 27 uczniów z naszej szkoły startowało w Mistrzostwach Woli w Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Miejscem zawodów był Park im. Szymańskiego na Woli. Najlepszych dziesięciu zawodników w swojej kategorii wiekowej dostało się do Mistrzostw Warszawy w Biegach Przełajowych. Z naszej szkoły byli to uczniowie:

  • Marek Wietecki kl. VI SP – 5m-ce
  • Laura Koralnik kl.V SP – 3 m-ce
  • Katarzyna Wierzbicka kl. I G – 4 m-ce
  • Jakub Klimek kl. I G –  5 m-ce
  • Jakub Czerski kl. I G –  6 m-ce
  • Julia Duczmal kl. II G – 4 m-ce
  • Michalina Andrzejak kl. II G – 10 m-ce
  • Zuzanna Tabaka kl. III G – 4m-ce
  • Karol Bocheński kl. III G – 7 m-ce

Wszystkim uczestnikom zawodów dziękujemy za udział, a najlepszym gratulujemy udziału w Mistrzostwach Warszawy!

k skargaZ okazji obchodów Święta Szkoły dla uczniów klas 0 - 3 został zorganizowany konkurs plastyczny Ksiądz Piotr Skarga - patronem naszej szkoły. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej dowolną , wybraną przez siebie techniką. Konkurs miał jeszcze na cel przybliżenie postaci ks. Piotra Skargi oraz poszerzenie wiedzy na temat patrona. Uczniowie bardzo licznie wzięli udział w konkursie i przygotowali piękne oraz oryginalne  prace. Proszę podziwiać ...

 

s szkolyW piątek 25 września 2015 odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość obchodzona rokrocznie przez całą społeczność szkolną z okazji rocznicy śmierci naszego patrona ks. Piotra Skargi przypadającej na dzień 27 września.
Obchody połączono w tym roku z ważnym wydarzeniem, które będzie miało miejsce w naszej szkole w kolejny weekend czyli 3 - 4 października 2015, a mianowicie odsłonięciem pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka przed budynkiem naszego gimnazjum. Stąd, celebrowanie Święta Szkoły wszystkie klasy rozpoczęły od zapoznania się z historią życia Inki. Szkoła podstawowa uczestniczyła w specjalnych warsztatach temu poświęconych, klasy gimnazjum natomiast oglądały film przedstawiający osobę i tragiczne losy Danuty Siedzikówny. Następnie w kościele odbyła się uroczysta Msza Święta, w trakcie której miało miejsce ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum. Po mszy, uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej, złożywszy uprzednio przysięgę, zostali przyjęci do grona małych patriotów i otrzymali specjalne odznaki, mające im o tym fakcie przypominać. Następnie ksiądz dyrektor wręczył dyplomy nauczycielom, którzy uzyskali w roku szkolnym 2014/2015 awans zawodowy oraz tym, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami. Po tym, przyszła kolej na najlepszych uczniów, otrzymali oni stypendia. Na koniec wszyscy uczniowie i grono pedagogiczne przeszli pod pomnik księdza Piotra Skargi, gdzie delegacja uczniowska złożyła kwiaty. Po części oficjalnej uroczystości ksiądz dyrektor zaprosił wszystkich na boisko szkolne na mały poczęstunek - grilla i watę cukrową.
Święto Szkoły odbyło się, jak co roku, bardzo uroczyście i z należytą powagą.

przedstawienie inka

Święto Szkoły 2015, zostało poświęcone Ince czyli Danusi Siedzikównie, której pomnik został odsłonięty na terenie naszej szkoły. W tym dniu klasy 0 - III, wysłuchały opowieści o Ince stając się uczestnikami teatru interaktywnego, przygotowanego przez p. Asię i p. Magdę. Przedmioty wyciągane z torby sanitariuszki pozwoliły przejść przez wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia Danusi. Babcia - w tej roli Pani Magda, snując wspomnienia o swojej wnuczce zadawała ważne pytania, angażując publiczność w poszukiwanie historii? Pani Asia w roli Inki sprawiła, że postać dziewczyny, która "zachowała się jak trzeba", stała się realna i bliska, dzieci mogły przeżywać razem z Nią trudne i piękne chwile jej życia.

inkaW sobotę, 3 października uczestniczyliśmy w doniosłej uroczystości – u wejścia do naszej szkoły został odsłonięty i poświęcony pomnik młodej dziewczyny,  Danuty Siedzikówny  ps.” Inka „. Wydarzenie było wyjątkowe.
Honorowym patronatem objął tę uroczystość Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, którego reprezentowała pani minister Barbara Fedyszak – Radziejowska doradca Prezydenta.
Mszę św., która poprzedziła odsłonięcie pomnika sprawowało wielu kapłanów pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Jareckiego.
Ten piękny słoneczny dzień zgromadził wiele osób przybyłych z Warszawy i z Polski. Wśród wielu gości obecna była siostrzenica „Inki”, p. Danuta Ciesielska.To właśnie ona razem z ks. dyrektorem dokonała odsłonięcia pomnika, a ks. biskup jego poświęcenia.
Bardzo licznie przybyli kombatanci, harcerze, przybyli uczniowie ze szkół noszących imię „Inki”. Wśród gości można było dostrzec dzieci z naszej szkoły wraz z rodzicami.
Wiele było momentów wzruszających, ale szczególnie zapadła w pamięci homilia ks. biskupa, moment odsłonięcia pomnika, składanie wieńców od bardzo licznych delegacji czy przemarsz równie licznych pocztów sztandarowych.
Szczególnej oprawie uroczystości dodało wystawienie warty honorowej przez żołnierzy Wojska Polskiego.
Oprawę muzyczną uroczystości prowadził nasz zespół muzyczny „Kefas”. Świętowanie trwało cały dzień. Po oficjalnych uroczystościach przenieśliśmy się do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w spektaklu o „Ince”, który wystawiła młodzież z grupy teatralnej z Pruszkowa. Inni korzystali z atrakcji przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne na podwórku szkolnym.
Ubogaceniem całego wydarzenia był niewątpliwie koncert zespołu Contra Mundum, na który zgromadzili się liczni słuchacze.
Świętowanie trwało do godzin popołudniowych i na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Szczególnie postać „Inki” spoglądająca na wchodzących do szkoły będzie mówić, co i kto jest ważne w życiu i prowokować do odpowiedzi na pytanie, z którym pozostawił nas ks. biskup: „Czy zachowałem się jak trzeba?..."

pysznieOd tego roku rozpoczęło swą działalność kółko zainteresowań dla uczniów klasy IVa, którego głównym celem jest zainteresowanie dzieci szeroko pojętymi kulinariami. Dzięki zajęciom dzieci rozwijają umiejętność  przyrządzania potraw, aby móc wykorzystać ją potem w codziennym życiu, poznają zasady posługiwania się prostymi przyrządami kuchennymi. Uczniowie przygotowują różne potrawy korzystając z ciekawych przepisów kulinarnych. Podczas zajęć dzieci uczą się również  pracy w grupie oraz zasad sporządzania posiłków. Do tej pory uczestnicy kółka wykonywali m.in. szaszłyki owocowe , tosty, sałatkę marokańską, naleśniki, zdrowe hot-dogi.  Obejrzeli również film o tematyce kulinarnej „Ratatuj”, którego projekcję umiliły wykonane przez niektórych uczestników słodkości. W najbliższym czasie wybieramy się do Warszawskiej Manufaktury Cukierków na warsztaty „Ukręć sam  lizaka”, podczas których dzieci samodzielnie będą wykonywały uwielbiane przez wszystkich słodkości.
Staramy się, aby przygotowywane na kółku potrawy były zdrowe i jak najbardziej kolorowe promując w ten sposób trend na zdrowe odżywianie wśród dzieci.

k filharmoniiRaz w miesiącu, w piątki, odbywają się w naszej szkole koncerty Filharmonii Narodowej dla uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej. Każde spotkanie nawiązuje do innego motywu muzycznego, w ich trakcie uczniowie mają wspaniałą okazję posłuchać muzyki klasycznej, instrumentalnej, operowej, awangardowej, popularnej, zapoznać się z programami poetycko-muzycznymi bądź tanecznymi. Kalendarz tegorocznych spotkań z muzyką, śpiewem i poezją obejmuje następujące tematy :

  • Wrzesień 2015 – „Klezmafour – Sztukmistrze z Lublina” (skrzypce, klarnet, akordeon, kontrabas, perkusja)
  • Październik 2015 – „Czy mogą być pieśni bez słów?” (sopran/tenor, skrzypce, fortepian)
  • Listopad 2015 – „Dworskie fanfary i inne czary” (dwie trąbki, róg, puzon, tuba)
  • Grudzień 2015 – „ị Viva España!” (para tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, skrzypce, gitara)
  • Styczeń 2016 – „Planeta pełna piosenek” (dwoje wokalistów, fortepian)
  • Luty 2016 – „Przepis na muzykę” (fortepian, skrzypce, klarnet, perkusja)
  • Marzec 2016 – „Giovanni Paisiello – La Serva Padrona ” (sopran, baryton, mim, fortepian)
  • Kwiecień 2016 –  „Podróż za jedną nutę” (wiolonczela, akordeon, gitara)
  • Maj 2016 – „W krainie Małego Księcia” (aktor, flet, fortepian)
  • Czerwiec 2016  – „Koty, ślimaki i inne historie” (sopran, mezzosopran, baryton, fortepian) 

1 października 2015 r. w ramach koła biblijnego uczniowie odwiedzili Dom Zakonny Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. Celem wycieczki było zapoznanie z życiem zakonnym, rytmem życia oraz obowiązkami sióstr. Po małym poczęstunku, czyli czymś dla ciała, nastąpiła część – coś dla ducha: w kaplicy domu zakonnego odmówiliśmy różaniec – jedną część, po czym wróciliśmy do szkoły.

19 listopada 2015 r. wraz z uczniami klasy trzeciej i piątej w ramach naszego koła byliśmy u Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ul. Żelaznej. Siostra Lena oprowadziła nas po przedszkolu, pokazała również plac zabaw (mogliśmy się pobawić), i opowiedziała o życiu sióstr. Na dziedzińcu przed klasztorem i przedszkolem pokazała nam pomnik św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który jest założycielem Zgromadzenia, które odwiedziliśmy. Mieliśmy wiele przyjemności z naszego wyjazdu.

