fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

W dniach 24.06 – 05.07. 2019 r. w naszej szkole po raz kolejny spotykaliśmy się podczas wakacji w ramach wakacyjnej akcji półkolonijnej – LATO w KZE!
Tradycyjnie już opiekę pełnili nasi wspaniali nauczyciele. W drugim tygodniu, wychowawców wspierali nasi absolwenci gimnazjum, którzy nie mogąc rozstać się ze szkołą, pomagali w organizowaniu zajęć. Tegoroczną nowością było to, iż w związku z rozbudową szkoły, zajęcia odbywały się w głównym gmachu szkoły, na pierwszym piętrze, w zaadaptowanych na ten cel salach lekcyjnych.

koloniaW dniu 6 lipca rozpoczął się obóz w nadmorskiej miejscowości Darłówko. Grupa 56 uczniów wraz z 6 osobową kadrą wyjechała zasmakować morskich kąpieli oraz kształtować sprawność fizyczną na zajęciach sportowych. Program obozu obejmuje również wiele atrakcji kulturalnych i turystycznych m.in. zwiedzanie Darłówka, Kołobrzegu i doliny Charlotty. Mimo, że pierwsze oznaki tęsknoty młodym obozowiczom dają się we znaki, to i tak są bardzo zaradni i dzielnie znoszą trudy debiutując w nowej roli. Wszyscy przesyłają pozdrowienia dla całej społeczności szkolnej, dołączając krótką fotorelację z Darłówka.

koniec 818 czerwca 2019 roku o godzinie 16:00 miało miejsce Uroczyste Zakończenie Szkoły Podstawowej. Po raz pierwszy w historii, żegnaliśmy absolwentów klas ósmych. Uroczystości rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy Świętej, podczas której Ksiądz Dyrektor przekazał Boże błogosławieństwo dla Uczniów na ich kolejne lata edukacji i rozwoju duchowego.

kazachstan

 

 

 

 

 

 

festiwal nauki

 

 

 

 

 

 

 

zoo 0 1Dnia 5 czerwca klasy „0”, 1c, 1b były na wycieczce do ZOO. Widzieliśmy przechadzającego się mrówkojada, słonie, goryle, żyrafy. Dużą atrakcją była zabawa na placu zabaw, a na zakończenie pyszne lody.

 

 

 

d rodziny 2019Dnia 1 czerwca, dokładnie w Dzień Dziecka, po raz kolejny w historii naszej szkoły świętowaliśmy wspólnie Dzień Rodziny. Za sprawą wspaniałej letniej aury, a także licznie przybyłych gości, imprezę należy zaliczyć do niezwykle udanych. Mieliśmy okazje podziwiać wiele występów artystycznych, prezentowanych zarówno przez uczniów, jak i rodziców.
Specjalnymi gośćmi Dnia Rodziny byli artyści prezentujący sztukę z pogranicza pantomimy, teatru cieni, klasycznego spektaklu oraz tańca, którzy przybyli do nas znad Bajkału. To grupa zaprzyjaźniona ze szkołą, z którą uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się podczas realizowania projektu Miejsce Pamięci Dzieci Syberii realizowanego przez szkołę. Aktorzy podczas trwającego blisko godzinę spektaklu, zabawiali naszych najmłodszych milusińskich, przedstawiając im baśniowe postaci, rosyjskie legendy i dawne wierzenia. Nie zabrakło oczywiście pięknego i pełnego wiary przekazu. Miło było nam też podziwiać wspólny występ taty z córką, zatem mamy nadzieję, iż tym samym powrócimy do występów rodzinnych, jak niegdyś bywało.
Nasi uczniowie prezentowali się w śpiewie, tańcu, recytacji, odgrywali scenki. Uczestniczyli także w przygotowaniach quizów przyrodniczych, językowych, polonistycznych, malowaniu buziek maluchom. Prezentowali swoje projekty. Robili dla nas gofry i lemoniadę. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali także liczne atrakcje sportowe: turniej tenisa stołowego, konkurencje rodzinne, gry i zabawy rekreacyjno – ruchowe. Dużą popularnością cieszyła się też gra w „pająka”.
Tradycyjnie już wśród dzieciaków, furorę robiła wata cukrowa i dmuchańce ustawione na terenie kościelnym. Nowością była możliwość skorzystania z fotobudki i zrobienia sobie zdjęcia z przechadzającą się po szkole Myszką Minnie. Dla nieco starszych i bardziej głodnych, mieliśmy grilla i wyborne ciasta. W tym roku kiermasz ciast przeszedł najśmielsze oczekiwania, zarówno w odniesieniu do ilości, jak i jakości i smaku wypieków. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy upiekli na tę okoliczność swoje słodkości.
Dziękujemy Państwu za wspólne świętowanie i radosny czas spędzony razem. Dzień Rodziny to piękne święto nas wszystkich, ponieważ od zawsze zależy nam, aby społeczność zgromadzona wokół naszej szkoły, stanowiła jedną wielką rodzinę.
Gratulujemy zaprezentowanych talentów i zapraszamy już za rok.

festiwal piosenki religijnejDnia 31 maja już po raz szósty, odbył się Festiwal Pieśni Religijnej. Tradycją jest, że co roku festiwal ma inny, określony temat. W bieżącym roku teksty prezentowane przez naszych uczniów, opierały się na treści psalmów. Pomysłodawczynią uroczystości była p. Barbara Jurczyk, która wspierała także przygotowania uczniów poszczególnych klas. W tym roku opiekę merytoryczną nad festiwalem objęła siostra Aneta – prawdziwa ekspertka w odniesieniu do zagadnienia psalmów. Tegorocznymi gospodarzami wydarzenia byli uczniowie klasy 3a gimnazjum: Maciej Kantorski, Łukasz Witak, Krzysztof Smoliński, Przemysław Turski, Grzegorz Leśniewski, Łukasz Flis, Szymon Orłowski, Wojciech Jaszczuk oraz Andrzej Otwinowski wraz z p. Martyną Kaczmarską. Poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy. Wiele klas zaskoczyło pięknymi, refleksyjnymi interpretacjami niezwykle trudnych i głębokich treści psalmów, inne zaś ciekawymi aranżacjami muzycznymi. Brawurowo zaprezentowało się także Grono Pedagogiczne, które wybrało psalm „ Błogosławcie Pana wszystkie ludy ziemi”. Uczniowie współprowadzący imprezę, przybliżali nam znaczenie psalmów, cytując ich fragmenty i odwołując się do nauki Kościoła. Wszystkim klasom, wychowawcom, nauczycielom, należą się ogromne gratulacje za przygotowanie naszego festiwalu. Mamy nadzieję, że dla każdego z nas było to ogromne przeżycie.
Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

mazwosze

 

 

 

 

 

 

k plastyczny wf

 

 

 

 

 

 

 

1c skalyPod koniec maja klasa 1c odwiedziła Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki uprzejmości taty Janka Stanickiego zostaliśmy tam zaproszeni całą klasą na warsztaty geologiczne. Było bardzo ciekawie i kolorowo. Dowiedzieliśmy się, że skały mogą być ciężkie i lekki, ale też twarde i miękkie, a nawet takie, które zmieniają kolory pod wpływem odpowiedniego światła. Wykonaliśmy rysunek jedną ze skał i mogliśmy obejrzeć resztki asteroidy która spadła na Ziemię. Poznaliśmy skały , które przyciągają magnes i takie, które mają smak :) Na uniwersytecie było baaaardzo ciekawie :) Zachęcamy Was do zgłębiania tajemnic o skałach!

Klasa 1c

wioska kogutDnia 23 maja klasa „0” oraz 1c były na całodniowej wycieczce w „Wiosce pod Kogutem”. Dzieci spacerowały po lesie, szukając nory lisa oraz zbierając patyki, mech, szyszki, żeby wykonać domki dla owadów. Dużą atrakcją było poszukiwanie skarbu, oraz wykonanie filtrów do wody. Na zakończenie wspólnie piekliśmy kiełbaski.

 

 

I festiwal naukiDnia 15 maja w klasach 0 - 3 odbył się I Szkolny Festiwal Nauki. Tematem przewodnim było „Powietrze i jego tajemnice”. W programie był konkurs plastyczny „Fantastyczne maszyny powietrzne”, pokazy naukowe w wykonaniu Stasia z tatą oraz lekcja na temat lotów paralotnią  przeprowadzona przez tatę Franka z klasy 2a. Gościliśmy też klasę „0” ze Szkoły Podstawowej nr 41. Razem z dziećmi z naszej „0” uczestniczyli w mini warsztatach (robili lampę lawę, model płuc, wiatraczki, oraz bańkę w bańce). Wszyscy uczniowie wzięli udział w zabawnym, naukowym show w wykonaniu Pana Łukasza Bacha z „Małego Teatrzyku”.

10 maja 2019 r. w budynku Szkoły Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego” przy ul. Małcużyńskiego 4 w Warszawie odbył się finał VII Festiwalu Pieśni Powstania Warszawskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 74 rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz 14 rocznicy odsłonięcia (na terenie szkoły) pomnika „W Hołdzie Dzieciom Warszawy”.
Pierwszy etap konkursu polegał na nagraniu piosenki konkursowej wykonywanej przez solistę/zespół (dźwięk w formacie mp3). Wzięli w nim udział uczniowie warszawskich szkół podstawowych, wyłonieni w eliminacjach. Zespół „Serafinki” po raz pierwszy uczestniczył w tym wydarzeniu.
Warunkiem zarówno pierwszego etapu, jak i konkursu finałowego było przygotowanie i wykonanie piosenki w języku polskim (trwającej nie dłużej niż 5 minut), która łączy się z Powstaniem Warszawskim. Mogła to być piosenka, którą śpiewali Powstańcy lub współczesna, napisana w hołdzie Powstańcom Warszawskim. Uczestnicy mogli wykonywać utwory z podkładem muzycznym, akompaniamentem lub a cappella.
Nasz zespół zaśpiewał piosenkę „Warszawa – sierpień 44”, Julia Piśko z klasy 5a piosenkę „Dziewczyna z granatem”.

Festiwal miał na celu:

  • uczczenie pamięci Bohaterów II wojny światowej
  • oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim w zbliżającą się 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
  • wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu
  • podkreślenie roli pieśni w dziejach naszej Ojczyzny
  • kształtowanie postaw patriotycznych poprzez edukację muzyczną.

