XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski
Polskiej Poezji Patriotycznej
"Witaj Majowa Jutrzenko"
dla uczczenia Konstytucji 3 Maja
List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do Rodziców Uczniów szkół i placówek województwa mazowieckiego
Terminarz rekrutacji do Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi na rok szkolny 2023/2024
Oddział przedszkolny i klasy pierwsze:
W dniach 18 - 20 kwietnia odbyła się 3 - dniowa wycieczka klas 5B, 5C i 6A, podczas której uczniowie po opieką swoich nauczycieli zwiedzili Wieliczkę, Tyniec, Kraków oraz Wadowice. Był to bardzo intensywny, a zarazem wartościowy czas. Dzieci miały okazję poznać nowe miejsca i wysłuchać o nich wielu ciekawych historii. Dziękujemy Panu Bogu za wspólne spędzone chwile i opiekę nad nami podczas wycieczki.
"The Big Challenge” to innowacyjny konkurs online, w którym wzięli udział nasi uczniowie, razem z młodzieżą z Francji, Hiszpanii, Włoch, Austrii i Niemiec.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności z języka angielskiego. Za przygotowanie i organizację konkursu odpowiedzialna była p. Natalie Halata.
Teraz czekamy na wyniki
5 kwietnia odbyły się zajęcia edukacyjne pt.: „Komunikacja z psem”. Prowadzącymi warsztaty byli p.Natalie Halata oraz p.Jan Rytel - behawiorysta/trener psów (DOGGY HOME). W warsztatach udział wzięły również dwa psy: Owczarek niemiecki Cane Corso. Głównym założeniem spotkania był aspekt edukacyjny: omówione zostały zagadnienia związane z komunikacją z psem oraz najważniejsze kwestie niezbędne do funkcjonowania człowieka i psa.
Jakie są podstawowe zasady pierwszej pomocy? Co skrywa torba ratownika? Czy w folii termicznej jest ciepło? Skąd się wziął i co oznacza symbol: wąż Eskulapa? Na te i inne pytania odpowiadali dziś siódmoklasiści: Adam i Tymek podczas zajęć u swoich młodszych kolegów w klasie 1. Było interesująco!
Ekscytujące wydarzenie w naszej szkole - Ogólnopolski Finał Zawodów w Robotyce
Droga Krzyżowa w nieco innej formie, bo przepełniona śpiewem, wprowadziła nas w rozpoczynający się Wielki Tydzień i przypomniała, że nasze zbawienie przyszło przez Krzyż.
Dziękujemy naszym zespołom muzycznym i p. Basi za cudowny wieczór i tę chwilę zatrzymania nad tym, co najważniejsze.
Klasa 7B w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uczniowie odbyli zajęcia angażujące pt. "Historia kołem się toczy", podczas których poznali historię życia oraz największe dokonania Marszałka
Pracownia plastyczna ogłasza w najbliższy wtorek koniec projektu wspólnego szycia wielkanocnych kurek. Dziękujemy za obecność. Uszyliśmy razem kilkadziesiąt uroczych kurek, które teraz mogą świątecznie ozdobić wasze domy. Frekwencja była duża, a miarowy turkot naszych maszyn rozbrzmiewał w całym Hadesie najbliższy projekt będzie dotyczył Światowego Dnia Sztuki, który już 15 kwietnia!!!
24 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym już przedstawieniu z okazji świętowania Roku Romantyzmu w naszej szkole. Tym razem klasa 8a przybliżyła nam sylwetkę i twórczość Stanisława Moniuszki - kompozytora, twórcy opery, operetek, kantat, pieśni. W trakcie spektaklu można było usłyszeć fragmenty librett z "Halki" i "Statecznego dworu". Udało się także wspólnie zaśpiewać "Prząśniczki". Stoje z epoki i płynąca u stóp Halki rzeka, do której niestety rzuciła się nieszczęśnika, stanowiły barwny element scenograficzny. Sam Moniuszko wyszedł z ram swego portretu i opowiedział zgromadzonym o swej twórczości.
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 22 marca br. klasy ósme wraz z p. Barbarą Jurczyk i p. Martyną Kaczmarską zwiedzały Warszawę szlakiem Bohaterów Szarych Szeregów opisanych przez A. Kamińskiego w "Kamieniach na szaniec".
Uczciliśmy pamięć poległych w trakcie II wojny światowej w Mazuoleum Walki i Męczeństwa na Szucha, na Pawiaku oraz Powązkach Wojskowych. Byliśmy pod Arsenałem, gdzie miała miejsce słynna akcja odbicia Rudego.