5 października w klasach 0 - 3 odbyły się przesłuchania do XIII Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Religijnej "Usłysz, Panie, moje słowa". Uczniowie bardzo pięknie przygotowali się do tego dnia, jednak jury mogło wybrać tylko 4 uczestników, którzy będą reprezentowali szkołę w II etapie konkursu. Byli to Wiktor Wojtera klasa 2a, Gabriela Duczek klasa 2b, Justyna Brzeźna klasa 3 i Hanna Lipkowska klasa 2a.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

cztery basnie8 października 2015 r., klasa Ib, obejrzała przedstawienie izraelskiego teatru jednej aktorki "Cztery baśnie i królowa" w ramach "Korczak Festiwal", festiwalu teatrów dziecięcych w Teatrze Powszechnym. "Cztery baśnie i królowa" to spektakl na pantomimę i słowa, zostawiający duże pole dla wyobraźni z przepięknym morałem. Po przedstawieniu dzieci maiły szansę porozmawiaćz aktorką, która wcieliła się we wszystkie postaci oraz spróbować swoich siłw pantomimie, pokazując wybrane zwierzęta - sposób ich poruszania się pod okiem profesjonalistki. W 2013 roku spektakl zdobył nagrodę Związku Zawodowego Aktorów E.M.I. w kategorii najlepsza aktorka.
W ramach kontynuacji teatralnego wyjścia klasa poznała osobę Dr Korczaka dzięki książce "Pamiętnik Blumki" I.Chmielewskiej.

roma alicjaDnia 9 października 2015 roku klasa V wraz z wychowawcą p. Jolantą Masłowską oraz p. Barbarą Tombarkiewicz, wybrała się na przedstawienie teatralne pt. "Alicja w krainie czarów". Spektakl ten miał miejsce w Teatrze Roma. Scenografia i stroje były bardzo dobrze przygotowane, a aktorzy spisali się wyśmienicie, mocno zaangażowani w swoje role dawali z siebie wiele pomimo niekomfortowych przebrań.

Jak zachować się bezpiecznie podczas podróży tramwajem? Co zrobić gdy nie zdążę wysiąść z opiekunami z tramwaju? Gdzie znajduje się kierownica w tramwaju? I jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznaliśmy podczas niesamowitej lekcji. Obejrzeliśmy ulice Warszawy  przez szybę współczesnego i zabytkowego tramwaju. Tym samym przenosząc się w czasie o kilka lat. Mogliśmy porozmawiać o pracy motorniczego oraz bezpieczeństwie podczas podróży środkami komunikacji miejskiej. Wróciliśmy zadowoleni i w przepięknych kamizelkach, które będziemy nosić podczas naszych kolejnych wycieczek.

„To bal jesienny bal,
Tańczą warzywa, owoce,
To bal wspaniały bal,
Zatańcz i Ty jeśli możesz.”

Zainspirowani jesienną aurą postanowiliśmy pobawić się w  aktorów i lalkarzy. Każdy miał za zadanie przygotować stój lub eco-pacynkę. Zabawa sprawiła nam dużo radości. To doskonały sposób na twórcze spędzanie czasu podczas jesiennej szarugi.

d nauczyciela 1„Gdyby do szkoły chodziły anioły…”, czyli świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. Nauczyciele wraz z Dyrekcją w szkolnych ławkach. Ależ się działo… Zamiana ról - uczniowie klasy 2a byli nauczycielami Nowej Szkoły, mieli własną Dyrekcję!!!. Prowadzili lekcje plastyki (malowanie z zamkniętym oczami), matematyki (układanie obrazków z kwadratów), muzyki, wf - u (skaknie na skakance). Nowi uczniowie – nasi nauczyciele musieli zjeść w nietypowy sposób drugie śniadanie (pączek bez oblizywania się). Były tańce, wspólny śpiew i dużo śmiechu.

d nauczyciela 2Wtorek 13 października 2015 r. był w naszej szkole dniem, w którym świętowaliśmy uroczystość przypadającą na 14 października czyli Święto Edukacji Narodowej. Uczniowie szkoły podstawowej IV - VI uczestniczyli w apelu przygotowanym przez klasę VI oraz ich wychowawcę pana Krzysztofa Wrzołka. W tym roku tematyka akademii została przedstawiona w sposób humorystyczny, nie zabrakło żartów ze szkolnych ławek, humoru z uczniowskich zeszytów, wierszyków. Klasa VI popisała się również umiejętnościami tanecznymi, prezentując się wszystkim zgromadzonym w tańcu cha-cha. Po apelu samorząd szkolny szkoły podstawowej złożył życzenia dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły, a także przekazał słodkie podarunki dla wszystkich niedydaktycznych pracowników szkoły. Na koniec przemawiała pani Dyrektor, która podziękowała klasie VI za przygotowanie apelu, samorządowi za piękne słowa podziękowania oraz wszystkim uczniom za to, iż stanowią niezbędną, ważną i jakże wspaniałą część dzieła jakim jest szkoła, edukacja.

Dzień 14.10 to dzień Edukacji Narodowej - Święto wszystkich dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły. Tego dnia klasy 0 i 1c wybrały się na pierwszą długą wycieczkę do Kolorado.
Bawiliśmy się wspaniale, wspinaliśmy się, toczyliśmy boje na piłeczki, pływaliśmy w morzu kulek, troszkę też odpoczywaliśmy.
Czas upłynął tak szybko, że nie chciało nam  się wracać do szkoły.

kot buty14 października uczniowie klasy 1a wybrali się do Teatru Syrena na bajkę muzyczną pt. "Kot w butach".
Młodzi widzowie obejrzeli opowieść o przyjaźni i pielęgnowaniu marzeń. Wspólnie z aktorami śpiewali piosenki, jednocześnie uczestnicząc w przedstawieniu. Poznali młynarza, który pozostawił swoim trzem synom niewielki spadek. Najstarszy z nich dostał młyn, Średni osła, a Młody kota. Niezrażony niesprawiedliwym podziałem, najmłodszy z nich wyruszył w świat. Ale jak to w bajkach bywa, kot wcale nie jest zwykłym kotem, a po otrzymaniu butów od nowego pana postanowił odmienić jego los i pomóc w spełnieniu najskrytszych marzeń. W drodze pełnej przygód dzieci spotkały wiele niesamowitych postaci.

m chopinaZ okazji Święta Edukacji Narodowej klasa 2a i 3 wybrały się do Muzeum Fryderyka Chopina. Klasy dowiedziały się wielu ciekawych  informacji o życiu i twórczości kompozytora. Podróżowały jego śladami, tworzyły własną kompozycję muzyczną, którą mogły przy pomocy pani przewodnik zagrać na fortepianie w sali koncertowej.

 

 

mennica 2bJak powstają monety i medale? Co oznacza wartość nominalna monety i wartość kolekcjonerska? Jakie medale zdobywali nasi sportowcy? Tych ciekawych informacji dowiedzieliśmy się goszcząc w Gabinecie Numizmatycznej w Mennicy Polskiej. Z ciekawością podziwialiśmy monety zdobione szkłem, ceramiką, cyrkoniami, w kształcie wachlarza, gwiazdki, dzwoneczka, obejmujące tematykę od dzieł  największych malarzy, sylwetki wybitnych postaci, wydarzenia historyczne  po znaki zodiaku. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy żeton.

 

 

m narodowe 4a"Warszawa - miasto legend, historii i ludzi" to temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy 4a. Stosunkowo nowa propozycja Muzeum Narodowego spotkała się z ogromnym zainteresowaniem młodych odbiorców sztuki malarskiej. Sympatyczna pani przewodnik prowadziła nas od obrazu do obrazu, ucząc nas "czytania" płócien przedstawiających dawną stolicę. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem jej wykładu, chętnie odpowiadali na pytania, robili mnóstwo notatek. Mijający nas - często zagraniczni turyści - robili czwartoklasistom pamiątkowe zdjęcia, będąc pod dużym wrażeniem tak zasłuchanych i zapatrzonych w obrazy młodych warszawiaków. W ramach dodatkowej atrakcji uczniowie mieli też okazję obejrzeć plenerowe obiekty - eksponaty pobliskiego Muzeum Wojska Polskiego. Wspólnie spędzony czas upłynął pod znakiem gwarnych rozmów i w atmosferze szczerego, spontanicznego śmiechu.

W październiku odbył się konkurs różańcowy dla klas 0 – 3. Zadaniem dzieci było wykonanie różańca – wieniec róż – dla Matki Bożej z różnych dostępnych materiałów. Dodatkowo  do wykonanego różańca mieli dołączyć dedykację dla Matki Bożej. Do konkursu przystąpiło ponad 35 osób. Każda osoba została wyróżniona dyplomem i nagrodą za udział w konkursie. Pierwsze miejsce zajęła Marcelina Gil (kl. 1b) wraz z Kingą Grzechocińską (kl. 1b), drugie – Natalia Synowiec (kl. 1c) i trzecie – Wojciech Wąsik (kl.0).

drewno 3

 

 

 

 

 

 

powazki 4abNa jesienny spacer po warszawskich Powązkach wybrali się ostatnio uczniowie z klas 4a i 4b szkoły podstawowej. Nie bez przyczyny ich wizyta na Cmentarzu Powązkowskim odbyła się na krótko przed Świętem 1 listopada. Wszak to czas szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli ... Oprócz wychowawców uczniom towarzyszył zaprzyjaźniony przewodnik po Warszawie. Pani Agnieszka w niezwykle sugestywny sposób przybliżyła wychowankom historię tego wyjątkowego miejsca w Warszawie, czym bardzo szybko zaskarbiła sobie sympatię młodych słuchaczy. Wytłumaczyła im m.in. jak odczytywać pewne symbole pojawiające się na grobach (anioł, kwiat, kotwica itd.), pokazała kilka niezwykłych/oryginalnych nagrobków. Wycieczka odwiedziła też groby znanych osób ze świata kultury, których nie ma już wśród nas fizycznie, ale ciągle żyją w naszej pamięci - Stanisława Moniuszki, Czesława Niemena, Gustawa Holoubka, Zbigniewa Herberta, Hanny Bielickiej, Krzysztofa Kolbergera itd.
Pogoda tego dnia była dla nas łaskawa i choć momentami dawało się odczuć prawdziwie jesienny chłód, to przebijające przez gałęzie promienie słońca i klimat budowany przez miliony różnobarwnych liści rekompensowały wszelkie niedogodności. Dzieci wracały bardzo zadowolone, a to najlepszy dowód na to, że czas spędzony na Starych Powązkach był czasem dobrze spędzonym i na długo zostanie w ich pamięci.

palmiry30 października klasa szósta oraz 1a,b gimnazjum wraz z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Palmir w celu złożenia hołdu poległym w czasie II wojny światowej.
Palmiry czyli niewielka wieś pod Warszawą, leżąca na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej to ważne miejsce historyczne Mazowsza, tutaj bowiem w czasie II wojny światowej niemieccy okupanci dokonali masowych mordów na ludności cywilnej oraz byłych więźniach Pawiaka. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, stąd Palmiry, obok Katynia, stanowią najbardziej znany symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.
W czasie wycieczki uczniowie uczcili pamięć wszystkich poległych zapalając znicze na grobach żołnierzy i cywilów, zwiedzili również otwarte niedawno muzeum poświęcone wspomnianym tragicznym wydarzeniom.
Wycieczka była wyjątkową lekcją historii. Uczniowie nie dość, że dowiedzieli się czegoś nowego to również oddali hołd wszystkim, którzy tam zginęli.