Oddział IPN w Warszawie był patronem wydarzenia.
Po ogłoszeniu wyników radość była ogromna.
SERAFINKI – II miejsce
Julia – WYRÓŻNIENIE
Gratulujemy!!!

misterium meki

 

 

 

 

 

 

Konkursy przedmiotowe MSCDN  MKO
Laureaci:

  • Franciszek Wrzosek – fizyka
  • Michał Stachurski – fizyka

Finaliści:

  • Maja Zięmborska – wos
  • Franciszek Wrzosek – matematyka
  • Tymon Piwowarski – matematyka

Olimpiada Matematyczna Juniorów

  • Tymon Piwowarski – laureat
  • Mieszko Maciejewski – finalista

Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego

  • Witold Ambroziak – laureat

Jan Paweł II – Papież Wolności

  • Artur Fąferek - finalista

k rowerowaDrodzy uczniowie, w naszej szkole, jak co roku, uczniowie przygotowywali się do egzaminu na kartę rowerową. W marcu zgłębiali przepisy ruchu drogowego, rozwiązywali skomplikowane krzyżówki drogowe, w wirtualnym świecie udzielali pierwszej pomocy, a w kwietniu przystąpili do egzaminu teoretycznego. Ci którzy pozytywnie przeszli przez tą próbę,  już 10 maja, mogli przystąpić do egzaminu praktycznego i w rowerowym kasku zmagać się z realnymi przeszkodami na drodze ( łatwo nie było).  Jest nam niezwykle milo poinformować, że tą ostatnią próbę wszyscy przejechali wprost śpiewająco!
Wielkie gratulacje,  życzymy wielu rowerowych bezpiecznych przygód, oraz informujemy zainteresowanych, że drugi termin egzaminu praktycznego odbędzie się już w czerwcu!!!

egzamin 8

 

 

 

 

 

t angielskiKlasy siódme wraz z wychowawczyniami – p. Agnieszką Rosołek oraz s. Rozalią Modzelewską oraz p. Justyną Zadrożną miały przyjemność obejrzeć przedstawienie Teatru Superbolt pt. „Centralia” na scenie kina Elektronik.
Przedstawiona sztuka w języku angielskim to mieszanka komedii, kabaretu, tańca, muzyki i monologów. „Centralia”, zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. W latach sześćdziesiątych XX w. wywołany przez przypadek podziemny pożar w kopalni węgla trwający jeszcze 20 lat później zmusił mieszkańców Centralii w Pensylwanii w USA do wyprowadzenia się. Trzy osoby odmówiły wyjazdu. Jennyfer, Norman i Allister, trójka entuzjastycznych Amerykanów podróżują, aby opowiedzieć światu swoją historię.
Spektakl okazał się niezwykłą pomocą w nauce języka angielskiego, gdyż każdy kontakt z żywym językiem i naturalnym akcentem jest niezwykle ważny.

niepokalanow 7Dnia 12 kwietnia klasy 7a i 7b wraz z wychowawczyniami – p. Agnieszką Rosołek oraz s. Rozalią Modzelewską udały się w pielgrzymkę do Niepokalanowa. Pierwszym punktem było Muzeum św. Maksymiliana Kolbe. Tu mogliśmy obejrzeć fotografie, rzeczy należące do św. Maksymiliana, pamiątki z misji. Z zaciekawienie słuchaliśmy tego co, brat franciszkanin opowiadał nam o życiu tego wielkiego, polskiego świętego. Dalej przeszliśmy do nowo otwartej Kaplicy Wieczystej Adoracji. Mogliśmy adorować chwilkę Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ogromne wrażenie zrobiła na nas nietypowa monstrancja – figura Najświętszej Maryi Panny. Dowiedzieliśmy się, że poświęcił ją sam papież Franciszek, gdyż kaplica, w której ona będzie stanie się Światowym Centrum Modlitwy o Pokój. Potem mogliśmy obejrzeć panoramę zrobioną własnoręcznie przez ojców franciszkanów ukazującą rolę Maryi w dziejach naszej ojczyzny. Odwiedziliśmy kaplicę i celę św. Maksymiliana, a na końcu obejrzeliśmy samochody papieskie oraz Muzeum Pożarnictwa. Pielgrzymka pomogła nam lepiej poznać postać św. Maksymiliana i zaczerpnąć duchowości maryjnej.

Po raz kolejny, zwyczajem ubiegłych lat zaprosiliśmy w mury naszej szkoły absolwentów Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi, będących aktualnie uczniami warszawskich liceów, techników i szkół zawodowych w celu podzielenia się doświadczeniami edukacyjnymi i informacjami o szkołach średnich z uczniami klas ósmych i trzecich gimnazjum.  Spotkania te pomagają uczniom z klas 8 i 3 gimnazjum w podjęciu trafnej decyzji wyboru dalszej drogi kształcenia. Forma spotkania, czyli bezpośrednie rozmowa twarzą w twarz z absolwentami wybranych szkół umożliwia pozyskanie cennych informacji zwrotnych o szkole z tzw. pierwszej ręki, czyli od ucznia, który aktualnie pobiera naukę w danej szkole. W kameralnej atmosferze łatwiej jest zadać pytanie, zapytać o to, co nas interesuje w wybranej szkole.
Spotkanie odbyło się 29 marca 2019 roku w godzinach 16.00 - 17.30 w salach gimnastycznych: zielonej i fioletowej. Na zaproszenie odpowiedziało 50 absolwentów z warszawskich szkół średnich, w tym z liceów- 41 uczniów, z technikum – 8 uczniów, z zasadniczej szkoły zawodowej – 1 uczeń. Na spotkanie przybyli także licznie uczniowie z obecnych klas ósmych i trzecich gimnazjum. Goście- uczniowie szkół średnich siedzieli przy stolikach oznaczonych nazwą szkoły, którą reprezentowali.  Na stolikach położone były również informacje dotyczące rankingu Liceów Warszawskich 2019 oraz propozycje tematów rozmów o szkole ponadgimnazjalnej np. rozmowa o poziomie nauczania, przyjazności społecznej, infrastrukturze szkoły itp. Nasi uczniowie z pewną dozą nieśmiałości podchodzili indywidualnie lub w małych 2 - 3 osobowych grupach do siedzących przy stolikach absolwentów i rozmawiali o szkole. Spotkanie ociepliła gorąca herbata, kawa i ciastka przyniesione przez uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie spotkania każdy absolwent otrzymał pisemne podziękowanie za udział w spotkaniu, z życzeniami dalszych sukcesów w nauce, wspaniałych wyników na egzaminie maturalnym i trafnego wyboru kierunku studiów.
Spotkanie to nie odbyłoby się, gdyby nie pomoc wielu osób, którym w tym miejscu serdecznie dziękuję:

  • Dyrekcji Szkoły: Ks. Dyrektorowi Sylwestrowi Jeżowi i Pani Dyrektor Annie Żak za otwartość i udział w spotkaniu,
  • Pani Katarzynie Strumińskiej za zmobilizowanie uczniów do przyniesienia ciast z własnego wypieku na spotkanie,
  • Pani Barbarze Jurczyk, Martynie Kaczmarskiej, Sławomirowi Jemielitemu za zaproszenie absolwentów na spotkanie,
  • Pani Barbarze Ambroż za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku, zakupie soków, wody itp. 

Irena Świerżewska – szkolny doradca zawodowy

festiwal piosenki28 marca odbyła się kolejna edycja Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w klasach 4 - 8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum. Dziękujemy wszystkim wykonawcom piosenek za wspaniałe występy, publiczności za udział i owacje, jury za pomoc w wyłonieniu zwycięzców, a Dyrekcji za ufundowanie nagród.
Uczestnicy wykonywali utwory w języku angielskim, a grupa uczniów klasy V w języku włoskim:) Ponadto oprócz talentu wokalnego ujawniły się talenty choreograficzne i taneczne ;)
Po burzliwych obradach jury w składzie: Barbara Jurczyk, Agnieszka Rosołek i Kamil Słomiany, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.
 
soliści

I miejsce ex aequo - Natalia Synowiec IVc oraz Gabriela Marczewska VIIb
II miejsce - Zuzanna Adamska VI

duety

I miejsce ex aequo - Antonina Szlenkier IVa z tatą oraz Julia Piśko i Laura Pietrzak Va
II miejsce - Piotr Bittel i Szymon Kwaśniewski Va

Drodzy wykonawcy przypominamy: Pamiętajcie, że konkurs niesie za sobą wygranych i tych, którzy dopiero wygrają. Nie myślcie, więc o wygranej, ale o tym, że Wasz występ sprawił ogromną radość Wam, publiczności i na pewno zachęci Wasze koleżanki i kolegów do udziału w przyszłym roku szkolnym.
Dziękujemy za wspólnie spędzone muzyczne chwile. To była dla nas prawdziwa przyjemność. Do zobaczenia w przyszłym roku.

legia 5bDnia 22.03.2019 r. klasa 5b, w ramach lekcji matematyki, wybrała się na stadion Legii Warszawa.
Wyjście, składało się z dwóch części:
Zwiedzanie stadionu – przewodnik oprowadzał uczniów po stadionie, salach VIP, salach konferencyjnych itp., opowiadając jednocześnie historię warszawskiego klubu oraz samego stadionu.
Lekcja matematyki – podczas 90 – minutowych zajęć, uczniowie zajmowali się tematem „Geometria na boisku” oraz „Odczytywanie informacji z tabel”. Wykorzystane były przy tym odniesienia do sportu i warszawskiego stadionu. Forma zajęć była interaktywna i atrakcyjna dzięki wykorzystaniu zadań oraz krótkich filmów z udziałem zawodników oraz znanych osób z klubu.
Podczas zwiedzania stadionu, mieliśmy niesamowitą okazję spotkać gwiazdę warszawskiej Legii – Arkadiusza Malarza, z którym mamy pamiątkowe zdjęcie

Dnia 13.03.2019 r. w Domu Kultury „Włochy” odbyły się wstępne przesłuchania do XVIII Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości „Asteriada”. Do przesłuchań zgłosiło się ponad 400 uczestników w różnych kategoriach wiekowych. Zespół „Serafinki” również w tym roku wziął udział i zaśpiewał piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej „Moja planeta”.
Występ tak się podobał jury, że został zakwalifikowany do II etapu konkursu.
W dniu 22 marca 2019 r. Dom Kultury „Włochy” zorganizował drugi etap Konkursu Piosenki. Konkurs przebiegał z podziałem na szkoły i placówki pozaszkolne w tym zgłoszenia indywidualne oraz na solistów i zespoły oraz kategorie wiekowe. Do konkursów piosenki zgłoszono 265 podmiotów wykonawczych. Po wysłuchaniu i omówieniu z wykonawcami 81 prezentacji Jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Zespół „Serafinki zajął wyróżnienie!!! Posłuchajmy.

p zycieTakie jest hasło naszej drugiej szkolnej kampanii na rzecz świadomego i bezpiecznego korzystania z komputerów, smartfonów i Internetu. Pierwszą akcję, pod hasłem „Bezpieczni w sieci”, zorganizowali jesienią uczniowie klas 8. W aktualną kampanię zaangażowały się klasy 6 i 8 SP oraz III Gim.
Chcemy, żeby piękne i pomysłowe plakaty naszych uczniów zainspirowały do refleksji innych uczniów, nauczycieli i odwiedzających nas rodziców. Czy jesteśmy jak ludzie z obrazka, zbyt zajęci życiem wirtualnym, poświęcający drugiemu człowiekowi zbyt mało uwagi? Na ile % żyjemy „w realu”? Jaka jest alternatywa dla Twittera, Facebooka?
Wystawę podziwiać można na parterze szkoły. Dostępna realnie będzie jeszcze przez miesiąc, wirtualnie zapraszamy tu, na stronę KZE.

wanna archimedesaZapowiadał się zwykły dzień. Jak każdego dnia pojechałam do szkoły razem ze swoim fioletowym tornistrem. Ale w tym dniu plecak nie był mi potrzebny, ponieważ razem z całą klasą wybraliśmy się na wycieczkę do Teatru Capitol na przedstawienie pt. „Wanna Archimedesa”.
Na miejsce pojechaliśmy autobusem 105. Gdy dotarliśmy na miejsce było jeszcze trochę czasu, więc usiedliśmy przy stolikach i rozmawialiśmy ze sobą. Przedstawienie zaczęło się punktualnie. Na scenę wyszedł Pan Profesor i jego trójka uczniów. Pan Profesor opowiadał o wynalazkach i wynalazcach. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji na temat Krzysztofa Kolumba, Einsteina oraz Newtona. Pan Profesor w zabawny sposób opowiadał o grawitacji oraz wytłumaczył, jak powstaje cień.
Przedstawienie bardzo mi się podobało, bo było ciekawe i zabawne. Najbardziej mi się podobało, że mogłam wejść na scenę z moimi koleżankami i tańczyć z aktorami do piosenki „Zuzia, lalka nieduża”.