Po Liceum im. S. Batorego, oprowadziły nas uczennice, które zapoznały nas z realiami wojennymi życia Alka, Rudego, Zośki i poety - żołnierza K. K. Baczyńskiego, ale także opowiedziały o historii samej szkoły.
Trudne i emocjonujące przeżycia związane z odwiedzeniem miejsc kaźni, pozwoliło nam dojrzalej i mądrzej spojrzeć na historię naszego kraju.
18 marca w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Rodzice naszych uczniów mieli okazję wziąć udział w "Randce w szkole". Impreza odbyła się w kameralnej atmosferze. Oświetleni blaskiem świec Rodzice mogli obejrzeć spektakl pt. "Szkoła uczuć", którego scenariusz został oparty o znane i lubiane utwory głównie z epoki romantyzmu polskiego, ale nie tylko. Powrócono także do tradycji teatru elżbietańskiego i duchowego ojca romantyzmu - W. Szekspira, wystawiając fragment najsłynniejszej bodaj historii kochanków z Werony - Romea i Julii. Widzowie mogli także podziwiać naszych aktorów wcielających się w rolę samego Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny, Klary i Papkina, Anieli i Klary ze "Ślubów panieńskich", Telimeny, Tadeusza, Świtezianki, Strzelca i wielu innych.
Uczniowie zaserwowali oprócz uczty dla ducha, także poczęstunek nieco bardziej przyziemny, choć nie pozbawiony finezji. Dodatkową atrakcją okazało się "Menu koktajlowe", pasujące do tematyki spektaklu. Zakochani mogli spróbować "Arii Romea", "Pocałunku Balladyny", "Krokodyla Klary", "Rześkiej Świtezi", a najodważniejsi - "Czarnej polewki". Oprócz napojów, podano poczęstunek we francuskim stylu - deskę serów, bakalii i owoców oraz oczywiście chrupiące bagietki.
Okrągłe, dwuosobowe stoliki, świeże kwiaty oraz mnóstwo świec sprawiły, że nasi Goście wzruszeni obserwowali przygotowane dla nich przedstawienie.
Zorganizowano także "Koncert życzeń" na wzór tych znanych z programów telewizyjnych z lat '70 i '80 i '90 - tych XX wieku.
Wspaniale dobrana muzyka - głównie polskie szlagiery lat '20 i '30, skłaniała do trzymania się za ręce i głębszych spojrzeń w oczy.
Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowując i odpowiadając na zaproszenie szkoły, stworzyli to niezwykłe święto miłości.
„Cześć i chwała bohaterom!” Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych.
W imieniu całej społeczności naszej szkoły składam podziękowanie za dofinansowanie zadania publicznego „Działalność na rzecz dzieci i młodzieży poprzez wyposażenie nowo powstałego budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie na Woli.
W sierpniu 2021 roku zakończyliśmy ostatni już etap rozbudowy naszej szkoły. Pierwszy miał miejsce w latach 2001 – 2002. Powstał wówczas budynek, w którym obecnie uczą się uczniowie klas V – VIII. Mają do dyspozycji 14 sal lekcyjnych, w tym pracownie fizyczno – chemiczną, geograficzno – biologiczną, komputerową i Lego education. W latach 2012 – 2013 wybudowaliśmy dwukondygnacyjną salę gimnastyczną oraz przygotowaliśmy teren rekreacyjno – sportowy. W roku 2019 rozpoczęliśmy kolejną rozbudowę. Chcieliśmy, aby powstało drugie skrzydło szkoły dla dzieci klas 0 – IV oraz stołówka i kuchnia. Młodsze dzieci mają obecnie do dyspozycji 12 sal dydaktycznych, świetlice oraz pracownię plastyczno – techniczną i komputerową. Tu też ma swój gabinet psycholog szkolny i pielęgniarka.
Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy, mogliśmy wyposażyć nowo powstały obiekt, tak aby dzieci, które są przyszłością naszej Ojczyzny, uczyły się w warunkach, które pozwolą osiągać jak najlepsze wyniki dydaktyczne i wychowawcze. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Dyrektor szkoły.
Nasza Szkoła rozpocznie zajęcia w Programie #SuperKoderzy od nowego roku szkolnego, jako jedna ze 140 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji do Programu Fundacji Orange.
#SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4 - 8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.
#SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.
W ramach realizacji „Wychowania w wartościach” w nadchodzącym roku szkolnym zaakcentujemy następujące wartości: odpowiedzialność, szacunek, wolność, nadzieja, zaufanie, prawda, wiara, miłość, sprawiedliwość. Oczywiście niektóre wartości powtarzają się dlatego, że wymagają głębszego rozumienia i utrwalania praktycznego.
Dzieci są kotwicami, które trzymają matkę przy życiu.