Dlaczego pociąg jedzie, czy zawsze był potrzebny do tego prąd, kiedy pierwszy pociąg pojawił się na świecie? Tego wszystkiego dowiedziały się dzieci podczas zajęć w Muzeum Kolejnictwa. Poza poznawaniem historii pierwszych pociągów, dowiedziały się czym różnią się od siebie różne składy kolejowe. Mogły zwiedzać lokomotywy parowe i elektryczne. Na koniec spotkania pani przewodnik zachęciła uczniów do przyjścia do muzeum ze swoim rodzicami, ponieważ będzie ono przeniesione w zupełnie inne miejsce.

bal swDnia 5.XI. 2015 roku  w naszej szkole odbył się „Bal Wszystkich Świętych” z Jasiem Pociechą. W postać Jasia wcielił się Robert Górniak, animator i ewangelizator. Dzieci bardzo starannie przygotowały się do zabawy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców sala balowa wypełniła się obecnością wielu świętych. Uczestnikami balu byli między innymi święci: Jerzy, Krzysztof, Mikołaj, Wojciech, Ojciec Pio oraz święte: Maria Magdalena, Emilia, Agnieszka, Weronika, Jadwiga, Matka Teresa i wiele innych. Bal rozpoczął się uroczystym polonezem. Wszyscy wchodząc przez specjalną bramę zostali powitani przez samego Króla - Pana Jezusa, który zaprosił wszystkich na UCZTĘ NIEBIESKĄ. Nie zabrakło dobrej zabawy, tańców oraz radości ze wspólnego przebywania. Bal Wszystkich Świętych stał się dla wszystkich jego uczestników zachętą do poznawania świętych i naśladowania ich życia.

pasowanieDnia 5 listopada odbyło się Pasowanie na Ucznia Katolickiej Szkoły Podstawowej dzieci z klas 1a, 1b, 1c.
Podczas sprawdzianu  wszystkie dzieci musiały wykonać szereg zadań. Były to: test wiedzy ogólnej, test sportowy, test muzyczny, test odwagi polegający na wypiciu soku z cytryny. Po tych próbach Ksiądz Dyrektor pasował dzieci na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Po tych przeżyciach wszyscy zasługiwali na odrobinę słodkości, a rodzice na herbatę i kawę.

 

 

11 list 1„Dzisiaj wielka jest rocznica,
11 listopada,
Tym co zmarli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.”

Dnia 10 listopada 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel przybliżający najważniejsze polskie święto narodowe – Odzyskanie Niepodległości prze Polskę 11 listopada 1918 roku.
Uroczystość z tej okazji przygotowały dzieci z klasy II B pod kierownictwem p. Agnieszki Zygmunt. Poprzez słowo i śpiew uczniowie przypomnieli sylwetkę generała Józefa Piłsudskiego. Rolę jaką odegrały legiony polskie oraz jak ważna jest niepodległość kraju.

11 list 2Montażem słowno - muzycznym uczcili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej. Apel rozpoczął się oczywiście od odśpiewania hymnu narodowego. Później w wielkim skupieniu i z należytą powagą uczniowie recytowali strofy znanych i mniej znanych wierszy oraz partie narratorskie odzwierciedlające burzliwe losy polskiego narodu. Czwartoklasiści przygotowali specjalne śpiewniczki, dzięki czemu przywoływane pieśni mogli też śpiewać pozostali uczniowie siedzący na widowni. Na sali rozbrzmiały takie dźwięki jak: "Jak długo w sercach naszych", "Wojenko, wojenko", "Szara piechota", "Legiony", "Niepodległa, niepokorna" czy "Rota". Wszystko to odbywało się na tle bardzo sugestywnej biało - czerwonej dekoracji wykorzystującej symbole narodowe. Na koniec uroczystości uczniowie klas czwartych poszli zapalić znicz pod pomnikiem Inki, który znajduje się przed wejściem do naszej szkoły.

t baj13 listopada dzieci z klasy "0" wybrały się do Teatru Baj na przedstawienie: "Królowa Śniegu".
Przedstawienie słowackiego reżysera Kamila Žiški wszystkich oczarowało. Wspaniała gra aktorów, piękne lalki i niezwykłe dekoracje sprawiły, że dzieci z wypiekami na twarzy oglądały przedstawienie.
Trudno wyobrazić sobie świat bez baśni Hansa Christiana Andersena, gdyż to między innymi dzięki nim, dzieci poznają świat wartości, uczą się odróżniać dobro od zła.

p misW dniu 25 listopada uczniowie klas IV - VI naszej szkoły podstawowej, z inicjatywy samorządu szkolnego pod opieką p. Magdaleny Lenart, uczcili "Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia uczniowie przynieśli do klas swoje ulubione pluszaczki, za co zostali nagrodzeni misiową, słodką niespodzianką wręczoną im przez bardzo przyjaznego Niedźwiadka Michasia oraz reprezentantkę samorządu Julię. Przez chwilę w szkole podstawowej znowu zapachniało niezapomnianym dzieciństwem :).

andrzejki25 listopada, z inicjatywy samorządu szkolnego klas IV - VI, pod opieką p. Magdaleny Lenart, odbyła się w naszej szkole podstawowej Zabawa Andrzejkowa, połączona z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia.
W organizację imprezy włączyły się koleżanki i koledzy z klasy IIc gimnazjum, którzy razem z p. Lenart przygotowali szereg zabaw i konkursów z nagrodami. Gimnazjalistki Marysia i Julka zadbały też o to, aby młodsi koledzy nauczyli się kilku ciekawych tanecznych układów. O oprawę muzyczną i oświetlenie zadbał niezastąpiony Pan Marek. W przerwie imprezy uczestnicy zabawy posilili się smakowitą pizzą, aby w pełni sił mogli powrócić na kolejne 1,5 godziny na salę i pląsać towarzystwie samej Pani Dyrektor. Zabawa była wspaniała, a zakończyła się przyjemną i pożyteczną akcją „papierek do kosza za nagrodę”.

krolowa snieguDnia 30 listopada my, uczniowie klasy 3 wybraliśmy się do Teatru Syrena na spektakl, pod tytułem „Królowa Śniegu”.
Sztuka przeniosła nas w krainę mroźnej zimy, w której działa się bolesna historia rozłąki Gerdy i Kaja. Było to rodzeństwo darzące się wielką miłością i szacunkiem, ale pewnego dnia rozdzielone przez okrutną Królową Śniegu. Kaj, ugodzony w serce i oko odłamkiem zwierciadła, stał się złym i niemiłym człowiekiem. Gerda, bardzo zmartwiona przemianą i zniknięciem brata, postanowiła go odszukać. Przemierzyła wiele pięknych krain i po ogromnym trudzie odnalazła Kaja w krainie zimna i zła. Pomogła chłopcu powrócić do normalności. Razem udali się do ciepłego domu i ukochanej rodziny.
Ta opowieść uświadomiła nam, że bardzo łatwo jest ulec złym wpływom ludzi czyniących zło, ale dzięki wielkiej miłości i przyjaźni bliskich, możemy powrócić do dawnych siebie.
Z teatru wyszliśmy zachwyceni pękną, bajkową scenografią, doskonałą grą aktorów i ich wspaniałym śpiewem.

Hania Lipkowska,
Uczennica klasy 3.

warsztaty mikolaj 3W środę 2 grudnia podczas kreatywnych, świątecznych warsztatów robiliśmy Mikołaje z kawałków brzozy. Wykonanie ozdoby polegało na wycięciu z filcu czapki i szalika oraz namalowaniu Mikołajowi twarzy. Pani organizatorka była przygotowana z niektórymi elementami dzięli temu szybciej wykonaliśmy pracę.Warsztaty wprowadziły nas w czas kreatywnych przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Myślę, że przeprowadzone warsztaty są warte polecenia.
Wykonane ozdoby będą sprzedawane w dniu 13 grudnia 2015 podczas kiermaszu świątecznego, z którego dochód będzie przeznaczony na opiekę nad dziećmi z Afryki.

Ania Talar
Uczennica klasy 3

mikolaj

 

 

 

 

 

 

W grudniu 2015 r. reprezentacja szkoły podstawowej wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy w Tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.
Drużyny spisały się bardzo dobrze. Chłopcy po bardzo zaciętych meczach uplasowali się na 3 pozycji. Dziewczęta natomiast, nie dały szans swoim współzawodniczkom, wygrywając wszystkie mecze – obroniły tytuł Mistrzyń Dzielnicy. Zwycięstwo w turnieju daje prawo gry w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży – trzymamy mocno kciuki.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Skład drużyny chłopców: Franciszek Wrzosek, Jan Brzeźny, Ignacy Szczepaniak.
Skład drużyny dziewcząt: Marta Syta, Anna Jarszewska.

roratyDo 2 lutego 2016 r. trwa w Kościele ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Adwent 2015 przeżyliśmy poznając życie i charyzmat różnych zgromadzeń zakonnych. Pomagali nam w tym nasi Goście. Podczas pierwszych rorat Siostry Urszulanki opowiadały nam o swojej radosnej Założycielce – św. Urszuli Ledóchowskiej, a także o tym, jaką była wcześniej Julką. Następnie odwiedził nas Ojciec Bonifrater, który przybliżył nam ciekawe życie św.Jana Bożego i założonego przez niego Zakonu Szpitalnego Braci Miłosierdzia. Również o chorych – tym razem o niewidomych – mówiły Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Ich założycielka Matka Elżbieta Róża Czacka nauczyła je zawołania: „Przez krzyż – do Nieba”. Potem przyszła kolej na Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Ksiądz Misjonarz opowiadał nam jak wiele dobrego czynią w Afryce osoby świeckie – wolontariusze, a także, że muzułmanie przychodzą do ich przychodni, mówiąc „Wy macie coś takiego jak MIŁOSIERDZIE”.  O błogosławionej Matce Marcelinie Darowskiej, jej miłości do Pana Boga i do naszej Ojczyzny opowiedziała nam Siostra Niepokalanka.  O Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika  mówił nam Ojciec Paulin, który wytłumaczył nam także jak wygląda pełen strój pustelnika i jakie jest jego symboliczne znaczenie. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i wszystkim naszym Gościom, dzięki którym nasza wiedza o Ich Zakonach i o życiu Konsekrowanym w ogóle, mogła się tak bardzo wzbogacić. To były naprawdę piękne, budujące i ciekawe roraty.