Zuzia Czaplińska z klasy 3a

17 marca 2019 roku nasza klasa 3A obejrzała w Teatrze Capitol muzyczny spektakl pod tytułem ,,Wanna Archimedesa". Spektakl wyreżyserował pan Krzysztof Jaślar, a obsadę stanowią śpiewający aktorzy desek teatralnych Warszawy, na przykład Dorota Osińska i Robert Kowalski.
Przedstawienie to jakby prowadzona na wesoło lekcja szkolna. Biorą w niej udział Profesor Rozumny, Asystentka Profesora, Ciotka Grawitacja i Uczniowie. Nawet my widzowie mieliśmy swoje małe role - tańczyliśmy i śpiewaliśmy z aktorami. W czasie lekcji profesor Rozumny opowiada uczniom o różnych ważnych osiągnięciach ludzkości, np o tym kto wymyślił koło, jak działa grawitacja, skąd się bierze cień i kiedy on się pojawia. Poznaliśmy tez drogę jaką przebyli odkrywcy Ameryki.
Przedstawienie bardzo mi sie podobało, polecam je wszystkim!

Daria Waśk, klasa 3a

wanna archimedesaDnia 25 marca klasa 3b i 1c wybrały się do Teatru Capitol na muzyczny spektakl edukacyjny wprowadzający dzieci w świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków „Wanna Archimedesa”!
Mądry i zabawny Profesor Rozumny (w tej roli Krzysztof Tyniec) przedstawia swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu, dzieci poznają dokonania Newtona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba. Dlatego nie waha się nurkować w WANNIE, aby poznać prawo ARCHIMEDESA i stwierdzić, że może przepłynąć przez ocean na pokładzie słynnej SANTA MARII, aby razem z Krzysztofem Kolumbem odkryć Amerykę, poddać się silnemu przyciąganiu ziemskiemu CIOTKI GRAWITACJI, ulec czarowi CHIŃSKICH CIENI, spotkać z DUCHAMI i dowiedzieć się wreszcie, KTO WYMYŚLIŁ KOŁO. O takiej szkole marzą dzieci i dorośli! Wszystko to dzieje się w klasie – laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów do przeprowadzenia wielu eksperymentów i doświadczeń naukowych, gdzie centralne miejsce zajmuje tytułowa WANNA ARCHIMEDESA.

21 03

 

 

 

 

 

 

p uczeniNauczyciele przedmiotów: matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii zaproponowali uczniom szkoły udział w akcji „Poznaj polskich uczonych”. Przez cały tydzień na drzwiach klas widniały informacje dotyczące odkryć dokonanych przez Polaków oraz krótkie życiorysy uczonych. Wszystko to z okazji Roku Matematyki, Roku Układu Okresowego oraz szczególnego zamiłowania naszych uczniów do nauk matematyczno - przyrodniczych. Akcja zakończy się konkursem z nagrodami! Zachęcamy uczniów szczególnie gimnazjum oraz klas 6 - 8 do wzięcia udziału w konkursie.

rekolekcjeW naszej szkole miały miejsce dwudniowe rekolekcje, które zostały podzielone na dwie sesje, dla klas 4 – 6 i druga dla klas 7, 8 i gimnazjum. Pierwszy dzień zaczął się wspólną modlitwą, prowadzoną przez pana katechetę, Macieja. Następnie odbyło się spotkanie z panią Ramoną i panem Jankiem, podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać ich świadectwa i dowiedzieć się, jak to jest zawierzyć swoje życie Bogu. Opowiadali o swoim życiu- o tym jak się poznali, problemach w dzieciństwie i rodzinie. Na koniec tego dnia uczestniczyliśmy w Wielkopostnej Drodze Krzyżowej, która odnosząc się do naszego życia, dotarła do naszych serc, pomagając nam dotrzymać postanowień i dokonać zmian w naszym życiu.
Następnego dnia uczniów podzielono na dwie części – klasy 7 i 8 oraz gimnazjum. Młodsi zaczęli od wspólnego odmówienia różańca, które odbyło się w kościele. Mieliśmy wtedy okazję wyspowiadać się i pomodlić. Starsi natomiast kontynuowali spotkanie z młodym małżeństwem, które tym razem mówiło o cudach, których doświadczyli i pomogli nam oddać się w pełni Bogu, poprzez wspólną modlitwę. Później nastąpiła zmiana.
Na zakończenie rekolekcji odbyła się Msza Święta, po której wysłuchaliśmy świadectwa absolwentki naszej szkoły, która wstąpiła do zakonu. Ma ona bardzo trudną i wymagającą pracę – opiekuje się osobami niepełnosprawnymi psychicznie, ucząc je wykonywać podstawowe czynności, takie jak samodzielne mycie się. Mimo, że rekolekcje trwały tylko dwa dni, był to dla nas owocny czas umocnienia.

Hania Grzanka i Julia Kacprzak

f piosenki angW poniedziałek czwartego marca w naszej szkole odbył się  Festiwal Piosenki Anglojęzycznej. W konkursie wzięło udział 19 uczniów szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom, co ogromnie nas ucieszyło. Wspólnie bawiliśmy się przy różnych przebojach. Młodsi finaliści z klas pierwszych wykonali piosenki takie jak: Old McDonald had a farm, Once I caught a Fish, czy  You are my sunshine. Nie zabrakło również światowych hitów, w wykonaniu uczniów klas starszych np. We are the champions, Waka Waka, Que sera sera, Union Version czy Speechless. Uczniowie śpiewali solo lub w duetach.
Atmosfera konkursu była bardzo przyjazna. Wszyscy wzajemnie się oklaskiwali i gromkimi okrzykami dopingowali innych uczestników, nie zapominając, że festiwal jest przede wszystkim świetną zabawą.
Jury konkursu miało wielki problem z wyborem najlepszych wokalistów. Oceniano występy  solistów i duetów,  zwracając uwagę na: dobór repertuaru dostosowany do wieku i możliwości wokalnych, poprawność językową, technikę wykonania, walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny. Po długich i burzliwych obradach wybrano laureatów Szkolnego Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
I miejsce:

  • Emilia Bault uczennica klasy 3a z utworem Do you want to build a showman
  • Hanna Fedurek uczennica klasy 3b z utworem Peace on Earth
  • Stella Sołtysik uczennica klasy 1c z utworem Que sera sera

II miejsce:

  • Jan Bittel, Tadeusz Chromik uczniowie klasy 2 zaśpiewali w duecie utwór We are the Champions.
  • Łukasz Werpechowski uczen klasy 1 z utworem With a few good friends

III miejsce:

  • Michał Płachta uczeń klasy 1 z utworem You are my sunshine
  • Pola Płużańska uczennica klasy 2 z utworem Shining

Mamy nadzieję, że impreza zachęciła uczniów do doskonalenia kompetencji językowych poprzez zabawę muzyczną, a także rozwijania zainteresowań oraz zdolności językowych wśród uczniów naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom festiwalu piosenki anglojęzycznej bardzo serdecznie dziękujemy!

Nauczyciele języka angielskiego w klasach I - III.

1 marcaDo tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” przygotowywaliśmy się z miesięcznym wyprzedzeniem. Pierwszym zadaniem dla klas 4-8 SP i III Gim. było przygotowanie gazetki tematycznej, zgodnie z przydziałem:
4a – Danuta Siedzikówna
4b – Witold Pilecki
4c – August Emil Fieldorf
5a – Łukasz Ciepliński
5b – Józef Franczak
6 – Zygmunt Szendzielarz
7a – Hieronim Dekutowski
7b – Tadeusz Płużański
8a – Armia Andersa
8b – Armia Berlinga
IIIa – SB, UB, MO
IIIb – Armia Krajowa i NIE
IIIc – Kościół w PRL-u
IIId – Polscy przywódcy komunistyczni
Dodatkowo: PRL, Jak komuniści przejęli władzę w Polsce?, „Czterej pancerni i pies”, Żołnierze Wyklęci, Wiersze i książki o Żołnierzach Wyklętych, Filmy o Żołnierzach Wyklętych

Jak widać, obok tematu przewodniego - antykomunistycznego podziemia w Polsce, pojawiły się też tematy „towarzyszące”, o PRL i komunistach. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że wielu uczniów nie ogląda i nie czyta tych gazetek. Stąd pomysł na grę szkolną „Wilczym Tropem”. Od 26 lutego do 1 marca każdy uczeń, który rano zgłosił się do nauczycieli historii z biało-czerwoną opaską na ramieniu, otrzymywał kartę z około 50 pytaniami, datą i zmienianym codziennie logo. Ponieważ odpowiedzi do pytań kryły się w gazetkach, co najmniej 160 uczniów przestudiowało je bardzo wnikliwie, poszerzając tym samym własną wiedzę o 1 marca.
W dniu 1 marca 2019 roku Żołnierzy Wyklętych upamiętniliśmy następująco:

  • Z samego rana przy pomniku „Inki”, przed budynkiem naszej szkoły, zawieszono polskie flagi i zapalono pierwsze znicza.
  • O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomniano uczniom podczas porannej modlitwy.
  • Oprócz standardowej karty do gry „Wilczym Tropem”, zainteresowani uczniowie otrzymali dwa dodatkowe zadania. Mieli samodzielnie stworzyć taką kartę do gry, z własnymi pytaniami oraz napisać wypracowanie na temat Żołnierzy Wyklętych - wszystko to podczas jednego dnia w szkole, na przerwach.
  • Delegaci klas 4-8 SP i III Gim. spotkali się przed pomnikiem „Inki”, by złożyć kwiaty i znicza.
  • Trzyosobowa drużyna uczniów z klasy 8b wzięła udział w dorocznej grze miejskiej „W SZEREGACH NIEZŁOMNYCH”, zajmując II miejsce.

