fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

3b m powstania7 czerwca 2018 r. klasa 3b uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego zatytułowanej "Kim byli powstańcy?".
Aktywnie braliśmy udział w prowadzonych zajęciach, dowiedzieliśmy się o najważniejszych faktach i wydarzeniach z powstania. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę powstania pani przewodnik zabrała nas na krotki spacer po muzeum przedstawiając nam jak powstańcy walczyli, komunikowali się miedzy sobą i jak radzili sobie z brakiem żywności w czasie powstania. Odbyliśmy tez spacer muzealnym kanałem i dowiedzieliśmy się jakie było to niebezpieczne przedsięwzięcie czasie wojny. Na koniec dowiedzieliśmy się czym zajmowali się harcerze, sanitariusze i łącznicy w czasie walk o Warszawę. Lekcja w muzeum była bardzo ciekawa. Dziękujemy tacie Basi, który zachęcił nas do wzięcia w niej udziału.

Uczniowie 3b

ceramika 6a"Made by you" - to wyjątkowe miejsce, które odwiedzili ostatnio uczniowie klasy 6a. Pod tajemniczą nazwą kryje się przytulna pracownia prowadząca w Śródmieściu warsztaty malowania ceramiki, pełna przyciągających wzrok "eksponatów". Uczniowie na dwugodzinnych warsztatach mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat procesu wytwarzania ceramiki ozdobnej. Właścicielka pracowni - Pani Joanna - w niezwykle interesujący sposób opowiadała o różnych technikach zdobienia naczyń w przeróżnych kształtach, potrzebnych do tego "narzędziach" oraz zasadach doboru farb.
Najprzyjemniejszą częścią warsztatów było jednak indywidualne zdobienie własnego kubka. Uczniowie odwoływali się tu do ulubionych motywów, do swoich zainteresowań. Teraz w napięciu czekają na wypalenie naczyń w specjalnym piecu, żeby nadawały się do użycia.
Pogoda dopisała, więc droga w jedną i drugą stronę była świetnym pretekstem do pospacerowania w pełnym słońcu po Warszawie. Była też okazja do zjedzenia pysznych lodów:-) Ponieważ wyjście ze szkoły tego dnia było niespodzianką dla uczniów z okazji Dnia Dziecka, zważywszy na poziom radości wychowanków, można chyba potraktować tę wycieczkę jako wyjątkowo udaną:-)

5 starowka29 maja 2018 roku klasa 5, pod opieką s. Łucji i p. Kasi, wybrała się na Starówkę. Jak zawsze niemałą atrakcją była sama podróż metrem - najwyraźniej rzadko użytkowanym środkiem komunikacji dla piątoklasistów:-) Podróż okazała się tak wyczerpująca, że przed rozpoczęciem spaceru Krakowskim Przedmieściem trzeba się było posilić. Ponieważ zbliża się Dzień Dziecka, menu było jak dla podstawówki: lody, gofry i zapiekanki. Rodzice, wybaczcie. Obejrzeliśmy sobie piękne kościoły i kamienice, znajdujące się na trasie naszej wędrówki. Na Placu Zamkowym odkryliśmy, że Zygmunt, ten stojący na kolumnie, też kibicuje Legii i szyję ma owiniętą szalikiem kibica. Wreszcie dotarliśmy do celu: Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej "Co w murach piszczy", które to zajęcia gorąco polecamy. Obejrzeliśmy wnętrza warszawskich kamienic, zbadaliśmy ich piwnice, poszukiwaliśmy ukrytych skarbów i informacji. Oprowadzająca nas Pani dzielnie odpowiadała na wszystkie nasze pytania. Pogoda nam dopisała, lekcji nie było, czego więcej chcieć...

m powstania 6aMuzeum Powstania Warszawskiego odwiedzili całkiem niedawno uczniowie klasy 6a. Odbyli oni bardzo udany spacer w towarzystwie przewodnika po obiekcie, który jest żywym pomnikiem ofiar Powstania z 1944 r.
Otwarto go w 60 - ą rocznicę tego zrywu mieszkańców stolicy. Muzeum mieści się na Woli w dawnej elektrowni tramwajowej u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Na jednej z wewnętrznych ścian Muzeum wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku '44. Zwiedzający poruszają się po granitowym bruku, wśród gruzów sukcesywnie niszczonego miasta. Uczniowie, oglądając powiększone zdjęcia z tamtego okresu, rekwizyty (broń skonstruowaną domowym sposobem, przedmioty codziennego użytku, opaski powstańcze), odwiedziwszy schron, przemieszczając się kanałami - mieli okazję poczuć atmosferę tamtych dni... Pani Ilona - przewodnik - niejednokrotnie akcentowała tragizm ludności cywilnej w trakcie Powstania, której nie dano wyboru, a która znalazła się w epicentrum powstańczych działań i z którą okupanci rozprawiali się w straszny sposób.
W jednej z sal można było przeczytać wzruszające listy, jakie zwyczajni ludzie przesyłali w trakcie Powstania swoim bliskim, informując o tym, że jeszcze żyją, gdzie się aktualnie znajdują, o tym,  kto z rodziny czy znajomych miał mniej szczęścia.
Skupienie i uwaga uczniów w trakcie zwiedzania mówiły same za siebie. Podobnie było pod Murem Pamięci, który stanowi główny punkt Parku Wolności okalającego Muzeum. Wyryto na nim nazwiska blisko 11.000 Powstańców, którzy zginęli w VIII i IX 1944 r.
Trzeba przyznać, że nasza wizyta w Muzeum była jedną wielką lekcją historii, patriotyzmu, szacunku do Polski i ojczystego języka, w dużej  mierze dzięki - oddanej sprawie - Pani Przewodnik.

23 maja 2018 r. uczniowie klasy 3a po raz kolejny uczestniczyli w lekcji muzealnej w Zamku Królewskim. Tym razem temat zajęć dotyczył malarstwa Jana Matejki. Dzieci dowiedziały się jak powstaje obraz olejny, uczyły się patrzeć na obraz i opowiadać o swoich wrażeniach. Poznały życie Jana Matejki a oglądając jego dzieła dotyczące wydarzeń z historii Polski (m.in. Konstytucja III Maja, Rejtan - Upadek Polski) uczyły się rozumieć znaczenie malarstwa Matejki dla kultury polskiej.

21 maja 2018 r. klasy 3a i 2a pojechały na szkolną wycieczkę do Młyna Gąsiorowo. Miejsce to, leżące na Mazowszu, było kiedyś rzeczywiście zagrodą młynarską, teraz zaś jest ośrodkiem edukacyjnym. W Gąsiorowie zobaczyliśmy bardzo dużo ciekawych rzeczy. Zainteresowały nas sprzęty gospodarskie – do pojenia zwierząt, orania pola. Mazowiecki strój ludowy był piękny, kolorowy i bardzo ciężki. Poznaliśmy sposób działania dawnego pieca chlebowego, w którym następnie sami upiekliśmy chleb. Piekliśmy też na ognisku małe podpłomyki. Spotkaliśmy też wiele zwierząt gospodarskich. Obok głośno piejącego koguta i kur, które się wokół niego kręciły, zobaczyliśmy puszyste króliki. Mogliśmy je głaskać i karmić, co sprawiło nam dużo radości. Miejmy nadzieję, że królikom również… W przerwach zwiedzania bawiliśmy się na placu zabaw i zjedliśmy pyszny obiad. Pod koniec pobytu w Gąsiorowie kupiliśmy pamiątki. Warto było pojechać do Gąsiorowa, aby zobaczyć życie na dawnej wsi i po raz pierwszy własnoręcznie upiec chleb.

Łucja Łyziak klasa 3a

lalka odyseja16 maja klasa 3c wybrała się do Teatru Lalka na spektakl „Odyseja”. Spektakl ten jest sceniczną adaptacją starogreckiego eposu Homera. Uczniowie zobaczyli mityczną historię powstania świata bogów i ludzi oraz dziesięcioletnią tułaczkę Odyseusza. Po ciekawym spektaklu klasa odwiedziła kulisy teatru. Zobaczyliśmy ze sceny efekty świetlne i dźwiękowe. Obejrzeliśmy pomieszczenia, w których powstają stroje, choreografia, lalki niezbędne do przedstawień. Zobaczyliśmy też, jak odbywa się charakteryzacja aktorów. Byliśmy bardzo zafascynowani tym, co zobaczyliśmy i chętnie wrócimy do teatru ponownie.