kiermaszTo niewiarygodne, ale ... owocem tegorocznego Kiermaszu Bożonarodzeniowego jest kwota 3.600 zł. Zgromadzona suma pozwoli opłacić całoroczną naukę dwójki dzieci z Rwandy. Już od kilku lat nasza szkoła wspiera akcję "Adopcja serca",  prowadzoną przez Księży Pallotynów. Podobnie jak w latach poprzednich, wszystkie świąteczne ozdoby własnoręcznie przygotowali nasi uczniowie - przy wsparciu nauczycieli oraz rodziców/rodzin naszych wychowanków. Wśród bożonarodzeniowych cudeniek znalazły się oczywiście: wykonane różnymi technikami bombki i świąteczne kartki, pomysłowe gipsowe figurki oraz oryginalne stroiki. Choć w dniu Kiermaszu, który zwyczajowo odbywa się przed Kościołem Św. Biskupa Męczennika, pogoda nie dopisała, to na szczęście dopisali ludzie dobrego serca, którzy z wielką chęcią sięgali po przygotowane przez nas ozdoby świąteczne i wrzucali datek, wspierając ten - bez wątpienia - szczytny cel. Jak widać - razem możemy dużo więcej:-) Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy:-):-):-):-):-)

mikolaje 4b

 

 

 

 

 

 

wigilia swietlica17 grudnia 2015 r. w Sali Fioletowej o godz. 14.15 - odbyła się wigilia świetlicowej wspólnoty złożonej z uczniów klas 0 - 3 szkoły podstawowej (uczęszczających na świetlicę) oraz z wychowawców świetlicy: p. Magdaleny Dębskiej, p. Małgorzaty Felicjańczuk, p. Piotra Wojciechowskiego oraz p. Marty Nikoleizig.
Nasze spotkanie opłatkowe zaszczyciła swoją obecnością p. Dyrektor Anna Żak. W ramach świetlicowego opłatka odbył się konkurs kolęd – uczniowie śpiewali kolędy przy akompaniamencie pianina, grali kolędy na instrumentach muzycznych, wykonywali je solo oraz zespołowo. Podczas tego miłego spotkania - dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie świąteczne i noworoczne życzenia oraz śpiewaliśmy razem (już … poza konkursem) - kolędy - karaoke. Wspólne kolędowanie uświetnił słodki poczęstunek.

szopki

 

 

 

 

 

 

koledy

 

 

 

 

 

 

We wtorek 22 grudnia miały miejsce Adwentowy Dzień Skupienia oraz spotkania opłatkowe w klasach szkoły podstawowej. Na początek, o godzinie 8.00 wszyscy uczniowie uczestniczyli w konferencji prowadzonej przez samego księdza Dyrektora, przy pomocy siostry Łucji. Następnie, dzieci przygotowywały wraz ze swoimi wychowawcami klasowe stoły wigilijne. Po czym, wszyscy zgromadzili się w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu, a potrzebujący mieli również okazję do spowiedzi. Po adoracji uczniowie całej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej. Po mszy odbyły się spotkania opłatkowe w klasach. Uczniowie łamali się opłatkiem z kolegami i koleżankami i z wychowawcami, składając sobie życzenia świąteczno - noworoczne, a następnie wszyscy ucztowali, śpiewając kolędy, rozmawiając o tradycjach świątecznych w polskich rodzinach.
Uroczystości zakończyły się około godziny 13.00, wszyscy rozstali się w iście świątecznej atmosferze!

orszakW środę 6 stycznia 2016, już po raz ósmy mieszkańcy Warszawy zebrali się na Placu Zamkowym, aby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu jakim jest Orszak Trzech Króli. Jest to święto upamiętniające ewangeliczne odkrycie przez Trzech Mędrców ze Wschodu najprawdziwszego Boga – Jezusa w ubogiej, niepozornej szopie czyli przedstawienie Jasełek w przestrzeni publicznej.

 Jak co roku, orszak wyruszył z Placu Zamkowego dokładnie w południe, przemaszerował następnie Krakowskim Przedmieściem do ulicy Królewskiej, by przejść ostatecznie na Plac Piłsudskiego, gdzie przy stajence nastąpiło uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie.

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tym wspaniałym święcie. Uczniowie szkoły podstawowej klas I - V szli w orszaku niebieskim – afrykańskim i zielonym - azjatyckim przebrani za dwórki i rycerzy. Czterech gimnazjalistów z klasy IIIb wcieliło się w role darowych. Mama naszej uczennicy z klasy IIIa pani Kozik była autorką całej dekoracji stajenki. Pozostali gimnazjaliści natomiast oraz uczniowie klasy VI tradycyjnie już uczestniczyli w orszaku jako wolontariusze rozdając przybyłym Warszawiakom naklejki, korony i śpiewniki. Wzorem lat ubiegłych wystąpił również chór szkolny złożony z uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum pod batutą pani Barbary Jurczyk. Chór śpiewał kolędy pod pałacem prezydenckim tak pięknie, że na chwilę dołączyła się do nich ze śpiewem sama para prezydencka: pani Agata Kornhauser - Duda i pan Andrzej Duda.

Jak co roku Orszak Trzech Króli zgromadził w stolicy tłumy. Pomimo mroźnej pogody dzieci, młodzież, dorośli i starsi przeszli ulicami Warszawy śpiewając kolędy, słuchając słów Ewangelii, radując się w to wyjątkowe Święto Trzech Króli.

ks dyrW piątek 8 stycznia członkowie samorządu szkoły podstawowej i gimnazjum, występując w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły, złożyli na porannej modlitwie Księdzu Dyrektorowi życzenia. Okazją do świętowania były urodziny i imieniny, które Ksiądz Dyrektor obchodzi pod koniec roku. Przedstawiciele samorządu życzyli naszemu szanownemu dyrektorowi wielu łask Bożych, opieki Matki Boskiej, cierpliwości i wytrwałości w tworzeniu dzieła jakim jest nasza szkoła, a także zdrowia i wszelkiej pomyślności. Ksiądz Dyrektor otrzymał również, jako wyraz wdzięczności, od uczniów kwiaty. W podziękowaniu za pamięć, życzenia i kwiaty Ksiądz Dyrektor przygotował dla wszystkich uczniów słodki poczęstunek.

jaselka„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi!
Czym prędzej się wybierajcie,
Do Betlejem pospieszajcie
Przywitać Pana….”

Tą kolędą rozpoczęły się jasełka dla Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi. Tegoroczne przedstawienie wystawiała klasa piąta (wychowawca Pani Jolanta Masłowska) wraz z poszczególnymi osobami z klasy 1c (wychowawca Pani Elżbieta Czerniakowska) i O (wychowawca Pani Ewa Dmowska). W oczekiwaniu na występ, śpiewaliśmy kolędy grane przez uczniów z klasy 6 oraz 3. Konwencja jasełek była tradycyjna: Maryja i Józef szukają schronienia, w oczekiwaniu na narodzenie Jezusa, pojawiają się pastuszkowie, trzej królowie. Dodatkowo wplecione zostały słowa związane z Bożym Miłosierdziem, w związku z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Tło muzyczne opracowała Pani Barbara Jurczyk wraz ze serafinkami. Po występie dzieci Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż złożył życzenia wszystkim przybyłym – zarówno rodzicom jak i dziadkom. W swojej wypowiedzi Ksiądz nawiązał do słów Papieża Franciszka,  podkreślając pojednanie z Bogiem, poprzez błaganie Ojca o przebaczenie: „Kiedy leży nam coś na sercu i chcemy prosić Pana Boga o przebaczenie, On na nas czeka, by udzielić nam przebaczenia. O to też chodzi po trosze w tym Roku Miłosierdzia: abyśmy wiedzieli, że Pan na nas czeka, na każdego z nas. Po co? Aby nas objąć. Tylko tyle. By nam powiedzieć: «Synu, córko, kocham cię. Dla ciebie pozwoliłem ukrzyżować mego Syna. To jest cena mojej miłości. Oto dar miłości»”. Następnie dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie osobiście życzenia.
Dziękujemy Państwu za Wasz udział w spotkaniu

d babci 3Jest mi niezmiernie miło mieć okazję napisać kilka słów w tak wyjątkowej sprawie.
Otóż 18 stycznia miałam przyjemność uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Była to uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowana przez uczniów klasy 3 oraz ich Wychowawczynię. Zarówno ja, jak i wszyscy zgromadzeni dziadkowie, z wielkim wzruszeniem oglądaliśmy przygotowane przez nasze wnuczęta przedstawienie jasełkowe. Byliśmy zachwyceni nadzwyczajnymi umiejętnościami aktorskimi, wokalnymi, wspaniałymi kostiumami oraz interpretacją przepięknej, choć trudnej treści sztuki o narodzeniu Syna Bożego.
Po części artystycznej zaproszono nas na przepyszny poczęstunek, za który dziękujemy rodzicom, bo wiemy, że mieli wielki udział w jego przygotowaniu. Ja jednak ze łzami w oczach obserwowałam moją wnuczkę, jej wszystkich kolegów i koleżanki - grzecznych, kulturalnych, wspaniale przygotowanych do pełnienia roli gospodarzy tego spotkania i jestem wdzięczna Pani Wychowawczyni, że zwraca uwagę na wartości, o których często teraz zapominamy. Jestem wdzięczna za to, że pamięć i troska o najbliższych oraz szacunek do nich są tematami w klasie „żywymi” i ważnymi.
Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom za ogrom pracy włożony w przygotowanie uroczystości, za wspaniałe maniery i za całą miłość, która płynęła ze sceny z każdym wypowiedzianym przez nie słowem. Bardzo dziękuję Pani Basi, dzięki której uroczystość rozbrzmiewała muzyką, a my wszyscy razem, wspólnie i rodzinnie kolędowaliśmy.
Wyrazy największego szacunku kieruję w stronę Pani Grażynki za wielkie zaangażowanie, piękny pomysł, nadzwyczajny efekt końcowy i wiele wzruszeń, których doświadczyłam tego dnia.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Babcia z klasy 3.

d babci 2aKolędujmy z Babcią i Dziadkiem, czyli Dzień Babci i Dziadka w blasku Betlejemskiej Nocy.
20 stycznia 2016 roku uczniowie klasy 2a wraz ze swoimi dziadkami świętowali Dzień Babci i Dziadka. Najpierw zostały przez dzieci wystawione Jasełka, nie obyło się bez łez, zarówno tych ze wzruszenia, jak i tych ze śmiechu. Po przedstawieniu wszyscy wspólnie kolędowali przy suto zastawionym stole.

 

s prochowniaCo to jest teatr? Jak wygląda i co dzieje się za kulisami? Tą wiedzę zdobywała klasa 2b 21 stycznia 2016 r. na warsztatach teatralnych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej Stara Prochownia. Poprzez ruch i zabawę uczyliśmy się wyrażać nasze emocje, naśladować różne humory. Dowiedzieliśmy się jak przygotowują się aktorzy do roli i jak trudne jest zadanie wcielanie się w różne role.