Dnia 28 lutego 2019 roku odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pod tytułem „Polscy Poeci Dzieciom. Wzięli w nim udział uczniowie zerówki, klas pierwszych, klasy drugiej i klas trzecich. Dzieci recytowały po jednym wybranym przez siebie wierszu polskiego poety, w tym roku bez użycia mikrofonu. Mikrofon był udostępniany tylko w szczególnych wypadkach młodszym dzieciom.
Laureaci wezmą udział w Konkursie Recytatorskim „Warszawska Syrenka”.
W przerwach między wystąpieniami poszczególnych klas, uczniowie śpiewali znane piosenki dla dzieci, a po skończonym konkursie udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, gdzie częstowali się pączkami, ponieważ był to Tłusty Czwartek.

warszawska syrenkaKochani Uczniowie!

W poniższym linku znajdziecie wszystkie informacje o 42. Konkursie Recytatorskim "Warszawska Syrenka" 2019.

Recytacja to piękna, choć dzisiaj niestety coraz częściej zapominana forma artystycznego wyrazu. Sprawmy, by kultura słowa, dykcja, prezencja, intonacja, odzyskały dawny splendor.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

Zainteresowani, proszeni są o zgłaszanie się do swoich polonistów do dnia 26 lutego br.

W klasach 0 - 3 SP konkurs koordynuje p. Joanna Olędzka, natomiast w klasach 4- 8 SP i gimnazjum, p. Martyna Kaczmarska.

bal swietlicaW naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku. Tego dnia uczniowie klas 0 - 3 wzięli udział w karnawałowej dyskotece. Nie zabrakło największych polskich i zagranicznych hitów, które sprawiły, że wszyscy bawili się doskonale. Atrakcją imprezy były także liczne konkursy i zabawy. Podczas przerwy uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi pączkami i ciasteczkami. Szkoda, że Tłusty Czwartek jest tylko raz w roku...

Dnia 27 lutego uczniowie klas 0 - 3 uczestniczyli w Balu Karnawałowym, którego motywem przewodnim było I Ty zostań Superbohaterem. Zgodnie z tematyką uczniowie przygotowali różnorodne stroje. Na rozpoczęcie balu konferansjer przygotował wesołe sprawdzenie obecności wszystkich klas. Uczniowie uczyli się ciekawych tańców animacyjnych, brali udział w zadaniach z podziałem na klasy, za co otrzymywali słodkie nagrody. Z zaangażowaniem wzięli udział w zabawie z balonami, które należało utrzymać jak najdłużej w powietrzu. Świetnie się przy tym bawili!
Ten bal na długo pozostanie wszystkim w pamięci.

1b programowanie21 lutego klasa 1b wybrała się na lekcję programowania do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pomocą przy programowaniu był program Scottie Go. Dla uczniów, zajęcia dały możliwość współpracy, rozwijały kreatywność oraz myślenie. Po 45 minutowych zajęciach, przy stolikach, była krótka lekcja historii na temat komunikacji. Uczniowie mieli okazję zobaczyć telefony z różnych okresów. Największym zdziwieniem, był pierwszy telefon komórkowy, który nawet nie mieścił się do kieszeni. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone.

robinson 5ab20 lutego 2019 r. klasy 5a i 5b miały szczęście obejrzeć na małej scenie Teatru „Roma” spektakl pt. „Przypadki Robinsona Crusoe”. Reżyserował go Jakub Szydłowski, muzyką zajął się Jakub Lubowicz, a niecodzienną scenografią Grzegorz Policiński. W spektaklu można było znaleźć całe mnóstwo wątków z tekstów współczesnej kultury takich jak: „Gwiezdne wojny”, „Pocahontas”, „Avatar”. Znalazły się też na scenie podobne nieco do Cyklopów, a nieco do uzależnionych od dźwięku dzwonka przyjaznych, choć zębatych skarpetek –tajaki. Daniel Defoe miałby prawdopodobnie nieco kłopotu, by odnaleźć pod tą wielokulturową mieszanką motywy własnej powieści, a tym bardziej jej przesłanie (czyż w jego mniemaniu kultura europejska nie stoi wyżej wszystkich innych?), ale niewykluczone, że barwna scenografia, dobra gra aktorów, przepiękna muzyka i śpiew sprawiłyby, iż przymknąłby oko na to i owo, świetnie się bawiąc. Nasze klasy piąte były zadowolone, że mogły uczestniczyć w tym widowisku.

k patron19 lutego w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu o patronie Ks. Piotrze Skardze. Miał on zachęcić uczniów do zdobywania informacji o życiu, działalności, żarliwym patriotyzmie Piotra Skargi. Była to również świetna okazja do wykazania się uzdolnieniami, kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie. Ponadto, konkurs o patronie rozwija w dzieciach i młodzieży poczucie przynależności społecznej oraz budzi szacunek do tradycji szkoły. Nie było to indywidualne sprawdzenie wiedzy poprzez testy. Aktywność w nim musiała wykazać cała klasa (po wcześniejszym wylosowaniu zagadnień). Formą konkursu była scenka, piosenka oraz film. Na zaprezentowanie swoich umiejętności uczniowie mieli określony czas. Wszystkie występy oceniane były przez jury, do którego należeli: Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż, p. Dyrektor Anna Żak, p. Dyrektor Dorota Kubik oraz p. Martyna Kaczmarska. Zwycięzcami konkursu byli:

  • Kategoria klas 1 - 3:
    Wszystkie klasy w tej kategorii zajęły pierwsze, zaszczytne miejsce.
  • Kategoria klas 4 - 6:
    1. klasa 4a,
  • Kategoria klas 7, 8, 3 gimnazjum:
    1. klasa 8a

wieczor kulturaWieczór z Kulturą to impreza, na której prezentowane są przedstawienia przygotowywane podczas zajęć kółka teatralnego. W pierwszym semestrze aktorzy przygotowali cztery spektakle.
Dnia 14.02.2019  zaprezentowana była:

  • Królewna Śnieżka (klasy 0 i 1)
  • Księga dżungli (klasy 2 i 3)

Dnia 15.02.2019  widzowie mogli obejrzeć:

  • Calineczkę (klasy 0 i 1)
  • Opowieści z Narnii (klasy 2 i 3)

Przybyli goście z wielkim zainteresowaniem oglądali spektakle. Najmłodsza publiczność żywo reagowała na kolejne sceny.  Obydwa dni naszych spotkań uświetnił słodki poczęstunek. Już po raz kolejny - Wieczór z kulturą - odbył się w dwudniowej odsłonie, ze względu na ogromne zainteresowanie życiem artystycznym naszych wychowanków. Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie.
Wychowawcy świetlicy

egzaminKolejne zmagania związane ze sprawdzaniem wiedzy podczas II próbnego egzaminu ósmoklasisty już za nami! W dniach 13 - 15 lutego br. nasi uczniowie po raz drugi w tym roku rozwiązywali zadania egzaminacyjne. Wyniki będą znane do końca lutego.

Z kolei w dniach 20 - 22 lutego br., gimnazjaliści przeżyją swoje "drugie podejście" do egzaminu.

Za wszystkich uczniów trzymamy kciuki!

swiatecznie sportowoDnia 24 stycznia odbyły się świąteczne zawody dla klas 0 – III. Dzieci rywalizowały w takich konkurencjach jak: ubieranie choinki, wyścig reniferów, bieg ze śnieżką, rzut śnieżką do celu czy tor przeszkód św. Mikołaja.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

9 stycznia uczniowie klasy 3b i 3a wybrali się na wycieczkę do Słomczyna do Centrum Edukacji Technicznej "Pinokio". Wzięli tam udział w zajęciach edukacyjnych podczas których zdobyli wiedzę dotyczącą obróbki drewna. Mogli zobaczyć starodawną pracownię stolarską, jak również nowoczesną, gdzie stolarz zaprezentował pracę na maszynach stolarskich pokazując obróbkę drewna. Wszyscy uczniowie wykonali zegary wykorzystując materiały pochodzące z tejże obróbki. Nie zabrakło zabaw ze śpiewem cudownej Pani Beatki oraz pysznych kiełbasek samodzielnie upieczonych na ognisku.

jan pawel2Uczniowie zakwalifikowani do rejonowego etapu konkursu tematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie "Jan Paweł II - papież wolności":

  • Artur Fąferek – kl. 8a
  • Anna Kuliberda – kl. 7b

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas pisania kolejnego etapu 13. lutego br.!

Jak co roku 6 – go stycznia w Uroczystość Trzech Króli ulicami Warszawy przeszedł Orszak upamiętniający wędrówkę mędrców ze wschodu. Tegoroczny, jedenasty już przemarsz odbył się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”.
Rozpoczęliśmy w południe na placu Zamkowym gdzie o 12:00 odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wychodząc z dziedzińca przy dźwiękach fanfarów Trzej Królowie odegrali scenę „Olśnienia”, a Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz poprowadził wszystkich w kierunku stajenki. Wszyscy w towarzystwie Świętej Rodziny oraz Mędrców ze Wschodu przeszli ulicami Warszawy by na końcu złożyć pokłon Dzieciątku Jezus. Pierwsi zrobili to pasterze, następnie Królowie, którzy jednocześnie złożyli swoje dary – złoto, kadzidło oraz mirrę. Wspólnie odczytaliśmy Ewangelię po której odtańczyliśmy poloneza przy kolędzie „Bóg się rodzi”
Przemarszowi towarzyszyły liczne atrakcje – występ bębniarzy, taniec Aniołów z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak Diabłów oraz Musztra Legionów Rzymskich. Na końcu trasy czekał na nas ciepły posiłek. Przy okazji mogliśmy nabyć książki oraz orszakowe gadżety, a zainteresowani zdobyli wiedzę na temat działalności misjonarzy z Ad Gentes. Dzieci wzięły udział w grze z nagrodami.
Liczna grupa wolontariuszy z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego nie zawiodła i również wsparła dzieło, jakim jest pochód Orszaku Trzech Króli. Około 200 wolontariuszy z naszej szkoły zgłosiło się do rozdawania koron i śpiewników, aby uczestnicy orszaku mogli wspólnie świętować Objawienie Pańskie. Łącznie materiały rozdawane były przez blisko 500 osób. Rozdano tysiące koron, śpiewników i naklejek. Wzięliśmy również udział w organizacji gry dla najmłodszych oraz pełniliśmy rolę żołnierzy przy bramie anielskiej.

