W imieniu całej społeczności naszej szkoły składam podziękowanie za dofinansowanie zadania publicznego „Działalność na rzecz dzieci i młodzieży poprzez wyposażenie nowo powstałego budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie na Woli.
W sierpniu 2021 roku zakończyliśmy ostatni już etap rozbudowy naszej szkoły. Pierwszy miał miejsce w latach 2001 – 2002. Powstał wówczas budynek, w którym obecnie uczą się uczniowie klas V – VIII. Mają do dyspozycji 14 sal lekcyjnych, w tym pracownie fizyczno – chemiczną, geograficzno – biologiczną, komputerową i Lego education. W latach 2012 – 2013 wybudowaliśmy dwukondygnacyjną salę gimnastyczną oraz przygotowaliśmy teren rekreacyjno – sportowy. W roku 2019 rozpoczęliśmy kolejną rozbudowę. Chcieliśmy, aby powstało drugie skrzydło szkoły dla dzieci klas 0 – IV oraz stołówka i kuchnia. Młodsze dzieci mają obecnie do dyspozycji 12 sal dydaktycznych, świetlice oraz pracownię plastyczno – techniczną i komputerową. Tu też ma swój gabinet psycholog szkolny i pielęgniarka.
Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy, mogliśmy wyposażyć nowo powstały obiekt, tak aby dzieci, które są przyszłością naszej Ojczyzny, uczyły się w warunkach, które pozwolą osiągać jak najlepsze wyniki dydaktyczne i wychowawcze. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Dyrektor szkoły.
8 czerwca odbył się XVII już Szkolny Festiwal Nauki dla klas 5 - 8. Tematyka jak zawsze była bardzo różnorodna. Nasi uczniowie mieli okazję posłuchać o tajnikach mowy polskiej, zgłębić nieco działanie naszego mózgu, dowiedzieć się ile miodu może zjeść mrówka, czy można zrobić sobie zdjęcie kamerą otworkową oraz czy Ignacego Łukasiewicza powinnismy cenić jedynie za wynalezienie lampy naftowej. Wisienką na torcie były dwa efektowne doświadczenia chemiczne! Wszystkim prezentujacym bardzo dziękujemy. To był przyjemny i pożyteczny czas!
Z radością informujemy, że zespół Serafinki w dniu 28.05.2022 r. na Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej "Zaufaj Panu" zdobył 2 miejsce. Tym większa radość, że nie przyznano 1 miejsca, więc i tak jesteśmy zwycięzcami
To był cudowny dzień!
Wspólne świętowanie Dnia Rodziny po tak długiej przerwie, wypełnione było mnóstwem atrakcji, których nie sposób teraz zliczyć!
Uśmiechy na twarzach i radość, zarówno dzieci jak i dorosłych, są dla nas największą nagrodą!
Do zobaczenia za rok!!!!!
Było cudownie!!!!
W dniu 10 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Polskiej Piosenki Dziecięcej. Po burzliwych naradach przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria 0 - 2
Wyróżnienia:
Kategoria 3 - 4
Wyróżnienie
Kategoria Rodzina
Wyróżnienie
Przyznano również nagrody „za odwagę”
Wszystkim bardzo gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również znajdzie się wielu młodych artystów, którzy będą chcieli zaprezentować się na scenie
Pierwszy dzień zmagań egzaminacyjnych za nami. Język polski nie zaskoczył.Uśmiechnięte twarze, a głowy pełne już nadziei, że i królowa nauk okaże się prosta.
Czym i do jakich zakątków Europy podróżował król Jan III Sobieski i królowa Marysieńka? Co to takiego kolsa i kolebka? Jak wyglądały królewskie parady? Czym zajmował się pasamonik? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z królewskimi podróżami odnaleźli uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczyli w warsztatach historycznych w Wilanowie. To był udany dzień. Piękna pogoda, piękne miejsce i dużo ciekawych wiadomości. Taka nauka to sama przyjemność!
Od 17 do 19 maja klasa 5 była na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Każdego dnia atrakcji moc! Pierwszego: Muzeum Zabawek, Jasknie Kadzielni i Osada średniowieczna w Szklanej Hucie. Drugiego zdobyta została Łysica. Uczniowie obejrzeli również minerały w Świętej Katarzynie i mieli okazję porozmawiać z jedną z Sióstr Klauzurowych Bernardynek. Na ostatni dzień przewidziane są prawdziwe perełki: Jaskinia Raj i Zamek w Chęcinach. To był naprawdę udany wyjazd!