21 stycznia 2016 r. odbyła się w klasie uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wnuki, wnuczki i wnuczęta przygotowały bajkę muzyczną „O Tadku niejadku, babi i dziadku”.  Występ wywołał wiele radości wśród zaproszonych gości oraz samych aktorów. Był śpiew i humorystyczne dialogi. Uczniowie zostali nagrodzeni głośnymi brawami. Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka zakończyło się szczerymi życzeniami oraz żwawym i skocznym „Sto lat”.

p pan21 stycznia 2016 roku klasa 2a miała przyjemność obejrzeć w Teatrze Buffo przedstawienie pt. Piotruś Pan. Nie można było robić zdjęć, więc tylko zostały wspomnienia. Ale jakie!!!
Mieliśmy szczególne miejsca. Chodzili wśród nas Indianie, piraci, latał Piotruś Pan. Dla niektórych działo się to wszystko DOSŁOWNIE na wyciągnięcie ręki, a nawet „nosa” …tuż, tuż obok twarzy. Więcej zdradzać nie możemy, więc zachęcamy do obejrzenia tego przedstawienia.

d babci 1a22 stycznia 2016 r. uczniowie klasy 1a wspólnie z dziadkami świętowali Dzień Babci i Dziadka. W programie artystycznym były wiersze, piosenki oraz przedstawienie pt. "Dom mody na różne pogody". Mali artyści wcielili się w postacie pór roku a także w 12 miesięcy. Wspaniale odegrali swoje role prowadząc kochanych dziadków przez wszystkie pory roku ukazując klimat każdej z nich, sposoby ubierania i spędzania czasu.
Po przedstawieniu rodzice zaprosili wszystkich na poczęstunek a dzieci wręczyły swoim dziadkom piękne portrety.

jordanek22 stycznia 2016 roku klasa 2a wybrała się do III Ogrodu Jordanowskiego, by skorzystać z ostatnich zaśnieżonych dni kończącego się półrocza. Było mnóstwo wspaniałej zabawy. Dzieci zjeżdżały na „jabłuszkach”, skuterach śnieżnych i sankach. Sprawdzały czy uda się ulepić bałwana i wygrać w bitwie na „śnieżki” z panią Asią. Dzięki gościnności Jordanka, który udostępnił salkę, by w ciepełku zjeść drugie śniadanie, posileni i rozgrzani, choć bardzo mokrzy wrócili do szkoły.

 

z artystyczne

 

 

 

 

 

 

marek kWe wtorek 26 stycznia pięciu uczniów ze szkoły podstawowej, należących do ogniska muzycznego działającego w naszej szkole pod kierunkiem pana Marka Dąbrowskiego, dała koncert kolęd w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście mieszczącego się przy ulicy Świętojerskiej w Warszawie.
Uczniowie wraz z panem Markiem przybyli do ośrodka o godzinie 11.30, gdzie zagrali przepiękny koncert kolęd dla starszych, nierzadko schorowanych lub samotnych podopiecznych centrum. Koncert trwał półtorej godziny, w jego trakcie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i instrumentalne. Wszystkim występ naszych uczniów bardzo się podobał. Na koniec, w podziękowaniu za koncert, podopieczni przygotowali dla artystów smakowity poczęstunek.
Cała grupa została w efekcie zaproszona do ośrodka na maj na specjalną galę biesiadną.

lyzwy 5

 

 

 

 

 

 

Dnia 28 stycznia odbył się w klasie 1c występ z okazji Dnia babci i Dziadka. Uczniowie mieli tremę, gdyż pierwszy raz występowali razem publicznie. Uroczystość wypadła wspaniale,a potem nastąpił słodki poczęstunek. Babcie i Dziadkowie byli dumni ze swoich wnucząt.

Dzień Babci i Dziadka w Ib pod hasłem "Jesteście naszymi królami!"

Hej wnuczkowie jadą, dary dziadkom kładą,
Hej kolęda kolęda!
Wnuczkowie z Ib przygotowali niezwykły teatr cieni, teatr z prezentami dla Dziadków, prezentami samodzielnie wymyślonymi. Wśród nich były wielbłądy do dalekich podróży, lub zamiast ciepłych kapci, okulary ułatwiające wszelkie poszukiwania, samochody na wycieczki w góry, kwiaty, ptaki śpiewające, serca, lody dla życia osłody i oczywiście wnuczkowie - to zawsze największy wyraz miłości. Dodatkowo dla każdego Dziadka i dla każdej Babci został przygotowany specjalny portret na slajdzie wyświetlanym na starym projektorze. Nasi mili goście mogli zobaczyć jakie obrazy Ich samych noszą w swoich sercach wnuczkowie.
A na koniec wspólne śpiewanie. Na melodię kolędy "Wśród nocnej ciszy" ułożone zostały specjalne słowa dla Dziadków i Babć, układali wnuczkowie, układali rodzice... i tak powstał specjalny śpiewniczek na tę uroczystość.
Nasi goście byli wzruszeni, a my uradowani takim spotkaniem.

maly ksiazeDnia 28 stycznia klasa III wybrała się do Teatru Buffo na spektakl pt. „Mały Książe”, oparty na książce Antoine’a Sant Exupery. Była to historia chłopca, który żyje z każdym człowieku, bez względu na jego wiek. Ciekawe kostiumy, piękna muzyka, śpiew oraz interesująca gra aktorów, pozwoliły nam lepiej poznać „Małego Księcia” oraz płynące z książki ponadczasowe przesłanie. Spektakl pokazał nam jak ważne w życiu człowieka są przyjaźń i miłość oraz, że zawsze musimy o nie dbać i je pielęgnować. Jestem pewien, że przedstawienie zostanie długo w naszej pamięci.

Bartosz Kuś kl. 3

d babci 0Święto Babci i Dziadka to dzień wyjątkowy nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. Z tej to okazji, w piątek 29 stycznia, dzieci z klasy 0, przygotowały dla swoich kochanych dziadków Jasełka. Wielki udział w sukcesie przedstawienia mieli także rodzice, którzy przygotowali wspaniałe kostiumy, w których wystąpili młodzi aktorzy. Występ dzieci wywołał aplauz zgromadzonej i licznie przybyłej publiczności. Niejedna babcia i dziadek ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia, wywołaną widokiem przebranych za aniołki i pastuszków wnucząt... Po odśpiewaniu "100 lat” dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości…

zima kzeW dniach od 1do 5 lutego 2016 r. w naszej szkole po raz pierwszy w historii zostały zorganizowane ferie zimowe na które zaproszeni zostali wszyscy uczniowie.
Pod czujnym okiem kadry pedagogicznej dzieci spędzały czas nie tylko na zabawach ale również biorąc udział w różnych ciekawych rozwijających i edukacyjnych aktywnościach.
Stałymi punktami każdego dnia była wspólna modlitwa, II śniadanie, zapewniony przez szkołę obiad i podwieczorek oraz poobiedni relaks, polegający na włączeniu się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom”.
Pierwszy dzień ferii poświęcony był na wspólną integrację uczniów biorących udział w spotkaniach. Pod hasłem "Przełamujemy lody” dzieci wzięły udział w tworzeniu kodeksu grupowego, zabawach ruchowych oraz gimnastycznych. Drugiego dnia natomiast uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do kina, gdzie mieli okazję obejrzeć projekcję filmową ”Nowe Przygody Dzieci z Bullerbyn”, a następnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych dotyczących filmu. Środowy poranek minął na oglądaniu interesujących zjawisk fizycznych i chemicznych, natomiast po południu dzieci wraz z nauczycielami przygotowywały przepyszne naleśniki francuskie. W czwartek odbyły się warsztaty teatralne – "Zmieniamy się nie do poznania” w których dzieci mogły wcielać się w różne postaci oraz odgrywać ciekawe i zabawne role. Tego dnia dzieci uczestniczyły również w "Spartakiadzie”.
Ostatni dzień ferii w naszej szkole był zwieńczeniem tego wspaniałego czasu. O poranku uczniowie naszej szkoły upiekli pyszne ciasto marchewkowe i dowiedzieli się czym jest zdrowe odżywianie, a następnie wybrali się na wycieczkę metrem  po Warszawie. Popołudniu odbyły się zajęcia taneczne oraz konkurencje muzyczne. Na zakończenie wszystkim dzieciom biorącym udział w dniach feryjnych wręczone zostały dyplomy oraz drobne upominki.
Wszystkie dzieci oraz rodziców już dziś zapraszamy do wzięcia udziału tegorocznych Wakacjach w KZE!

rekolekcjeRekolekcje Wielkopostne dla klas 0 - 6 odbyły się 18 - 19 lutego 2016 r. Hasło nauk rekolekcyjnych związane było z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia: "Jezu ufam Tobie". Rekolekcje prowadziła s. Aneta i s. Łucja, zaś oprawą muzyczną zajmowała się pani Barbara Jurczyk i Pani Joanna Olędzka. Temat przewodni pierwszego dnia ćwiczeń brzmiał "Zagubiona owca". Klasy 4 - 6 miały możliwość scharakteryzować główne postaci: owcę, pasterza i wilka, a także przyjrzenia się pokusom, które czyhają na człowieka. Zapoznali się z historią św. Faustyny. Centralnym punktem była Adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia a wcześniej przygotowanie do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Klasy 0 - 3 szukały zagubionych owieczek na terenie szkoły. Dzieci z klas 0 - 1 miały możliwość bycia lekarzem opatrującym rany, które zwykle zdarzają się uciekającym owieczkom. Ale przekonanie o wielkiej dobroci i delikatności pasterza, sprawia, że z chęcią wracamy, aby opatrzył nasze rany.
Temat drugiego dnia rekolekcji związany był z synem marnotrawnym i uczynkami miłosierdzia. Klasy 4 - 6 obejrzały przedstawienie pt. "Heidi", przygotowane przez uczniów klasy 3a gimnazjum, następnie na podstawie opowieści podzielili postaci na miłosierne i niemiłosierne. To stanowiło wprowadzenie w uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Punktem centralnym dnia była Droga Krzyżowa w kościele. Klasy 0 - 3 zapoznały się z historią św. Faustyny a także uczynkami miłosierdzia, następnie obejrzały historię, która ukazała im sytuację odejścia od Jezusa i sposobu powrotu do Niego.
Niechaj Jezus sprawi, by owoce tych rekolekcji pomogły uczniom w tym czasie Wielkiego Postu

czytanie ksiazekW ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada na 21 lutego zorganizowano w naszej szkole konkurs rodzinny na plakat "Propagujemy czytanie książek". Celem konkursu było zachęcanie do czytania książek, co za tym idzie propagowania pięknej polskiej mowy, wzbogacanie własnego słownika językowego oraz rozwijanie wyobraźni dziecka.
Uczniowie klas młodszych z pomocą rodziców i rodzeństwa wykonali piękne plakaty. Zachęcamy do oglądania

22 lutego 2016 roku klasa 2a wraz z klasą 2b wybrały się do Ośrodka Edukacji Technicznej PINOKIO w Słomczynie. Dzieci miały możliwość wykonania własnoręcznie prawdziwych zegarów. Poszły więc w ruch papiery ścierne, klej, mechanizmy zębate i wskazówki. Nad całością wykonywanych prac czuwali gospodarze ośrodka, pani Beata i Andrzej Bartoń, którzy bardzo profesjonalnie i z wielką cierpliwością, ogromnym uśmiechem oraz zaangażowaniem tłumaczyli kolejne żmudne etapy składania zegarów. Uraczyli nas również przepysznymi kiełbaskami, które dzieci piekły na ognisku oraz gorącą herbatką. Zajęcia przeplatane były licznymi pląsami i piosenkami.