Tegoroczne jasełka dla klas 7 - 8 SP oraz III gimnazjum odbyły się dnia 5 stycznia br. Na deskach szkolnej sceny wystąpili uczniowie klas – 8a oraz III c, a w chórze prowadzonym przez p. Barbarę Jurczyk  - 7b, IIIa, IIIb oraz IIId. W czasie przedstawienia mogliśmy zobaczyć Boże Narodzenie oczami św. Franciszka, który jako pierwszy przygotował szopkę bożonarodzeniową w Greccio w 1223 r. Oczywiście nie mogło zabraknąć św. Elżbiety, trzech króli gubiących się w drodze, Heroda, zdumionych pastuszków oraz gotowej do pomocy grupy aniołów.  Pokój i dobro, które od nowonarodzonego Jezusa doświadczył św. Franciszek sprawiają, że pragnie on z całego serca pojednania między chrześcijanami a muzułmanami. W tym celu udaje się aż do samego sułtana Malika al-Kamila z dynastii Ajjubidów przemierzając daleką i niebezpieczną drogę. Jego wiara wzbudza ogromny podziw i szacunek wśród dostojników muzułmańskich. Choć wojny nie udaje się zaprzestać, to spotkanie tych dwóch ludzi jest przykładem dialogu międzyreligijnego, tak ważnego dla budowania  pokoju na świecie również współcześnie. Scenariusz do jasełek napisała s. Aneta Koziel w oparciu o oryginalne teksty św. Franciszka i inne źródła franciszkańskie. Publiczność nagrodziła występ naszych aktorów gromkimi brawami! Następnie Ks. Dyrektor Sylwester Jeż oraz P. Dyrektor Anna Żak złożyli wszystkim obecnym serdeczne życzenia bożonarodzeniowe. Nadszedł później czas na wspólne łamanie się opłatkiem i spędzenie razem czasu przy pysznych świątecznych wypiekach.

jaselka 15 stycznia 2019 roku rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej Szkoły Podstawowej spotkali się w Sali gimnastycznej, by przeżyc swoje spotkanie opłatkowe. Rozpoczęło się ono od jasełek, mających patriotyczny charakter w związku z obchodzoną przez nas rocznicą stulecia odzyskania niepodległości. Zobaczyliśmy na scenie między innymi królów: Chrobrego, Jagiełłę i Sobieskiego. Śpiewem upiększyły przedstawienie nasze niezawodne Serafinki, którymi kierowała Pani Barbara Jurczyk. Swoje partie solowe zaśpiewały uczennice klasy piątej: Julia Piśko, Laura Pietrzak i Weronika Spiczonek. Szczególnie piękna była kolęda „Wystarczy słowo” napisana przez Tatę pierwszej z wymienionych uczennic. Teksty w języku włoskim śpiewali chłopcy: Wiktor Wojtera, Piotr Bittel i Karol Majkowski. 5a i 5b pokazały się tego dnia ze swojej najlepszej strony. Pani Dyrektor podziękowała osobom przygotowującym jasełka. Ksiądz Dyrektor złożył wszystkim życzenia, a potem obecni łamali się opłatkiem i padło wiele pięknych i wzruszających słów. Nasze tradycyjne spotkanie opłatkowe uważamy za udane.

koledy19 grudnia 2018 roku w sali fioletowej uczniowie i wychowawcy świetlicy spotkali się na Wigilii. Początek spotkania uświetnił konkurs kolęd i pastorałek, podczas którego uczestnicy śpiewali oraz grali na instrumentach. Dzieci występowały z wielkim zaangażowaniem, za co zostały nagrodzone licznymi brawami. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego, opowiadającego o narodzinach Jezusa, dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Następnie wszyscy udaliśmy się na świąteczny poczęstunek połączony ze wspólnym kolędowaniem.

Wychowawcy świetlicy

 

 

k fotoPo raz kolejny, po dwuletniej przerwie w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny. Uczniowie zgłaszali zdjęcia w czterech kategoriach. Cieszymy się, że oprócz przedstawicieli gimnazjum tak licznie do udziału w konkursie przystąpili również uczniowie klas 0 - 3 i 4 - 8 szkoły podstawowej. W listopadzie i grudniu na korytarzu szkoły można oglądać galerię zdjęć zgłoszonych do konkursu.

W tym roku zwycięzcami zostali:

Kategoria: Ślady niepodległości – zabytki i pomniki związane z historią II Rzeczpospolitej

  • I miejsce: Maciej Soliwoda z 2 sp za zdjęcie "Dąb Wolności”

Kategoria: Najpiękniejsze świątynie

  • I miejsce: Natalia Gliwa 3bG za zdjęcie ”Kolorowy Plac Grzybowski: Kościół Wszystkich świętych w Warszawie”
  • Wyróżnienie: Łucja Wiecha 1a sp  za zdjęcie "Świątynia mojego serca”

Kategoria: Świat się śmieje – najzabawniejsze zdjęcie z wakacji

  • I miejsce: Antoni Łuczak 6 sp za zdjęcie "Panienka z okienka”
  • Wyróżnienie: Karol Wolski 0 sp za zdjęcie "Nowa odmiana kwiatów”

Kategoria: W świecie roślin i zwierząt

  • I miejsce: Jakub Jędraszczak 3dG za zdjęcie "Mama”
  • Wyróżnienie: Piotr Chmielewski 3cG za zdjęcie "Na szczycie wulkanu”
  • Wyróżnienie: Maria Sawczyk 4c sp za zdjęcie ”Ośmiornica w akwarium w Genui”

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!

Drodzy Uczniowie!

poniżej linki do konkursów humanistycznych, w których być może zechcecie wziąć udział. Gorąco zachęcamy!

  1. Konkurs filozoficzny "Dzieci filozofują
  2. Konkurs literacki dla młodzieży "W świecie fantazji"
  3. Konkurs ortograficzny "Ortografia na medal"
  4. Dzielnicowy Konkurs Translatorski "Pudełko wyobraźni"
  5. Warszawski Konkurs Kaligraficzny "Kaligraf 2018"

egzamin 8Uwaga Ósmoklasiści!

W dniach 18 - 20 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbędzie się I próbny egzamin ósmoklasisty. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na tablicy ogłoszeń umieszczonej na parterze w gmachu głównym szkoły. Egzaminy będą rozpoczynały się od godz. 9:10, jednakże prosimy stawić się pod wyznaczoną salą o 9:00. W trakcie odbywania się egzaminów obowiązuje strój galowy. W te dni lekcje poprzedzające egzamin i następujące po nim, odbywają się według planu lekcji.

Prosimy o punktualność i życzymy Wam kochani powodzenia!

konkurs klasaKochani Uczniowie!
Ogłaszamy konkurs na świątecznie ubraną klasę. Zachęcamy do udekorowania Waszych sal lekcyjnych w kolorowe, błyszczące, piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Najpiękniej przystrojone klasy, zostaną nagrodzone i uhonorowane dyplomem. Sprawmy, by radosne oczekiwanie na narodziny Chrystusa, było wypełnione wspólnie spędzonym czasem także we wspólnocie klasowej. Rozstrzygnięcia konkursu dokonają Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami. Sprawdzenie klas nastąpi 20 grudnia br. Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród - 21 grudnia w trakcie Adwentowego Dnia Skupienia. Liczymy na Waszą aktywność i zaangażowanie!

roraty"Czuwajcie!"

Zapraszamy uczniów i Rodziców, absolwentów, nauczycieli i wszystkich chętnych do udziału we Mszach świętych, zwanych Roratami odprawianymi w okresie Adwentu.

W naszej szkole Roraty będą we wtorki i czwartki o godz. 6.30.
Po Mszy św. zapraszamy na wspólne śniadanie.

Dzieci prosimy o przynoszenie lampionów. Pod koniec Adwentu będziemy wybierali najładniejszy lampion zrobiony własnoręcznie.
Dzieci będą miały możliwość goszczenia w swoim domu figurki Matki Bożej. Aby móc zabrać ją do domu, należy uważnie słuchać kazania w czasie Mszy św., aby później odpowiedzieć prawidłowo na zadane przez kapłana pytania. Kto odpowie prawidłowo, jako pierwszy, zabiera figurę do domu.

Anna Żak

Do następnego etapu konkursów kuratoryjnych ze szkoły podstawowej przeszli następujący uczniowie:

język hiszpański

  • Julia Kacprzak - kl. 7a

fizyka

  • Krzysztof Kossacki - kl. 8a
  • Michał Stachurski - kl. 8a
  • Franciszek Wrzosek - kl. 8a

wiedza o społeczeństwie

  • Julia Olszewska - kl. 8a
  • Maja Zięmborska - kl. 8a

matematyka

  • Mieszko Maciejewski - kl. 8a
  • Zuzanna Marczewska - kl. 8a
  • Filip Kwasowiec - kl. 8a
  • Agata Nowakowska - kl. 8a
  • Jakub Sudoł - kl. 8a
  • Barbara Jankowska - kl. 8a
  • Szymon Malczewski - kl. 8a
  • Tymon Piwowarski - kl. 8a
  • Jakub Ostas - kl. 8a
  • Dominik Ostas - kl. 8a
  • Franciszek Wrzosek - kl. 8a
  • Krzysztof Kossacki - kl. 8a

historia

  • Michał Dubiel - kl. 8b

język polski

  • Filip Kwasowiec - kl. 8a
  • Julia Olszewska - kl. 8a

geografia

  • Mikołaj Belczyk - kl. 8a

 

trampolina 5ab6 grudnia 2018 roku 5a i 5b z wychowawcami (i nie tylko) były w parku trampolin AIRO, gdzie bardzo dobrze się bawiły, ponownie spotkały św. Mikołaja (pierwsze ze spotkań odbyło się jeszcze w szkole). Durz popularnością cieszyło się spychanie przeciwnika z mostka do basenu wypełnionego kostkami z gąbki za pomocą lekkich kłód. Ach, cóż to były za pojedynki! Mikołajkowe wyjście uważamy za udane.

m etnograficzne 0Dnia 4 grudnia 2018r. Klasa „0” była na warsztatach „Boże Narodzenie i święta zimowe na świecie” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Podczas zajęć wyruszyliśmy w wielką zimową podróż i odkryliśmy obyczaje świąteczne różnych krajów! Dowiedzieliśmy się, kto przynosi prezenty włoskim dzieciom i gdzie szukają podarków najmłodsi Hiszpanie. Rozmawialiśmy również o świątecznych symbolach – skąd pochodzi choinka? Co to jest podłaźniczka i czy pająka należy się bać? Każdy z nas własnoręcznie wykonał świąteczną ozdobę, która w magiczny sposób przywoła atmosferę świąt.

sw mikolajKochani Uczniowie!
Zapewne wiecie, że dziś wyjątkowy dzień. Imieniny obchodzi Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii, żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie tego dnia dajemy sobie prezenty. Zachęcamy Was drodzy uczniowie, żeby przygotowanym przez Was dla bliskich podarkiem był szacunek, życzliwy uśmiech, pomocna dłoń. Wzorem świętego, bądźmy w tym wyjątkowym czasie dla siebie tak po prostu dobrzy i mili.