13 maja br. klasy ósme wybrały się na pielgrzymkę do Częstochowy, by przed obliczem Matki Boskiej dziękować za wszelkie łaski oraz prosić o opiekę i światło Ducha Świętego w trakcie zbliżających się egzaminów wieńczących naukę w szkole podstawowej. Duchowym wsparciem otoczył nas ksiądz Rafał Łaskawski, któremu raz jeszcze serdecznie dziękujemy. Możliwość pochylenia głowy przed Cudownym Obrazem, spojrzenie w twarz Matki i uczestnictwo w Eucharystii wypełniła nas pokojem i tak ważnym teraz skupieniem. Zwiedziliśmy z przewodnikiem jasnogórskie sale muzealne oraz skarbiec. Pogoda dopisała, a w drodze powrotnej udało nam się zobaczyć wyjątkowo piękny znak, który napawa nadzieją.
Maj miesiącem wyzwań! Uczniowie klasy 5, którzy pozytywnie zaliczyli teoretyczny egzamin na kartę rowerową, dziś odważnie podeszli do tego ostatniego, sprawdzającego ich praktyczne umiejętności. Było trochę stresu, były nawet łzy, ale ostatecznie jazdę na rowerze zaliczyli wszyscy!!!! A jaka radość była potem.... Zdjęcia tylko trochę oddają tę atmosferę WIELKIE GRATULACJE.
Karta rowerowa to ważny dokument, który nadaje uprawnienia do kierowania rowerem.Drodzy uczniowie podczas podróży bądźcie ostrożni i pamiętajcie o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego!!!! Szerokiej drogi i pięknych widoków!!!
Dnia 10 mają w naszej szkole odbył się Konkurs Polskiej Piosenki Dziecięcej. W konkursie wzięło udział 15 artystów z klas 0 - 3. Emocji było bardzo dużo. Wszyscy czekamy na wyniki.
Tegoroczny maj okazał się obfitować w moc niespodzianek!
Od 9 do 11 maja klasy 6a oraz 6b pod opieką pani Eweliny Wieczorek i pana Michała Kucwaja, uczestniczyły w wycieczce do przepięknej Krainy Wielkich Jezior.
Odwiedziliśmy między innymi Olsztyn oraz znajdującą się w Giżycku Twierdzę Boyen.
Największym zainteresowaniem (nie tylko wśród chłopców) cieszył się Wilczy Szaniec, czyli najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, w użyciu od 1941 do 1945 roku.
Wolne chwile (choć było ich niewiele…) umililiśmy sobie wspólnym ogniskiem, zabawą na trampolinach lub po prostu przyjacielską rozmową.
Przeczucie podpowiada, że jeszcze tam wrócimy!
Wycieczka do Warszawskie Cytadeli odbyła się 5 maja 2022 r. Jest to obiekt otoczony murem z czerwonej cegły, wybudowany przez Rosjan w latach 1832 - 1836, aby mieć kontrolę nad stolicą. Trzymano tam więźniów w XIX i w pierwszej połowie XX wieku.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia obok cel leżących przy korytarzu śmierci, w których trzymano skazańców oczekujących na egzekucję. Dalej mogliśmy zobaczyć tablicę upamiętniającą osoby, które w cytadeli zginęły. Następnie przeszliśmy do pokoju, w którym znajdowała się maszyna drukarska. Przed Powstaniem Styczniowym Polacy nielegalnie drukowali gazety patriotyczne. Za tworzenie takich gazet można było być zesłanym na Syberię.
W okresie przed Powstaniem Styczniowym dużą rolę w spisku Polaków odgrywały kawiarnie, w których zawiązywano nowe znajomości oraz dyskutowano na temat planów przebiegu powstania.
Potem weszliśmy do celi Romualda Traugutta, w której w odosobnieniu przebywał przez prawie 4 miesiące.
Kolejnym punktem zwiedzania była cela Józefa Piłsudskiego. Był on jedyną osobą, której udało się uciec z Cytadeli. Wydostał się poprzez symulowanie choroby psychicznej.
W muzeum znajdowały się liczne eksponaty związane z Powstaniem, m.in. zegarek Romualda Traugutta, polskie sztandary czy kosy.
Następnie udaliśmy się do pomieszczeń, w których można było podziwiać obrazy związane z pobytem Polaków na Syberii. Jednym z tych obrazów było dzieło Aleksandra Sochaczewskiego pt. „Pożegnanie Europy”, przedstawiające tłum ludzi na tle mroźnego, zimowego krajobrazu.
Będąc w celi zbiorowej, poznaliśmy życie codzienne więźniów, weszliśmy również do pomieszczenia, gdzie odbywały się przesłuchania.
Ostatnim punktem wycieczki były podziemia cytadeli, w których zamykano w ciemności najbardziej nieposłusznych więźniów.