chemia23 lutego tego roku w klasie 3 szkoły podstawowej odbyły się pokazy chemiczne. Zorganizował je Instytut Chemii Organicznej PAN, a wykonawcami byli pan dr Wojciech Chaładaj wraz z panią dr Joanną Piechowską. Pokazy polegały na przedstawieniu szeregu doświadczeń chemicznych, w tym zmiany zabarwienia roztworu pod wpływem dodawania kwasu lub zasady, wiele efektownych przemian chemicznych, takich jak miniaturowy wulkan, wytwarzanie piany, tzw. „pasta do zębów dla słonia” i zjawisk fizycznych (pokazy sublimacji suchego lodu, zamrażanie kwiatków i balonów w ciekłym azocie). Wszystkie dzieci bardzo aktywnie brały udział w przeprowadzaniu doświadczeń, co dodatkowo spowodowało ich zachwyt. Był to niewątpliwie udany dzień, który zostanie w naszej pamięci, a wiedza zdobyta podczas pokazów łatwo nie przeminie.

w kultura 1Dnia 23.02.2016 - wtorek - (sala fioletowa) o godz. 17.00, w ramach Wieczoru z Kulturą zostały zaprezentowane przedstawienia w wykonaniu dzieci uczęszczających na kółko teatralne:

  • „Królewna Śnieżka” - (kl.”0”, kl. 1a, kl. 1c)
  • „Smurfy” (z Panią Wiosną) - (kl. 1a, kl. 1c)
  • „Czarniksiężnik z krainy Oz” - (kl. 3)

Dnia 24.02.2016 - środa -  (sala fioletowa) o godz. 17.00:

  • „Królowa Śniegu” (kl. 1b, kl. 2a)
  • „Smurfy” (kl. 1b, kl. 2a)
  • „Kordonki i koronki” (kl. 2b, kl. 3)

Przybyli goście mogli obejrzeć dokonania plastyczne wychowanków świetlicy dla klas 0 – 3 przez co choć przez krótki czas – mieli sposobność wejścia w życie kulturalne i artystyczne naszej szkoły, a tym samym mieli możliwość poznania, czym żyją na co dzień nasi wychowankowie. Kolejne dni naszych spotkań z kulturą uświetnił słodki poczęstunek. Po raz pierwszy w swojej historii – Zimowy Wieczór z Kulturą – odbył się w dwudniowej odsłonie, ze względu na ogromne zainteresowanie naszych najmłodszych – kółkiem teatralnym z czego bardzo cieszymy się i co napawa nas dumą.

z wykleci

 

 

 

 

 

 

m sportu"Sherlock Holmes w muzeum" to tytuł lekcji muzealnej w Muzeum Sportu i Turystyki, w której niedawno wzięli udział uczniowie klas 4a i 4b. W trakcie tych zajęć mieli okazję poznać historię Igrzysk Olimpijskich. Dzieci z dużym zainteresowaniem odpowiadały na pytania sympatycznego Pracownika Muzeum, który je po nim oprowadzał, i z zaciekawieniem oglądały prezentowane w muzeum eksponaty (jest ich w nim ok. 45 tysięcy). Na koniec uczniowie, pracując w grupach, musieli - niczym świetni detektywi - rozwiązać sportowe zagadki, które skrywały tajemnicze walizki. Wszystkie zespoły poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie, a słodka nagroda od Muzeum Sportu smakowała zwycięzcom wyśmienicie ...

k nycz

 

 

 

 

 

 

lego 5Pierwsza edycja wystawy budowli z klocków LEGO cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego 9.03.2016 r. klasy 5 i 1b gimnazjum z wychowawcami p. Masłowską, p. Kaczmarską i p. Małysą wybrały się na wycieczkę, by zapoznać się z wystawą. Czekała na nas całkowicie nowa, premierowa ekspozycja. Klocki i sprzęt przywiezione zostały do Warszawy przez 15 tirów. Obejrzeliśmy makiety Samolotu prezydenta USA: Air Force One,  figurę Roberta Lewandowskiego, figurę przedstawiającą Roberta Wadlow’a, jednego z najwyższych ludzi w historii i wiele, wiele innych.

f piosenki oPo ogromnym zainteresowaniu i sukcesie ubiegłorocznego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej wraz z jury zdecydowałyśmy się powtórzyć to wydarzenie. Ilość zgłoszeń, poziom przygotowania się uczestników i ich zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania. Na scenie w sali fioletowej zaprezentowali się uczniowie klas IV, V oraz VI szkoły podstawowej. Uczestnicy wykonywali utwory w języku angielskim i francuskim. Po burzliwych obradach jury w składzie: Barbara Jurczyk, Agnieszka Rosołek i Jolanta Masłowska przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

  • I miejsce - Maria Wolińska
  • II miejsce - Gabriela SzewczykKrzysztof Kossacki
  • III miejsce - Aleksandra Sarnowska
  • Wyróżnienie - Julia Klepacka

Dziękujemy wszystkim wykonawcom piosenek za wspaniałe występy, publiczności za udział i owacje, jury za pomoc w wyłonieniu zwycięzców, a dyrekcji za ufundowanie nagród. Kochani wykonawcy Wasz występ sprawił wszystkim ogromną radość i na pewno zachęci Wasze koleżanki i kolegów do udziału w przyszłym roku szkolnym. Dziękujemy za wspólnie spędzone muzyczne chwile. To była dla nas prawdziwa przyjemność. Do zobaczenia w przyszłym roku.

asteriada serafinki11 marca 2016 r. w Domu Kultury "Włochy” po raz 15 odbyły się przesłuchania do Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "Asteriada". W kategorii zespołów muzycznych naszą Szkołę Podstawową reprezentował zespół "Serafinki", który zaśpiewał piosenkę z repertuaru zespołu harcerskiego "Gawęda" "Duże Buty". W kategorii solistów wystąpiły: Natalia Molska (kl. 3) - "Jak rozmawiać trzeba z psem", Justyna Brzeźna (kl. 3) - "Miłość rośnie wokół nas", Zuzanna Adamska (kl. 3) - "Laleczka z saskiej porcelany", Laura Koralnik (kl. 5) - "Tyle słońca w całym mieście" i Gabriela Szewczyk (kl. 5) - "Kolorowy wiatr". W oczekiwaniu na wyniki posłuchajmy wspaniałych występów naszych młodych artystów.

kopernik 2bCiekawi świata i tego co nas otacza wybraliśmy się na wycieczkę do fascynującego miejsca. Ta przygoda rozpoczęła się obejrzeniem Planetarium. Tam mogliśmy zobaczyć, a nawet poczuć się jak prawdziwi astronauci. Zobaczyć jak wyglądają przygotowania do podróży kosmicznych. Widzieliśmy animację pokazującą układ gwiazd na niebie w dniu 21 marca. Kolejnym punktem naszej wycieczki była sala doświadczania świata  w samym Centrum Nauk. Dużo zabawy i niesamowitych odkryć.
Ponadto mieliśmy spotkanie z Syrenką u brzegu Wisły

sniadanie 3Przed Świętami Wielkanocnymi, moja Wychowawczyni zorganizowała dla mojej naszej klasy wiosenne śniadanie.
Dzieci przyniosły produkty: rzodkiewki, pietruszkę, sałatę, rzeżuchę, chleb, chrzan i inne produkty z których później zrobiliśmy kanapki i sałatki.
Przygotowaliśmy również smakołyki wiosenne dla nauczycieli.
Świetnie się wszyscy przy tym bawiliśmy. Krojenie warzyw na kanapki i sałatki to ciekawe doświadczenie, bo na co dzień zazwyczaj wyręczają nas w tym rodzice.
Wiele frajdy dawało nam też dzielenie się tym co przygotowaliśmy z innymi.
Cała klasa była bardzo szczęśliwa z naszego wspólnego śniadania.

Justyna Brzeźna - kl.3   

Dnia 31.03.2016r. w Widowiskowej Sali Okęckiej ul. 1 sierpnia odbył się Koncert Galowy XV Mazowieckiego Konkursu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej.
W koncercie wystąpiły nasze zespoły muzyczne: „Serafinki”i „Kefas”, które w brawurowy sposób  zaśpiewały swoje piosenki konkursowe. Niepewność i mieszane uczucia towarzyszyły młodym wykonawcom  w oczekiwaniu na werdykt jury.  A potem już tylko wielka radość.
No i już wiemy:

  • Justynka Brzeźna – wyróżnienie,
  • Monika Styczek – III miejsce,
  • "Kefas" – II miejsce,
  • "Serafinki" – I miejsce!!!

Wszystkim Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A jak było na koncercie zobaczcie sami.:)

t rampa"Księżniczka Sara" to wzruszający musical, który mieli okazję obejrzeć ostatnio w Teatrze Rampa uczniowie klas 4a i 4b Szkoły Podstawowej. Powstał on na motywach powieści "Mała księżniczka" F. H. Burnett, autorki uwielbianego - nie tylko przez dziecięcą publiczność - "Tajemniczego ogrodu". Sara Crewe, tytułowa bohaterka, po śmierci matki trafia do znanej w Londynie renomowanej pensji dla panien. Początkowo jest tam rozpieszczana i traktowana jak księżniczka. Kiedy okazuje się, że jej ojciec prawdopodobnie nie żyje, dziewczynka z roli wytwornej panienki zostaje zepchnięta do funkcji służącej, pomywaczki, zmuszonej zarabiać na własne utrzymanie. Mimo to jest bardzo dzielna i nie zapomina, co to godność. Wierzy, że jej ukochany tato żyje.W finale przedstawienia okazuje się, że intuicja nie myli dziewczynki i już wkrótce będzie mogła uściskać swego ojca, a potem znowu będzie jego "małą księżniczką".Trzeba przyznać, że czwartoklasiści z dużą uwagą śledzili losy głównej bohaterki i cieszyli się ze szczęśliwego zakończenia tej historii. Po spektaklu, korzystając ze słonecznej pogody, uczniowie (oczywiście w towarzystwie Opiekunów) wybrali się jeszcze na lody (tzw."kaktusy"), których fundatorem była Pani Dyrektor Anna Żak, nasz Gość Specjalny:-) Było mniam, mniam, mniam ...

t narodowy 2bO tym, że za kulisami Teatru Narodowego toczy się zupełnie inne życie, że znajdują się tam kieszenie boczne pełne rekwizytów i dekoracji, a każde z nich robione są przez  stolarzy i malarzy mogliśmy dowiedzieć  i zobaczyć tylko na tej wycieczce. Ciekawostką dla nas było, że scena Opery jest największa na świecie. Odbudowanay po II Wojnie Światowej. Wycieczka bardzo nam się podobała, wyszliśmy zafascynowani architekturą tego miejsca i ilością pracowni artystycznych w nim się znajdujących.

awantura basiaDnia 8 kwietnia 2016 r. całą klasą wybraliśmy się do Teatru Rampa na muzyczną interpretację książki Kornela Makuszyńskiego pt. "Awantura o Basię".  
"Awantura o Basię" to poruszająca historia małej osieroconej dziewczynki, która zawładnęła sercami swoich opiekunów. Przedstawienie dostarczyło nam tyle samo radości co wzruszeń. Zabawne dialogi, świetna gra aktorska, w tym niespełna 6 - letniej dziewczynki, wcielającej się w rolę małej Basi, sprawiły, że przenieśliśmy się w czasie i bardzo zżyliśmy z bohaterami. Obok wspaniałej gry aktorów, na uwagę zasługuje również fantastyczna muzyka Wojciecha Sanockiego.
Spektakl bardzo nam się podobał i mamy wielką nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym uda nam się ponownie spotkać i podziwiać grę aktorów Teatru Rampa.