Rozglądajcie się uważnie dziś po szkole, ponieważ skądinąd wiemy, że byliście w tym roku bardzo grzeczni i zapewne spotkacie na swojej drodze Mikołaja!

kosmos29.11.2018 r. klasy 5a i 5b zostały zabrane do „Wola Parku” na „Spotkanie z Astronomią” prowadzone przez Pana Aleksandra Trębacza, nauczyciela fizyki i matematyki, zapalonego popularyzatora badań związanych z obserwowaniem nieba. Zadawane przez uczniów pytania (np. „Co stałoby się, gdyby Ziemia kręciła się dwukrotnie szybciej?”) wskazywały, że słuchacze nie zostali obojętni na jasno nasuwające się podczas słuchania Prelegenta wnioski, iż to, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej ma bardzo realny wpływ na naszą przyziemną codzienność.

kino 1bDnia 29.11 klasy 0 oraz 1b wybrały się na lekcje do Kinoteki. Tematem zajęć była muzyka w filmie. Uczniowie, mieli okazję przekonać się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie, odkryli kim jest taper i zobaczyli jego pracę, dowiedzieli się, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina, poznali instrumenty z różnych zakątków świata, zobaczyli jak nagrywa się muzykę do filmu oraz odkryli czym jest muzyka ilustracyjna.
Podsumowaniem lekcji, była projekcja filmu „Balleriana”, który opowiada o marzeniach i że warto podążać za marzeniami.

 

8a kregleDnia 28.11.2019 r. klasa 8a w ramach wyjścia „mikołajkowego” wybrała się wraz z wychowawcą p. M. Kucwajem na kręgle. Klasa podzieliła się na mniejsze grupy i przez dwie godziny stoczyła kilka wyrównanych pojedynków. Po udanej zabawie, wszyscy w doskonałych nastrojach wybrali się na wcześniej zamówioną pizzę. Wycieczka była bardzo udana, polecamy wszystkim kręgle, jako formę aktywności fizycznej jak i sposób na spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi.

odyseja27 listopada 2018 r. klasa 5a znalazła się w Teatrze Lalka, by obejrzeć adaptację starogreckiego eposu Homera. Za adaptację i reżyserię był odpowiedzialny Ondrej Spišák, a niepowtarzalną scenografię stworzył Ivan Hudák. W obsadzie widzieliśmy osoby takie jak: Michał Burbo, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Aneta Jucejko - Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Mirosława Płońska - Bartsch, Anna Porusiło - Dużyńska, Olga Ryl - Krystianowska, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek. Naturalnie tego i owego greckiego boga wyobrażaliśmy sobie inaczej, a dziecięce gusty ucieszyłyby się z większej ilości kolorów, ale z całkowitą pewnością przedstawienie było warte obejrzenia.

bal mis27.11.2018 roku odbyła się Misioteka, czyli dyskoteka zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie przebrani za misie razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi bawili się w rytmie największych przebojów. Podczas imprezy nie zabrakło konkursów oraz szalonych pląsów. Smaczną przekąską były słodkie chałki z miodem, czekoladą i dżemem, czyli to, co misie lubią najbardziej. Było to dla nas wesołe, wspaniale spędzone popołudnie z ulubionymi przytulankami.

Wychowawcy świetlicy

mis 0Dnia 27 listopada 2018 r. dzieci z „zeróweczki” brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Misia. Było wiele misiowej zabawy. Wspólnie wykonaliśmy duży plakat misia, zrobiliśmy misie z talerzyków papierowych, braliśmy udział w „misiowych podchodach”, poszukując po szkole listów z zagadkami od misia Tadka. Na zakończenie oglądaliśmy, stare bajki z misiem w roli głównej (Miś Coralgol, miś Uszatek). I oczywiście nie zabrakło misiowych żelków ;-)

tenis stolowyW poniedziałek (26.11.2018 r.) w naszej szkole odbyła się kolejna edycja turnieju tenisa stołowego w ramach 52 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Tym razem w Katolickim Zespole Edukacyjnym obok reprezentacji chłopców „wolskich” szkół, zagościły również drużyny dziewcząt.
Pierwsze gry w grupie dziewcząt rozpoczęły się o godzinie 9:00. Do walki o tytuł mistrza dzielnicy stanęło 11 zespołów. Na podium znalazły się: 1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 221, 2 miejsce - SP 389, 3 miejsce - SP 26.
W grupie chłopców wystąpiło 12 zespołów a najlepszymi okazali się reprezentanci: 1 miejsce – przypadło po raz drugi z rzędu gospodarzom, 2 miejsce – SP nr 166 oraz 3 miejsce – SP nr 26. Zwycięzcy będą reprezentowali dzielnicę w kolejnym etapie turnieju. Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju i gratulujemy zwycięzcom. Do zobaczenia za rok!

3ab cmentarzW dniu 16 listopada br. uczniowie klasy 3a i 3b pamiętając, że miesiąc listopad jest w sposób szczególny poświęcony zmarłym, wybrały się na Cmentarz Powązkowski.
Pani przewodnik oprowadziła nas zarówno po części cywilnej jak i wojskowej oraz zapoznała  z ich historią. Dzięki niej dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy oraz zobaczyliśmy zabytkowe miejsca.
Najpierw pani przewodnik opowiedziała nam historię cmentarza. Stąd wiemy, że powstał on w 1790 roku i jest najstarszym cmentarzem w Warszawie. Podczas zaborów był miejscem, gdzie kultywowano język polski.
Później zobaczyliśmy kościół rzymskokatolicki św. Karola Boromeusza. Został wybudowany w 1793 roku. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do katakumb. Spoczywają tam prochy zabitych w obozach koncentracyjnych. Poza tym, mieliśmy okazję zobaczyć grób Czesława Niemena, Marii Kownackiej i wielu innych znamienitych osób. Następnie przeszliśmy się po Alei Zasłużonych. Znajduje się tam m.in. grób pisarza i laureata nagrody Nobla - Władysława Reymonta.
Na Cmentarzu Woskowym pochyliliśmy się nad grobami tych, którzy zginęli za Ojczyznę. Odmówiliśmy modlitwę za ich dusze i zapaliliśmy znicze.

f 1W naszej szkole już po raz kolejny odbywają się koncerty Filharmonii Narodowej. W tym roku w spotkaniach uczestniczą uczniowie klas 0 - 3 i 4 - 6 SP. Koncerty są organizowane w wybrane piątki miesiąca, a spotykamy się na nich podczas 1 i 2 lekcji. Artyści przyjeżdżają, co miesiąc i prezentują wspaniałą muzykę. Uczniowie mają okazje poznać budowę różnych ciekawych instrumentów, ich brzmienie, a także mogą wysłuchać znanych utworów w nowych aranżacjach. W przystępny sposób muzycy przekazują wiedzę bawiąc i ucząc jednocześnie. Są to niezapomniane chwile zarówno dla samych słuchaczy, jak i wykonawców.f 2

f 3 f 4

k ortograficznyUczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej, którego zadaniem było sprawdzenie znajomości zasad pisowni. Ogólnie klasa napisała test na dobrym poziomie.
Wyróżnienie otrzymali:
Bartosz Lewandowski  uzyskał 176 pkt -11 miejsce
Anna Rowicka uzyskała 162 pkt -15 miejsce
Jan Gregorczuk uzyskał 162 pkt -15 miejsce
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

stroikDrodzy uczniowie wielkiego serca i z głową pełną pomysłów:
W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta w roku zapraszamy Was do wzięcia udziału w międzyklasowym konkursie na najcudowniejszy, najciekawszy, najbardziej kreatywny i zaskakujący stroik świąteczny. Stroik, który uraduje czyjeś serce i udekoruje świąteczny czas w naszych domach.
Każda klasa powinna zaprezentować jeden stroik w technice dowolnej, ale w formie przestrzennej,
Podpisane prace należy przynieść nie wcześniej i nie później, tylko 18 grudnia, na 6 godzinie lekcyjnej do pokoju nauczycielskiego.
Klasa, której praca, według zwołanego jury będzie najpiękniejsza otrzyma prezent niespodziankę już następnego dnia.
Wszystkie dzieła zostaną oddane do sprzedaży na kiermaszu szkolnym, a uzyskane dochody przeznaczone na cel charytatywny.
Życzę miłej zabawy i niepokłutych wcale, lub tylko trochę dłoni.

Agnieszka Radke

bal niepStulecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy w świetlicy Balem Niepodległości, w którym nawiązaliśmy do tradycji i zwyczajów, obowiązujących sto lat temu. Uczniowie przebrani w stroje z lat 20 - tych i 30 - tych zatańczyli wspólnie narodowe polskie tańce: poloneza, trojaka i krakowiaka. Podczas imprezy śpiewaliśmy również pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitarowym pani Basi Jurczyk. Pokaz mody sprzed stu lat oraz liczne konkursy i zabawy dostarczyły nam wiele radości. Cieszymy się, że w tak pięknej oprawie mogliśmy świętować niepodległość.
Wychowawcy świetlicy

m chopina 1cMuzeum Fryderyka Chopina przygotowało ciekawą lekcję edukacyjną, w której 15 listopada 2018 r. uczestniczyli uczniowie klasy Ic "O Złotej Kaczce, co w Pałacu mieszkała". Po części wiązanej z historią pałacu i przybliżeniem „Legendy o Złotej Kaczce” oraz zwiedzaniu podziemi pałacu, uczniowie klasy I uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Wzięli też udział w grze przygotowanej przez muzeum „Poszukiwacze skarbów w Muzeum Fryderyka Chopina”. Wszystkim podobała się ta ciekawa forma zajęć i z niecierpliwością czekamy na nowe lekcje muzealne.

 

 

ipnWe czwartek 15 listopada klasa 8b pod opieką swojej wychowawczyni p. Beaty Nowak, wybrała się do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie uczestniczyła w lekcji pt. "Losy polskich dzieci w czasie II wojny światowej".
Dzięki pani prowadzącej zajęcia dowiedzieliśmy się, z jakimi trudnościami spotykali się Polacy m. in. podczas wywózek do obozów koncentracyjnych czy na Syberię. Następnie obejrzeliśmy przejmujący film produkcji brytyjskiej na temat "tułaczych" dzieci, które wydostały się z Syberii i zostały wysłane do różnych krajów, np. Nowej Zelandii, gdzie przyjęto je jak członków rodziny.
Lekcja historii zakończyła się interesującym podsumowaniem.

Dzień 9 listopada 2018 r. był w naszej szkole momentem wieńczącym wielotygodniowe przygotowania do uroczystych obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęliśmy o 8:30, kiedy to na naszej scenie wystąpili podopieczni p. Ewy Dmowskiej i p. Grażyny Chmielewskiej w przedstawieniu pt. „Pisk Białego Orła”. Nasi najmłodsi milusińscy niezwykle dojrzale podeszli to trudnych tematów powstańczych, prezentując się bardzo dostojnie. Wrażenia artystyczne były wzmocnione piękną scenografią, która przenosiła nas do wnętrza polskiego dworku, gdzie za zabytkowym stołem, przy roziskrzonym kominku, można było ogrzać się przy wspólnym posiłku, powspominać dawne czasy, pomodlić się o wyzwolenie Ojczyzny. Byliśmy pod wrażeniem interpretacji i metaforycznego opisania zaborców, jako czarnych orłów rozszarpujących naszego Orła Białego pomiędzy siebie.

mikolajDrodzy Uczniowie,

ogłaszamy Szkolny Konkurs Mikołajkowy.