 

Dnia 7.04.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Ursusie odbyły się przesłuchania do IX Warszawskiego Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „Zaufaj Panu”. Udział wzięło ponad 600 osób w 89 podmiotach wykonawczych, w nich: Zespół „Serafinki” – „Chwalę Ciebie Panie”, Zespół „Kefas” – „Błogosław duszo moja Pana” i soliści: Anna Michalec (kl. 2d) – „Biada”, Mikołaj Belczyk (7a) – „Co ma przeminąć to przeminie”, Matylda Tymolewska (3b) – „W cieniu Twoich rąk” i Mateusz Zawistowski (3a) – „Noel”. Po całym dniu przesłuchań jury przyznało wyróżnienia i nagrody, które zostały wręczone 27.05.2018 r. na Parafialnym Festynie w Parku Hassów. W koncercie Galowym wystąpił zespół „Serafinki”.
Ogłoszono werdykt i ku naszemu zaskoczeniu odebrano wiele cennych nagród:
Serafinki” – I miejsce, „Kefas” – I miejsce, Mikołaj Belczyk – wyróżnienie, Matylda Tymolewska – wyróżnienie, Mateusz Zaiwstowski – III miejsce.
Wszystkim gratulujemy! (wysłuchajmy jeszcze raz nagrań)

Dnia 26 maja, dokładnie w Dzień Matki, po raz kolejny w historii naszej szkoły świętowaliśmy wspólnie Dzień Rodziny. Pomimo początkowo niesprzyjającej aury, imprezę finalnie należy zaliczyć do niezwykle udanych. Mieliśmy okazje podziwiać wiele występów artystycznych, prezentowanych zarówno przez uczniów, jak i rodziców.
Specjalnymi gośćmi Dnia Rodziny byli artyści Teatru Bliżej Nieba, działającego przy Parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem. Aktorzy podczas trwającego blisko godzinę spektaklu, zabawiali naszych najmłodszych milusińskich, przedstawiając im znane baśniowe postaci, w nowym wydaniu. Nie zabrakło oczywiście pięknego i pełnego wiary przekazu.
Nasi uczniowie prezentowali się w śpiewie, tańcu, recytacji, odgrywali różnego rodzaju scenki. Uczestniczyli także w przygotowaniach quizów przyrodniczych, zagadek matematycznych, konkursu układania kostki Rubika, malowaniu buziek maluchom. Prezentowali swoje filmy i projekty.
Tradycyjnie już wśród dzieciaków, furorę robiła wata cukrowa i dmuchańce ustawione na terenie kościelnym i wewnątrz szkoły. Dla nieco starszych i bardziej głodnych, mieliśmy grilla i wyborne ciasta. W tym roku kiermasz ciast przeszedł najśmielsze oczekiwania, zarówno odniesieniu do ilości, jak i jakości i smaku wypieków. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy upiekli na tę okoliczność swoje ciasta.
Dziękujemy Państwu za wspólne świętowanie i radosny czas spędzony razem. Dzień Rodziny to piękne święto nas wszystkich, ponieważ od zawsze zależy nam, aby społeczność zgromadzona wokół naszej szkoły, stanowiła jedną wielką rodzinę.
Gratulujemy zaprezentowanych talentów i zapraszamy już za rok.

Dnia 25 maja, już po raz piąty, odbył się Festiwal Pieśni Religijnej. Tradycją jest, że co roku festiwal ma inny, określony temat. W bieżącym roku teksty piosenek prezentowanych przez naszych uczniów, traktowały o Duchu Świętym, Jego darach i symbolach. Pomysłodawczynią uroczystości była p. Barbara Jurczyk, która wspierała także przygotowania uczniów poszczególnych klas. Tegorocznymi gospodarzami tego wydarzenia była klasa 3b gimnazjum wraz ze swoją wychowawczynią – p. Martyną Kaczmarską. Poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy. Wiele klas zaskoczyło pięknymi, refleksyjnymi interpretacjami niezwykle trudnych i głębokich treści o Duchu Świętym. Brawurowo zaprezentowało się także Grono Pedagogiczne, które wybrało piosenkę „Przyjdź jak deszcz”. Uczniowie współprowadzący imprezę, przybliżali nam osobę Ducha Świętego cytując fragmenty Biblii i odwołując się do nauki Kościoła. Wszystkim klasom, wychowawcom, nauczycielom, należą się ogromne gratulacje za przygotowanie naszego festiwalu. Mamy nadzieję, że dla każdego z nas było to ogromne przeżycie.
Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

gietrzwald18 maja 2018 r. klasy trzecie szkoły podstawowej w ramach Białego Tygodnia udały się na pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Wraz z nami był Ksiądz Dyrektor, Pani Dyrektor, Siostra Pielęgniarka, Pani Asia M., Pani Paulina ze świetlicy, Pani Basia J., Pani Monika G., Pani Zdzisia, s. Łucja oraz wielu rodziców, którzy towarzyszyli swoim dzieciom. Po przyjeździe zostaliśmy zapoznani z krótką historią objawień, potem o godz. 12 mialiśmy Mszę Świętą, po niej obiad, modlitwa w kościele, zakupy pamiątek. Następnie udaliśmy się do źródełka po cudowną wodę oraz na Drogę Krzyżową, po któej wyruszaliśmy do Warszawy.

 

W dniach 16 - 18 maja klasy 7a i 7b pod opieką p. Jolanty Płochockiej, p. Beaty Nowak, p. Justyny Chuść oraz siostry Rozalii wybrały się na wycieczkę w okolice Kotliny Kłodzkiej.
Pierwszego dnia po długiej podróży dotarliśmy do kopalni złota w Złotym Stoku, gdzie poznaliśmy historię eksploatacji złota, która sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Odwiedziliśmy też sztolnię, która była zatopiona i zapomniana przez setki lat. Owiana wieloma legendami, tego dnia odsłoniła swoje długo skrywane tajemnice. Nieziemska kolorystyka, piękna szata naciekowa i źródlana woda zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Drugiego dnia wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Przewodnik zabrał nas na warsztaty garncarstwa oraz do mini zoo. Następnie zwiedziliśmy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach. To piękne Sanktuarium wybudowane zostało w latach 1715 - 1723. Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII w. w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 r. ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. Obejrzeliśmy też największą i najstarszą ruchomą szopkę na terenie Polski wykonaną przez zegarmistrza Longina Wittiga oraz jego syna.
Kolejnym celem naszej wędrówki był labirynt Błędnych Skał. Ten zespół bloków skalnych mieści się na wysokości 853 m n.p.m. w Górach Stołowych. Chodzenie po skalnym mieście bardzo nam się podobało.
Trzeciego dnia zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzko. Krążyliśmy po labiryntach korytarzy słuchając opowieści przewodnika o tym budynku spełniającym niegdyś (XVII i XVIII wieku) rewelacyjną funkcję obronną.  Tego dnia zwiedziliśmy także Starą Kopalnię Uranu w Kletnie. Spacerując podziemną trasą edukacyjną dowiedzieliśmy się, że Kopalnia ta położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu.
Droga do domu zajęła nam kilka godzin ale wróciliśmy bardzo zadowoleni, oczekując kolejnego wyjazdu.

Klasa 7a

Echa konkursu „Wpatrzeni w patrona”, mimo, iż ten odbył się w lutym są ciągle żywe, a to za sprawą nagród, jakie wywalczyli nagrodzeni uczniowie. Tak, jak co roku nagrodą dla nagrodzonej klasy była darmowa, całodoniowa wycieczka.
W kategorii klas 1 - 3 Szkoły Podstawowej, zważywszy na poziom i zaangażowanie całej klasy w przedstawiane zagadnienie z życia patrona, Jury zadecydowało, że nie przyznaje nagrody za pierwsze miejsce. Ich zdanie, wszystkie klasy zasługiwały na wyróżnienie.
Tak się stało. W dniu 23 kwietnia wszystkie klasy 1 - 3 Szkoły Podstawowej wraz z klasami 0, odwiedziły „Dolinę Bobrów”. Radości dzieci było, co nie miara. Wsród atrakcji, jakie je czekały na miejscu było min.: przetwórstwo koziego i krowiego mleka, wyroby ze słomy, poszukiwanie skarbów i ognisko z własnoręcznie wypieczonymi kiełbaskami.
Wiedza o Patronie, jaka zostanie w głowach najmłodszych jest bardzo ważna, ale równie istotne jest zgłebianie tajemnic wiejskiego i rolniczego świata, czego mogli doświadczyć nasi milusińscy. Jako, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, tak chęć zdobycia równie ciekawej nagrody w następnej edycji konkursu już napędza naszych uczniów do myślenia o konkursie.

k dolnyW ostatnim czasie uczniowie klasy 6a odwiedzili Kazimierz Dolny.  Była to wyjątkowa wycieczka, bo NAGRODA od Dyrekcji Szkoły za nakręcenie interseującego filmu o patronie  - Ks. Piotrze Skardze:-)
Słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu najciekawszych miejsc tego klimatycznego miasteczka w województwie lubelskim. Uczniowie mieli okazję odwiedzić m.in. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, podziwiać oryginalną elewację Kamienicy Przybyłów, Kościół św. Anny i ruiny Zamku w Kazimierzu. Podziwiali też niepowtarzalną panoramę miasta ze znajdującej się w pobliżu baszty i Góry Trzech Krzyży.
Sporo emocji dostarczył też uczestnikom wyjazdu godzinny rejs po Wiśle, wspaniały czas nie tylko ze względu na piękne widoki, ale i na możliwość ożywionej konwersacji z rówieśnikami.
Po zejściu ze statku zjedliśmy smaczny obiad w Spichlerzu "Pod wianuszkami". Jak Kazimierz Dolny, to nie mogło zabraknąć pysznych kazimierskich drożdżowych kogutów, w które zaopatrzyliśmy się w Piekarni Artystycznej Sarzyńskich. Niektórzy spróbowali też kulebiaków i cebularzy - ponoć smakiem dorównywały albo nawet przewyższały walory kształtnych kogutów.
Niestety, ze względu na ograniczenia czasowe nie zdążyliśmy się już przejść wąwązem lessowym, ale podobno "co się odwlecze, to nie uciecze..."
Ponieważ uczniowie nie zabrali ze sobą komórek, na szczęście całą swoją uwagę skupiali na rozglądaniu się wokół i na kolegach/koleżankach. Życie towarzyskie kwitło, co rusz rozlegały się śmiechy i chichoty.
Na koniec warto wspomnieć, że przez cały czas towarzyszyła nam przesympatyczna pani przewodnik - p. Agnieszka:-)

Szanowna Dyrekcjo, jeszcze raz dziękujemy:-)

