fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

p rokuJak co roku zgromadziliśmy się 1 IX w kościele pw. św. Stanisława, aby powierzyć Panu Bogu i Matce Bożej kolejny rok wspólnej nauki i zabawy. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to bardzo ważny moment wspólnego spotkania rodziców, uczniów i nauczycieli. Jako, że jest to data historyczna dla naszej ojczyzny modliliśmy się również za wszystkich poległych podczas II wojny światowej i dziękowaliśmy Bogu za to, że możemy żyć w wolnej Polsce. Ksiądz dyrektor powitał szczególnie gorąco klasę pierwszą i wyraził radość, iż z każdym rokiem nasza szkoła rozrasta się o kolejną klasę. Następnie krótkie spotkania w klasach... i od jutra do pracy...

grillDnia 24 września dyrekcja szkoły z wychowawcą klasy spotkali się z rodzicami uczniów kl. I oraz ich rodzinami na spotkaniu grillowym. Celem spotkania było bliższe poznanie się oraz wspólne spędzenie czasu. Rodzice przygotowali pyszności a dzieci przyrządziły na miejscu przepyszną sałatkę.
Po degustacji pyszności wszyscy zebraliśmy się w jednym miejscu, aby powiedzieć kilka słów o sobie. Rodzice przedstawili się, mówili gdzie mieszkają i jakie są ich wyobrażenia o szkole. Uczniowie natomiast mówili o swoich zainteresowaniach i do jakiego uczęszczali przedszkola. Następnie Ks. Dyrektor opowiedział o powstaniu szkoły i jakie są jej założenia. Był to też wyjątkowy dzień ze względu na uroczystość urodzin Antosia Michalaka ucznia naszej klasy. Dzieci i wszyscy zebrani zaśpiewali 200 lat i złożyli życzenia. Mama Antosia upiekła przepyszny tort i wszystkich poczęstowała. W trakcie całego spotkania dzieci wraz z rodzicami brali udział w różnych rozgrywkach sportowych.
Wszyscy bardzo zadowoleni z wyjątkowo spędzonego popołudnia wrócili do domów.

d nauczyciela

Pielgrzymka do Niepokalanowa
Jest już tradycją, iż 14 X wyjeżdżamy wspólnie do sanktuarium w Niepokalanowie, aby w sposób szczególny powierzyć opiece Matki Bożej wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Uczestniczyliśmy w eucharystii w tej właśnie intencji. Mogliśmy również poznać bliżej życiorys Maksymiliana Kolbego, dzięki siostrze, która była nam przewodnikiem po Muzeum. Dużym przeżyciem dla dzieci było uczestnictwo w Misterium Męki Pańskiej. Ten spektakl ruchomych obrazów i figur w oprawie słowno - muzycznej przybliżył dzieciom tajemnicę odkupienia człowieka przez Chrystusa. Po powrocie uczniowie dali temu wyraz w swoich pracach plastycznych. Na koniec niebywała atrakcja – szczególnie dla chłopców – zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa pod przewodnictwem ojca - strażaka. Dowiedzieliśmy się, że jeszcze kilka lat temu Ojcowie Franciszkanie wyjeżdżali do pożarów w habitach. Dzisiaj w dalszym ciągu pomagają ludziom jako strażacy. Używają do tego jednak specjalnych kombinezonów strażackich.

Uroczystości w szkole
Wszystko było wielką tajemnicą. Nadszedł oczekiwany dzień!
Uczniowie odświętnie ubrani ze wzruszeniem recytowali słowa wdzięczności i miłości swoim Nauczycielom chórem śpiewały: „Oto jest dzień, który dał nam Pan”, zespół – prawie artystyczny wystawił „Laleczkę”, aż się łza w oku kręci, a książę! Wspaniały! To trzeba było zobaczyć!
Uczniowie obdarowali Nauczycieli pięknymi kwiatami i słodką niespodzianką.
Rodzice przygotowali ciasta na przyjęcie dla miłych Gości i dla swoich dzieci.
To był dzień wielkiej radości i wdzięczności!
Staramy się tworzyć – jedną, wielką szkolną Rodzinę!

slubowanie 1Uroczystość „Pasowania na ucznia” to wielkie przeżycie dla wszystkich uczniów ich rodziców i bliskich. Od tego dnia tworzą oni wraz z nami wszystkimi wielką szkolną rodzinę. A w każdej rodzinie obok praw każdy ma też obowiązki, które należy solidnie wypełniać.
Ich obowiązkiem jest przede wszystkim pilna i systematyczna nauka.
Aby podkreślić wielkość tego wydarzenia uczniowie klasy I przygotowali inscenizacje, w której udawali się do pięciu krain: krainy pracy, miłości, śpiewu, tańca, mądrości. Z przebytej drogi do pięciu krain czerpali wiedzę potrzebną im w przyszłości.
Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia był moment „Pasowania na ucznia” przez Księdza Dyrektora oraz uroczyste złożenie przysięgi.
Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Starsi uczniowie z wielką radością przyjęli pierwszaków do swego grona i życzyli im samych sukcesów.