Konkurs będzie zorganizowany w dwóch odsłonach – literackiej List do świętego Mikołaja i plastycznej – Tak wygląda Mikołaj!

Jest to konkurs, w którym udział mogą wziąć uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

wycieczka 4Wspomnienie z wycieczki „Tropem naszych pradziadów”
W październiku tego roku, wszystkie klasy czwarte uczestniczyły w bardzo atrakcyjnej wycieczce krajoznawczej, zatytułowanej: Tropem naszych pradziadów. Uczniowie w bardzo wesołej atmosferze zwiedzili zabytkową część Inowrocławia, płynęli statkiem po jeziorze Gopło, podziwiali oraz uczestniczyli w przejażdżce kolejką wąskotorową, na trasie Żnin – Gąsowa, doskonale bawili się na warsztatach „ Kuchenne rewelacje” (słodkie bułeczki zniknęły zaraz po upieczeniu), w Muzeum Państwa Polskiego zbudowali średniowieczny gród, a na koniec zwiedzili katedrę Gnieźnieńską. Cała wycieczka była wspaniałą lekcją w terenie, dopełniły ją uśmiechy i wspólna zabawa. Sprzyjała przepiękna pogoda, ciepłe słońce, malownicze krajobrazy, krótko mówiąc polska złota jesień. Wszystkim naszym szkolnym przyjaciołom życzymy takich udanych wypadów.
Klasy czwarte wraz z wychowawcami

wilnoW październiku mieliśmy okazję gościć w ramach wizyty studyjnej dyrektorów i nauczycieli szkół polskich na Litwie.
Zaproszeni uczestniczyli w lekcjach języka polskiego i historii, podczas których podjęto tematy związane z wychowaniem patriotycznym, polską spuścizną kulturalną, literacką, tradycją i dziejami. Nasi uczniowie bardzo pięknie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności podczas lekcji otwartych. Goście uczestniczyli także w przygotowaniach do obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieli okazję zobaczyć próbę do spektaklu przygotowywanego przez uczniów klas trzecich gimnazjum, a także próbie przygotowującej do odtańczenia poloneza przez społeczność szkolną.
Także my mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych kwestii nt. polskiej edukacji na Litwie. Dyrektorzy opowiadali o organizowanych przez nich inicjatywach.
Bez wątpienia dla obu stron była to bardzo pouczająca i wartościowa wizyta, dzięki której mogliśmy wymienić się naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Mamy nadzieję na kolejne spotkania i tym samym zapraszamy do współpracy.

serafinki m jesienDnia 13 listopada 2018 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie odbyły się przesłuchania do VIII Mazowieckiego Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem – Muzyczna Jesień 2018.
Festiwal „Muzyczna Jesień” to międzypokoleniowe spotkanie miłośników piosenki z dobrym tekstem i piękną muzyką.
Zespól muzyczny „Serafinki” po raz pierwszy wziął udział w tym konkursie.  W przesłuchaniach wzięło ponad 160 podmiotów wykonawczych w 6 kategoriach  wiekowych.
Dziewczynki zaśpiewały piosenkę „Kapelusze” z repertuaru Majki Jeżowskiej.
Występ tak się podobał, że zespół znalazł się na liście nagrodzonych i został zaproszony do Koncertu Galowego, który odbył się 16 listopada.
Po zakończeniu koncertu nastąpiło ogłoszenie werdyktu jurorów…..I znowu zaskoczenie – nasz zespół zajął I miejsce!!!!!
A tak było na występie

hymnPodczas „Tygodnia dla Niepodległej” pisaliśmy życzenia, wycinaliśmy serduszka i orzełki, piekliśmy i zjadaliśmy ciasta, oglądaliśmy stare komedie i przebieraliśmy się, rywalizowaliśmy w konkursach i grach, poznawaliśmy historię i kulturę dwudziestolecia międzywojennego – a wszystko w oczekiwaniu na 11-go listopada. W naszej Szkole te najbardziej uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypadały już 9 listopada, w piątek.

apel 69 listopada w naszej Szkole odbyły się aż trzy apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel dla uczniów z klas 4a, 4b, 4c, 5a i 5b przygotowali ich starsi, „zaprawieni w boju” koledzy z klasy 6 – bez literki, bo jedynej. Młodzi artyści odczuwali lekką tremę i podczas próby generalnej mówili i śpiewali, jakby zapomnieli o śniadaniu. Ta niemoc twórcza opuściła szóstoklasistów, gdy stanęli na scenie, naprzeciw publiczności i Dyrekcji w pełnym składzie.

1a karrmnikiDnia 8 listopada 2018 r. uczniowie klas 1a i 1b zostali zaproszeni przez pracowników Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na warsztaty pt. „Ptasie domki za elektro złomki”. W czasie zajęć, uczniowie dowiedzieli się, kiedy zacząć dokarmianie ptaków, czy i jak karmić ptaki, jak opiekować się karmnikami. Uczniowie mieli też możliwość zbudowania i pomalowania karmnika oraz upieczenia pizzy z ziarnkami. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i bogatsze o ornitologiczną wiedzę.

kiermasz ciastW naszej szkole działa samorząd uczniowski szkoły podstawowej i gimnazjum. Chcemy pochwalić się tu naszymi samorządnymi i samodzielnymi nastolatkami. One wpadły na pomysł, żeby w ramach „Tygodnia dla Niepodległej” zorganizować 8 listopada kiermasz ciast, a zebrane pieniądze przeznaczyć na wybrany cel charytatywny. Żeby kiermasz bardziej pasował do całości szkolnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyniesione przez ochotników z każdej klasy ciasta miały być „typowo polskie”.

audycjeWe współczesnej szkole duży nacisk kładzie się na używanie technik multimedialnych, tak przez nauczycieli, jak i uczniów. XXI wiek zobowiązuje… Dlatego też do programu obchodów „TYGODNIA DLA NIEPODLEGŁEJ” dołączyliśmy prezentacje multimedialne i audycje radiowe.

serce niepodleglaW Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi postanowiliśmy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przez cały tydzień – bo taka rocznica wymaga odpowiedniej oprawy. Szereg inicjatyw i akcji, podejmowanych przez dorosłych, młodzież i dzieci w dniach 5 - 9 listopada, nazwaliśmy „Tygodniem dla Niepodległej”.

gra szkolnaDużą popularnością, zwłaszcza wśród starszych uczniów, cieszyła się gra szkolna „Odkrywamy Niepodległą”. Zasady były proste. W każdej klasie uczniowie, wyznaczeni przez nauczyciela historii, przygotować mieli do 5 listopada gazetkę tematyczną o dwudziestoleciu międzywojennym. Tak przygotowane sale lekcyjne były kolejnymi stacjami gry.

stare kino7 listopada (w środę) Panowie zajmujący się obsługą techniczną zamienili salę zieloną i salę fioletową w profesjonalne kino. Dzięki nim mogliśmy zaprosić uczniów na seans „W starym kinie”. Uczniowie z klas 4 - 5 wysłuchali prelekcji i obejrzeli komedię „Czy Lucyna to dziewczyna?”. Seanse dla klas 6 - 8 i dla klas III gimnazjum składały się z prelekcji i dwóch czarno - białych filmów z okresu dwudziestolecia międzywojennego: „Czy Lucyna to dziewczyna?” i „Piętro wyżej”.

konkurs pieniadzeJesienią zorganizowaliśmy dwa wewnątrzszkolne konkursy historyczne, których tematyka dotyczyła oczywiście odzyskania przez Polskę niepodległości i czasów dwudziestolecia międzywojennego.

 

 

t kamienica22 października klasa 1c i 2a odwiedziły Teatr Kamienica, gdzie uczestniczyły w spektaklu „Pan Tenorek i błękitny balonik”. Dzieciakom bardzo podobał się spektakl, w którym mogły aktywnie uczestniczyć i wspomagać aktorów grających na scenie.
Mamy nadzieję, że nasze kolejne spotkania z teatrem będą równie udane.

 

 

fablabMasz pomysł, ale nie masz narzędzi, by go zrealizować? Potrzebna ci pracownia krawiecka, elektroniczna? A może, by ucieleśnić twe fantazje, potrzebujesz drukarki 3D, wycinarki, trójwymiarowego skanera? Jest w Warszawie miejsce dla takich osób. To FabLab przy ulicy Twardej.
Klasa 7a była tam piątego listopada. Za pomocą specjalnego programu komputerowego, uczniowie z tej klasy uczyli się projektować rzeczy, które można potem wydrukować dzięki drukarce 3D. To był dopiero początek przygody z drukiem trójwymiarowym. Mamy nadzieję, że niektórzy będą owo przedsięwzięcie kontynuować, tworząc coraz bardziej skomplikowane projekty.

d papieski"Promieniowanie Ojcostwa" - to hasło przewodnie XVIII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był 14 października. To tytuł zaczerpnięty bezpośrednio z literackiego dzieła Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. Tegoroczny Dzień Papieski miał swój szczególny wydźwięk. Jego data zbiegała się z dwoma innymi, ważnymi wydarzeniami – 40-tą rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 22 października - w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, klasa VB przybliżyła uczniom naszej szkoły postać świętego rodaka. Wspominaliśmy moment wyboru krakowskiego biskupa na papieża - 16 października 1978 roku, śpiewaliśmy „Barkę”, wysłuchaliśmy wiersza „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza” Juliusza Słowackiego, obejrzeliśmy prezentację multimedialną, a uczniowie podczas krótkiego występu podali nam fakty z życia Karola Wojtyły.
Prezentowanym treściom towarzyszył śpiew „Serafinek” pod dyrygenturą pani Barbary Jurczyk. Świętego Jana Pawła II zapamiętaliśmy jako głosiciela pokoju na świecie i niestrudzonego pielgrzyma. Papież w ciągu 26 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne do 129 państw. Przemierzył ponad półtora miliona kilometrów, wygłosił ponad 2500 homilii i oficjalnych przemówień. Jako Biskup Rzymu, był niemal we wszystkich ze swoich 334 parafii. W podróży spędził 552 dni, czyli około 18 miesięcy. Ojciec Święty beatyfikował ponad 1500 osób, kanonizował blisko 500. Swoistą przekorą zdobył sobie wiele serc, także osób niewierzących.