Uczniowie klasy 6a +p. BT +p. IŚ

s narodowyW czasie, kiedy uczniowie 3-ich klas gimnazjum zmagali się z końcowymi testami, uczniowie klas 6a i 6b wybrali się na zwiedzanie PGE Narodowego (dawny Stadion Narodowy). W tym nowoczesnym, wielofunkcyjnym obiekcie odbywają się nie tylko piłkarskie mecze, ale i imprezy motoryzacyjne oraz koncerty gwiazd światowego formatu.
W trakcie spaceru po stadionie -  w towarzystwie sympatycznej pani przewodnik - uczniowie mieli okazję zajrzeć do pomieszczeń strefy zawodniczej, np. do szatni, w której do meczów Mistrzostw Europy przygotowywali się chociażby Christiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Mogli też obejrzeć sale, w których zawodnicy się relaksują czy korzystają z pomocy fizjoterapeutów oraz pomieszczenie służące do rozgrzewki przed wyjściem na murawę.
Wychowankowie mieli okazję również podziwiać rozmach budowli, płytę stadionu, oryginalny dach i inne rozwiązania konstrukcyjne z punktu widokowego nad ostatnimi, najwyżej położonymi rzędami siedzeń dla kibiców.
W trakcie oprowadzania po stadionie pani przewodnik zdradziła nam sporo ciekawostek z wiązanych z funkcjonowaniem obiektu na co dzień, m. in. dotyczących specyficznych upodobań, nietypowych zwyczajów  czy zachcianek znanych gości - bywalców PGN Narodowego (ale o tym cicho szaaaaaaaaa).
W dniu wycieczki pogoda dopisała, więc - oprócz wrażeń związanych ze zwiedzaniem obiektu - uczniowie mieli okazję nacieszyć się wiosennym słońcem i nieograniczonymi szkolnymi dzwonkami rozmowami na "świeżym" powietrzu.

torun 4Od 18 do 20 kwietnia klasy czwarte pod opieką pani Agnieszki Markiewicz, pana Krzysztofa Wrzołka i s. Anety Koziel brały udział w wycieczce do Torunia. Zwiedziliśmy obserwatorium w Piwnicach, Fort IV, piekliśmy pierniki, obejrzeliśmy Geodium, a także film o początkach życia w Planetarium. Ostatni dzień upłynął nam na strzelaniu z łuku, rzucaniu toporami i zwiedzaniu Golubia - Dobrzynia z jego pięknym zamkiem. Pogoda nam sprzyjała, humory dopisywały, wycieczkę uznajemy za udaną.

Dnia 09 kwietnia odbył się konkurs recytatorski „Polscy poeci – dzieciom”, zorganizowany przez bibliotekarkę przy współpracy z wychowawcami klas „0” – 3. W eliminacjach klasowych wytypowano uczniów do etapu finałowego. W finale uczestniczyło 33 uczniów, występujących przed komisją konkursową i widownią. Recytatorów podzielono na trzy kategorie wiekowe: klasy „0” – 1, klasy 2 – 3 i klasy 4 – 6.
Jury wraz z publicznością z klas „0” – 3, z przyjemnością wysłuchało pełnych humoru wierszy poetów zarówno tych znanych kilku pokoleniom, jak i tworzących współcześnie. Dzieci deklamowały wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Wandy Chotomskiej, Małgorzaty Nawrockiej, Agnieszki Frączek, Małgorzaty Strzałkowskiej i innych poetów. Miłym urozmaiceniem był przerywnik muzyczny: karaoke z piosenkami dla dzieci przygotowany przez panią Joannę Olędzką.
Jury wyłoniło laureatów:

  • Klasy „0” – 1: Jan Bittel z kl. 1, Łukasz Werpechowski z kl.”0”a, Mikołaj Piwko z kl. „0”b.
  • Klasy 2 – 3: Helena Działak z kl.3b, Małgorzata Pyrża z kl. 3a, Maksymilian Gajda z kl.2a
  • Klasy 4 – 6: Franciszek Chromik z kl.4b, Krystian Chaaban z kl. 6b,  Karolina Budek z kl. 4a.

Serdecznie gratulujemy.

Dnia 7.04.2018 r. odbyły się przesłuchania do IX Warszawskiego Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „Zaufaj Panu” w Szkole Podstawowej nr 11 w Ursusie.
Jak co roku wzięły w nich  udział nasze zespoły muzyczne oraz soliści.
Zespół „Serafinki”  przepięknie zaśpiewał piosenkę „Chwalę Ciebie Panie”. Zespół „Kefas” z wielką mocą zaśpiewał „Błogosław duszo moja Pana”, a soliści zaprezentowali następujące piosenki: Mikołaj Belczyk (kl. 7a) zaśpiewał „Co ma przeminąć, to przeminie” z rep. Michała Bajora. Anna Michalec (kl. 2d) wykonała piosenkę „Biada” z rep. Nie ma Go tu, Mateusz Zawistowski (kl. 3a) zaśpiewał piosenkę „Noel”, a Matylda Tymolewska  (kl. 3b) zaśpiewała piosenkę „W cieniu Twoich rąk”.
Były to niezapomniane i wspaniałe przeżycia.
Czekając na wyniki, zapraszamy do posłuchania nagrań.

5 lekcja przebieranaUczniowie klasy 5 poznali zasady przeprowadzania wolnych elekcji w Rzeczpospolitej. Po śmierci króla cała szlachta spotykała się na podwarszawskiej Woli, by wysłuchać obietnic kolejnych cudzoziemskich i rodzimych kandydatów. A byli oni skłonni obiecać wszystko, choćby złoty most, byle "wygrać" koronę. Piątoklasiści zorganizowali własne wybory. Konkurencja była poważna. Na sejm elekcyjny do sali nr 6 przybyli błękitnokrwiści przedstawiciele rodów panujących w Chinach, Japonii, Szwecji, Rosji, Turcji, Anglii, Francji, Hiszpanii, Italii... Obiecywali zdradzić nam tajniki połowu śledzi, zbudować kanalizację w Warszawie, przywieźć przepis na pizzę i kebaby. Ostatecznie naszą pierwszą wolną elekcję wygrał sułtan turecki, o czym demokratycznie zadecydowała szlachta, ubrana w szlafroki i piórka:-)

rekolekcje 7Od 26 do 27 marca przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne 7 klas oraz gimnazjum. Poprowadził je ks. Michał Misiak, ewangelizator z Łodzi, wieloletni duszpasterz młodzieży. Był to czas wypełniony głoszonym Słowem, które umacniało naszą wiarę. Zaproszony gość Aleksander Beta - Zwycięzca Pucharu Świata Tallinn/Estonia 2014 oraz wielokrotny mistrz Polski w judo, dawał świadectwo swojego nawrócenia i pasji życia z Bogiem. W czasie rekolekcji był również czas na osobistą modlitwę Słowem Bożym, nabożeństwo pokutne, spowiedź, a na koniec rekolekcji odprawiliśmy wspólnie Drogę Krzyżową przygotowując się do dobrego przeżycia najważniejszych dni - Triduum Paschalnego.

m powstania 2a22 marca dzieci z klasy 2a wybrały się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem wycieczki była lekcja muzealna pt. „Kim byli Powstańcy”. Zajęcia odbyły się w Sali Małego Powstańca. Pani przewodnik opowiedziała, jak wyglądało życie ludzi w czasie wojny. Przybliżyła uczniom podstawowe fakty dotyczące okresu okupacji, okoliczności wybuchu, przebiegu i skutków Powstania Warszawskiego. Poprzez rozmowę oraz rozwiązywanie łamigłówek i zadań dzieci szukały odpowiedzi na pytania: kim byli Powstańcy, jakimi umiejętnościami musieli się wykazywać, oraz jakich zasad musieli przestrzegać. Miały także okazję poczuć namiastkę tego, co czuli Powstańcy, przedostając się kanałami z jednej dzielnicy do drugiej. Na ekspozycji muzealnej uczniowie poznali elementy życia codziennego, umundurowanie oraz ekwipunek powstańców, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców.
Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dlawszystkich prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

Wielkopostny Dzień Skupienia dla nauczycieli odbył się 10 marca. Prelekcje  prowadził ks. Marek Kruszewski. Tematem tegorocznych rekolekcji był odpoczynek, oraz elementy z 12 Kroków. Jak to ksiądz Marek w sposób humorystyczny i dosadny przedstawiał nam przygotowaną treść.  W programie była również adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólna Eucharystia, która kończyła naszą pracę rekolekcyjną.
Dziękujemy Księdzu za prowadzenie naszych dorocznych wielkopostnych rekolekcji.

f piosenki oDnia 6 marca 2018 roku w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi odbył się 5 Festiwal Piosenki Obcojęzycznej.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 4 - 7 oraz 2 - 3 gimnazjum, którzy  zaprezentowali fantastyczne piosenek - występy miały charakter indywidualny i grupowy.
Komisja w składzie: p. Jolanta Płochocka, p. Barbara Jurczyk, p. Justyna Chuść i p. Kamil Słomiany oceniali występy młodych wykonawców. Ocenie podlegały: muzykalność, walory głosowe, poprawność językowa, dobór repertuaru, ruch sceniczny, strój oraz ogólny wyraz artystyczny.
Laureatami w szkole podstawowej zostali:

  • Zuzanna Adamska klasa 5 – 1 miejsce
  • Julia Piśko klasa 4a – 2 miejsce
  • Natalia Molska klasa  5 – 3 miejsce
  • Weronika Spiczonek klasa 4a – 3 miejsce

Serdecznie gratulujemy!!!

asteriadaW marcu odbyła się XVII edycja Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada”.
W dniach 4.03 - 7.03.2018 r. odbyły się preeliminacje do konkursu piosenki. Udział wzięło ponad 400 osób w 186 podmiotach wykonawczych. Zespół muzyczny „Serafinki” tak się spodobał, że przeszedł pierwsze przesłuchania i znalazł się w II etapie konkursu. Zaprezentowały tą samą piosenkę i zakwalifikował się do finału. (posłuchaj nagrania).
23.03. 2018 r. odbył się Koncert Galowy, na którym ogłoszono werdykt jury.
Z radością informujemy, że zespół „Serafinki” zdobył II miejsce!!! (nie przyznano trzeciego i pierwszego miejsca), więc czujemy się zwycięzcami. :)

k nyczW dniu 4 marca Dyrekcja Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Piotra Skargi wraz z uczniami, tymi najmłodszymi – sześciolatkami, jak i najstarszymi – gimnazjalistami kończącymi w tym roku naukę w naszej szkole oraz z s. Rozalią, była z wizytą w Pałacu Biskupim by w imieniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły złożyć Księdzu Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi najserdeczniejsze życzenia z okazji jego imienin.