d niepodlDnia 10 listopada klasa IV wraz z wychowawczynią Moniką Wolską przygotowała apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Dzieci zaprezentowały program artystyczny przypominający zdarzenia sprzed lat. Uczniowie pięknie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne podkreślając w ten sposób jak ważna jest dla nich historia naszego kraju.
Na apelu gościliśmy wiele znakomitych osobistości. Jedną z zaproszonych przez nas osób była pani Teresa Małysz, babcia naszych uczniów, która opowiadała swoje wspomnienia z dzieciństwa. Dzieci słuchały z zaciekawieniem i zadawały pytania. Pani Małysz przygotowała również wystawę swoich rodzinnych pamiątek. Znalazły się tu liczne fotografie i portrety żołnierzy, którzy brali udział w bitwie warszawskiej, monety, obrazy, książki oraz opis „Grobu Nieznanego Żołnierza”.
Dzięki temu wydarzeniu uczniowie naszej szkoły znacznie przybliżyli sobie tak odległe dla nich czasy. Zrozumieli również powagę tego święta.

m archeoUczniowie klasy I udali się na umówione wcześniej zajęcia lepienia w glinie do Muzeum Archeologicznego. Pani przewodnik oprowadziła całą grupę po muzeum pokazując różne rekwizyty z bardzo dawnych czasów, przywołując jednocześnie historie z nimi związane. Następnie udaliśmy się na zajęcia. Uczniowie otrzymali po kawałku wyrobionej już gliny i postępując zgodnie ze wskazówkami Pani przewodnik wykonywali starodawne naczynia domowe, ozdabiając je różnymi wymyślonymi przez siebie wzorami. Po zakończonych zajęciach uczniowie wybrali cztery prace które zabrali ze sobą do klasy.

kiermaszDnia 11 grudnia 2005 roku już po raz drugi odbył się w naszej szkole „Kiermasz świąteczny”. Przygotowania trwały od połowy listopada. Uczniowie klas I – IV pod kierunkiem wychowawców przygotowywali kartki świąteczne, odlewy gipsowe przedstawiające Świętą Rodzinę oraz anioły i przeróżne ozdoby choinkowe. Uczniowie z całym zaangażowaniem podjęli wszelkie przygotowania. Już tydzień wcześniej na drzwiach kościoła i w szkole zawisły plakaty z zaproszeniami na nasz kiermasz. W ten piękny gest, którego celem jest wpieranie misji włączyli się także rodzice. Upiekli domowe ciasta, którymi częstowaliśmy licznie przybyłych na kiermasz parafian z parafii św. Stanisława. Każdy mógł również ogrzać się gorącą herbatą, gdyż mroźno było tego dnia. W tym roku dochód z kiermaszu przeznaczyliśmy na osierocone dzieci z Rwandy. Zebraliśmy na ten cel ponad 1200 zł! Kiermasz świąteczny na pewno pozostanie jedną z tradycji naszej szkoły, gdyż pomagając innych rozwijamy w sobie wrażliwość, wychowujemy się oraz rozwijamy swoje talenty.

roratyZ chwilą rozpoczęcia się Adwentu, weszliśmy w czas liturgicznego radosnego oczekiwania na Narodziny Pana Jezusa. W tym szczególnym czasie, kiedy to za wzorem Maryi przygotowujemy się na spotkanie ze Zbawicielem i z Nią też przeżywamy ten czas – uczestniczymy we Mszy świętej o świcie, zwanej roratami. Nazwa ta, pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – Rorate caeli laetarae (Spuście rosę, niebiosa). Są to Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny. W czasie rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa ozdobna świeca – symbolizująca obecność Maryi.
Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach, zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu”.
Tak jak bywało w latach ubiegłych nasza szkoła uczestniczy w roratach w tutejszej parafii w poniedziałki i środy o godz. 6.30. Czuwamy modląc się i prosząc o łaski potrzebne do jak najlepszego przygotowania się na spotkanie z Panem Jezusem.
Po Mszy świętej idziemy na wspólne śniadanie do barku szkolnego.

p rokuZwykły znaczek – taki z koperty, w której otrzymaliśmy list – czy może się na coś przydać? Komuś pomóc? Tak. 
Już drugi rok w naszej szkole wysyłając co pewien czas dużą kopertę z zebranymi przez dzieci znaczkami, uczestniczymy w akcji „Każdy znaczek wspiera misje” prowadzonej przez Księży Werbistów z Pieniężna. Fundusze otrzymane ze sprzedaży tych znaczków są przeznaczane na potrzeby misji.
Święci – nasi przyjaciele w niebie – kiedy byli jeszcze na ziemi czynili nawet małe rzeczy z wielką miłością  - bo prawdziwa miłość Boga i drugiego człowieka nadaje wartość wszystkiemu co robimy.