Uczennica klasy III - Zuzanna Adamska

Dnia 08.04.2016 r. klasa piąta wybrała się na się XXII Targi Wydawców Katolickich. Pod opieką p. Masłowskiej i p. Tombarkiewicz uczestniczyliśmy w spotkaniu z autorką powieści dla dzieci, p. Małgorzatą Nawrocką.  Wydarzenie miało miejsce w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim.

tvp

  • Razem z moją klasą w dniu 19 kwietnia udałem się na wycieczkę do Telewizji Polskiej.
  • Siedziba Telewizji znajduje się przy ulicy Jana Pawła Woronicza 17.
  • Po przyjeździe na miejsce zobaczyłem nowoczesny biurowiec, który przypominał mi statek.
  • Po wejściu do budynku zobaczyliśmy wielki hol, w którym wisiały flagi z logo kanałów tematycznych.
  • Były tam: TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP INFO, TVP Polonia, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC.
  • Po chwili przyszli po nas nasi przewodnicy, czyli pracownicy Telewizji.
  • Najpierw poszliśmy do studia, w którym zobaczyliśmy pokój, którym przygotowuje się redaktorów. Maluje się ich i ubiera. To miejsce nazywa się charakteryzatornią i garderobą. Nie mogliśmy wejść dalej bo trwało nagranie  programu „Pytanie na śniadanie”.
  • Udaliśmy się w kierunku studiów, w których nagrywa się różne programy. Po drodze spotkaliśmy pana z szopem, który wracał z nagrania. Szop to bardzo sympatyczne zwierzątko. Mogliśmy go pogłaskać i zrobić sobie z nim zdjęcia. W trakcie robienia zdjęcia wszedł mi na głowę. Było to bardzo śmieszne.
  • Studia były różnej wielkości. Wszystko zależy od tego jaki program jest nagrywany i czy jest w nim publiczność. W największym studiu, które ma numer 5 mogliśmy swobodnie biegać i bawić się w berka całą klasą. Zobaczyliśmy też jak montuje się oświetlenie. W każdym studiu jest bardzo dużo specjalnych lamp.
  • Jeden z przewodników pokazał mi największą satelitę TVP, która jest na zewnątrz budynku.
  • Potem udaliśmy się do wielkiej hali, w której było bardzo dużo kostiumów. Mogliśmy zobaczyć stroje z każdej epoki. Wszyscy przymierzaliśmy kapelusze i czapki. Zabawy było co nie miara.
  • Następnie zwiedziliśmy rekwizytornię, w której znajdują się rekwizyty używane w różnych programach.
  • Na koniec weszliśmy do muzeum TVP, w którym były kamery z różnych lat. Niektóre bardzo stare.
  • Na pożegnanie od naszych przewodników dostaliśmy drobiazgi z logo telewizji.
  • Była to bardzo udana i interesująca wycieczka.

Ignacy Makuch
Uczeń klasy III

mam talent27 kwietnia 2016r., odbył się konkurs "Mam talent" organizowany dla podopiecznych świetlicy dla klas 0 - 3 szkoły podstawowej. Uczniowie, którzy zgłosili swój akces w turnieju,  prezentowali różnorodne formy aktywności artystycznej, począwszy od śpiewu, poprzez grę na pianinie, czy pokaz gimnastyki artystycznej, bądź taniec. Spośród 28 uczestników, wyłoniono zwycięzców: Zuzanna Adamska - kl. 3 - śpiew; Marta Rybałko - kl. 1b - gimnastyka artystyczna oraz Helena Działak - kl. 1b - pianino. Następnie - drugie miejsce na podium zdobyli: Natalia Molska - kl.3 - taniec, Zofia Tomaszewska - kl. 2b - śpiew, Antoni Łuczak - kl. 3 - instrumenty klawiszowe oraz Ada Sielewiesiuk - kl.3 - instrumenty klawiszowe. Trzecie miejsce zdobyły: Zuzanna Naborczyk - kl. 2b - śpiew oraz Julia Piśko - kl. 2a - pianino. Ponadto przyznano pięć wyróżnień: Alicja Światczyńska - kl. 2b - pokaz baletowy; Gabriela Duczek - kl. 2b - pokaz baletowy, Antonina Bąk - kl. 2a - śpiew, Julia Sońta - kl.0 - pokaz taneczny do podkładu muzycznego oraz Agata Szczepaniak kl. 1b - pianino. Pani dyrektor Anna Żak  uświetniła swoją obecnością coroczny świetlicowy turniej talentów, zasiadając w jury, obok pani Grażyny Chmielewskiej, pani Joanny Olędzkiej  oraz pani Małgorzaty Felicjańczuk.

torun 5

 

 

 

 

 

 

3 maj 1

 

 

 

 

 

 

3 maj 2

 

 

 

 

 

 

t baj 05 maja dzieci z klasy „0” wybrały się do Teatru Baj na przedstawienie: „Przygody kota Filemona”. Spektakl miał bardzo nietypową formę, bo pozwalał zobaczyć otaczający nas świat oczami kota, gdzie domowe sprzęty mogą wydać się za duże, ludzkie głosy mogą brzmieć dziwnie, a słowa są zupełnie niezrozumiałe. Jednak nie ulega wątpliwości, że od kotów można się wiele nauczyć.
Pewnego dnia w domu Babci i Dziadka, gdzie mieszka wszystkowiedzący kot Bonifacy, pojawia się mały, biały kotek Filemon. Malec dopiero zaczyna odkrywać świat i uczy się wielu rzeczy: czym można karmić Ogień z pieca, jakie psoty lubi robić Wodnik z balii, jak oswoić noc. Jednak najtrudniejszym dla Filemona zadaniem okazuje się zdobycie sympatii Bonifacego. W pełnej przygód i piosenek historii oglądaliśmy, jak mały kotek uczy się, czym jest prawdziwa kocia przyjaźń.

radio 2bZawsze zastanawialiśmy się, gdzie znajdują się ludzie prowadzący programy radiowe. No i się udało wreszcie. 13 maja zwiedziliśmy 3 studia radiowe: reportażowe i dwa muzyczne. Mogliśmy zobaczyć całą aparaturę służąca do prowadzenia stacji radiowej.

 

Klasa piąta pod opieką p. Masłowskiej i p. Rosy udała się do Muzeum Sportu na lekcję muzealną pt.:”Sherlock Holmes". Zajęcia, w których uczestniczyliśmy opowiadały historię Igrzysk Olimpijskich na podstawie pierwszych starożytnych i nowożytnych zawodów. Poprzez zabawę w detektywów staraliśmy się rozwiązać zagadkę, która uratuje olimpijską wystawę. Ukryte w walizkach sprzęty sportowe, legitymacje olimpijskie, medale i archiwalia z Igrzysk doprowadziły nas do rozszyfrowanie łamigłówki.

farras 2bCzy wiecie, zew mieście Farras, ukrytym pod piaskami pustyni najsłynniejszy polski archeolog Kazimierz Michałowski odkrył m.in. katedrę, klasztor i ruiny pałacu królewskiego. My już to wiem. Wybraliśmy się na zajęcia do Muzeum Narodowego. Na wystawie dowiedzieliśmy sięna czym polega praca archeologa, jak udało się odkryć katedrę i w jaki sposób przewiezione jej fragmenty do naszego kraju.

kopernik 019 maja klasa „0” wybrała się na wycieczkę do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Pokaz w planetarium składał się z dwóch części. Na początku miał miejsce wykład połączony z prezentacją wybranych obiektów na sklepieniu niebieskim. Wyjaśniono przy tym pochodzenie nazw najbardziej znanych gwiazdozbiorów, które nawiązują do mitologii greckiej i rzymskiej. W części drugiej obejrzeliśmy film „Polaris – Kosmiczna łódź podwodna i tajemnica polarnej nocy”. Ekspozycje w CNK wzbudziły ogromne zainteresowanie dzieci, zaś prezentacja w Planetarium pozwoliła „przenieść się” w przestrzeń kosmiczną. Wycieczka ta z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.

f iluzjiZrobiło się naprawdę ciepło…dlatego nasza klasa wybrała się 23 maja w fantastyczne miejsce, na Farmę Iluzji. Tam mogliśmy poczuć jak działa na nas grawitacja, jak ciemność i światło może oszukać nasze zmysły, czy potrafimy wydostać się z labiryntu i po prostu pobyć z koleżankami i kolegami radośnie bawiąc się na świeżym powietrzu.