 

z wykleci1 marca, jak co roku, uczniowie naszej szkoły obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wstępem do tegorocznych obchodów były dwa wewnątrzszkolne konkursy historyczne. Kategoria klasowa polegała na przygotowaniu estetycznej, merytorycznej i pomysłowej gazetki o Żołnierzach Wyklętych. Jury wyróżniło tu sześć klas. W części indywidualnej chętni uczniowie mieli przygotować plakaty, które przypominałyby Polakom o tym wyjątkowym dniu pamięci. Prace wszystkich uczestników można było przez cały marzec podziwiać na wystawie. Ponieważ wszystkie prace były godne uznania, siedem najlepszych wyróżniono, ale wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Właściwe obchody toczyły się w KZE dwutorowo. Delegacja uczniowska wraz z Panią Marią Suchocką złożyła znicze i kwiaty pod naszym pomnikiem "Inki". Wywieszono też biało - czerwone flagi. Następnie wszystkie klasy, podzielone na kategorie wiekowe, wysłuchały wykładów Pani Suchockiej i obejrzały prezentacje multimedialne. Całości dopełniały gazetki tematyczne. W tym samym czasie trójka uczniów z klasy 7b, pod opieką Pani Katarzyny Strumińskiej, uczestniczyła w kolejnej już edycji gry miejskiej "W szeregach Niezłomnych", pokonując wyznaczoną trasę i realizując kolejne zadania, m.in. udzielanie pierwszej pomocy, szyfrowanie, wyznaczanie azymutu. Nie zabrakło zadań ze znajomości historii tego okresu i brawurowych ucieczek przed ubekami.

rekolekcjeRekolekcje Wielkopostne dla klas 0 - 3 odbyły się jak co roku zaraz po Środzie Popielcowej. W tym roku szkolnym prowadziły je Siostry Pallotynki: s. Monika i s. Paulina. W pierwszym dniu siostry skupiły się na roku Ducha Świętego i przybliżały uczniom Osobę Ducha Świętego. Z młodszymi dziećmi było więcej śpiewu i przekaz przez obraz. Ze starszymi już tak na poważnie. Drugi dzień rekolekcji dotyczył świętego Stanisława Kostki. Dzieci miały możliwość zapoznania się z danym Świętym.
Dziękujemy serdecznie Siostrom za rekolekcje :)

 

glazW drugim tygodniu lutego, w ramach lekcji geografii, klasa 7a udała się na wycieczkę by zobaczyć głaz narzutowy i pomnik ku pamięci ofiar KL Warschau - niemieckiego obozu zagłady dla Polaków (1942-1944). Wyprawa rozpoczęła się około godziny 8:30. Pogoda była piękna, co wprawiło wszystkich uczestników wycieczki w dobry nastrój. Po dokładnym zmierzeniu olbrzymich głazów narzutowych , pomników przyrody naniesionych przez lądolód skandynawski i modlitwie za ofiary KL Warschau, wycieczka ruszyła w stronę pobliskiego sklepu. Ta wizyta zakończyła się szybko i za kilka minut klasa z nauczycielką na czele wkroczyła do szkoły prosto na drugą godzinę lekcyjną. Wycieczka ta podobała się bardzo uczniom klasy i pozostawiła w ich pamięci miłe wspomnienia z lekcji geografii.

Michał Stachurski klasa 7a

PS. Podobne wyjścia miały również klasy 3a,b,c oraz 7b.
Bardzo dziękuję wszystkim klasom za wzorową  postawę podczas wyjścia i zakup zniczy, które zostały zapalone ku czci ofiar.

Nauczyciel geografii K. Bobko

lyzwy 4bOkres zimowy jest dobrym czasem, żeby spróbować jazdy na łyżwach. W dniu 14 lutego pod opieką nauczycieli: pani Justyny Chuść i  pana Krzysztofa Wrzołka klasa IVb wyszła na lodowisko. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Wszyscy uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Po godzinie jazdy z uśmiechami na ustach wróciliśmy do szkoły z nadzieją, że jeszcze kiedyś tutaj wrócimy.

 

cudowny chlopak8 lutego 2018 r. koło religijne kl. 4 - 6 wyszło (Ci, którzy chcieli i mogli :)) do kina na film pt. "Cudowny chłopak". Grupka mała nas była, ale emocji - jak myślę - sporo.  Napewno główny bohater jest cudowny w swej sile, albo dzięki sile i miłości rodziny, która zawsze Go wspierała w trudnych sytuacjach. Ciekawe ujęcie filmu pozwoliło widzowi zobaczyć całą historię z różnych punktów widzenia, zarówno od strony mamy chłopca, jego samego i siostry, oraz jej przyjaciółki.
Film wzrusza i z pewnościa ma wielką wartość - zatem warto poświecić swój cenny czas na obejrzenie go w domu.

Koło religijne :)

piekarniaGruzja to państwo znane przede wszystkim malowniczego i dzikiego Kaukazu oraz pysznego jedzenia. Moim zdaniem kraj ten jest przez nas Polaków jeszcze wciąż mało odkryty.
Wszystkie osoby, które kiedykolwiek były w Gruzji wiedzą, że Gruzini są przesympatyczni, otwarci, radośni i bardzo kochają swój kraj. Gruzini coraz chętniej przyjeżdżają również do Polski, w wielu miejscach zakładają restauracje oraz piekarnie.
Jedno z takich miejsc (o nazwie Imedi) mieści się przy ulicy Wolskiej. Uczniowie klasy VIb podczas zajęć koła przyrodniczo – turystycznego wybrali się tam, aby spróbować gruzińskich specjałów:

  • chaczapuri – gruziński zapiekany placek z serem,
  • kubdari – placek wypełniony mięsem wołowo - wieprzowym, cebulą i czosnkiem,
  • szoti lawasz – typowy gruziński chleb .

Zachęcam do poznawania smaków innych kuchni oraz zajęć koła.

t kamienica 6ab"Tytus, Romek i Atomek - czyli jak zostać artystą" to tytuł przedstawienia w Teatrze Kamienica, które obejrzeli ostatnio uczniowie klas 6a i 6b. Spektakl powstał w oparciu o komiksy Henryka Jerzego Chmielewskiego. Głównym bohaterem jest szympans Tytus, który pewnego dnia zjawia się w pracowni wielkiego wynalazcy - prof. Talenta. Genialny naukowiec wpada na pomysł, by uczłowieczyć niesfornego gościa, ale okazuje się to skomplikowanym przedsięwzięciem. Prosi więc o pomoc niezawodnych harcerzy.
Przedstawienie łączy niecodzienne poczucie humoru (znane z komiksów Papcia Chmiela) z wątkami edukacyjnymi dotyczącymi świata sztuki.
Za sprawą skonstruowanego przez prof. Talenta wannolotu, którym podróżują bohaterowie i multimedialnych projekcji widzowie poznają zabytki architektoniczne Londynu i Paryża. Dowiadują się też, czym w sztuce jest abstrakcja, kontrast czy horyzont. Całości towarzyszy oryginalna muzyka łącząca znane harcerskie piosenki z nowoczesnym hip-hopem. O dobrym nastroju, w jakim nasi uczniowie opuszczali widownię, niech świadczą załączone zdjęcia - m. in. z aktorami występującymi w spektaklu:-)

bal 4 631 stycznia bieżącego roku uczniowie z klas 4, klasy 5 i klas 6 bawili się razem na balu karnawałowym. Motywem przewodnim imprezy był „dziki Zachód”, dlatego udekorowana balonami i serpentynami sala pełna była kowbojów, Indian, traperów, a nawet koni (co uwieczniliśmy na zdjęciach). Dzieciaki nie tylko tańczyły i śpiewały z ulubionymi wokalistami, ale też stawały do klasowej rywalizacji w zawodach prowadzonych przez Pana Marka. Ukoronowaniem i jednocześnie zakończeniem balu była uczta, złożona z pizzy XXL i sosu pomidorowego.

bal 1W dniu 31.01.2018 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. W tym dniu dzieci przemieniły się w  postacie z dzikiego zachodu. Rozpoznać dzieci było trudno. Wspólnie z dziećmi przebrały się również Panie nauczycielki. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie  z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Były „tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy”, „labada” i wiele innych wesołych utworów.  Jednym słowem zabawa na 102!!!. Wielką atrakcją dla dzieci podczas balu były zabawy z kolorowymi balonami oraz taniec  na gazecie, w którym wszyscy wzięli bardzo chętnie udział. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych uczniów.  Bal był niezapomnianym przeżyciem dla naszych uczniów i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

zima kze

 

 

 

 

 

 

lodowiskoOstatniego dnia przed feriami zimowymi klasy 7a i 6b wraz z opiekunami p. K. Boguszewską, p. J. Płochocką oraz p. R. Rosą wybrały się do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Od samego wejścia dały się słyszeć dziecięce piosenki dotyczące tematyki powstańczej, co doskonale odtwarza sytuację życiową ówczesnych dzieci, skłania do refleksji oraz wzrusza. Po wejściu do budynku od razu zobaczyliśmy telebim na którym wyświetlały się informacje dotyczące Muzeum, a pod  stopami ujrzeliśmy przeźroczysty właz, pod którym widać było chodzących ludzi. W gmachu budynku nie ma olśniewających marmurowych podłóg, czy też zadbanych parkietów, do jakich przyzwyczaiły nas inne muzea, ale występuje nierówna kostka brukowa, popularnie nazywane "kocie łby", co podkreśla nastrój i atmosferę w którą przenieśli nas przewodnicy. Zobaczyliśmy kopię sławetnego pomnika Małego Powstańca, który w oryginale znajduje się przy murze starego miasta, oglądaliśmy film 3D pt.:„Miasto ruin”, chodziliśmy w zupełnej ciemności po kanałach. Dowiedzieliśmy się wiele o okupacji niemieckiej i stalinowskiej, o warunkach życia ludzi z getta warszawskiego i tamtejszych działaniach prowadzonych podczas powstania.
Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego to niewiarygodne przeżycie. Była to dla nas możliwość wejścia w ówczesną sytuację, przeżycia na nowo tamtejszych wydarzeń. Ta placówka łączy w sobie przeszłość z dzisiejszą współczesnością. Każdy warszawiak powinien czuć się w obowiązku odwiedzenia tego muzeum.
Dodatkowo wybraliśmy się na lodowisko. Była to doskonała okazja do zapoznania się z jedną ze sportowych dyscyplin zimowych. Większość z uczestników przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia.  Bawiliśmy się rewelacyjnie i polecamy wszystkim jazdę na łyżwach.