Podsumowując, wycieczka do Cytadeli Warszawskiej była niezmiernie ciekawa i bogata w informacje o Powstaniu Styczniowym. Zwiedzanie muzeum było intersujące ze względu na charakterystyczny więzienny klimat tam panujący. Zwiedzanie tego obiektu przybliżyło nam niecodzienne emocje, które mogły towarzyszyć ludziom uwięzionym tam w przeszłości.
Jan Korneluk klasa 7a
Sezon wycieczkowy rozpoczęty!:)
Na początku maja klasy 3a i 4b wyjechały na Zieloną Szkołę na Warmię do Ośrodka Bęsia. Pogoda i humory wszystkim dopisały. Zabawa była wyśmienita. Braliśmy udział w zajęciach budujących zespół, grze nocnej, warsztatach kulinarnych (uczniowie świetnie sobie poradziły z robieniem pysznych gofrów), warsztatach tanecznych, dyskotece i leśnych podchodach. Animatorzy, prowadzący zajęcia, pomogły stworzyć radosną i pogodną atmosferę. Uczniowie wrócili do swoich domów zadowoleni i pełni energii. Jesteśmy szczęśliwi, że razem mogliśmy spędzić tyle wspaniałych i niezapomnianych chwil!
23 kwietnia klasy 4b i 5a odbyły pielgrzymkę do Częstochowy. Pomodliliśmy się u Matki Bożej. Sporej części grupy udało się uczestniczyć w Eucharystii przy samym cudownym Obrazie. Pogoda dopisała. Humory również. Obejrzeliśmy jasnogórskie skarby i muzea. Naszą przewodniczką była S. Faustyna (serdecznie pozdrawiamy). Pomimo początkowych małych przeszkód wszystko odbyło się pomyślnie.
Klasy 1a i 1b wzięły udział w warsztatach edukacyjnych "Laboratorium ciemności" organizowanych przez Polski Związek Niewidomych. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak mądrze pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym oraz mogli doświadczyć chodzenia z zasłoniętymi oczami z laską, rozpoznawania rzeczy tylko dotykiem, czy odczytywania wyrazów zapisanych alfabetem Braille'a. Dowiedzieliśmy się też jakie urządzenia pomagają w samodzielnym funkcjonowaniu osobom niewidzącym.
Klasy 8a i 8b wraz z p. Dyrektor Anną Żak i p. Martyną Kaczmarską spacerują Szlakiem Szarych Szeregów i bohaterów opisanych w "Kamieniach na szaniec" A. Kamińskiego.
Co roku wiosną, tysiące uczniów w wielu krajach Europy uczestniczy w wielkim konkursie języka angielskiego The Big Challenge.
W tym roku nasi uczniowie również włączyli się w to wydarzenie.
Trzymamy kciuki za wyniki!
W marcu uczniowie 4A, 4B i 4C wraz z wychowawcami wspólnie wybrali się do Muzeum "Świat Iluzji" na warszawskiej Starówce, by doświadczyć świata złudzeń i paradoksów. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć swoją równowagę, pokonując drogę w zakręconym tunelu, zajrzeć do pokoju luster i komnaty cieni, a przede wszystkim przekonać się, że iluzja to nauka.
W dniach 19 - 20 marca 2022 r. odbył się w naszej szkole Szachowy Turniej Open pod Patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola.
1 miejsce zajął uczeń naszej szkoły Karol L. z klasy 7b. Gratulujemy!!!!!
19 marca w budynku Liceum im. Emanuela Bułhaka w Warszawie odbył się drugi etap konkursu z języka hiszpańskiego "Abanico de Palabras" ("Wachlarz Słów").
Naszą szkołę reprezentowali Zuzanna Czaplińska z klasy 6A, Iga Rogowska i Franciszek Świercz z klasy 6B, Oliwia Czaplińska i Anna Żak z klasy 7A oraz Julia Piśko z klasy 8B.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokich wyników oraz udziału w drugim etapie konkursu i życzymy sukcesów w kolejnych językowych konkursach!
17 marca 2022 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią Barbarą Jurczyk i ks. Rafałem Łaskawskim wybrała się do Muzeum Iluzji. Jest to interaktywna, edukacyjno-rozrywkowa przestrzeń dla każdego. Każdy z nas był ciekawy, co zobaczymy w tym muzeum. Świat pozorów, paradoksów, złudzeń okazał się czymś naprawdę ciekawym. W każdym z pomieszczeń zaskakiwało coś innego. Każdego z nas zachwycała inna sala. Pokoje luster, komnata cieni, zakręcony vortex, Uczniowie mogli poruszać się po każdej sali, dotykać, robić zdjęcia. Była super zabawa!!!
Po wyjściu z muzeum, przeszliśmy do Archikatedry p.w. Jana Chrzciciela, pomodliliśmy się przy grobie bł. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.