Od kilkunastu lat nasza szkoła współpracuje z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka razy w roku nasi uczniowie mają zajęcia w Pracowni Fizycznej, gdzie pod okiem asystentów, samodzielnie wykonują doświadczenia i pomiary fizyczne. W tym semestrze klasa trzecia gimnazjum zajmowała się odkrywaniem praw przepływu prądu, sprawdzaniem prawa Ohma, wyznaczaniem oporu elektrycznego, a klasa ósma szkoły podstawowej wyznaczała gęstości ciał stałych i cieczy różnymi metodami. W drugim semestrze też na pewno tam pojedziemy, aby zgłębiać tajemnice fizyki.

d edukacji 7 gW dniu 09.11.2018 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Widowisko dla starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowała klasa VIIIa pod przewodnictwem wychowawcy pana Michała Kucwaja.
Występ zawierał cztery przeplatające się elementy: historyczny – przybliżający historię Komisji Edukacji Narodowej, postulatywny – określający ideał nauczyciela, artystyczny – pieśni i wiersze wyrażające szacunek dla wspaniałych pedagogów oraz „wdzięcznościowy” – zawierający podziękowania dla Dyrekcji, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Piękny występ wzruszał i skłaniał do refleksji. Poszczególne elementy występu nagradzane były rzęsistymi brawami. Szczególnie podobał się wiersz Zbigniewa Herberta „Pan od przyrody” recytowany przez Franciszka Wrzoska oraz "Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej recytowany przez Julię Skrok.

d edukacji 4 6

12 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to jest obchodzone w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Apel odbył się w sali gimnastycznej, która w ten uroczysty dzień bardzo odświętnie wyglądała. Na początku miała miejsce część artystyczna. Przedstawienie przygotowały wspólnie dwie klasy: 4B oraz 4C. Artyści, poprzez krótką inscenizację, ukazali życie szkoły. Podziękowali nauczycielom, pracownikom szkoły, za ich pracę, trud podejmowanej na co dzień pracy w roli nauczyciela. Na zakończenie części artystycznej uczniowie złożyli nauczycielom życzenia. Przede wszystkim życzyli aby ich twórcza i aktywna postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i rodziców. Przedstawienie podobało się wszystkim zgromadzonym, o czym świadczyły gromkie brawa oraz słowa uznania. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród, dyplomów nauczycielom, którzy zdobyli kolejny szczebel w awansie zawodowym. W 2018 roku nauczycielem kontraktowym została pani Paulina Lipińska. Wręczenie tytuły oraz krótką przemowę wygłosił Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż

wycieczka 7abW dniach od 10 - 12 października klasa VIIa i VIIb wzięły udział w wycieczce do Rytebłota na Pojezierzu Brodnickim. Wyjazd miał charakter integracyjny i odbył się pod hasłem: „Klasa na medal”. Ośrodek wypoczynkowy znajdował się w niezwykle urokliwym miejscu nad jeziorem Zbiczno. Uczniowie od pierwszych chwil zachęceni byli przez animatorów do lepszego poznania się poprzez różne gry i zabawy. Wieczorem była dyskoteka.

k p religijnejDnia 8 października 2018 roku w naszej szkole uczniowie klas 0 – 3 przystąpili do szkolnego etapu Konkursu Poezji Religijnej „Usłysz Panie moje słowa”.
W tym etapie wzięło udział 21 uczniów. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się uczniowie:
I miejsce – Jan Bittel klasa 2
II miejsce – Barbara Talar klasa 3b
III miejsce – Kamil Siarkowski klasa 1a
Wszystkim uczniom, którzy przeszli do kolejnego etapu i wystąpili w konkursie serdecznie GRATULUJEMY!!!

b przelajoweBiegi przełajowe w parku im. Szymańskiego rozpoczęły zmagania w ramach 52 edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży na Woli. Naszą szkołę reprezentowało 27 uczniów w kategoriach wiekowych na dystansach od 800 do 1500m. Dziesięcioro uczniów w różnych kategoriach wiekowych dostało się do kolejnego etapu i reprezentowało dzielnicę Wola w mistrzostwach Warszawy.

W dniach 1 - 3 pazdzirnika 2018 r. klasy 3a i 3b wyjechały na zieloną szkołę do Zbiczna na Mazurach. Zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym Rytebłota, który położony jest w urokliwym miejscu nad samym jeziorem Zbiczno, z dala od zgiełku miejskiego. Oprócz bagaży z Warszawy zabraliśmy również dobry humor, który towarzyszył nam do zakończenia wycieczki.
Już pierwszego dnia nie brakowało atrakcji na świeżym powietrzu. Zostaliśmy podzieleni na drużyny: czerwoną i niebieską i wspólnie wykonywaliśmy różne zadania. Zajęcia miały na celu zintegrowanie całej naszej grupy i zmobilizowanie do współpracy. Okazało się, że bez względu klasę, do której chodzimy  i sympatie, jakimi się nawzajem darzymy, wszyscy potrafimy się doskonale bawić i dbać o dobro grupy. Na uznanie zasługują wszyscy instruktorzy, którzy byli bardzo życzliwi i wykazywali się niezwykłą kreatywnością. Potrafili nas zachęcić, dlatego, mimo ogromnego zmęczenia, mobilizowaliśmy się do pracy i nie rezygnowaliśmy. Każdego dnia  odbywały się ciekawe gry i zabawy integracyjne, terenowe, strategiczne.
Dużo pozytywnych wrażeń dostarczyło nam strzelanie z łuku do tarczy, budowanie szałasów i  gra ekonomiczna, podczas której mogliśmy kupować i sprzedawać zwierzęta gospodarskie.
Wieczory także należały do przyjemnych ponieważ mogliśmy zintegrować się tańcząc wspólnie na dyskotece, brać udział w nocnych poszukiwaniach czy też piec kiełbaski w ognisku.
Czas na Zielonej Szkole mieliśmy wypełniony po brzegi…  Nie było czasu na nudę. Bardzo dobrze się bawiliśmy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również wyjedziemy na zieloną szkołę. Dziękujemy naszym nauczycielom i instruktorom za wspaniałą zabawę.

8ab mazury1 października klasy 8a i 8b wraz z Panem Michałem Kucwajem, Panią Beatą Nowak i Panią Zosią Datko zebrały się pod szkołą, gotowe na wyjazd. Pięciodniowa wycieczka do miejscowości Łękuk Mały na Mazurach zapowiadała się wspaniale. I taka też była! Gdy dotarliśmy na miejsce, zachwyciło nas przede wszystkim rozciągające się malownicze jezioro, położone nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Jednym słowem - widoki były cudowne! Zaraz po zakwaterowaniu się w pokojach, wybraliśmy się na spacer po Puszczy Boreckiej, która jest największym kompleksem leśnym na Pojezierzu Ełckim.

guliwerKlasa 4c i 5b wybrały się wraz ze swoimi wychowawcami p. Agnieszką Radke i p. Krzysztofem Wrzołkiem do Teatru Polskiego w Warszawie na spektakl „Podróże Guliwera”, będącego adaptacją oświeceniowej powieści autorstwa Jonathana Swifta. Przedstawienie bardzo wiernie oddawało treść tej klasycznej lektury. Uczniowie mogli podziwiać kunsztowną grę aktorską, wspaniałą scenografię wyglądającą niczym stare ryciny. Piękne kostiumy, oprawa muzyczna, światła – wszystkie te elementy pozwoliły nam się przenieść do krainy liliputów i olbrzymów. Ciekawe i nowatorskie rozwiązania wizualne sprawiły, że można było się zanurzyć i zatracić w prezentowanej historii. Przy okazji tego wyjścia, uczniowie mogli przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia dotyczące teatru, pracy reżysera, scenarzysty, aktorów. Bez wątpienia było to bardzo pouczające i przyjemne wydarzenie. Mamy nadzieję na więcej tak udanych wyjść klasowych.

dzieci syberii27 września w naszej szkole odbyła się inauguracja projektu Miejsce Pamięci Dzieci Syberii. Mimo, iż  jego otwarcie i realizacja przewidziana jest na co najmniej dwa lata, to uroczystość inaugurująca rozpoczęcie prac, zgromadziła wielu znamienitych gości, wśród których byli tzw. Dzieci Syberii z Meksyku, RPA, Kanady, USA, Nowej Zelandii i Polski.

 

19 września klasa 5a z panią Katarzyną Boguszewską i s. Anetą Koziel wyruszyła na „Warsztaty pszczele”. Udała się do „Fundacji Pociechom” na Wybrzeżu Puckim, gdzie widziała stadninę i nowo przybyłe alpaki. Celem wyprawy były pszczoły. Dzięki uprzejmości osób z fundacji uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji, a nawet skleili własne pszczoły i wyprodukowali woskowe świece. Pogoda była śliczna, a teren urokliwy, zatem oprócz podglądania pszczół w plenerze doświadczyli wielkiej przyjemności przebywania poza szkolnymi murami. Sporo się dowiedzieli o jednych z najpożyteczniejszych zwierząt. Nie bez znaczenia były przymiarki strojów pszczelarza.

1ab powsin19 września, uczniowie klas 1a i 1b wraz z wychowawcami wybrali się na Warsztaty Ekologiczne do Powsina, zorganizowane przez ZTM.
Uczniowie zapoznali się z głównymi zasadami bezpiecznego podróżowania transportem publicznym, dowiedzieli się jak komunikacja miejska wpływa na środowisko, poznali autobus elektryczny. A spędzając czas w Lesie Kabackim, poznali drzewa, „dary jesieni” oraz zwierzęta żyjące w lesie.
Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni. To była udana wycieczka.

integracja 1b15 września, odbył się w naszej szkole grill integracyjny dla uczniów klasy 1B, rodziców oraz wychowawcy klasy p. Justyny Ogar. W wydarzeniu uczestniczyła również Pani Dyrektor oraz Ksiądz Dyrektor.
Mimo tego, że pogoda nie rozpieszczała, to udało się chwilę pogrillować na dworze oraz wspólnie bawić się na szkolnym placu zabaw. Rodzice z wielkim zaangażowaniem pomagali przy nakrywaniu stołu, rozkładaniu sztućców oraz grillowaniu. Ten czas sprzyjał rozmowom oraz nawiązywaniu znajomości. Po modlitwie i wspólnym posiłku dorośli mieli okazję lepiej się poznać oraz zawiązać naszą klasową Wspólnotę. Każdy mógł w krótkich słowach opowiedzieć, czym się zajmuje, z której parafii pochodzi, do jakiej wspólnoty należy, itp.
To spotkanie integracyjne było bardzo udane. Z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się w tym samym gronie.

m powstania 3a10 września 2018 roku klasa 3a wybrała się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję muzealną: “Kim byli konspiratorzy?”. Na zajęciach zapoznaliśmy się z podstawowymi faktami związanymi z okresem okupacji. Dowiedzieliśmy się kim byli konspiratorzy, jak przygotowywali się do walki z wrogiem w Powstaniu Warszawskim. Zobaczyliśmy też ich tajemne skrytki. Zastanawialiśmy się nad tym, czy każdy mógł zostać konspiratorem i czemu służyło przyjmowanie pseudonimów. Zwieliśmy również część ekspozycji muzealnej.
To była bardzo udana wycieczka :-)

p roku

 

 

 

 

 

 

Początek strony