Uczniowie 7a i 6b

jas malgosia9 stycznia 2018 r. po modlitwie porannej koło religijne dla klas 0 - 3 przedstawiło swoim kolegom i koleżankom, a także rodzicom, którzy pozostali opowieść o Jasiu i Małgosi w zmienionej nieco wersji. Jak przystało na koło religijne historia miała bardzo pobożne zakończenie: Baba Jaga oddała mienie na dzieła charytatywne, Jaś planował w przyszłości zostać zakonnikiem – Kamilianinem, Małgosia chciała wstąpić do Sióstr z Orlika. W przestawieniu wykorzystano i zaprezentowano piosenkę z układem tanecznym „Góry do góry” zespołu Małe TGD.

 

jaselka8 stycznia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 17 odbyły się w naszej szkole już po raz kolejny jasełka szkolne dla klas 0 – 6. Scenariusz przedstawienia napisał pan Andrzej Piśko, wykonawcami byli uczniowie 5 klasy, gdzie wychowawczynią jest pani Katarzyna Strumińska, oraz 2 uczniów z klasy 4 b od pana Krzysztofa Wrzołka, 3 osoby z klasy 3a od pani Joanny Molak a także nasi milusińscy zerówkowicze od pani Agnieszki Zygmunt i Joanny Olędzkiej. Oprawę muzyczną, jak co roku przygotowała pani Barbara Jurczyk wraz z Serafinkami. Także cała ekipa występująca była naprawdę spora!!! Oczywiście dziękując wszystkim za to dzieło, dziękczynienie składam Bogu, bo wszystko dzięki Niemu się udało.

d skupienia

 

 

 

 

 

 

szopkaKonkurs na szopkę bożonarodzeniową organizowany przez fundację Orszak Trzech Króli
W tym roku w konkursie na szopkę Bożonarodzeniową wzięły 4 rodziny z naszej szkoły:
Państwo Kudrel, Państwo Budek, Państwo Więcek, Państwo Zarlenga.

Spośród 4 szopek wyróżniono 2: Rodzina Budek, Rodzina Zarlenga.

lampionW grudniu odbył się konkurs na najpiękniejszy lampion adwentowy. Bardzo wielu uczniów wzięło w nim udział. Mieliśmy 46 lampionów. Ze względu na różnorodność prac, dokonano następującego podziału:

Najpiękniejszy lampion rodzinny

  • pierwsze miejsce: Wiktor Wysocki
  • drugie miejsce: Maria Jarmołowicz
  • trzecie miejsce: Franciszek Świercz

Samodzielny lampion adwentowy:

  • pierwsze miejsce: Michał Płachta
  • drugie miejsce: Nina Zarlenga
  • trzecie miejsce: Franciszek Sikora.

krolowa sniegu15 grudnia mieliśmy przyjemność obejrzeć baśń H. Ch. Andersena „Królowa śniegu” w Teatrze Polskim. Przedstawienie to było zupełnie inne od ubiegłorocznej interpretacji w Tetrze Baj. Jednak jak zawsze przypomniało nam o sile przyjaźni i miłości, które tak pięknie są przedstawione w baśni. Najbardziej podobały mi się bajeczne kostiumy artystów i efekty specjalne np. padający śnieg, gra świateł, czy dym snujący się po podłodze. Bardzo chciałabym móc przymierzyć kostium Czarodziejki, Rozbójniczki lub Królowej Śniegu.

Basia Talar, kl. 2b

6b czekoladaZ okazji Mikołajek klasa VIb udała się dn. 12 grudnia do Manufaktury Czekolady przy ul. Tamka. Uczniowie poznali tajniki powstawania czekolady, tworzyli własne wyroby świąteczne oraz degustowali pyszną gorącą czekoladę. Po posiłku w pobliskiej restauracji uczniowie udali się na spacer po Krakowskim Przedmieściu, gdzie podziwiali świąteczne dekoracje. Spacer zakończył się na Placu Zamkowym wspólnym zdjęciem przy choince. Wyjście było bardzo udane, tym bardziej, że pogoda dopisała. Z pewnością wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie klasy VIa i VIb już kolejny rok w ramach zajęć dodatkowych z przyrody oprócz podstawowych informacji na temat różnych krajów, poznają ich kuchnie.
W listopadzie udało się nam wyjść aby poznać smaki Turcji .
Kuchnia Turecka to nie tylko znany wszystkim kebab na cienkim czy grubym cieście (Uznawane w samej Turcji to najmniej tureckie danie ;))
Podobno  w samej Warszawie jest ponad 170 miejsc gdzie serwuje się  kebab i inne dania takie jak wegetariańskie falafele czyli kotleciki z mielonej ciecierzycy.
Znalezienie dobrej „kebabowni” często graniczy z cudem, nam się udało kebab, który jedliśmy niedaleko Szpitala Wolskiego bardzo nam smakował.
Podczas zajęć poznawaliśmy również  smaki Meksyku delektując się nachosami i salsą pomidorową oraz smaki Chin i tu zaszaleliśmy jedząc zupki chińskie made in. Knorr.
Około godziny 3 pm ;) piliśmy angielską herbatę i zajadaliśmy ciasteczka .
W zeszłym roku robiliśmy belgijskie gofry i jedliśmy francuskie rogaliki oraz croque monsieur czyli najbardziej znane francuskie tosty. 

Zapraszamy na zajęcia i życzymy Smacznych Świąt .
Kółko przyrodnicze

Prawdziwe królestwo słodkości odwiedzili niedawno uczniowie klasy 6a. Uczestniczyli oni bowiem w wyjątkowo przyjemnych warsztatach w Manufakturze Czekolady przy ul. Marszałkowskiej 9/15. Każdy uczestnik w ich trakcie mógł stworzyć z wybranymi dodatkami tabliczkę czekolady:-) Nie ukrywamy, że była to niewątpliwie największa i niezwykle aromatyczna atrakcja tych zajęć.
Uczniowie mieli też okazję poznać krok po kroku proces powstawania przepysznych brunatnych tabliczek, a oglądali prezentację na ten temat, popijając smaczną, mleczną, gorącą czekoladę. Mniam, mniammmmmmm
Była też degustacja ziarna kakao, od którego właściwie wszystko się zaczyna. Przy okazji warsztatów uczniowie mogli też obejrzeć pokaz ręcznego temperowania czekolady, a przed wyjściem zrobić przedświąteczne zakupy. Mimo że czas mija, nasz wspomnienia po wizycie w tym wyjątkowym miejscu, są nadal niezwykle słodkie ..."

ceramika 7aMikołjakowe wyjście klasy 7a wraz z wychowawczynią p. Jolantą Płochocką oraz p. Justyną Chuść miało miejsce 6 grudnia 2017r. Ten dzień spędziliśmy wspólnie na warsztatach malowania ceramiki. Warsztaty odbyły się w pracowni „Madebyyou” przy ul. Górskiego 6 w Warszawie. Spotkanie prowadziła przemiła pani, która tworzy wspaniałe wytwory, opowiedziała nam o ceramice i procesie jej zdobienia. Poznaliśmy rozmaite techniki malowania i zdobienia. Każdy z nas dostał kubek i rozpoczęliśmy malowanie. Śmiechu było sporo, złapaliśmy za pędzle z zapałem i bardzo wczuliśmy się w tworzenie wzorów. Było to dla nas kreatywne zajęcie. Nowe umiejętności zawsze pozytywnie wpływają na samopoczucie, a zrobienie czegoś samodzielnie poprawia pewność siebie. Spędzanie takiego czasu z klasą sprawiło nam ogromną radość. Dziękujemy i mam nadzieję na więcej takich wycieczek.
Uczniowie klasy 7a

mikolaj

 

 

 

 

 

 

Dnia 5 grudnia klasa VIb odwiedziła Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie obejrzeli seans pt. „Słoneczna podróż”. Przewodnim motywem pokazu jest ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Prezenterzy wyjaśniają sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, tłumaczą przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety, pokazują zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Opowiadają o dobowym ruchu sfery niebieskiej i o pozornej wędrówce Słońca po niebie. Następnie uczniowie zwiedzali wystawy w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli na własnej skórze przekonać się o występujących wokół nas zjawiskach fizycznych.