A na koniec p. Basia zaprosiła wszystkich na gofry. Było słodko
Muzeum Powstania Warszawskiego, to niezwykłe miejsce na mapie Warszawy. Każdy z nas choć raz powinien je odwiedzić. W piątek 11 marca, w piękny, słoneczny, pogodny dzień na wykład połączony ze zwiedzaniem muzealnych ekspozycji wybrała się klasa 7B. Uśmiechy malowały się na twarzach naszych uczniów, a temat lekcji brzmiał: Powstańczy dzień powszedni. Czy naszym rówieśnikom również dopisywał humor w tamtych krwawych czasach? Z jakimi nastrojami chwytali za broń? Co jedli, a nawet w co się ubierali? Za co walczyli? Trudne pytania i równie trudne odpowiedzi. Klasa 7B jak zawsze na medal
W pierwszych dniach marca nasi ósmoklasiści już po raz kolejny przystąpili do egzaminów próbnych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Wyniki poznamy pod koniec marca. Trzymamy kciuki i życzymy dalszej owocnej nauki!
W poniedziałek klasa 1a i 1b wybrały się do teatru Capitol na przedstawienie pt. Wanna Archimedesa. To muzyczny spektakl edukacyjny wprowadzający widzów w świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków. Było kolorowo, śpiewająco i naukowo!
Kontynuujemy naszą naukę z wartościami w nadchodzącym roku szkolnym. I chociaż wydawałoby się, że skupianie się na wartościach jest zbyteczne, bo jest wiele spraw w edukacji, którymi należy zająć, wiele zmian, to jednak musimy być świadomi tego, że przyszłość zależy od poziomu moralności w społeczeństwie. Nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów bez skupiania się na tym co jest ważne, jakie działania są prawe, jakie postępowania są korzystne dla całościowego rozwoju osoby i kraju.
Podejmujemy taką pracę mimo, że nie mamy gwarancji uzyskania oczekiwanych efektów. Wierzymy jednak i mamy nadzieję, że dajemy naszym uczniom to, czego nie otrzymaliby w innych szkołach. Oprócz wiedzy o świecie fizycznym, potrzebnej do życia, dostarczamy im wiedzę o świecie ukrytym, duchowym, która to jest niezbędna do dokonywania trafnych i dobrych wyborów.
Stąd wartości, które w praktyce przejawią się jako cnoty czyli takie cechy charakteru, osobowości, które warunkują szacunek dla siebie samego i szacunek innych ludzi dla nas. Cnota to wartość przejawiająca się w praktyce, to zaleta. Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko miało dużo zalet, bo one determinują jaki mamy charakter. Nasza szkoła od wielu lat weszła w nurt kształtowania dobrego charakteru. I chociaż dostrzegamy, że ludzie dobrzy w obecnej rzeczywistości częściej napotykają na trudności, muszą iść „pod prąd”, to jednak świadomość opieki Boskiej i postępowanie zgodne z sumieniem dodaje odwagi i siły, a w rezultacie pozwala nie tylko zachować godność, ale też uzyskać szacunek innych osób. Pokazuje drogę do zadowolenia i szczęścia.
W tym roku będziemy ze szczególną uwagą skupiać się na: odpowiedzialności, koncentracji, odwadze i patriotyzmie, zaufaniu, dobroci, współczuciu, empatii, prawdzie, nadziei, pięknie i radości. Pragniemy, aby te wartości zostały zasiane w sercach i umysłach uczniów. Mamy nadzieję, że będą wzrastały także w sercach rodziców.
Alicja Dzwonkowska
Nasza Szkoła rozpocznie zajęcia w Programie #SuperKoderzy od nowego roku szkolnego, jako jedna ze 140 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji do Programu Fundacji Orange.
#SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4 - 8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.
#SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.
W lipcu 2019 roku rozpoczęliśmy rozbudowę szkoły. W historii naszej szkoły to już trzecia inwestycja. W latach 2001 – 2002 powstał budynek szkolny o powierzchni 1900 m.
W latach 2012 – 2013 wybudowaliśmy dwukondygnacyjną salę gimnastyczną.
Po zakończeniu rozbudowy będziemy dysponowali 27 salami lekcyjnymi, pracowniami przedmiotowymi, salą gimnastyczną, gabinetami dla pedagogów, pielęgniarki, pokojami nauczycielskimi, kuchnią i stołówką i innymi pomieszczeniami niezbędnymi do funkcjonowania szkoły.
Obecna rozbudowa rozpoczęła się w lipcu 2019 roku i zakończy w styczniu 2021 roku. W nowowybudowanej części szkoły będą klasy „0 – IV”.
Nasze życie jest tym, czym czynią je nasze myśli.