fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Tolerancja jest postawą akceptacji dla innych, szacunku dla różnic, które występują między ludźmi. Postawa tolerancyjna potrzebna jest również dla siebie samego, zwłaszcza, gdy popełniamy błędy. Błędy są informacją potrzebną do tego, aby się zmienić. Nie tylko szkoła jest miejscem, gdzie dostrzegane są nasze błędy. Umiejętność spostrzegania własnych błędów i korygowania ich pod wpływem świadomej refleksji(dorośli) czy też posłuszeństwa (dzieci) powoduje, że wzrastamy.

Tolerancja jest otwartością na innych, oznacza również gotowość uczenia się od nich. Być tolerancyjnym oznacza wzniesienie się ponad różnice, ponad odmienności, ponad to, co nam się nie podoba. To również dostrzeganie tego, co dobre w innych i przyjmowanie tego, co dobre. To wzniesienie się ponad własne ego.
Tolerancja jest hamuje myślenie wywyższające i pogardzające innymi. Brak tolerancji wynika często z niewiedzy, uprzedzeń, stereotypowego myślenia czy lęku, powoduje napięcia i konflikty,  doprowadza do konfrontacji  o różnych wymiarach, nawet wojennych.

W październiku będziemy poruszać następujące tematy związane z tolerancją:

  1. Tolerancja wobec koleżanek i kolegów. Granice tolerancji.
    Oczywistym jest, że wszyscy musimy umieć zarówno stawiać granice innym jak i szanować cudze granice. Dotyczy to granic fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych i duchowych. Właściwy system granic gwarantuje nam bezpieczeństwo w kontaktach z innymi ludźmi, wzmacnia postawę szacunku dla cudzych granic, daje nam możliwość wyrażenia niezgody na nieodpowiednie działania.
    Propozycje dla rodziców: przeprowadzę rozmowę z dzieckiem na temat granic w domu i w szkole oraz ponoszenia konsekwencji w przypadkach ich przekraczania.

  2. Tolerancja wobec starszych.
    Ten temat jest związany z szacunkiem oraz dostrzeganiem roli osób starszych i ich potrzeb. Zdarza się, że osoby starsze są zniecierpliwione czy zachowują się nieprzyjemnie. Spróbujmy poznać przyczyny takiego zachowania i  zrozumieć ich sytuację. Oczywiście wiele osób starszych jest dla dzieci wspaniałymi opiekunami i obdarzają je bezwarunkową miłością. Za to jesteśmy im wdzięczni.
    Propozycje dla rodziców: porozmawiam z dzieckiem o osobach starszych w rodzinie. Wspólnie z dzieckiem pomodlę się o pomyślność dla nich.

  3. Akceptacja i pomoc osobom niepełnosprawnym oraz osobom z innych kultur i narodowości.
    Obecnie, gdy istnieje możliwość dla nas i dla innych przenoszenia się poza granice własnego kraju zdarza się, że w jakimś środowisku jesteśmy obcy. Zadaniem obecnego wieku jest otwieranie się i poznawanie innych zwyczajów, dostrzeganie uwarunkowań różnych zachowań i wartości różnych kultur. Aby kogoś ocenić należy bliżej poznać jego historię. Dotyczy to również osób niepełnosprawnych. Często nie pomagamy, bo nie znamy ich i zwyczajnie boimy się ich.
    Propozycje dla rodziców: razem z dzieckiem pomogę przynajmniej jednej osobie.

  4. Bóg jest źródłem tolerancji i akceptacji.
    W swojej dobroci i miłości Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo. Wyposażył go0 w różne talenty, możliwości . Iskra Boga w sercu każdego pozwala nam rozpoznawać Go, słyszeć, kochać i doskonalić się. Ludzkość wielokrotnie odwracała się od Boga i zawsze to była ślepa uliczka, kończąca się licznymi nieszczęściami. Dzisiaj już świat  już nie pyta czy Bóg istnieje, ale poszukuje Go różnymi metodami. Świat potrzebuje boskiego porządku, sprawiedliwości, prawego działania, miłości i pokoju. Zawsze ilekroć świat jest na krawędzi katastrofy, Bóg śpieszy prawym ludziom z pomocą. Pamiętając o tym, że jest On naszym niezawodnym Opiekunem i z  Niego pochodzą prawdziwe wartości, możemy zawsze wzorować się na Nim i zaufać Mu.
    Propozycje dla rodziców: modlitwa jest postrzegana jako obowiązek. Zapominamy, że jest przywilejem człowieka rozumnego. Pokażmy dzieciom, że korzystamy z tego przywileju codziennie i nauczmy je zwracać się do Boga. Jest to koło ratunkowe, które ofiarujemy im na całe życie.

Alicja Dzwonkowska

Początek strony