 

 

torun 323 maja, godzina 7:30. Nasz bus jest już gotowy. Stan techniczny sprawdzony przez panów policjantów. Ekipa z klasy 3, na czele z Panią Grażynką, gotowa do wyjazdu. Jest z nami Pani Patrycja, która dzielnie będzie pomagała naszej wychowawczyni opiekować się nami. Żegnają nas rodzice oraz Pani Dyrektor, z którą modlimy się do Świętego Krzysztofa o szczęśliwą podróż. W świetnych nastrojach, z uśmiechami na twarzach wyruszamy.
Podróż mija bardzo szybko, niebawem docieramy na miejsce. Wita nas Ośrodek Wczasowy Ryte Błota, czyli przepiękna pogoda, pachnący las i lśniące w słońcu jezioro Biczno. Bajka! Jesteśmy zachwyceni. Pędzimy zobaczyć pokoje. Są bardzo ładne, a na dodatek z super łazienkami. Zostawiamy bagaże i zwiedzamy okolicę. Oprócz obiadu, do końca dnia mamy jeszcze wiele atrakcyjnych zabaw na świeżym powietrzu i ani minuty na nudę. Wieczorem padamy ze zmęczenia, ale jesteśmy przeszczęśliwi. Nazajutrz rano wstajemy wypoczęci i gotowi na kolejne wyzwania. Dziś całe mnóstwo przygód: robimy szałasy, strzelamy z łuku, poruszmy się po okolicy z kompasem, gramy w golfa i gotujemy. W międzyczasie jemy obiad i kolację, a po niej świetnie bawimy się na wieczorze karaoke. Pełni wrażeń idziemy spać. Dzień trzeci rozpoczynamy pakowaniem bagaży. Później śniadanie i w drogę. Z pełnymi brzuchami wyruszamy do miasta Mikołaja Kopernika i słodkich pierników. Jedziemy wprost na ulicę Franciszkańską, do Planetarium. Oglądamy film, dzięki któremu poznajemy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Wiemy już, co to jest gwiazdozbiór, jak wygląda Księżyc z bliska, czym są gwiazdy, i wiele, wiele innych. Z głowami w chmurach, a raczej w gwiazdach, udajemy się na starówkę. Podziwiamy tu urokliwe kamienice i słuchamy informacji na temat miasta, które przekazuje nam Pani Magda. Przed wyjazdem z Torunia jemy pyszny obiad w zamkowej restauracji.
Pełni wspaniałych wspomnień, ciekawych doświadczeń i niezapomnianych przeżyć, wracamy do Warszawy. Witają nas stęsknieni rodzice.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszej Pani Grażynce, Pani Patrycji oraz wszystkim osobom poznanym w Rytych Błotach za trzy niezwykłe dni. Dni, na wspomnienie których, na naszych twarzach zawsze będzie pojawiał się uśmiech.

Hanna Lipkowska, klasa 3.

d dziecka sport

 

 

 

 

 

 

teatr 4abMusical „Piotruś Pan” na deskach Teatru Buffo okazał się rewelacyjnym pomysłem - prezentem, jaki zafundowali rodzice swoim pociechom z klas 4a i 4b z okazji Dnia Dziecka. Nie bez przyczyny wspomniany tekst Jamesa M. Barriego od dawien dawna zaliczany jest do arcydzieł literatury wielopokoleniowej, przede wszystkim ze względu na mądrość przekazu. „Piotruś Pan” to opowieść o niechcącym dorosnąć chłopcu, trochę "awanturniku", a trochę samotniku, który - dowodząc zagubionymi chłopcami na pięknej wyspie Niebywalencji - podgląda syreny, przekomarza się z gwiazdami, tańczy na indiańskim święcie i na każdym kroku drażni groźnych piratów.
Libretto i teksty piosenek do spektaklu stworzył Jeremi Przybora. Muzykę skomponował Janusz Stokłosa. Choreografią i reżyserią zajął się oczywiście Janusz Józefowicz. Musical po prostu oczarował i zaczarował młodych widzów, którzy siedzieli  jak zahipnotyzowani, czekając na kolejne odsłony i niespodzianki.  Już w pierwszej scenie znakomicie zagrał i „zaszczekał” piękny golden retriever Tabasco vel Nana, który skradł serca całej widowni. Była czarodziejska wyspa, piracki statek, groźny krokodyl, biegający po scenie i po widowni Indianie z pochodniami, nad głowami widzów co rusz „fruwali” aktorzy – a w tytułowej roli charakterny, wyrazisty młody adept sztuki teatralnej -Witold Sosulski. Słowem … działo się. Było i na co popatrzeć, i czego posłuchać. Nie było czasu na nudę …
Nasi czwartoklasiści wyszli z teatru urzeczeni, kadra pedagogiczna zresztą też:-) No a w drodze do teatru i z powrotem pogwarki, dowcipy, żarty - słowem bardzo intensywna integracja:-)

kopernik 5W dniu 3 czerwca 2016 r. uczniowie klasy piątej wraz z opiekunami p. Masłowską i p. Jurczyk mieli okazję odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Po 3 lekcjach w szkole, wyruszyliśmy, aby kompleksowo wzbogacić  swoją wiedzę o świecie nauki i techniki. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice. Udział w seansie pt.: „Teatr wysokich napięć” wzbudził ogromne emocje.

d rodzinyDnia 4 czerwca 2016r. o godzinie 9:00 w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. Rozpoczął go Ksiądz Dyrektor uroczystym powitaniem i modlitwą. Po krótkim otwarciu przedstawiono harmonogram całego dnia. W imprezie były zawarte trzy części: artystyczna, rekreacyjna i sportowa. Mieliśmy przyjemność gościć naszych absolwentów oraz uczniów z rodzinami. Na każdego czekała moc atrakcji! Przez cały czas trwania imprezy przed wejściem do szkoły stały dwa olbrzymie dmuchańce, gdzie najmłodsi mogli się świetnie bawić „pływając” w plastikowych kulkach, czy zjeżdżając z blisko 5-metrowej gumowej zjeżdżalni. Starsza młodzież też nie mogła narzekać, gdyż już na początku naszego festynu na boisku miał miejsce pokaz samoobrony zorganizowany prze panią Boguszewską. W Sali Żółtej odbywały się rozmaite występy sceniczne. Zaimponowali nam artyści reprezentujący Koło Taneczne. Mogliśmy również podziwiać przeróżne prezentacje Edukacyjne, w tym: prace o krajach niemieckojęzycznych przygotowane przez panią Lucynę Maciąg, Karykatury Polityczne oraz konkurs na plakat z Dnia Rodziny. Po występach scenicznych odbył się pokaz baniek mydlanych. Dzieci z podziwem obserwowały jak powstają coraz to nowsze i większe bańki. Równolegle miał miejsce zorganizowany przez pana Kucwaja Turniej Tenisa Stołowego, odbywający się na Sali Zielonej. Ale cóż to byłby za festyn, gdyby nie można było się nauczyć czegoś nowego! Zadbała o to pani Bobko, organizując Kącik Geograficzno-Przyrodniczy, gdzie za rozwiązanie przeróżnych zagadek i przypisywanie flag do określonego kraju czekała słodka nagroda. Następnie odbyło się przedstawienie przygotowane przez Panią Tombarkiewicz pt. „Szczęście”. Później wystąpili uczniowie zerówki w spektaklu „Mała Owieczka” pod doświadczonym okiem pani Barbary Jurczyk i E. Dmowskiej. Chwilę później odbył się pokaz taneczny klas I gimnazjum. Uczniowie ukazali w nowej odsłonie „Cha-che” i walca wiedeńskiego w choreografii przygotowanej przez panią Martynę Kaczmarską. Rzecz jasna miłośnicy aktywnego wypoczynku nie mogli być pominięci. Podczas imprezy można było pościgać się w workach, wziąć udział w turnieju siatko-wodnym, czy w konkursach polegających na odbiciu jak największej ilości razy piłeczki ping-pongowej. O to wszystko zadbali nauczyciele od WF-u. Nie sposób nie wspomnieć o kiermaszu ciast, konkursie na najlepszy wypiek, grillu, wacie cukrowej, czy „Lemonade Shop” – stoisku z orzeźwiającą lemoniadą. Cała sekcja kulinarna była wspierana przez nauczycieli oraz uczniów, a osoby lubiące pojeść były z pewnością w pełni usatysfakcjonowane. Podczas kosztowania wyśmienitych ciast, wszystkim gościom umilał czas występ chóru „Kefas” prowadzonego przez panią Jurczyk. Nasi podopieczni mieli również okazję zaprezentować się pojedynczą wykonując utwory muzyczne i grając na instrumentach. Na szczególną uwagę zasługuje występ rodziców uczniów naszej szkoły w spektaklu „Psia wyprawa”. Ukazuje to jak zgrana jest nasza szkoła. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych! Pani Lenart i pani Paczos przez blisko dwie godziny ozdabiały twarze naszych malusińskich pięknymi obrazkami. Po takim zabiegu buzie niektórych przypominały obliczę bardziej kota lub psa, aniżeli ludzkie. Dla nieco starszych czekało stoisko z biżuterią filcową przygotowaną przez panią Radke, czy ozdoby ze sznurka prezentowane przez rodzinę pani Grzanki. W późniejszych odsłonach wystąpił zespół „Serafinki”, scenka kabaretowa „Aniołeczek”, oraz występy laureatów konkursów konkursu świetlicowego „Mam talent”. Nie zabrakło również pokazów gimnastycznych niezwykle uzdolnionych sióstr Rybałko. Mieliśmy przyjemność oglądać występy braci Czerskich oraz Janka Korneluka z tatą. Na zwieńczenie całego festynu, rozstrzygnięto konkurs na plakat z Dnia Rodziny. Wyniki ogłosiła pani Chmielewska. Należy zauważyć, iż w dzisiejszych czasach rzadko kiedy mamy okazję spędzać czas z całą rodziną. Dlatego nasz piknik jest idealną okazją do nadrobienia tych zaległości! Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom i gościom za wspólną, wspaniałą zabawę i emocje. Już nie możemy doczekać się kolejnego Dnia Rodziny. Zapraszamy za rok!             

Katarzyna Kwiatkowska i Jakub Czerski Ia

mostowka 013 czerwca kl 1c i kl „0” wybrały się na jednodniową autokarową wycieczkę do Mostówki. Na miejscu dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. Dowiedziały się jak powstaje ceramika, poznały niezmienny od wielu lat proces tworzenia glinianych przedmiotów. Zobaczyły formy, masę, glazury ceramiczne, piece ceramiczne. Same wykonywały bardzo ciekawe prace - malowały farbami akrylowymi figurki kota lub misia. Lepiły w glinie.
o zakończonej pracy były kiełbaski z grilla i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Na zakończenie uczniowie oglądali pokaz ogromnych baniek mydlanych. Pobyt w Mostówce był niezwykłą lekcją plastyki, która na długo pozostanie w pamięci dzieci.

w kultura 2Dnia 16 czerwca 2016 r. o godz. 17.00, w ramach Wieczoru z Kulturą zostały zaprezentowane przedstawienia w wykonaniui dzieci uczęszczających na kółko teatralne:

  • Kopciuszek - kl. 0, 1a, 1c
  • Calineczka - kl. 1b, 2a
  • Brzydkie Kaczątko - kl. 0, 1a, 1c
  • Piotruś Pan - kl. 1b, 2a

Dnia 17 czerwca 2016 r. o godz. 17.00 zaprezentowano:

  • Alicja w krainie czarów - kl. 2, 3
  • Czerwony Kapturek - kl. 0, 1a, 1c
  • Za ósmą górą - kl 2, 3

Przybyli gości mogli obejrzeć dokonania plastyczne wychowanków świetlicy dla klas 0 - 3, przez co choć przez krótki czas mieli sposobność wejścia w życie kulturalne i artystyczne naszej szkoły, a tym samym mieli możliwość poznania czym żyją na codzień nasi wychowankowie. Kolejne dni naszych spotkań z kulturą uświetił słodki poczęstunek. Już po raz drugi Wieczór z Kulturą odbył się w dwudniowej odsłonie ze względu na ogromne zainteresowanie naszych najmłodszych kółkiem teatralnym z czego bardzoi się cieszymy i co napawa nas dumą.

Początek strony