caritasDnia 30 listopada pięć uczennic z VII b należących do koła Caritas wraz z s. Rozalią brały udział w inauguracji  XXIV edycji akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które odbyło się w Caritas Polska. Celem akcji jest sprzedaż świec wigilijnych, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Tegoroczne hasło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom brzmi: „Miłosierdzie jest jedno”. Wyraża ono ekumeniczny charakter tej inicjatywy, gdyż jest ona podejmowana przez organizacje charytatywne zarówno z kościoła katolickiego, jak i ewangelicko - augusburskiego, ewangelicko - reformowanego, czy prawosławnego. Niezależnie od wyznania można czynić miłosierdzie, które jest solidarnością z tymi, którzy borykają się z różnymi trudnościami, potrzebują pomocy, współczucia i życzliwości.

d misiaCzy Teodor Roosevelt miał pojęcie, że jego spotkanie z małym niedźwiadkiem narobi tyle zamieszania na świecie? Jak myślicie ? – takie zamieszanie u nas właśnie było. Ukochany pluszak wszystkich dzieci MIŚ, obchodził swoje święto w naszej szkole. Tego dnia wszyscy uczniowie mogli przebrać się za misia w wersji tradycyjnej oraz bajkowej i oczywiście przynieść swojego „pluszowego misia” do szkoły. Taka misiowa klasa robiła wrażenie. Wybieraliśmy najciekawsze misie… były duże i małe, jednolite i kolorowe, ale wszystkie bardzo pluszowe. Najmłodsi uczniowie tego dnia mieli Misiowe Zawody: tańczyli z misiami, jedli bułeczki z miodkiem, no palce lizać…a raczej misiowe łapki. Zobaczcie sami…

kiermasz ciast

 

 

 

 

 

 

t syrena22 listopada dzieci z klasy 2a wybrały się do Teatru Syrena na przedstawienie: „Dzieci z Bullerbyn”, opartego na motywach powieści Astrid Lindgren o tym samym tytule. Dzięki aktorom widzowie przenieśli się do małej szwedzkiej wioski Bullerbyn, co po polsku znaczy Hałasowo. Nazwa wywodzi się stąd, że mieszkające tam dzieci lubią różne żarty, psikusy, i czynią przy tym wiele hałasu. Głównymi bohaterami są: Lisa, Bosse, Lasse, Britta, Anna i Olle zamieszkujący trzy sąsiadujące ze sobą zagrody. Aktorzy odgrywający ich role włożyli wiele wysiłku, aby zaciekawić i rozśmieszyć. Wszyscy bawili się doskonale. Na zakończenie spektaklu aktorzy pięknie podziękowali widzom za przyjście do teatru i obejrzenie tego, co przygotowali. Zachęcali publiczność do przeczytania powieści „Dzieci z Bullerbyn”. Jesteśmy przekonani, że wielu z nas sięgnie po tę lekturę.

m etnograficzne21 listopada klasa 5 wybrała się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę klasową. Po krótkiej podróży autobusem i metrem znaleźliśmy się w Muzeum Etnograficznym. Tu byliśmy umówieni na warsztaty rękodzielnicze "Malowane na szkle". Zanim przeszliśmy do praktyki, najpierw wysłuchaliśmy krótkiego wykładu - w końcu wycieczka musi być kształcąca. Pani, która prowadziła zajęcia, wyjaśniła nam, że technika malowania obrazów na szkle była bardzo popularna w dawnej Polsce, szczególnie na wsi. Dominowały obrazy o tematyce religijnej i ... zbójnickiej, ale trafiały się też motywy roślinne. Każdy otrzymał potem swoje szkoło, pędzel i marker do konturów oraz zestaw farb i kilka wydrukowanych wzorów do wyboru: papugi, kwiaty, zbójnicy, anioły. Musieliśmy wykonać czarne kontury, potem starannie nanieść kolory, obrócić obrazek i gotowe. Pracy było przy tym dużo, ale efekt był tego wart. I mamy gotowe upominki dla bliskich:-)

lekcja wf16 listopada 2017 uczniowie naszej szkoły w składzie: klasa 4a, 4b, 5, 6a, 6b uczestniczyli w największej lekcja WF-u organizowanej na warszawskim Torwarze. W tym roku wzięło w niej udział udział ponad 8 tysięcy dzieci. Uczniów do aktywności zachęcali na warszawskim Torwarze - jak co roku - słynni sportowcy, w tym m.in. dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski, były hokeista Mariusz Czerkawski, czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, byli siatkarze Paweł Zagumny i Łukasz Kadziewicz oraz złota medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w wioślarstwie Natalia Madaj. Uczniowie zadowoleni z licznymi autografami i uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.

11 listDnia 13 listopada 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów naszego gimnazjum. W skład wchodziły zajęcia artystyczne pod opieką p. B. Jurczyk, p. B. Tombarkiewicz, p. A. Radke oraz p. Z. Datko.
Część artystyczna składała się z dwóch etapów. Wprowadzenia we wspomniane wydarzenia, część poetycko - patriotyczną i bardzo efektowny występ chóru. Następnie pani dyrektor Anna Żak wygłosiła krótkie przemówienie i wszyscy razem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
Jak co roku po uroczystym apelu odbyła się „rewia mody” – prezentacja naszych strojów z lat 20-tych i 30-tych. Akademia spotkała się z dobrym przyjęciem przez uczniów. Serdecznie dziękujemy przybyłym na uroczystość.  

Uczniowie zajęć artystycznych

Dnia 9 listopada 2017 r. w Galerii Porczyńskich przy  Placu Bankowym odbył się kolejny już Koncert Galowy towarzyszący wręczeniu nagród laureatom XV Konkursu Poezji Patriotycznej. Obok wspaniałych wykonawców, recytujących nagrodzone wiersze, wystąpił zespół muzyczny „Serafinki”. Mali śpiewacy zaprezentowali cztery piosenki religijne: „Gdyby wiara twa była jak gorczycy ziarno”, „Anioł Stróż”, „Jestem Twój! Amen” i „Uśmiechnij się”. Choć dla wielu z nich było to pierwsze tak poważne wystąpienie, to trema towarzysząca na początku koncertu szybko opuściła naszych artystów. Mamy nadzieję, że godnie reprezentowali Katolicką Szkołę Podstawową im.Ks. Piotra Skargi. A czy podobało się naszym gościom?....Zobaczcie sami.

6 listopada dzieci z klasy 2a udały się na Cmentarz Powstańców Warszawy. To największy cmentarz wojenny w Europie. Spoczywają tu prochy ok. 100 tysięcy osób poległych w czasie Powstania Warszawskiego – ludności cywilnej i żołnierzy.
Oddaliśmy hołd poległym, modląc się i zapalając znicze pod pomnikiem Polegli Niepokonani, u stóp którego znajduje się tablica, na której odczytaliśmy napis: „W tym miejscu spoczywają prochy ponad 50 tysięcy Polaków, cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej, poległych za wolność Ojczyzny zamordowanych przez Niemców podczas powstania warszawskiego w sierpniu i wrześniu 1944r." 
Następnie zwiedziliśmy cmentarz i jego najbliższe otoczenie. W alei głównej Parku Powstańców Warszawy, niedaleko od monumentu Polegli Niepokonani zwróciliśmy uwagę na kamienną tablicę wystawioną ku czci harcerzy Szarych Szeregów poległych w czasie II wojny światowej i w Powstaniu Warszawskim. Ogromne wrażenie zrobiła też na nas wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci”, złożona z 96 białych brył, z nazwiskami blisko 60 tysięcy warszawiaków, poświęcona ofiarom cywilnym powstania warszawskiego w Parku Powstańców Warszawy. Obok imion i nazwisk ofiar widnieje data urodzenia oraz ostatnie miejsce ich pobytu lub zamieszkania.
Ta wycieczka była dla dzieci nie tylko doskonałą okazją aby wzbogacić wiedzę o swoim mieście i mieszkańcach, których już nie ma, ale także bardzo ważną lekcją wychowania patriotycznego.

rozaniecW październiku 2017 r. odbył się po raz kolejny konkurs na najpiękniejszy różaniec. W tym roku szczególnie zwróciliśmy uwagę, aby różaniec miał jakiś element nawiązujący do Objawień w Fatimie. W konkursie było 28 różańców. Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:

  • Łucja Wiecha z klasy 0a
  • Amelia Fok – Drachal z klasy 1
  • Lidia weichert z klasy 1
  • Bernadeta Białecka z klasy 1
  • Maria Sawczyk z klasy 3c

Wszystkim uczniom i Ich rodzicom serdecznie dziękuję za udział w konkursie!

bal sw31 października 2017 r. odbył się bal Wszystkich Świętych w ramach koła religijnego dla klas 0 - 3. Uczniowie, którzy mieli ochotę przebrali się za wybranych przez siebie świętych. Warto by zwrócić uwagę na piękne przebranie Kuby Bielawskiego, który chciał nam przedstawić św. Jana Marię Vianney’a. Wspólnej zabawie tanecznej towarzyszył poczęstunek.

 

W dniu 27 października klasa VIb była na wyjściu integracyjnym do „Domu zagadek”. Klasa podzielona na trzy grupy została zamknięta na całe 60 minut w trzech pokojach. Pierwsza grupa weszła do pokoju „Poza światem”, gdzie przemienili się w grupę turystów, która cumuje na bezludnej, nie oznaczonej na mapie, wyspie. Dziewczynki postanowiły wejść do pokoju o nazwie „Pegazus”, gdzie przeniosły się do  wnętrza 8-bitowego świata, a żeby się wydostać, muszą dokończyć rozgrywkę, którą ktoś zaczął dawno temu… Trzeci pokój to pokój „Zagadka”, gdzie wszystko było jedną wielką zagadką i niespodzianką. Wszyscy świetnie się bawili podczas rozwiązywania zadań i szukaniu haseł oraz kodów. Po wyczerpującej zabawie wszyscy ze smakiem zjedli pizzę w pizzerii.