s. Justyna – opiekunka akcji znaczek

jaselkaDnia 7 stycznia 2006 roku spotkaliśmy się tradycyjnie na wspólnym opłatku Szkoły Podstawowej. Najpierw zgromadziliśmy się w kościele, gdzie klasa I prezentowała się przed nami w przygotowanych przez siebie jasełkach. Historia Bożego Narodzenia, którą nam przybliżyli przeplatana była bogato kolędami i pastorałkami. Nie zabrakło również elementów tańca. Wysiłki aktorskie naszych najmłodszych uczniów dopełniły piękne stroje przygotowane przez rodziców. Dalsza część spotkania odbyła się w szkole, gdzie po krótkim słowie Księdza dyrektora podzieliliśmy się opłatkiem. To piękny moment, aby wyrazić kilka słów osobom, z którymi na co dzień nie zawsze jest okazja w ten sposób porozmawiać; życzyć sobie tego, co najważniejsze, okazać wdzięczność, czy wyjaśnić, to co jeszcze nie wyjaśnione. Na spotkaniu byli obecni rodzice, uczniowie i grono pedagogiczne. Po uczcie dla ducha było także coś dla ciała. Szwedzki bufet przy suto zastawionym stole i okazja do rozmów.

bal kDnia 12 stycznia o godz. 15.00 rozpoczął się szkolny bal karnawałowy, w którym udział wzięli uczniowie, wychowawcy i rodzice.
Bal rozpoczęto uroczystym przecięciem wstęgi oraz zatańczeniem „Poloneza”. Taniec ten, wykonany zresztą w mistrzowskim stylu zarówno przez uczniów jak i wychowawców, stanie się tradycją balu karnawałowego w naszej szkole. Atmosfera balu była przyjemna i wesoła. Dzieci wzięły udział w licznych zabawach i konkursach, poczym nagrodzono wszystkich uczestników konkurencji miłymi upominkami. Uczniowie bawili się w kunsztownie dobranych strojach karnawałowych, przedstawiając m.in. króla, księżniczkę, motylka, żołnierza, muszkietera.

obycieDnia 1.02.2006 r. odbyła się pierwsza edycja programu profilaktycznego "Obycie umila Życie" w ramach którego dzieci wspólnie z nauczycielem dochodziły do odkrycia zasad rządzących zachowaniem człowieka:

  • Mówienie "dzień dobry" i "do widzenia".
  • Pomaganie innym.
  • Uczciwość.
  • Systematyczność.
  • Słuchanie nauczycieli, określanie swoich uczuć.

Każda klasa opracowywała klasową umowę.
Dokonano wspólnego podsumowania pracy.

d babciDnia 2 lutego gościliśmy w szkole nasze kochane babcie i dziadków. Przygotowania do świętowania tego dnia rozpoczęliśmy już dużo wcześniej. Udekorowaliśmy szkolny hol i wykonaliśmy małe upominki. Odbywały się próby chóru i recytacji. We czwartek spotkaliśmy się wszyscy na holu, gdzie ksiądz dyrektor powitał przybyłych gości. Następnie Karolina i Kuba z III klasy – konferansjerzy tego wieczoru poprowadzili oficjalną część spotkania. Po występach udaliśmy się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Babcie i dziadkowie pięknie dopisali, więc i nasza radość była ogromna.

ksiazkaDnia 7 II 2006 r. w klasie III odbył się dzień pod hasłem „Polecam dobrą książkę”. Uczniowie przed feriami otrzymali zadanie, aby wybrać sobie książkę (tutaj radą mieli służyć rodzice), przeczytać ją przynieść do szkoły i uwaga!... zrecenzować według podanego planu i własnych pomysłów. Niektórzy uczniowie świetnie potrafili nie tylko opowiedzieć o książce, którą przeczytali, zaprezentować jej bohatera, czas i miejsce akcji... ale również wykazali się pomysłowością i potrafili zachęcić kolegów do przeczytania „swojej” książki. Dzieci wykonały również plakaty reklamujące książkę. Ich wystawa znajduje się w naszej klasie. I co najważniejsze ciągle trwa wymiana książek – krążą z rąk do rąk. Uczniowie chętnie czytają poleconą przez kolegów lekturę.

prymas

 

 

 

 

 

 

rekolekcje

 

 

 

 

 

 

wystepy

 

 

 

 

 

 

k roku

 

 

 

 

 

 

ustka

 

 

 

 

 

 

Początek strony