3a powazki27 października uczniowie klasy IIIa wybrali się na spacer na Stare Powązki. Pan Piotr Kosmala, który był naszym przewodnikiem, pokazał uczniom fragment starej Warszawy, przybliżył historię miejsca. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła św. Karola Boromeusza, obejrzeliśmy tablice katyńskie, zobaczyliśmy grób rodziców F. Chopina, Marii Kownackiej, autorki Plastusiowego pamiętnika, Stanisława Jachowicza, autora Chorego kotka oraz Bajek i powiastek. Przeszliśmy przez katakumby oraz zatrzymaliśmy się przy Alei Zasłużonych. Odnaleźliśmy grób Czesława Janczarskiego, autora Misia Uszatka. Przy każdym miejscu zapaliliśmy symboliczny znicz, odgarnęliśmy liście i posłuchaliśmy ciekawych historii. Spacer zakończył się przy pomniku Electio Viritim - miejscu pierwszych elekcji królewskich.

d bullerbynDnia 19.10.2017 r. klasa IIIb wybrała się do teatru Syrena na spektakl p.t. "Dzieci z Bullerbyn”. Przedstawienie opowiadało o przygodach sześciorga dzieci: Lisy, Lassego, Bossego, Anny, Britty i Ollego. Najbardziej podobało mi się jak Lisa i Anna robiły zakupy. Dziewczynki poszły do sklepu bez listy zakupów i ciągle czegoś zapominały i musiały się kilka razy wracać. Bardzo podobała mi się rola dziadka, ponieważ był bardzo śmieszny, szczególnie gdy udawał głuchego. Aktorzy mieli bardzo ładne stroje, które przypominały stroje z tamtych czasów. Przedstawienie było bardzo ciekawe zarówno dla dzieci, które już czytały tą książkę, jak i tych, które jeszcze jej nie czytały. Przedstawienie bardzo mi się podobało.


Warszawa 31.10.2017r.

Niedawno byłam z klasą na wycieczce w teatrze Syrena na przedstawieniu pod tytułem „Dzieci z Bullerbyn”. Sztuka podobała mi się, ponieważ aktorzy dobrze odegrali role i mieli różne przygody.
Najbardziej zaciekawiła mnie historia jak Lisa i Anna były na zakupach i śpiewały śmieszną piosenkę, która brzmiała tak: „Kawałek kiełbasy dobrze wysuszonej”. Podobało mi się też jak wszystkie dzieci z Bullerbyn bawiły się w chowanego. Britta schowała się w ubraniach i wygrała.
Ogólnie przedstawienie było bardzo ciekawe.

Ania Żak


19.10.2017 r.
Wycieczka klasy 3b do Teatru Syrena na spektakl pod tytułem ,,Dzieci z Bullerbyn'' w oparciu o książkę Astrid Lindgren o tym samym tytule.

Zaczęło się zwyczajnie. Rano o godzinie ósmej pomodliliśmy się i ruszyliśmy w drogę. Jechaliśmy autobusem kilka przystanków, aż w końcu dotarliśmy na miejsce. Pani Basia zaprowadziła nas do szatni, gdzie mieliśmy się rozebrać; potem powoli udaliśmy się na widownię. Gdy zabrzmiał ostatni dzwonek byłam bardzo ciekawa co będzie dalej... W spektaklu występowały osoby dorosłe, które udawały dzieci. Szczerze mówiąc świetnie im to wychodziło. Szkoda tylko że nie było mojej ulubionej scenki:). Poza tym było bardzo miło, wesoło, zabawnie i przede wszystkim śmiesznie.
Kiedy nadszedł czas przerwy chyba wszyscy uznali, że najśmieszniejszy był dziadziuś, ponieważ ciągle wymyślał nowe dowcipy. Bardzo nam się podobała pierwsza część ale byliśmy bardzo ciekawi drugiej... Gdy się skończyło całe przedstawienie poszliśmy do szatni przebrać się i po chwili znów byliśmy na dworze. Do szkoły wróciliśmy autobusem. Wszyscy uznali, że spektakl był świetny. To była wspaniała wycieczka.

Helena Działak

3a kampinosW piękny październikowy dzień klasa IIIa wyruszyła na całodniową wycieczkę do jednego z Parków Narodowych - Puszczy Kampinoskiej. Ten kompleks leśny położony blisko Warszawy jest nazywany "płucami stolicy". Podczas wycieczki zwiedziliśmy Muzeum KPN. Pani leśnik opowiedziała nam ciekawe informacje o zwierzętach i roślinach Puszczy. Następnie wyruszyliśmy na ścieżkę dydaktyczną by poznać warstwy lasu. Mieliśmy lornetki, szkła powiększające, mogliśmy obserwować z bliska i z daleka. Po spacerze czekał nas odpoczynek przy ognisku, zjedliśmy tam pyszne kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki. Kolejnym miejscem do którego udaliśmy się była Żelazowa Wola i Dom Urodzenia jednego z wielkich Polaków - Fryderyka Chopina. Zaopatrzeni w mapy spacerowaliśmy po ogrodach podziwiając złotą polską jesień i słuchając utworów Chopina. Zadowoleni, dotlenieni, szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.

muz. salezjanowKlasa IVa z s. Łucją i z s. Anetą była 17.10 w Muzeum Misyjnym. Ojciec Salezjanin, Ks. Marek Kowalski, Przybliżył dzieciom tajniki pracy misjonarzy, szczególnie w Afryce. Podobała się wszystkim historia o przygodach wśród plemienia Masajów. Obejrzeliśmy wiele pięknych eksponatów pochodzących z różnych kontynentów. Być może w przyszłości ktoś z nas wyjedzie na misje.

 

 

m kolei 7a17 października 2017 roku uczniowie klasy 7a pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Płochockiej oraz p. Justyny Chuść wzięli udział w wyjściu integracyjnym do domu zagadek oraz do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Początek wycieczki odbył się przy ul. Zwrotniczej 6. Dom Zagadek VR w Warszawie to idealne miejsce na nietypowe spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi jak również znakomity pomysł na szkolne wyjścia integracyjne. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na 4 grupy. Każda grupa otrzymała przydział do pokoju: Pegazus, Polana, Poza światem i Pokój zagadka. Zostaliśmy zamknięci na 60 minut w naszych pokojach. Współpracując i używając logicznego myślenia rozwiązywaliśmy zawiłe zagadki. Idealnie przemyślane pokoje, elementy zaskoczenia, elementy WOW, nietuzinkowe łamigłówki, sprawiły że intrygująca zabawa wciągnęła nas bez pamięci.
Podekscytowani i zadowoleni, wybraliśmy się na krótki spacer prowadzący do kolejnego etapu naszej wycieczki, której celem był udział w lekcji muzealnej dotyczącej powstawania Kolei. Dowiedzieliśmy się, że w 2016 roku muzeum zostało zlikwidowane i przejęte przez „Stację Muzeum”. Stacja Muzeum gromadzi zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor kolejowy, elementy infrastruktury kolejowej, a także pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce m.in.: mapy kolejowe, modele i makiety kolejowe, sztandary stowarzyszeń pracowników kolejowych z okresu międzywojennego, zegary i zegarki, lampy, telefony i mundury kolejowe, dokumenty, fotografie i… największą atrakcję, czyli pociągi. Największe wrażenie zrobił na nas Skansen znajdujący się na tyłach budynku. Zobaczyliśmy lokomotywy, pociąg pancerny, pociągi osobowe, wagony salonowe oraz drezynę. Dzięki Pani przewodnik mogliśmy przenieść się w okres powstawania i rozwoju kolei. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tych miejsc.

Pozdrawiamy klasa 7A

d nauczyciela 2Pełen humoru był w tym roku apel dla klas 4 - 7 z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa 7b (występujący) konsekwentnie przypominała w nim to, że dzień 14 października to nie tylko święto Nauczycieli, ale również innych pracowników szkoły no i przede wszystkim samych uczniów. W związku z tym w przedstawieniu znalazły się scenki z codziennego życia szkoły (m.in. lekcje języka polskiego i przyrody, ale i przerwy między zajęciami), humorystyczne, ale niosące ze sobą sporo mądrości - wiersze, nie zabrakło też nowatorskich pomysłów. Mowa chociażby o niezbędniku pedagoga czyli o zestawie rzeczy, bez których nauczyciel po prostu obejść się nie może (m.in. lornetka, lusterko wsteczne, nauszniki, młotek sędziowski - do uciszania rozbrykanej klasy i zestaw tabletek uspokajających). Żywe reakcje publiczności były najlepszym dowodem na to, że przedstawienie przygotowane przez klasę 7b (pod kierunkiem p. Beaty Nowak i p. Barbary Tombarkiewicz) po prostu się podobało. Na koniec nie zabrakło podziękowań i życzeń dla tych, którzy mają wpływ na sprawne funkcjonowanie i dobrą atmosferę w szkole czyli właściwie dla WSZYSTKICH, bo przecież atmosferę tworzą LUDZIE ..."

d naucz 1Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa święta, które oficjalnie nazywa się Dniem Edukacji Narodowej. W Polsce święto to, jest obchodzone 14 października. W tym roku przypada w sobotę. W naszej szkole 12 października odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Uczniowie klasy 2b przygotowali ją w formie koncertu życzeń z humorem. W uroczystości wzięli też udział rodzice uczniów z klasy 2b, którzy po zakończonej akademii podziękowali wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ich trud i serce ,jakim obdarzają ich pociechy. W dowód wdzięczności uczniowie odznaczyli wszystkich nauczycieli przygotowanymi orderami.

13 października pojechaliśmy na wycieczkę do Centrum Edukacji Technicznej „Pinokio”. Tam odbyła się bardzo ciekawa lekcja o lasach i drzewach. Następnie pan stolarz zaprosił nas do warsztatu, gdzie założyliśmy okulary ochronne i słuchawki, aby bezpiecznie uczestniczyć w zajęciach. Zobaczyliśmy jak pracują maszyny stolarskie. Póżniej obejrzeliśmy dawne narzędzia stolarskie. Najbardziej zapadła nam w pamięć piła „moja-twoja”. Na koniec odbyło się ognisko oraz zakupy w sklepiku z drewnianymi pamiątkami. Chętnie wrócimy do „Pinokia” w kolejnym roku.

k poezji rel9 października dzieci z klas 1 - 3 brały udział w przesłuchaniach do XV Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Religijnej "Usłysz, Panie, moje słowa" dla uczczenia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Do pierwszego etapu zgłosiły się 34 osoby. Uczniowie chętnie i bez tremy prezentowali wybrane przez siebie utwory poetyckie o charakterze religijnym.

 

pinokio 06 października 2017 roku klasa 0a i 0b pojechały na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Technicznej Pinokio w Słomczynie.
Skąd się biorą deski, z których robimy meble? Kim jest stolarz, a kim drwal? Jakie są rodzaje lasów? Gatunki drzew występujących w polskim lesie? A może do czego wykorzystać wióry? Jak powstają ekologiczne prace techniczne? Na te wszystkie pytania dostały odpowiedzi nasze „zeróweczki”. A w dodatku uczyły się współpracy oraz twórczego działania. Jakby tego wszystkiego było mało, gospodarze zadbali również o „brzuszki” naszych dzieciaczków i ugościli kiełbaskami z ogniska.

filharmoniaKażdego roku gościmy w naszej szkole artystów WarszawskiejFilharmonii Narodowej. Koncerty, które odbywają się każdego miesiąca w piątek, przeznaczone są dla uczniów klas 0 - 3 i 4 - 6. Podczas występów, uczniowie mogą wysłuchać wspaniałej muzyki, zobaczyć różne instrumenty na żywo, dowiedzieć się ciekawych informacji o kompozytorach, ich dziełach. Każdy występ rozpoczyna krótkie słowo wstępne prowadzone przez p. Lidię Szpinalską. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczą w koncertach. Liczymy, że w przyszłym roku również artyści zawitają w mury naszej szkoły.

s szkoly

Dnia 27 września 2017 r. obchodziliśmy Święto Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Księdza Piotra Skargi. Kolejny raz upamiętniliśmy rocznicę jej powstania i nadania jej imienia wielkiego polskiego kaznodziei. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, tym razem koncelebrowaną przez Ks. Zdzisława Rogozińskiego z parafii p.w. Dobrego Pasterza na Woli. Oprawę muzyczną eucharystii przygotował zespół muzyczny „Kefas” pod kierunkiem p. Barbary Jurczyk. Tego dnia odbyło się również ślubowanie klas pierwszych Katolickiej Szkoły Podstawowej. Przyrzeczenie, które zostało złożone wobec Pana Boga, dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców oraz innych gości miało olbrzymią wartość. Kolejnym bardzo ważnym elementem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem naszego patrona Ks. Piotra Skargi.
Kolejnym elementem świętowania była doniosła uroczystość w sali gimnastycznej. Było to wręczenie zaświadczeń awansu zawodowego oraz nagród dla nauczycieli. Ks. Dyrektor Sylwester Jeż wręczył także stypendia naukowe uczniom klas 4 - 6 i gimnazjalistom. Gromkie brawa i gratulacje wprowadziły nas w nastrój dalszej części obchodów. Uczniowie klas siódmych oraz czwartych otrzymali przypinki potwierdzające ich przynależność do projektu pt.: „Mały patriota”. Uczniowie wyrazili chęć podjęcia się zobowiązań płynących z przynależności do projektu zakładającego całoroczną pracę w zdobywaniu sprawności rozwijających poczucie patriotyzmu.
Następnie wszyscy zebrani udali się na poczęstunek. Czekamy z niecierpliwością na kolejny wspaniały rok funkcjonowania naszej szkoły.

b przelajowe

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach przełajowych oraz sztafecie odbywających się w Parku Szymańskiego. Anna Rybałko, Franciszek Szlenkier oraz Maciej Piotrowski z klasy 6B zakwalifikowali się do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Finały odbędą się 5 października 2017 roku. Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki.

 

 

21 września 2017 roku dzieci z klasy 2a, 2b i 3b pojechały do Ośrodka Edukacji Technicznej „PINOKIO” w Słomczynie, aby poznać  tajemnice drewna.
Na początku dzieci wzięły udział w  zajęciach edukacyjnych  dotyczących warstw lasu, rodzajów drzew, zwierząt i roślin zamieszkujących to środowisko. Poznały również budowę drzewa, usłyszały wiele ciekawostek dotyczących lasu i mieszkających tam zwierząt, dowiedziały się, co oznacza liczba słoi w pniu oraz jakie zastosowanie ma drewno. Kolejnym punktem programu była wizyta w nowoczesnej stolarni, gdzie odbył się pokaz maszyn i urządzeń służących do prac stolarskich i obróbki drewna. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem patrzyli, jak tworzy się z drewna różne przedmioty np. ramy okienne, meble, figurki. Dzieci miały również możliwość zobaczyć jak wyglądała praca w zakładzie stolarskim 100 lat temu. Po prezentacji odbyły się gry i zabawy edukacyjne utrwalające i sprawdzające zdobytą przez dzieci wiedzę.
Następnie dzieci udały się do drewnianej chatki, w której przygotowano ognisko, na którym każdy mógł upiec pyszne kiełbaski. A  po posiłku każde dziecko wykonało obrazek z drewna z wykorzystaniem sklejki, trocin, kory, wiórek. Dzieci wróciły do szkoły z pięknymi, własnoręcznie wykonanymi pracami uśmiechami na twarzach. Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka była bardzo udana.

integracja 1Na początku września odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klasy 1a, rodziców oraz wychowawcy klasy Oliwii Piórkowskiej. W wydarzeniu uczestniczyła także Pani Dyrektor oraz Ksiądz Dyrektor. W słoneczną sobotę, tuż o godzinie 9:00 rozpoczęliśmy nasze spotkanie. Na początku dzieci z lekką nieśmiałością przyglądały się temu, co dzieje się wokół,  jednak po krótkiej chwili spontanicznie i z dużą radością zaczęły wspólną zabawę, starając się zapamiętać jak najwięcej imion. Dobra pogoda sprzyjała zabawom na dworze. Rodzice z wielkim zaangażowaniem pomagali przy nakrywaniu stołu, rozkładaniu sztućców oraz grillowaniu. Ten czas sprzyjał rozmowom oraz nawiązywaniu znajomości.
Po modlitwie i wspólnym posiłku dorośli mieli okazję lepiej się poznać oraz zawiązać naszą klasową Wspólnotę. Każdy mógł w krótkich słowach opowiedzieć czym się zajmuje, z której parafii pochodzi, do jakiej wspólnoty należy, itp.
To spotkanie integracyjne było bardzo udane. Z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się w tym samym gronie.

t kamienicaKulek to główny bohater spektaklu, który wraz z kolegami i koleżankami poznaje zasady właściwego zachowania się na drodze i w środkach transportu miejskiego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to ogromna, włochata kula z błyskotliwym poczuciem humoru. Mieliśmy przyjemność poznać Kulka podczas spektaklu w teatrze Kamienica, do którego wybraliśmy się 18 września. Cała przygoda dostarczyła nam dużo radości i śmiechu. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, dlaczego nie można wchodzić do tramwaju w rolkach, jak korzystać z numeru ratunkowego 112 i  dlaczego tak ważne są przepisy ruchu drogowego. Przy okazji przebyliśmy naszą pierwszą grupową przejażdżkę autobusową.....i spisaliśmy się na "szóstkę".

Dnia 4 września odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. O godz. 10.00 spotkaliśmy się z gimnazjalistami, natomiast o godz. 16.00 z uczniami szkoły podstawowej. Każdy rok niesie ze sobą nowe wyzwania, zadania i zmiany. Jaki będzie ten nowy rok?... Każdy z nas ma na pewno same dobre myśli i oczekiwania.
Pierwszy dzień roku szkolnego, jak zazwyczaj, rozpoczęliśmy Mszą Świętą celebrowaną przez Księdza Dyrektora Sylwestra Jeża , na której zebrali się uczniowie, rodzice oraz dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczysty charakter liturgii został podkreślony przez obecność Proboszcza Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Księdza Arkadiusza Wójtowicza oraz oprawę muzyczną zespołu „Serafinki” prowadzonego przez p. Barbarę Jurczyk. Wierząc, że bez Bożej pomocy nic uczynić nie możemy, z gorliwością i ufnością cała wspólnota powierzała nowy rok szkolny Panu Bogu.
Po uroczystej Mszy św., Pani dyrektor Anna Żak, powitała wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Przedstawiła nauczycieli i pracowników szkoły, a także przekazała kilka informacji na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018.
Przywitaliśmy się wszyscy z radością, ze smutkiem żegnając wakacje. Pełni nowych sił, motywacji i nadziei na sukcesy rozpoczynamy nowy rok szkolny. Serdecznie witamy wszystkich uczniów szkoły podstawowej oraz ich wychowawców:

  • Klasa 0a – J. Olędzka
  • Klasa 0b – A. Zygmunt
  • Klasa 1 – O. Piórkowska
  • Klasa 2a – E. Dmowska
  • Klasa 2b – G. Chmielewska
  • Klasa 3a – J. Molak
  • Klasa 3b – E. Pelczar
  • Klasa 3c – M. Ciesielska
  • Klasa 4a – s. Aneta (J. Koziel)
  • Klasa 4b – K. Wrzołek
  • Klasa 5 – K. Strumińska
  • Klasa 6a – B. Tombarkiewicz
  • Klasa 6b – K. Boguszewska
  • Klasa 7a – J. Płochocka
  • Klasa 7b – B. Nowak
Początek strony